تشکیل کپک گیاهی از طریق عمل کرم‌ها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Vegetable Mould and Worms title page (1st edition).png
نویسندهچارلز داروین
کشورانگلستان
زبانانگلیسی
موضوعکرم‌های خاکی
ناشرجان موری (ناشر)
تاریخ انتشار
اکتبر ۱۸۸۱
تعداد صفحات۳۲۶ (چاپ اول)
پیش ازقدرت حرکت در گیاهان
تشکیل کپک گیاهی از طریق عمل کرم‌هادربردارندهٔ پژوهش‌هایش در استون‌هنج بود. این کتاب سنگ‌های استون‌هنج را از زوایای ناآشنا نشان می‌دهد و تداعی‌گر رویکرد عملگرایانهٔ ویکتوریایی‌ها در مطالعهٔ پدیده‌ها است.
پژوهش‌های داروین در این اثر شامل سفری به استون‌هنج بود.

«تشکیل کپک گیاهی از طریق عمل کرم‌ها، به همراه مشاهداتی در باب عاداتشان» (انگلیسی: The Formation of Vegetable Mould through the Action of Worms, with Observations on their Habits یا به اختصار کرم‌ها) کتابی است اثر چارلز داروین دربارهٔ کرم‌های خاکی که در اکتبر سال ۱۸۸۱ منتشر شد.[۱] کرم‌ها آخرین کتاب علمی داروین بود و شش ماه پیش از مرگ او به چاپ رسید و به سرعت به اثری پرفروش تبدیل شد. داروین در این اثر به فعالیت‌ها و تأثیر اکولوژیک کرم‌های خاکی می‌پردازد و نشان می‌دهد که چگونه برگها را می‌خورند، خاک را با سنگدان خود می‌سایند و آن را به خاک حاصلخیز تبدیل می‌کنند، پیوسته خاک را غربال و زیر و رو می‌کنند و از سطح به عمق پنجاه سانتیمتری زیرزمین می‌برند، و به این ترتیب آن را هوا می‌دهند. او با وزن کردن مجموع کرمها محاسبه کرد که در زمینی به مساحت ۴۰۴۷ متر مربع در طول یک سال هجده تن خاک به همت کرمها به سطح زمین آورده می‌شود. این تحقیق در زمینهٔ بوم‌شناسی کمی[۲] تحقیق پیشگامانه‌ای بود.

چارلز داروین در پژوهش‌هایش برای تبیین فعالیت‌های کرم‌های خاکی در تابستان ۱۸۷۷ به سازهٔ پیشاتاریخی استون‌هنج در ویلتشر رفت. داروین مقطع عرضی یکی از سنگ‌های سارسِن افتاده را رسم کرد و نشان داد که سنگ‌ها در گذر هزاران سال به سبب فعالیت کرم‌های خاکی در زمین فرورفته و سرنگون شده‌اند.[۳][۴] این کتاب سنگ‌های استون‌هنج را از زوایای ناآشنا نشان می‌دهد و تداعی‌گر رویکرد عملگرایانهٔ ویکتوریایی‌ها در مطالعهٔ پدیده‌ها است.

منابع[ویرایش]

  1. "Review of The Formation of Vegetable Mould, through the action of Worms, with observations on their Habits". The Quarterly Review. 153: 179–202. January 1882.
  2. quantitative ecology
  3. Desmond & Moore 1991, p. 592
  4. (Hill 2010، ۱۱۸)

پیوند به بیرون[ویرایش]