تلسکوپ نوری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
یک تلسکوپ شکستی هشت اینچی در مرکز علمی و فضایی شابو

تلسکوپ اپتیکی[۱] (به انگلیسی: Optical telescope) یا تلسکوپ نوری،[۲] تلسکوپی است که نور را متمرکز می‌کند و تصاویر اجسام را بزرگ می‌سازد. این تلسکوپ، تصویری در چشمی تولید می‌کند که می‌تواند توسط یک اخترشناس قابل رؤیت بوده یا با دروبین قابل عکسبرداری باشد.[۳]

این نوع تلسکوپ سه وظیفه‌ عمده در مشاهدات نجومی بر عهده دارد: جمع‌آوری نور در یک سطح وسیع، افزایش قطر زاویه‌ه‌ای ظاهری جسم و به دنبال آن ارتقاء تفکیک‌پذیری و استفاده در اندازه‌گیری و تعیین موقعیت اجسام.[۴]

در تلسکوپ، سطح جمع‌آوری کنندگ‌ی نور عدسی یا آینه است؛ بر این پایه، تلسکوپ‌های اپتیکی به سه دسته تقسیم می‌شوند:[۴]

مردم از تلسکوپ‌ها و دوربین‌های دوچشمی برای فعالیت‌هایی مانند اخترشناسی رصدی، پرنده‌شناسی، عملیات شناسایی یا تماشای ورزش استفاده می‌کنند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. «تلسکوپ اپتیکی، تلسکوپ نوری» [نجوم رصدی و آشکارسازها] هم‌ارزِ «optical telescope»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی، «فارسی»، در دفتر هشتم، فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان، تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی، شابک ‎۹۷۸-۶۰۰-۶۱۴۳-۰۸-۸ (ذیل سرواژهٔ تلسکوپ اپتیکی) 
  2. «تلسکوپ نوری» [نجوم رصدی و آشکارسازها] هم‌ارزِ واژهٔ اصلی؛ منبع: گروه واژه‌گزینی، «فارسی»، در دفتر هشتم، فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان، تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی، شابک ‎۹۷۸-۶۰۰-۶۱۴۳-۰۸-۸ (ذیل سرواژهٔ تلسکوپ نوری) 
  3. «تلسکوپ نوری». نجوم ایران. بازبینی‌شده در ۱۵ مارس ۲۰۱۷. 
  4. ۴٫۰ ۴٫۱ «تلسکوپ نوری». تبیان. بازبینی‌شده در ۱۵ مارس ۲۰۱۷.