تلانژکتازی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
تلانژکتازی
آی‌سی‌دی-۱۰ G11.3, I78.0, M34.1
آی‌سی‌دی-۹ 362.15, 448.0
دادگان بیماری‌ها ۲۷۳۹۵
مدلاین پلاس 003284
سمپ D013684

تلانژکتازی (Telangiectasia) یک ضایعه عروقی به معنی گشادشدن عروق است. عروق متسع شده به قطر نیم تا یک میلیمتر در زیر پوست یا سطح مخاطی قرار دارند.

بیماریزایی[ویرایش]

این ضایعات در همه جای بدن میتوانند دیده شوند بخصوص در صورت اطراف بینی و چانه ؛ همچنین در ساق پا ، بازوها و تنه نیز مشاهده میشوند. این ضایعات میتوانند در سرخرگها ، سیاهرگها یا مویرگها پدید آیند. ضایعات در کودکان و زنان شایعترند.

علل[ویرایش]

این ضایعات میتوانند علل ارثی یا غیر ارثی داشته باشند. علل ارثی مانند:

  • نووس فلاموس Naevus flammeus (port-wine stain)
  • سندرم Klippel-Trenaunay
  • سندرم (Maffucci's syndrome (multiple endochondromas & hemangiomas
  • سندرم اوسلر وبر رندو Hereditary hemorrhagic telangiectasia (Osler-Weber-Rendu syndrome)
  • آتاکسی تلانژکتازی (Ataxia-telangiectasia) آتاكسی تلانژكتازی بيماری ارثی با ابتلا سيستمهاي مختلف است كه بصورت اتوزومال مغلوب منتقل ميشود و با تلانژكتازی در پوست و چشم ، آتاکسی مخچه ای شديد، درجاتی از كمبود ايمنی و استعداد ابتلا به عفونتهای ريوی و بدخيمی های لنفورتيكولر و تومورهای مغزی تظاهر ميكند.
  • سندرم استورج وبر (Sturge-Weber)

علل غیر ارثی مانند:

درمان[ویرایش]

یک روش درمان اسکلروتراپی (Sclerotherapy) است به معنی تزریق مواد اسکلروزه کننده مانند  %0.25 tetradecylsolfate به داخل عروق متسع. روش دیگر استفاده از لیزر است مانند لیزر Nd:YAG1064nm . ديده شده كه اسكلروتراپی بهبودی سريعتری داشته است ولی از نظر كلينيكی هر دو روش باعث بهبودي اين ضايعات شده است. ولی با انجام اسكلروتراپی درد، التهاب و قرمزی بافت بيشتر ديده شده و تيرگی پس از التهاب فقط با اسكلروتراپی ديده شده است.

منابع[ویرایش]

Telangiectasia

سایت دکتر نیلفروش زاده