ترانویسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

ترانویسی[۱] (به انگلیسی: Transcription) اصطلاحی در زبان‌شناسی است که به نمایش نظام‌مند زبان به شکل نوشتاری گفته می‌شود. ترانویس شخصی است که ترانویسی می‌کند و حاصل کار او را ترانوشت می‌گویند. منبع یک ترانویس ممکن است زبان گفتاری باشد یا یک متن از پیش موجود که با خطی دیگر نوشته شده‌است. با این وجود برخی زبان‌شناسان تنها حالت اول را ترانویسی می‌دانند. ترانویسی را نباید با ترجمه یا نویسه‌گردانی اشتباه گرفت.[۲]

نرم‌افزار ترانویس به نرم‌افزاری گفته می‌شود که برای کمک به تبدیل صحبت‌های انسان به ترانوشت متنی به کار می‌رود.[۳]

شیوه نامه ی مصوب ترانویسی[ویرایش]

این شیوه نامه اولین بار در سال 1350 توسط دکتر محمد معین در واژه نامه ی فرهنگ معین برای نمایش بهتر تلفظ ها بکار برده شد. و پس از آن درسال 1391 همین الگو بصورت استانداردی با عنوانِ شیوه‌نامه آوانگاریِ کلیِ نام‌های جغرافیاییِ ایران به همهٔ وزارتخانه‌ها و نهادهایِ دولتی برایِ اجرا ابلاغ شده که این استاندارد توسط سازمان ملل پذیرش شده است.

واکه‌ها واکه های مرکب
لاتین‌نویسی فارسی a ā e i o u ow ey ay ây oy uy
فارسی ا آ، ا
(خوا)
ا، ه ای، ی ا، و او و ی ای وی
همخوان‌ها
لاتین‌نویسی فارسی b c d f g h j k l m n p q r s š t v x y z ž
فارسی ب چ د ف گ ه، ح ج ک ل م ن پ غ، ق ر ث، س، ص ش ت، ط و خ ی ذ، ز، ض، ظ ژ ع، ء

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. ترانویسی واژهٔ معادل مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی برای transcription است. فرهنگ واژه‌های مصوّب فرهنگستان - دفتر ششم، بخش لاتین، صفحهٔ ۱۱۱
  2. Wikipedia contributors, "Transcription (linguistics)," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Transcription_(linguistics)&oldid=484125979 (accessed May 25, 2012).
  3. Wikipedia contributors, "Transcription (software)," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Transcription_(software)&oldid=490541454 (accessed May 25, 2012).