ترپ‌استپ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
ترپ‌استپ
ریشه‌های سبکی
ریشه‌های فرهنگی
اوایل سال ۲۰۱۲
سازهای موسیقی
محبوبیت عمومی پس از شکل‌گیری در اوایل سال ۲۰۱۲ محبوبیّت آن همواره با سرعت زیادی در حال افزایش بوده‌است

ترپ‌استپ که با نام موسیقی ترپ نیز شناخته می‌شود، یکی از سبک‌های موسیقی رقص الکترونیک است که در اوایل سال ۲۰۱۲ به وجود آمد. درواقع ترپ‌استپ آمیزه‌ای از داب‌استپ، مومباهتون، و هیپ‌هاپ جنوبی است. سازهای مورد استفاده در ترپ‌استپ بیشتر همان سازهای مورد استفاده در هیپ‌هاپ جنوبی هستند. ضرب‌های محرّک رولند تی‌آر-۸۰۸ نیز نقش مهمّی در این سبک موسیقی دارند.

اختلافات بر سر نام سبک[ویرایش]

سبکی که در این مقاله با عنوان ترپ‌استپ معرّفی شده‌است، حتّا یک نام رسمی یا مورد قبول همگان نیز ندارد و بر سر نام آن بحث‌های زیادی صورت گرفته‌است. از زمان پیدایش این سبک در اوایل سال ۲۰۱۲ تابه‌امروز، اسامی گوناگونی همچون "نیو ترپ" و "داب‌استپ" را برای اشاره به آن به کار گرفته‌اند. امّا در میان این اسامی، پرطرفدارترین آن‌ها "ترپ" است. اشاره به این سبک با نام "ترپ" موجب ناراحتی بسیاری از هواداران هیپ‌هاپ جنوبی و سایر دوستداران موسیقی شده‌است. زیرا "موسیقی ترپ" دراصل نامی است که تا پیش از این بسیاری از آن برای نامیدن سبک هیپ‌هاپ جنوبی استفاده می‌کردند.

ریشه[ویرایش]

اگرچه تعیین این که یک سبک موسیقی دقیقاً در چه نقطه‌ای شکل گرفته‌است ممکن است دشوار باشد، امّا در مورد ترپ‌استپ بسیاری بر این باورند که ریمیکسی از ترانهٔ جامپ‌استایل گروه ماژور لیزر موسوم به "Original Don"، که در اوایل سال ۲۰۱۲ به‌وسیلهٔ گروه فلوستراداموس انجام شد را می‌توان نقطهٔ آغازین این سبک دانست.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Trapstep»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۹ اکتبر ۲۰۱۲).