تلویزیون ملی افغانستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
تلویزیون ملی افغانستان
RTA Afghanistan Logo.svg
راه‌اندازی‌شده ۱ حمل ۱۳۵۷
شبکه رادیو تلویزیون ملی افغانستان
متعلق به وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان
قالب تصویر SDTV
کشور  افغانستان
گسترهٔ پخش آسیای میانه
دفترهای مرکزی کابل
پیشتر نامیده می‌شد تلویزیون آریانا افغانستان
در دسترس‌بودن
ماهواره‌ای
Insat 3A ۴۱۳۲-۴۰۰۰-۳/۴-VER
Hotbird 7A ۱۱۴۱۱-۲۷۵۰۰-۵/۶-HOR
Galaxy 25 ۱۱۷۱۶-۲۲۰۰۰-۱/۲-VER

تلویزیون ملی افغانستان تنها شبکه سراسری دولت افغانستان است. این شبکه دارای دو کانال شامل یک کانال عمومی و یک شبکه خبری به نام RTA-News می‌باشد.

پیدایش[ویرایش]

این تلویزیون توسط محمد داود خان رئیس جمهور وقت در سال ۱۳۵۶ تأسیس شد. البته مقدمات آن با سفر محمد موسی شفیق نخست وزیر سابق افغانستان به ژاپن فراهم شد. ساختمان تلویزیون در کنار ساختمان رادیو افغانستان بنا شد و دستگاه‌ها و آنتن‌های آن بالای کوه آسمایی کابل نصب شد. برای اداره و پیشبرد این رسانه تعدادی از دانشجویان به کشورهای ایران، بلغارستان، و ژاپن اعزام شدند که تعدادی از آنها کارمندان وزارت اطلاعات و فرهنگ بودند.

برنامه‌ها[ویرایش]

تلویزیون ملی افغانستان به عنوان رسانهٔ دولت افغانستان به پخش اخبار و رخدادهای ملی می‌پردازد. معمولاً در بین برنامه‌ها آهنگ‌های ملی و مذهبی پخش می‌شود. در بخش خبر تلویزیون افغانستان علاوه بر سرویس خبری ویژهٔ خود از برنامه‌های تلویزیون دویچه وله آلمان و صدای آمریکا استفاده می‌کند. برخی از برنامه‌های پخش شده از این تلویزیون از این قرارند.

پخش[ویرایش]

تلویزیون افغانستان از طریق ماهوارهٔ Insat 3A پوشش منطقه‌ای دارد و توسط ماهواره‌های Hotbird 7A ،Eutelsat W2 و Galaxy 25 اروپا و آمریکا را پوشش می‌دهد.

پخش بین‌المللی این شبکه از سال ۲۰۰۸ در اروپا، خاورمیانه، شمال آفریقا و آمریکای شمالی آغاز شده‌است. ساعت پخش برنامه از ۶ صبح تا ۱۲ شب به وقت محلی است.

نشانواره[ویرایش]

نشانواره تلویزیون ملی افغانستان در سال ۲۰۱۰

نشانواره تلویزیون ملی افغانستان در ابتدا از سه مستطیل به رنگ‌های پرچم افغانستان تشکیل شده بود که حروف R, T و A در آن نوشته شده بود. اگرچه از این نشانواره هنوز در وبگاه نلویزیون ملی افغانستان استفاده می‌شود اما نشانواره اصلی آن در ۸ ژوئیه ۲۰۱۱ تغییر یافت. در نشانواره جدید از رنگ‌های پرچم ملی استفاده شده و واژه «ملی» روی آن نوشته شده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]