تلویزیون ملی افغانستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
تلویزیون ملی افغانستان
Rta radio tv af.jpg
راه‌اندازی‌شده ۱ حمل ۱۳۵۷
شبکه رادیو تلویزیون ملی افغانستان
متعلق به وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان
قالب تصویر SDTV
کشور  افغانستان
گسترهٔ پخش آسیای میانه
دفترهای مرکزی کابل
پیشتر نامیده می‌شد تلویزیون آریانا افغانستان
وب‌گاه http://www.rta.org.af
در دسترس‌بودن
ماهواره‌ای
Insat ۳A ۴۱۳۲-۴۰۰۰-۳/۴-VER
Hotbird ۷A ۱۱۴۱۱-۲۷۵۰۰-۵/۶-HOR
Galaxy ۲۵ ۱۱۷۱۶-۲۲۰۰۰-۱/۲-VER

تلویزیون ملی افغانستان تنها شبکه سراسری دولت افغانستان است. این شبکه دارای دو کانال شامل یک کانال عمومی و یک شبکه خبری به نام RTA-News می‌باشد.

پیدایش[ویرایش]

این تلویزیون توسط محمد داود خان رئیس جمهور وقت در سال ۱۳۵۶ تأسیس شد. البته مقدمات آن با سفر محمد موسی شفیق نخست وزیر سابق افغانستان به ژاپن فراهم شد. ساختمان تلویزیون در کنار ساختمان رادیو افغانستان بنا شد و دستگاه‌ها و آنتن‌های آن بالای کوه آسمایی کابل نصب شد. برای اداره و پیشبرد این رسانه تعدادی از دانشجویان به کشورهای ایران، بلغارستان، و ژاپن اعزام شدند که تعدادی از آنها کارمندان وزارت اطلاعات و فرهنگ بودند.

برنامه‌ها[ویرایش]

تلویزیون ملی افغانستان به عنوان رسانهٔ دولت افغانستان به پخش اخبار و رخدادهای ملی می‌پردازد. معمولاً در بین برنامه‌ها آهنگ‌های ملی و مذهبی پخش می‌شود. در بخش خبر تلویزیون افغانستان علاوه بر سرویس خبری ویژهٔ خود از برنامه‌های تلویزیون دویچه وله آلمان و صدای آمریکا استفاده می‌کند. برخی از برنامه‌های پخش شده از این تلویزیون از این قرارند.

پخش[ویرایش]

تلویزیون افغانستان از طریق ماهوارهٔ Insat ۳A پوشش منطقه‌ای دارد و توسط ماهواره‌های Hotbird ۷A، Eutelsat W۲ و Galaxy ۲۵ اروپا و آمریکا را پوشش می‌دهد.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]