پرش به محتوا

تن‌شرمی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
قلدری برای یک زن بیش‌وزن به تصویر کشیده شده در یک آگهی بازرگانی سال ۱۹۴۲ برای یک مکمل غذایی

تَن‌شَرمی (به انگلیسی: Bodyshaming) کنش یا عمل مسخره و تحقیر یا انتقاد کردن پیدایش فیزیکی کسی است. نمای تن‌شرمی گسترده است، و می‌تواند در بر بگیرد، گرچه محدود نمی‌شود به چاقی‌شرمی، شرم برای لاغری، بلنداشرمی، شرم برای پرمویی (یا نبود آن)، از رنگ مو، شکل بدن، ماهیچه‌ایگی یکی (یا نبود آن)، شرم قیافه (ویژگی‌های چهره)، و در گسترده‌ترین حس آن ممکن است حتی شرم خالکوبی‌ها (تاتو) و سوراخکاری‌ها (پیِرسینگ) یا بیماری‌هایی که مارک فیزیکی بر جا می‌گذارند همچون پسوریازیس.[۱]

گاهی تن‌شرمی می‌تواند گسترده شود به دریافت و گرفتی که یکی به‌طور بسنده، نری یا مادگی را نمی‌نمایاند. برای نمونه، مردانی با هیپ و پستان بزرگ و بیرون زده یا نداشتن موی چهره و ظاهر از نظر برخی زنانه مسخره و تن‌شرمیده می‌شوند.[۲] به همانند، زنان نیز تن‌شرمی و مسخره می‌شوند برای نداشتن ظاهر زنانه، داشتن برآمدگی‌های مردانه (ماهیچه و…)[۳] یا برای داشتن دوش‌های پهن، و صفاتی که به‌طور معمول برای مردان می‌دانند.[۲] گاهی نیز برای ویژگی ای که دست خود شخص نبوده برای نمونه ویژگی‌های ارثی، ژنتیکی یا هورمونی مانند تاسی یا مشکلات از این دست، یا ضعیف بودن چشم یا معلولیت و ناتوانی و اندازه آلت مردی و دیگرها، افراد را مسخره می‌کنند. پیشرفت دانش با پی بردن به این که همه چیز باینری و قابل دسته‌بندی در دو گروه مردانه و زنانه نیست همراه شد و در برخی جامعه‌ها این مسخره‌کردن‌ها کاهش یافته ولی گاهی همچنان از سوی برخی دیده می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام hong وارد نشده است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ Namaste, Ki. "Genderbashing: Sexuality, gender, and the regulation of public space." Environment and Planning D: Society and Space 14.2 (1996): 221-240.
  3. https://www.ibtimes.co.uk/that-your-d-bella-thorne-body-shamed-posing-see-through-bra-top-boxer-1633094