تورج اتابکی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
تورج اتابکی
Touraj Atabaki high resolution.jpg
زاده ۲۳ فوریه ۱۹۵۰
تهران
ایران
ملیت ایرانی و هلندی
شغل استاد دانشگاه
نویسنده
پژوهشگر
وبگاه www.atabaki.nl

تورج اتابکی پژوهشگر ارشد در پژوهشکده تاریخ اجتماعی و استاد کرسی تاریخ اجتماعی خاورمیانه و آسیای مرکزی در دانشگاه لیدن هلند است.

تحصیلات و فعالیت[ویرایش]

تورج اتابکی فارغ‌التحصیل فیزیک نظری از دانشگاه ملی ایران و دانشگاه لندن است و سپس با رویکرد به تاریخ به تحصیل در این رشته در دانشگاه لندن و اوترخت هلند پرداخت. در کنار تدریس و پژوهش، تورج اتابکی در کارنامه خود ریاست انجمن اروپایی مطالعات آسیای مرکزی، عضویت در شورای سردبیری نشریاتی چون مطالعات ایرانشناسی[۱]، مطالعات آسیای مرکزی، مطالعات تاریخ بین‌المللی کار و کارگری را دارد. تورج اتابکی سازمانده کنفرانس دو ساله انجمن بین‌المللی مطالعات ایرانشناسی در شهر استانبول به سال ۲۰۱۲ و اینک رئیس برگزیده انجمن بین‌المللی مطالعات ایرانشناسی را برای دوره ۲۰۱۴–۲۰۱۶ است. حوزه مطالعات دانشگاهی تورج اتابکی: تاریخ اجتماعی، تاریخ فرودستان، تاریخ کار و کارگری، تجدد و نوسازی در قلمرو جغرافیایی خاورمیانه، قفقاز و آسیای مرکزی است. تورج اتابکی هم اینک مدیریت طرح تدوین تاریخ اجتماعی صد ساله صنعت نفت در ایران را دارد.
علاوه بر کتاب، از وی مقالاتی در فصلنامه گفتگو، ماهنامه اندیشه پویا، مهر نامه، و نیز روزنامه‌های شرق و اعتماد چاپ و منتشر شده است.

کتاب‌شناسی فارسی[ویرایش]

  • آذربایجان در ایران معاصر
  • تجدد آمرانه: جامعه و دولت در عصر رضا شاه
  • دول‍ت و ف‍رودس‍ت‍ان: ف‍راز و ف‍رود ت‍ج‍دد آم‍ران‍ه درت‍رک‍ی‍ه و ای‍ران
  • ایران در جنگ جهانی اول
  • فراسوی بینش جوهری[۲][پیوند مرده]

منابع[ویرایش]

  1. «یک موسسه ایران‌شناسی نامش را به دلیل تشابه اسمی با داعش تغییر داد». بی‌بی‌سی فارسی، ۸ اوت ۲۰۱۶. بازبینی‌شده در ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۷. 
  2. بینش جوهری

[پیوند مرده]

پیوند به بیرون[ویرایش]