ترانویسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

ترانویسی[۱] (به انگلیسی: Transcription) اصطلاحی در زبان‌شناسی است که به نمایش نظام‌مند زبان به شکل نوشتاری گفته می‌شود. ترانویس شخصی است که ترانویسی می‌کند و حاصل کار او را ترانوشت می‌گویند. منبع یک ترانویس ممکن است زبان گفتاری باشد یا یک متن از پیش موجود که با خطی دیگر نوشته شده‌است. با این وجود برخی زبان‌شناسان تنها حالت اول را ترانویسی می‌دانند. ترانویسی را نباید با ترجمه یا نویسه‌گردانی اشتباه گرفت.[۲] نوشتن نام خیابان‌ها و شهرها با حروف لاتین، یک نمونه از ترانویسیِ فارسی با الفبای لاتین است؛ که در تمام کشورهای دیگر نیز مرسوم است. البته ترانویسی همان لاتین نویسی نیست، در حالیکه لاتین نویسی گونه‌ای از ترانویسی است.

نرم‌افزار ترانویس به نرم‌افزاری گفته می‌شود که برای کمک به تبدیل صحبت‌های انسان به ترانوشت متنی به کار می‌رود.[۳]

صفحات مرتبط[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. ترانویسی واژهٔ معادل مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی برای transcription است. فرهنگ واژه‌های مصوّب فرهنگستان - دفتر ششم، بخش لاتین، صفحهٔ ۱۱۱
  2. Wikipedia contributors, "Transcription (linguistics)," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Transcription_(linguistics)&oldid=484125979 (accessed May 25, 2012).
  3. Wikipedia contributors, "Transcription (software)," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Transcription_(software)&oldid=490541454 (accessed May 25, 2012).