تسلط (تجارت)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

تسلط بر بازار اصطلاحی است که به اندازه میزان تسلط یک برند، محصول، خدمات یا یک ابرشرکت در بازار گفته می‌شود که تسلط و قدرت نفوذ بالایی بر روی یکی از بخش‌های خاص بازار دارند. موقعیت برتر در بازار هم مفهوم حقوقی و هم مفهوم اقتصادی دارد و فرق این دو در مشخص کردن تسلط بر بازار بسیار مهم می‌باشد. غالباً یک عنصر جغرافیایی در این برتری وجود دارد که برای تشخیص آن باید میزان و وسعت محصول، برند، و شرکت اندازه‌گیری شود.[۱] روش‌های مختلفی برای اندازه‌گیری مقدار تسلط بر بازار وجود دارد. یکی از روش‌های مستقیم از طریق سهم بازار می‌باشد. درصد پوشش بازار توسط شرکت یا برند. موقعیت نزولی بین شرکت‌ها یک مورد معمول است برای مثال ممکن است که: پیشقدم و راس بازار با ۵۰٪ سهم بازار، پیشقدم بعدی ۲۵٪، بعدی ۱۲٪، بعدی ۶٪ و باقیمانده‌ها جمعاً ۷٪ از سهم بازار را بر عهده داشته باشند. سهم در بازار بهترین حالت برای نشان دادن اولویت در بازار نیست همچنین قانون ثابتی برای مشخص کردن این مقوله وجود ندارد و موارد زیر معیارهای کلی هستند.

  • یک شرکت، محصول، برند یا خدماتی که بیشتر ا ۶۰٪ سهم بازار را در اختیار دارند، می‌توان گفت قدرت اصلی و تسل بر بازار دارند.
  • سهم بازار بین ۳۵٪ تا ۶۰٪ بدین معناست که یک قدرت در بازار محسوب می‌شوند ولی تسلط ندارند.
  • سهم بازار زیر ۳۵٪ که توسط یک برند، محصول، شرکت یا سرویس اداره می‌شود صرفاً به عنوان یک شرکت رقابتی در ارکان دولتی محسوب نمی‌شود.

منابع[ویرایش]