تهدید

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
شمایل سرقت بزرگ قطار

تهدید بیان نیت شخصی است که قصد دارد به دیگری زیان یا آسیب برساند.[۱] تهدید از نظر حقوقی در ارتباط با اجبار یا اکراه می‌باشد. همچنین تهدید در رفتار حیوانات زیاد دیده می‌شود. به خصوص به شکل آیینی و به منظور پرهیز از خشونت فیزیکی که هر لحظه ممکن است منجر به جراحت یا کشته شدن هر یک از طرفین درگیر شود. از لحاظ قانونی برخی از انواع معمول تهدیدها که ممنوع است شامل تهدیدهایی می‌شود که به منظور بدست آوردن امتیاز مالی اعمال می‌شود یا برای مجبور کردن دیگران به انجام کاری برخلاف میل شان، اعمال می‌شود. در ایالات متحده تهدید به استفاده از سلاح مرگبار یا تهدید به آسیب رساندن به دیگران یا از بین بردن داراییهای دیگران یا تهدید به آبروریزی جرم تلقی می‌شود.

در ایران[ویرایش]

مطابق مادهٔ ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی ایران از فصل بیست و دوم، هر گاه کسی دیگری را به هر نحو تهدید به قتل یا ضررهای نفسی یا شرفی یا مالی یا به افشای سری نسبت به خود یا بستگان او نماید، اعم از این که به این واسطه تقاضای وجه یا مال یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را نموده یا ننموده باشد به مجازات شلاق تا ۷۴ ضربه یا زندان از دو ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.[۲][۳]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. Merriam-Webster Dictionary threat
  2. «نسخه چاپی». خبرگزاری باشگاه خبرنگاران | آخرین اخبار ایران و جهان. ۲۰۱۴-۰۴-۲۴. بازبینی‌شده در ۲۰۱۶-۰۷-۰۴. 
  3. «دانستنی‌های قانونی دربارهٔ جرم اخاذی». شاهین عبدالخانی وکیل پایه یک دادگستری Ùˆ مشاور Øقوقی قوه قضائیه. بازبینی‌شده در ۲۰۱۶-۰۷-۰۴.