تسمه کشی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

تسمه کشی یا تسمه بسته بندی که با عنوان‌های بسته‌بندی و چسباندن نیز شناخته می‌شود، فرآیند استفاده از تسمه برای بستن، تثبیت، نگه‌داشتن، تقویت یا بستن یک شی است. تسمه را می توان کمربند نیز نامید. این نوار بیشتر در صنعت بسته بندی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع تسمه[ویرایش]

تسمه یک ماده مسطح انعطاف پذیر است که بیشتر از فلز و فولاد یا پلاستیک های مختلف ساخته می شود.

فلز[ویرایش]

فولاد قدیمی ترین نوع تسمه با بالاترین استحکام کششی است که امروزه در کشش های تسمه استفاده می شود. این تسمه در عرض ها و ضخامت های مختلف و همچنین در انواع استیل تولید می شود. فولاد سنگین زمانی استفاده می شود که به استحکام بالا و حداقل استحکام کششی نیاز باشد. پوشش های سطحی برای تسمه فولادی عبارتند از: رنگ، رنگ و موم، آبی یا روی و موم. واکس برای انتقال بهتر کشش در اطراف شیار و برای استفاده با انواع خاصی از میله های کششی استفاده می شود. کاربردهای متداول عبارتند از کویل های فولادی، بسته های فلزی، سیم عدل بندی، آجر و سنگفرش، و اتصال انتهای رول. نوارهای فولادی به دلیل انبساط و انقباض طبیعی فولاد در فرآیند تولید، بر حسب وزن به فروش می‌رسند تا طول. یک سیم پیچ از کمربند فولادی 3/4 x 0.020 تقریباً 19.6 فوت پوند تولید می کند.

پلی پروپلین یا پلاستیک[ویرایش]

تارهای پلی پروپیلن (جهت دار یا کششی) یک ماده اقتصادی است که برای یکپارچه سازی سبک تا متوسط، پالت سازی و بسته بندی طراحی شده است. در عرض ها، ضخامت ها و انواع پلیمری (به عنوان مثال کوپلیمر) موجود است. بیشتر پلی پروپیلن ها نقش برجسته دارند که برخی از آنها نیز چاپ می شوند. این محصول تحت فشار بالا کشش بیشتری را ایجاد می کند اما این کشش را نمی توان به حالت قبلی خود بازگرداند. چیزی که عموما برای کاربران نهایی شناخته شده نیست این است که نوارهای پلی پروپیلن حدود 50 درصد کشش اعمال شده را در عرض یک ساعت از دست می دهند و این کاهش کشش با افزایش دمای محیط تسریع می شود، بنابراین اگر چه برای بسته بندی این نوارها با درجه خاصی از انرژی ذخیره شده هستند. مناسب. هر گونه افتادگی را که در کمربند ایجاد می شود جذب می کند، اگر روی محصولی "جامد" مانند آجر یا بتن استفاده شود، ممکن است پس از مدتی افتادگی غیرقابل قبولی ایجاد شود. علاوه بر این، نوار پلی پروپیلن مستعد تخریب اشعه ماوراء بنفش است و در صورت قرار گرفتن در معرض عناصر می تواند به سرعت تخریب شود. انتخاب عاقلانه رنگ روند را کند می کند، مانند مشخص کردن بند مشکی.

تسمه پلی پروپیلن ممکن است در حین تولید و قبل از منبت برای بالاترین کیفیت و دقت چاپ شود یا پس از تولید بر روی منبت برای کیفیت پایین تر چاپ شود. هر دو مزایای امنیتی و بازاریابی را برای محصول تسمه دار ارائه می دهند.

پلی استر[ویرایش]

پلی استرها یکی از قوی‌ترین تسمه ها برای بسته بندی به شمار می‌روند و به‌عنوان جایگزین مناسبی برای تسمه‌های فولادی در برخی صنایع استفاده می‌شوند. پلی استر کشش حفظ شده عالی را در بارهای صلب ایجاد می کند. خواص بازیابی عالی آن به بار کمک می کند تا ضربه را بدون شکستگی بند جذب کند.

انواع تخصصی از این تسمه ها برای کاربردهای خاص هم تولید و عرضه شده است. به عنوان مثال، در آب و هوای سرد از بند چسبانده شده در چسب ذوب داغ استفاده می شود زیرا در برابر آب و هوا مقاوم است.

نایلون[ویرایش]

از دیگر تسمه‌های بسته بندی می‌توان به تسمه نایلونی بیشترین استحکام ویژه در بین سه پلاستیک ذکر شده دارد، اما به دلیل قیمت بالای آن به ندرت استفاده می شود. در گذشته بند نایلونی بسیار محبوب بود، اما با گذشت زمان پلی استر تقریباً جایگزین تمام موارد استفاده آن شده است. یکی از کاربردهایی که هنوز از این نوع تسمه استفاده می کند، کاربردهای اتاق سرد است، زیرا به اندازه سایر انواع پلاستیک خزش نمی کند.

تسمه بند ناف و بافته شده در چندین ساخت و ساز در دسترس هستند که در درجه اول شامل پلی استر و رایون است. برخی از انواع قابل استفاده مجدد هستند. زیرا این سیستم از یک دست و پنجه نرم برای یک تسمه مفصلی استفاده می کند، طناب دار و بافته شده می تواند قدرت سیستم بزرگتری نسبت به باندهای فولادی داشته باشد. تسمه پلی استر سیم دار نیز دارای کشیده شدن بالاتری نسبت به دیگر سیستم های تسمه دار است که به آن حافظه ایده آل برای محموله های دریایی و ریلی می دهد. از آنجا که تسمه های پلی استر طناب دار و بافته شده سبک و نرم هستند، جایگزین امن تری برای باندهای فولادی نیز هستند.

کاغذ[ویرایش]

از تسمه بسته بندی کاغذی برای بند کردن محصولات کاغذی بین فرایندهای صنعتی استفاده می شود. این اجازه می دهد تا بسته نرم افزاری را به فرایند بدون نیاز به برش تسمه معرفی, که می تواند منجر به سقوط محصول از هم پاشیده زودرس.

کامپوزیت[ویرایش]

نوار کامپوزیت دارای رزوه های پلی استری است که به صورت طولی در طول نوار تعبیه شده است که استحکام کششی را ایجاد می کند. این الیاف رشته پلی استر در یک غلاف پلی پروپیلن تعبیه شده است. پلی پروپیلن فوم بند را فراهم می کند، اما هنگامی که با یک سگک سیمی ترکیب می شود، خاصیت ضد لغزش را نیز بهبود می بخشد. در صنعت ایمن سازی محموله اغلب به عنوان "فولاد مصنوعی" نامیده می شود. این بسیار مقاوم در برابر سایش است و هنگام استفاده با سگک بیشترین سازگاری را دارد. هر دو مزیت تحت تأثیر زمان قرار نمی گیرند. [منبع مورد نیاز] [منبع مورد نیاز]

موارد استفاده از تسمه[ویرایش]

مثالها عبارتند از:

 • بسته بندی اقلام با هم برای جابجایی و حمل و نقل: روزنامه، لوله، الوار، بلوک بتنی و غیره.
 • چسباندن اقلام به پالت ، لغزش، و جعبه [۱]
 • تقویت جعبه های چوبی ، جعبه ها، و جعبه های راه راه، مانند gaylords
 • اتصال اقلام به خودروهای تخت، نیمه تریلرهای تخت،
 • ایمن سازی بار واحد از آجر، شیشه بسته بندی شده، قطعات فلزی و غیره.
 • بستن جعبه های راه راه و ظروف حمل و نقل
 • محکم کردن کویل های فولادی یا کاغذی
 • نگهداری عدل محصولات کشاورزی یا منسوجات
 • بارگیری اقلام ایمن در کانتینرهای چندوجهی ، خودروهای جعبه‌ای ، [۲] و نیمه تریلرها
 • نگهداری و محافظت از بارهای سنگین مانند کاشی و سرامیک

تسمه ها اغلب در نوارهای افقی یا عمودی کامل استفاده می شوند. لبه های محافظ برای کمک به توزیع بار در گوشه ها و کاهش آسیب به بار از تسمه کششی استفاده می شود. همچنین می توان از تسمه در حلقه های متصل به محل نگهداری واگن ها، سرسره ها و ... استفاده کرد.

روش های پیوستن[ویرایش]

پس از بستن بند به دور محصول، بند اغلب به خود مهر و موم می شود. بند فولادی با یک مفصل مهر و موم و شکاف، مهر و موم و crimp، مفصل بدون مهر و موم، و یا از طریق welding مهر و موم شده است. مهر و موم در اشکال مختلف بسته به برنامه می آیند; برخی را می توان در پس از بند تنش قرار داده است، در حالی که دیگران باید قبل از تنش نصب شده است. برای ایجاد مهر، مهر و بند در دو طرف شکافت؛ اگر یک مجموعه از شکاف ایجاد شده و سپس آن را یک مفصل شکاف تک نامیده می شود، اگر دو مجموعه از شکاف ایجاد شده است و سپس آن را یک مفصل شکاف دو برابر نامیده می شود. مفاصل Crimp نیز از یک مهر و موم استفاده می کنند، اما undulations crimp به جای notches تشکیل شده استفاده می شود. این crimps تشکیل نیروهای اصطکاکی بزرگ است که نگه داشتن مشترک از دیدن. مفاصل بدون مهر با تشکیل کلیدهای به هم پیوسته به وسط بند ایجاد می شوند.

بند پلاستیکی به علت کشش بالا برای کالاهایی که کشسانی بالایی دارند استفاده می شود. برای بند سنج سبک تر، معمولاً ۱۶ میلی متر (۰٫۶۳ در) و باریک تر، گرما با سیستم چاقوی داغ معرفی می شود. ابتدا چاقوی داغ بین بندها حرکت می کند. سپس یک بشقاب بالا می آید و تسمه ها و چاقوی داغ را در برابر یک آنویل به ترتیب ده ها میلی ثانیه فشرده می کند. سپس بشقاب قطره می شود و چاقوی داغ برداشته می شود. پس از چاقوی داغ به طور کامل روشن از تسمه بشقاب می آید و فشرده مفصل به طوری که بخش های ذوب شده از مخلوط بند و سخت.

برای تسمه بسته بندی پلاستیکی ضخیم تر، معمولاً ۰٫۷۳ میلی متر (۰٫۰۲۹ در) و ضخیم تر، از اصطکاک برای ایجاد گرما در داخل مفصل استفاده می شود. فرایند با بند فشرده شده بین بشقاب و آنویل شروع می شود. یک ویبراتور ساخته شده به هر دو بشقاب و یا anvil وجود دارد, که دندان; همچنین دندان هایی بر روی جزء مقابل وجود دارد که حرکت نمی کند. ویبراتور به سرعت ارتعاش می کند که گرمای کافی برای ذوب رابط بین دو بند ایجاد می کند، به دلیل اصطکاک.

ویبراتور به سرعت ارتعاش می کند که گرمای کافی برای ذوب رابط بین دو بند ایجاد می کند، به دلیل اصطکاک. برای تکمیل جوش ویبراتور متوقف می شود و فشار نگه داشته می شود تا مفصل جامد شود. تسمه پلی پروپیلن و پلی استر نیز می تواند به شیوه ای مشابه با حرارت در حال تولید توسط صدا به صورت امواج مافوق صوت عبور از مواد و خروج از ساختار مولکولی مهر و موم شده است. سپس مانند یک مهر گرمایی فشرده می شوند. در جوش مافوق صوت از پلاستیک، فرکانس بالا (15 کیلوهرتز تا 40 کیلوهرتز) لرزش دامنه پایین استفاده می شود برای ایجاد گرما از طریق اصطکاک بین مواد به هم می پیوندند. رابط دو بخش به طور ویژه برای متمرکز کردن انرژی برای حداکثر قدرت قالب طراحی شده است.

همچنین ممکن است به صورت دستی با crimping مهر و موم و یا از طریق دست و پنجه نرم ملحق شده است.

مفصل ضعیف ترین بخش سیستم است، بنابراین نوع روش پیوستن مورد استفاده در صورتی که قدرت یک مسئله باشد بسیار مهم است. استحکام یک مفصل به نیروی مورد نیاز برای شکستن بند در کشش تک محوری گفته می شود. سپس این کار با استحکام تک محوری بند مقایسه می شود و به عنوان اختلاف درصد ثبت می شود (به عنوان نمونه ای از بند فولادی ممکن است قدرت شکستن ۵۰ پوند (۲۳۰۰ کیلوگرم) داشته باشد و مهر ممکن است در ۳۰ پوند (۱۴۰۰ کیلوگرم) شکست بخورد، بنابراین گفته می شود مهر دارای استحکام ۶۰٪ است. ولدهای چاقوی داغ حداقل قدرت شکستن ۵۵٪ را دارند. ولدهای اصطکاکی حداقل قدرت شکستن ۶۵٪ را دارند. خوب راه اندازی ماشین آلات تسمه و یا ابزار قالب اصطکاک برای حدود 80٪ از قدرت شکستن هدف. کلیپ های فلزی / مهر و موم به طرز شگفت آوری کم با حدود 100 -- 120 کیلوگرم مقاومت لغزش.

برای پالت تسمه بر اساس هنجار ASTM D3953 مشخصات استاندارد، تعداد روش تسمه در حدود 10 بار برای حداقل است.

تجهیزات[ویرایش]

دستگاه تسمه کش

ماشین های تسمه کش[ویرایش]

دستگاه های تسمه کش نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک به طور قابل توجهی کارایی در انبار و همچنین ارائه کلی محصول بسته بندی شده شما را بهبود می بخشد. صرفه جویی در کار اغلب می تواند به راحتی هزینه نسبتا کم دستگاه تسمه کش را پوشش دهد.

هر دو دستگاه تسمه کش نیمه و تمام اتوماتیک را می توان به راحتی در یک خط تولید بسته بندی قرار داد که در آن میزهای بسته بندی و دستگاه های تسمه کش در ارتفاعات قابل کار قرار می گیرند.

ماشین های باندینگ[ویرایش]

ماشین‌های باندینگ مانند ماشین‌های تسمه‌بندی امکان یکپارچه‌سازی و ایمن‌سازی محصولات با اشکال و اندازه‌های مختلف را فراهم می‌کنند. [۳]

با این حال، ماشین‌های باندینگ آسیب کمتری به محصولی که بسته می‌شود، می‌رسانند، زیرا پهنای بیشتر باندهای موجود (20 میلی‌متر تا 100 میلی‌متر) سطح بیشتری را فراهم می‌کند که آسیب‌های وارده به محصولات حساس را به حداقل می‌رساند. ماشین‌های باندینگ همچنین می‌توانند روی تسمه‌های کاغذی کار کنند تا جایگزینی سازگارتر با محیط زیست برای تسمه پلاستیکی باشند. [۴]

عملکرد با حسگر عکس، پدال پا یا PLC است که به این ماشین‌ها اجازه می‌دهد در خطوط تولید یا برای عملکرد مستقل ادغام شوند.

ماشین‌های تسمه کش دستی[ویرایش]

تسمه کش دستی یکی از ساده ترین تسمه کش‌های موجود در بازار است که بسیاری از کسب و کارهای کوچک از این دستگاه استفاده می‌کنند. این دستگاه‌ها به دو نوع پلاستیکی و فلزی تقسیم می‌شوند. تسمه کش دستی فلزی از تسمه های فلزی استفاده می‌کند و تسمه کش دستی پلاستیکی از تسمه‌های پلاستیکی استفاده می‌کند.

ماشین‌های تسمه کش پرتابل[ویرایش]

این نوع تسمه کش از نظر تسمه مورد استفاده به دو دسته پلیمری و فلزی تقسیم‌بندی می‌شود. همچنین از نظر نیروی محرک می‌توان آن را به سه دسته تسمه کش پنوماتیک، برقی و شارژی دسته‌بندی کرد. [۵] دستگاه های پنوماتیک با استفاده از موتور باد کار می‌کنند، دستگاه های شارژی قدرت خود را از باتری می‌گیرند و دستگاه‌های تسمه کش برقی با استفاده از برق مستقیم کار می‌کنند.

ماشین های تسمه کش اتوماتیک[ویرایش]

دستگاه‌های تسمه کش خودکار بسته‌ها را بدون دست با تسمه‌های پلی‌پروپیلن به‌طور خودکار کشش، مهر و موم شده و برش می‌دهند.

عملکرد یا توسط پدال پا یا حسگر بسته است که این ماشین‌ها را برای خروجی حجم ایده‌آل می‌کند.

دستگاه های تسمه کش نیمه اتوماتیک[ویرایش]

دستگاه های تسمه کش نیمه اتوماتیک به یک اپراتور اجازه می دهد تا به طور خودکار تسمه پلی پروپیلن را کشش، مهر و موم و برش دهد تا محکم و ایمن را بر روی جعبه های هر اندازه ای ببندد.

همچنین ببینید[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. Laundrie (1986), "Unitizing Goods on Pallets and Slipsheets, FPL-GTR-52" (PDF), US Forest Products Laboratory, archived from the original (PDF) on 24 June 2021, retrieved 7 April 2020
 2. "Loading Carload Shipments" (PDF). AAR Circular 42J. AAR. 2001.
 3. Banding Machines
 4. Banding Materials
 5. Egpack. «تسمه کش پلیمری». egpacks.

بیشتر خواندن[ویرایش]

 • مشخصات استاندارد ASTM D3953 برای تسمه، فولاد مسطح و مهر و موم
 • مشخصات استاندارد ASTM D3950 برای تسمه بندی، غیرفلزی (و روش های اتصال)
 • راهنمای استاندارد ASTM D4675 برای انتخاب و استفاده از مواد تسمه تخت
 • BS EN13891:2003 تسمه کششی - راهنمای انتخاب و استفاده از تسمه کششی
 • BS EN13394:2001 مشخصات بسته بندی برای تسمه های غیر فلزی