تنخواه گردان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

تنخواه‌گردان شخصی است  که وجه معینی در اختیار او قرار می گیرد و این فرد باید با پایبندی به قوانین از این منابع مالی در جهت امورات مربوط به سازمان استفاده نماید و از حساب تنخواه در جهت منافع شخصی استفاده نکند.

ضمن اینکه در صورت استفاده از  حساب تنخواه باید مدارک و اسناد معتبر مربوط به میزان و نوع هزینه را به هیئت مدیره شرکت ارائه کند. در موسسات مختلف  تنخواه گردانی به عنوان یک شغل بسیار مهم و خطیر شناخته می شود. این فرد باید یک فرد درستکار و صادق در انجام امور کاری خود باشد .

تنخواه[ویرایش]

مقدار پولی نقد که نگهداری آن بر عهده فردی خاص قرار می گیرد، تنخواه نام دارد و باید از آن در جهت منافع شرکتی استفاده شود. فردی که این وجه در اختیار او قرار می گیرد یکی از مهمترین وظایف را  در شرکت‌ها بر عهده دارد و تنخواه گردان نامیده می شود.

روشهای تنخواه‌گردانی[ویرایش]

  • روش متغیر: در این روش مبلغی مشخص در ماه برای امور متغیر ماهانه در اختیار تنخواه‌گردان قرار می‌گیرد.
  • روش ثابت: در این روش مبلغی مشخص در ماه برای امور ثابت ماهانه در اختیار تنخواه‌گردان قرار می‌گیرد.

اعتبار در گردش[ویرایش]

اعتبار گردان چیست؟ اعتبار چرخشی قراردادی است که به دارنده حساب اجازه می‌دهد تا به طور مکرر تا سقف تعیین‌شده دلاری پول قرض کند و در عین حال بخشی از موجودی جاری را که در پرداخت‌های معمولی سررسید است، بازپرداخت کند. هر پرداخت، منهای بهره و کارمزد پرداخت شده، مبلغی را که در اختیار دارنده حساب است، پر می کند.


پانویس[ویرایش]

  • منبع: اعتبار گردانی چیست ؟ از طریق لینک زیر

https://www.investopedia.com/terms/r/revolvingcredit.asp