تغذیه وریدی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

تغذیه کامل تزریقی (PN) عبارت است از رساندن مواد خوراکی به یک فرد از راه رگ. در این حالت مواد خوراکی از روش‌های معمول خوردن و گوارش وارد بدن نمی‌شود. در این روش مواد مغذی مانند گلوکز، نمک، اسید آمینه، چربی‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی وارد بدن فرد می‌شود.

تغذیه وریدی

استفاده در پزشکی[ویرایش]

تغذیه از طریق غذا برای جلوگیری از سوء تغذیه در بیمارانی که قادر به دریافت مواد مغذی کافی از طریق مسیرهای دهان یا انتهای نیستند استفاده می‌شود.

اختلالات دستگاه گوارش[ویرایش]

TPN ممکن است تنها گزینه قابل قبول برای ارائه تغذیه برای بیماران مبتلا به عملکرد دستگاه گوارش است یا کسانی که اختلالات نیاز به استراحت کامل روده، از جمله انسداد روده، سندرم روده کوچک، gastroschisis، اسهال طولانی مدت بدون توجه به علت آن، بیماری بسیار شدید کرون یا کولیت اولسراتیو و برخی از اختلالات گوارشی کودکان، از جمله انحرافات مادرزادی GI و انتروکولیت غدد لنفاوی است.

کاربرد[ویرایش]

روش تغذیه در رگ هنگامی کاربرد دارد که دستگاه گوارش از کار افتاده باشد یا جذب آن اندک باشد یا مسیر آن بسته باشد یا نشتی، فیستول داشته باشد؛[۱] یا بیمار در کما باشد. در کل این روش برای بیمارانی کاربرد دارد که توان خوردن یا استفاده از لوله‌های تغذیه را ندارند.[۲]

زندگی[ویرایش]

امروزه نزدیک به ۴۰ هزار تن در آمریکا باید از روش تغذیه در رگ استفاده کنند، روزانه از ۱۰ تا ۱۶ ساعت از وقت فرد صرف این کار می‌شود که این مسئله بر کیفیت زندگی افراد تأثیر می‌گذارد[۳] با این حال بسیاری این روش تغذیه در خانه را به حضور در بیمارستان ترجیح می‌دهند.[۴]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Kozier, B. , & Erb, G. , & Berman, A.J. , & Burke, K. , & Bouchal, S. R. , & Hirst, S. P.. (2004). Fundamentals of Nursing: The Nature of Nursing Practice in Canada. Canadian Edition. Prentice Hall Health: Toronto.
  2. «American Gastroenterological Association medical position statement: parenteral nutrition». بایگانی‌شده از اصلی در ۳۰ ژوئیه ۲۰۰۷. دریافت‌شده در ۱۶ ژوئیه ۲۰۱۸.
  3. Yaworski, J.A. "Total Parenteral Nutrition (TPN) Frequently Asked Questions". Children's Hospital of Pittsburgh. Retrieved 30 March 2014.
  4. "Living with total parenteral nutrition (TPN) at home". Great Ormund Street Hospital for Children. Archived from the original on 7 April 2014. Retrieved 30 March 2014.