ترنس ورلد ایرلاینز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ترنس ورلد ایرلاینز
Trans World Airlines, Inc.
Trans World Airlines Globe Map Logo 1.png
Final TWA logo until 2001
IATA ICAO Callsign
TW TWA TWA
بنیان‌گذاری1930 (as Transcontinental & Western Air)
آغاز به کار۱۹۳۰
پایان کارDecember 1, 2001 (acquired by امریکن ایرلاینز)
قطب‌ها
قطب‌های دومفرودگاه بین‌المللی پیتسبورگ
شهرهای کانونی
برنامه پرپروازAviators
اندازه ناوگان۱۹۰
مقصدها۱۳۲
شرکت مادرTrans World Corporation (1961–1992), AMR Corporation (2001)
ستاد
List of headquarters
افراد کلیدی
List of key people
وبگاه
لوگوی تی دبلیو ای
جت کانویر ۸۸۰

ترنس ورلد ایرلاینز (با نامهای قبلی ترنس کانتیننتال و وسترن ایرلاین) یا تی دبیلو ای، یک شرکت هواپیمایی آمریکایی بود که به بیشتر نقاط دنیا پرواز داشت. پروازهای طولانی این شرکت بین اروپا و آمریکا با هواپیماهای لاکهید ال-۱۰۱۱ تری استار، بوئینگ ۷۴۷ و بوئینگ ۷۶۷ انجام می‌گرفت.

یکی از هواپیماهای بوئینگ ۷۴۷–۱۰۰ تی دبلیو ای، که بعدها در طی پرواز تی‌دبلیوای ۸۰۰ بر فراز اقیانوس اطلس منفجر شد. تی دبلیو ای در دوران طلایی اش، چندین فروند از این نوع هواپیما را در اختیار داشت.

این شرکت هواپیمایی در ۱۰ اکتبر سال ۱۹۳۰ از طریق ادغام سه شرکت هواپیمایی آمریکایی و با نام ترنس کانتیننتال اند وسترن ایر انیکورپریشن (با نام اختصاری تی دبلیو ای) تأسیس شد. در سال ۱۹۳۹ هوارد هیوز سهامدار اصلی شرکت شد. در سال ۱۹۵۰ این شرکت به ترنس ورلد ایرلاینز تغییر نام داد. این شرکت به عنوان اولین مصرف‌کننده لاکهید کونستلیشن L-049 را خریداری کرد. زمانی که در ۱۹۴۴ برای اولین بار این هواپیما تحویل داده شد و با رنگهای مخصوص تی دبلیو ای رنگ شد، هوارد هیوز با آن بدون فرود بر در کمتر از هفت ساعت بر فراز قاره آمریکا پرواز کرد و رکورد قبلی سرعت را شکست. در سال ۱۹۵۲، این شرکت اولین شرکتی بود که «توریست کلاس» را در پروازهای خود معرفی کرد. در آستانه دهه ۱۹۶۰ میلادی با آغاز به‌کارگیری هواپیماهای جت (از جمله بوئینگ ۷۰۷) از سوی شرکتهای رقیب، تی دبلیو ای ۶۳ فروند هواپیمای کانویر ۸۸۰ که با توجه به لیست درخواستهای هیوز طراحی شده بود را سفارش داد، اما وام سنگینی برای این سفارش دریافت شد و وام دهندگان بر پایان تسلط هیوز بر این شرکت اصرار کردند که در نهایت منجر به کنار گذاشته شدن هیوز از تی دبلیو ای شد.

در سال ۱۹۸۵ کارل آیکان شروع به تصاحب خصمانه تی دبلیو ای کرد.[۱][۲] او اموال تی دبلیو ای را می‌فروخت تا وامی را که برای خرید تی دبلیو ای دریافت کرده بود بازپرداخت کند. در سال ۱۹۸۸ او تی دبلیو ای را به یک شرکت خصوصی تبدیل کرد که برای او ۴۶۹ میلیون دلار سود داشت اما برای تی دبلیو ای یک وام ۵۴۰ میلیون دلاری به جا گذاشت. در سال ۱۹۹۱، او مسیرهای پرسود تی دبلیو ای به لندن را به قیمت ۴۴۵ میلیون دلار به آمریکن ایرلاینز فروخت.[۲] او تی دبلیو ای را مجبور به قبول قراردادی کرد که به او اجازه می‌داد بلیطهای تی دبیلو ای را به قیمت ارزانتری به فروش برساند. او وبسایت اینترنتی lowestfares.com را برای فروش این بلیطها راه اندازی کرد که هزینه مالی سنگینی برای تی دبلیو ای داشت.[۲]

تی دبلیو ای به مدت طولانی با مشکلات اقتصادی رودرو بود و هواپیماهای آن میانگین سن بالایی داشتند. در نهایت، امریکن ایرلاینز بخشهایی از آنرا در سال ۲۰۰۱ خریداری کرد.

پیوند به بیرون

منابع

  1. Kiviat, Barbara (15 February 2007). "10 Questions for Carl Icahn". Time. Archived from the original on 29 May 2013. Retrieved 4 December 2018.
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ Grant, Elaine X. (October 2005). "TWA – Death Of A Legend". St. Louis Magazine.