تمیشه در شاهنامه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
تمیشه در شاهنامه
اطلاعات کلی
نام تمیشه
نام‌های دیگر جهان‌گوش
نوع شهر، تمدن
زادگاه فریدون
موقعیت ایران

تمیشه را شاهنامه گاهی زادگاه فریدون و گاهی تختگاه فریدون ذکر می‌کند، تفکیکی میان محل تولد و پایتخت او قائل نیست. احتمال اینکه هر دو شهر یکی باشد نیز بسیار کم است. هنگامی‌که فریدون زاده شد اوضاع مردم ایران بسیار وحشتناک بود هر مادری که نوزدای بدنیا می‌آورد نگران آن بود که روزبانان ضحاک او را یافته هلاک کنند یا ربوده با خود ببرند. در چنین شرایط سختی بود که فریدون زاده شد و فرانک چاره‌ای ندید تا خانه کاشانه را رها کرده همراه نوزادش به دامنه‌های کوه البرز پناه ببرد.

تمیشه در شاهنامه[ویرایش]

ولادت فریدون نسبت به سایر نوزادان بغرنج‌تر بود چون ضحاک خوابی دیده بود که در آن خواب، دو مرد برزگ که یک مرد کوچکتر را در میان گرفته داخل کاخ صدستون شده او را از تخت انداخته به اسارتش می‌برند. ضحاک خوابش را با موبدان در میان گذاشت آنها اظهار نمودند کودکی از ایران بدنیا خواهد آمد و آنگاه که بزرگ گردد هوش تو بر دست اوست. به همین خاطر ضحاک فرمان داده بود هر مولودی را در ایران یافتند بکشند.

اشاره به تمیشه پیش از غلبه فریدون بر ضحاک در شاهنامه نیست؛ زمانی از این شهر یا دهستان یاد می‌شود که فریدون کامکار بر هفت کشور جهان تسلط یافته و در جهان هماوردی ندارد. فرانک وقتی خبر یافت پسرش تاج‌دار شده است رفت سروتن را بشست سپس به نیایشگاه آمده بسیار از کردگار شاکر شد که ظالمی چون ضحاک توسط پسر او نابود شده است. سپس بسیار صدقه و هدیه به بینوایان بخشید آنگاه عزم دیدار فریدون نمود.[۱] احوال فریدون پس از ملاقات مادر اینگونه است:

به نیکی ببست از همه دست بد چنانک از ره هوشیاران سزد
بیاراست گیتی بسان بهشت بجای گیا سرو گلبن بکشت
از آمل گذر سوی تمیشه کرد نشست اندر آن نامور بیشه کرد
کجا کز جهان‌گوش خوانی همی جز این نیز نامش ندانی همی[۲]

پانویس[ویرایش]

  1. سفر فرانک با کاروان شتر از مسیر بیابانی انجام گرفت
  2. شاهنامه نسخه مسکو. جلد اول. سرگذشت فریدون، ص ۱۹

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]