تشیع در نیجریه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

شیعیان نیجریه پر جمعیت‌ترین گروه شیعی در قاره آفریقا هستند.[۱] رهبر این گروه ابراهیم زکزاکی می باشد.

روند رشد شیعیان نیجریه[ویرایش]

بر طبق سرشماری ژوئیه ۲۰۱۸ کشور نیجریه با جمعیت ۲۰۳٬۴۵۲٬۵۰۵ نفر پرجمعیت‌ترین کشور آفریقا است.[۲] از این تعداد ۵۰ درصد مسلمان (شامل ۴۶ درصد مالکی و ۴ درصد شیعه)، ۴۵ درصد مسیحی و ۵ درصد ادیان بومی می‌باشند.[۳][۴] رهبر شیعیان نیجریه ابراهیم زکزاکی است که از طلاب حوزهٔ علمیه قم بوده‌ است.

تأثیرپذیری[ویرایش]

شیعیان نیجریه به صورت بارز تصاویر رهبران و مراجع تقلید شیعه ایرانی را در حسینیه‌ها و مساجد و مجالس خود نصب می‌کنند. ابراهیم زکزاکی نیز در ایران تحصیل کرده و فارغ التحصیل حوزهٔ علمیه قم است.

قتل‌عام[ویرایش]

در سال ۲۰۱۵ بر اثر حمله ارتش نیجریه به شیعیان شهر زاریا تعداد ۳۴۸ نفر از شیعیان کشته شدند. این حمله منجر به تخریب حسینیه بقیةالله نیجریه شد. در جریان این حمله، چندین عضو ارشد جنبش اسلامی نیجریه از جمله محمد توری، مصطفی سعید (به ترتیب معاون و پزشک ابراهیم زکزاکی) ابراهیم عثمان و جمی گلیما کشته شدند.

در اکتبر ۲۰۱۸ نیز نیروهای ارتش نیجریه در یورش وحشیانه به تجمع مسالمت آمیز شیعیان این کشور ۴۵ معترض را کشتند.

در سپتامبر ۲۰۱۹ مصادف با ایام سوگواری محرم، تیم مشترکی از ارتش و پلیس نیجریه به سوی شرکت کنندگان در مراسم گرامیداشت حسین بن علی در منطقه کادونا و ایالت‌های کاتسینا، ایلیلا، کومبی و پاوچی در حال عزاداری بودند، تیراندازی کردند. ارتش و پلیس نیجریه همچنین در روز دوشنبه ۹ سپتامبر یکی از حسینیه‌های ایالت سوکوتو را محاصره کردند. در جریان این حملات ۱۲ تن از مردم نیجریه کشته و ده‌ها تن زخمی شدند. نیروهای دولتی همچنین صدها تن از عزاداران را دستگیر نمودند.[۵][۶]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پایگاه اینترنتی[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. http://www.shiafrica.com/archive/1976/تشیع-در-نیجریه. دریافت‌شده در ۳ ژوئیه ۲۰۱۹. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)
  2. https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/ni.html. دریافت‌شده در ۳ ژوئیه ۲۰۱۹. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)
  3. https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/ni.html. دریافت‌شده در ۳ ژوئیه ۲۰۱۹. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)
  4. https://rlp.hds.harvard.edu/for-educators/country-profiles/nigeria. دریافت‌شده در ۳ ژوئیه ۲۰۱۹. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)[پیوند مرده]
  5. «۱۲ شهید در عاشورای حسینی نیجریه». خبرگزاری تسنیم. ۲۰ شهریور ۱۳۹۸.
  6. «پلیس نیجریه 12 تن از شیعیان را در مراسم عاشورا به شهادت رساند». ایرنا. ۲۰ شهریور ۱۳۹۸.