ترومبوز وریدپورت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ترومبوز وریدپورت
Pfortaderthrombose001.png
ترومبوز وریدپورت در نمای سی‌تی اسکن
طبقه‌بندی و منابع بیرونی
تخصصپزشکی عروق
آی‌سی‌دی-۱۰I81
آی‌سی‌دی-9-CM452
ئی‌مدیسینradio/571

ترومبوز وریدپورت نوعی از ترومبوز سیاهرگی است که بر روی ورید پورت اثر می‌گذارد که می‌تواند منجر به بالا رفتن فشارخون ورید پورت و در نهایت کاهش میزان خونرسانی به کبد شود.

علائم و نشانه‌ها

این بیماری می‌تواند باعث تب، علائم سوءهاضمه و به تدریج درد شکمی شود. با این حال می‌تواند بدون بروز علائم منجر به بالا رفتن فشارخون ورید پورت قبل از تشخیص شود.[۱] علائم دیگر می توانند بر اساس علت ایجاد شوند.

به عنوان مثال اگر ترومبوز وریدپورت به علت سیروز کبدی ایجاد شود، خونریزی یا علائم دیگری از بیماری کبد ممکن است بروز کند. اما اگر این بیماری بر اثر فلبیت عروق ایجاد شود علائم عفونت مانند تب، لرز، عرق شبانه نمایان خواهد شد.

علل

از علل این بیماری می‌توان به کلانژیو کارسینوما، پانکراتیت، سیروز، دیورتیکولیت اشاره کرد. همچنین یکی از عوارض و سختی‌های جراحی برداشتن طحال(splenectomy) بروز این بیماری خواهد بود.[۲]

تشخیص

تشخیص این عارضه معمولاً توسط سونوگرافی، سی‌تی اسکن با کنتراست و یا ام‌آرای صورت می‌گیرد. همچنین آزمایش سطح خونی دی‌دایمر نیز می‌تواند در تشخیص این بیماری کم کننده باشد، زیرا در ترومبوز وریدپورت میزان شکستن فیبرین افزایش یابد و این اتفاق منجر به افزایش سطح دی‌دایمر خواهد شد.

درمان

برای درمان می‌توان از ضدانعقاد، شانت و در نهایت پیوند عضو استفاده کرد.

جستارهای وابسته

منابع

  1. Hall, TC; Garcea, G; Metcalfe, M; Bilku, D; Dennison, AR (November 2011). "Management of acute non-cirrhotic and non-malignant portal vein thrombosis: a systematic review". World journal of surgery. 35 (11): 2510–20. doi:10.1007/s00268-011-1198-0. PMID 21882035.
  2. Ali Cadili, Chris de Gara, "Complications of Splenectomy", The American Journal of Medicine, 2008, pp 371-375.