گشادشدگی مویرگ‌ها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از تلانژکتازی)
پرش به: ناوبری، جستجو
گشادشدگی مویرگ‌ها
Ataxia-telangiectasia2.png
طبقه‌بندی و منابع بیرونی
تخصص روماتولوژی
آی‌سی‌دی-۱۰ G11.3, I78.0, M34.1
آی‌سی‌دی-9-CM 362.15, 448.0
دادگان بیماری‌ها 27395
مدلاین پلاس 003284
سمپ D013684

به افزایش بیش از حد قطر مویرگ‌های زیر سطح پوست، گشادشدگی مویرگ‌ها، مویرگ‌فراخی،[۱] یا تلانژکتازی (Telangiectasia) گفته می‌شود. گشادشدگی مویرگ‌ها باعث ایجاد تومورهای کوچک و سرخ‌فام پوست صورت و غیره می‌شود. رگ‌های گشادشده به قطر نیم تا یک میلیمتر در زیر پوست یا سطح مخاطی قرار دارند.

بیماری‌زایی[ویرایش]

این ضایعات در همه جای بدن می‌توانند دیده شوند بخصوص در صورت اطراف بینی و چانه؛ همچنین در ساق پا، بازوها و تنه نیز مشاهده می‌شوند. این ضایعات می‌توانند در سرخرگ‌ها، سیاهرگ‌ها یا مویرگ‌ها پدید آیند. ضایعات در کودکان و زنان شایع‌ترند.

تلانژکتازی صورت می‌تواند خودبخود ایجاد شده یا ناشی از مقادیر زیاد اشعه UV، بیماری کلاژن واسکولار، آکنه روزاسه، حاملگی، الکل یا تغییرات هورمون استروژن و مصرف کورتیکوستروئید موضعی دیده شود. کودکان بطور مکرر دچار تلانژکتازی صورت می‌شوند که می‌تواند تا بزرگسالی نیز ادامه داشته باشد. تلانژکتازی اندام تحتانی بیشتر در خانمها شایع است و ممکن است ژنتیکی یا در اثر حاملگی رخ می‌دهد.[۲]

علل[ویرایش]

این ضایعات می‌توانند علل ارثی یا غیر ارثی داشته باشند. علل ارثی مانند:

سندروم CREST یا اسکلرودرمی محدود

  • نووس فلاموس Naevus flammeus
  • سندرم Klippel-Trenaunay
  • سندرم (Maffucci's syndrome (multiple endochondromas & hemangiomas
  • سندرم اوسلر وبر رندو Hereditary hemorrhagic telangiectasia (Osler-Weber-Rendu syndrome)
  • آتاکسی تلانژکتازی (Ataxia-telangiectasia) آتاکسی تلانژکتازی بیماری ارثی با ابتلا سیستمهای مختلف است که بصورت اتوزومال مغلوب منتقل می‌شود و با تلانژکتازی در پوست و چشم، آتاکسی مخچه‌ای شدید، درجاتی از کمبود ایمنی و استعداد ابتلا به عفونتهای ریوی و بدخیمی‌های لنفورتیکولر و تومورهای مغزی تظاهر می‌کند.
  • سندرم استورج وبر (Sturge-Weber)

علل غیر ارثی مانند:

درمان[ویرایش]

یک روش درمان اسکلروتراپی (Sclerotherapy) است به معنی تزریق مواد اسکلروزه کننده مانند %0.25 tetradecylsolfate به داخل عروق متسع. روش دیگر استفاده از لیزر است مانند لیزر Nd:YAG1064nm. دیده شده که اسکلروتراپی بهبودی سریعتری داشته است ولی از نظر کلینیکی هر دو روش باعث بهبودی این ضایعات شده است؛ ولی با انجام اسکلروتراپی درد، التهاب و قرمزی بافت بیشتر دیده شده و تیرگی پس از التهاب فقط با اسکلروتراپی دیده شده است.

منابع[ویرایش]

Telangiectasia

سایت دکتر نیلفروش زاده