تراوین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
تراوین
تراوین.png
نویسنده(های) اصلیگرهارد مولر
توسعه‌دهنده(ها)بازی‌های تراوین
انتشار ابتدایی۵ سپتامبر ۲۰۰۴ (۲۰۰۴-09-۰۵)
انتشار پایدار
۴٫۴
۲۷ ژانویه ۲۰۱۴؛ ۶ سال پیش (۲۰۱۴-۰۱-27)
نوشته‌شده توسطپی‌اچ‌پی
بن‌سازه رایانشمرورگر وب
در دسترس به۴۱ زبان
گونهراهبرد بی‌درنگ
شهرسازی
پروانهفریمیوم
وبگاه

تراوین یک بازی تحت وب می‌باشد که بازیکن با دیگر بازیکنان به صورت برخط بازی می‌کند و کار خود را به عنوان رئیس یک دهکده کوچک شروع می‌کند. هر بازیکن قادر به انتخاب از میان سه نژاد رومی‌ها، گل‌ها و توتن‌ها می‌باشد که هر کدام نسبت به دیگری دارای مزایا یا معایبی است. در این بازی می‌توان به دهکده‌های دیگر حمله کرد و با آنها جنگید و غنائم بدست آورد یا دهکده‌های جدید احداث یا تصرف نمود.

داستان بازی[ویرایش]

شروع بازی[ویرایش]

برای شروع بازی در تراوین باید تمامی بازیکنان سرور مورد درخواست، پست الکترونیکی، نام کاربری و گذرواژه خود را وارد قسمت ثبت نام تراوین کنند و سپس به فعال سازی آن از طریق پست الکترونیک اقدام نمایند. بازیکنان پس از تایید پست الکترونیکی خود می‌توانند نژاد و هم چنین مکان خود را در سرور مشخص نمایند. بازیکنان موجود در هر سرور یا جهان با بازیکنان موجود در سرور دیگر متفاوت است. هر بازیکن می‌تواند فقط یک حساب کاربری در هر سرور داشته باشد و داشتن بیش از یک اکانت در هر سرور ممنوع است. هم چنین داشتن چندین اکانت متفاوت در سرورهای متفاوت آزاد است.

نژادها[ویرایش]

در تراوین سه نژاد توتن‌ها، رومی‌ها و گول‌ها وجود دارد که توانایی‌ها و تخصص‌ها و امکانات هر یک با دیگری متفاوت است به طور مثال رومی‌ها می‌توانند به صورت هم زمان در مرکز دهکده و مزارع ساخت و ساز کنند و توتن‌ها می‌توانند غارت بهتری انجام دهند و گول‌ها در دفاع بهترند. هنگام انتخاب یک نژاد دیگر نمی توان آن را تغییر داد و پس از بازی در صورت تصرف دهکده به همان صورت نژاد انتخاب شده‌است. بازیکنان که از بازی کناره گیری کرده‌اند و فعال نیستند، توسط ناتارها، دهکده‌های آن‌ها به تصرف در می‌آید. در صورتی که بازیکنی بتواند دهکده‌های تصرفی توسط ناتارها را از آن‌ها تصرف کند آثار بسیار مطلوب برای بازیکن خواهد داشت. ناتار نژادی است که نمی‌تواند به دهکده‌های دیگران بر خلاف چهار نژاد دیگر حمله کند ولی می‌تواند از چهار نژاد دیگر حمله دریافت کند. هم چنین ناتارها می‌توانند از نیروهای آبادی برای نیروهای دفاعی خود استفاده نمایند.

منابع[ویرایش]

در تراوین چهار منبع چوب، خشت، آهن و گندم وجود دارد که برای توسعه معادن و مرکز دهکده به آن‌ها نیاز است. منابع توسط مزارع و معادن تولید می‌گردد و برای افزایش میزان تولید منابع با توسعه منابع و مزارع می توان منابع تولیدی را افزایش داد. همهٔ منابع برای توسعه دهکده، مورد نیاز است ولی مصرف گندم در هنگام توسعه روستا افزایش می‌یابد. تمام نژادها از یک منبع نسبت به منابع دیگر بیش تر استفاده می‌کنند که به طور مثال می توان استفاده از چوب توسط توتن‌ها و خشت توسط گول‌ها و استفاده از آهن توسط رومی‌ها اشاره کرد. سربازان می‌توانند برای غارت منابع، به دهکده‌های مجاور دهکده صاحب سربازان حمله کنند. هم چنین جا به جایی منابع یک طرفه با استفاده از بازار می‌تواند انجام بگیرد و برای جابه جایی دو طرفه منابع باید حتماً هر دو طرف جابجایی پیشنهاد جابجایی را قبول کرده باشند.

توسعه[ویرایش]

در سال ۲۰۰۸ میلادی و یا ۱۳۸۷ شمسی پس از پایان نسخه آزمایشی، تراوین همزمان برای ۴۱ زبان دنیا از جمله فارسی منتشر شد

نسخه‌های بازی[ویرایش]

نسخه تاریخ
۱ ۵ سپتامبر ۲۰۰۴
۲ ۱۲ مارس ۲۰۰۵
۳ ۳۰ ژوئن ۲۰۰۶[۱]
۳٫۵ ۳ فوریه ۲۰۰۹[۲]
۳٫۶ ۴ نوامبر ۲۰۰۹
۴ ۱۶ فوریه ۲۰۱۱[۳][۴]
۴٫۲ ۱۸ مارس ۲۰۱۳[۵][۵]
۴٫۴ ۲۷ ژانویه ۲۰۱۴[۶][۷]
رنگ مفهوم
قرمز نسخه قدیمی
زرد نسخه قدیمی (پشتیبانی می‌شود)
سبز آخرین نسخه (انگلیسی)
آبی کم‌رنگ آخرین نسخه (زبان‌های دیگر)
بنفش آخرین پیش‌نمایش

فیلترشدن در ایران[ویرایش]

وب‌گاه بازی تراوین در تاریخ ۳ ژانویهٔ ۲۰۱۳ در ایران به دلیل خروج ارز و ترویج فرهنگ غیراسلامی فیلتر شد.[۸]

این سایت سرانجام در بهار ۱۳۹۵ از فیلتر خارج شد. اما پس از تحریم های امریکا برای جلب نکردن توجه سرور های ایران را به سرور های بین المللی انتقال داد

منابع[ویرایش]

  1. "Change log". Travian FAQ. Travian Games. Archived from the original on 2009-10-27.
  2. "Statistiken - Travian.org" (به German). Travian Games. Retrieved 2009-02-12.
  3. "The long wait is over: The servers of the online game Travian 4 launch this week in twenty countries around the globe". Munich: Travian Games. 2011-02-14. Archived from the original (PDF) on 4 November 2011. Retrieved 2013-05-10.
  4. Chrisvc (2011-02-11). "Travian 4 - the UK launch". Travian Games. Archived from the original on 2011-02-16. Retrieved 2014-03-14.
  5. ۵٫۰ ۵٫۱ Galadriel (2013-03-01). "Travian 4.2 finalmente è qui!" (به Italian). Travian Games. Archived from the original on 2013-11-02.
  6. Maximilian (2014-01-21). "T4.4 – production, crannies and hero bonus". Archived from the original on 30 January 2014. Retrieved 5 September 2014.
  7. Chrisvc (2014-01-24). "Travian 4.4. Changelog". Archived from the original on 2014-03-11.
  8. «بازی آنلاین «تراوین» فیلتر شد». خبرگزاری فارس. دریافت‌شده در ۳ ژانویهٔ ۲۰۱۳.

پیوند به بیرون[ویرایش]