تراستوزومب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
تراستوزومب ?
پادتن‌های تک‌تیره
Type Whole antibody
Source Humanized (از موش)
نشان HER2/neu
داده‌های بالینی
نام تجاری Herclon, Herceptin
AHFS/Drugs.com monograph
رده بارداری D(US) X
تجویز Intravenous
داده‌های فارماکوکینتیکی
متابولیسم Unknown, possibly reticuloendothelial system.
نیمه‌عمر 2-12 days
شناسه
شماره سی‌ای‌اس 180288-69-1 YesY
کد ATC L01XC03
بانک‌دارو DB00072
UNII P188ANX8CK YesY
KEGG D03257 YesY
ChEMBL CHEMBL1201585 N
داده‌های شیمی
فرمول C6470H10012N1726O2013S۴۲ 
وزن مولکولی 145531.5 g/mol
 N(what is this?)  (verify)

تراستوزومَـب[۱][۲][۳][پ ۱] با نام تجاری هرسپتین[پ ۲] یکی از داروهای مورد استفاده در درمان سرطان پستان است.

عملکرد و موارد استفاده[ویرایش]

هرسپتین یک آنتی‌بادی منوکلونال است که پروتئین افزایش‌دهندهٔ رشد را با نام HER2/neu بلوک می‌سازد. این پروتئین معمولاً در اندازهٔ کوچک در بافت سینه و بیشتر در سلولهای سرطانی سینه وجود دارد وبا تحریک آن عامل رشد اپیدرمال تولید می‌شود که موجب رشد سلولهای سرطان سینه می‌شود. در حدود ۲۰٪ از بیماران با سرطان سینه، مقدار پروتئین HER2/neu به میزان بیشتر افزایش می‌یابد. بیمارانی که میزان بالاتری از این پروتئین را دارند HER2/neu مثبت خوانده می‌شوند و احتمالاً آنها سرطان سینهٔ مهاجم‌تری را دارند. هرسپتین قادر به بلوک کردن این اثر تحریکی رشد پروتئین HER2/neu می‌باشد. Herceptin همچنین قادر است که سیستم ایمنی را برای تنظیم حمله به سوی سلولهای سرطانی با رشد غیرمعمولی تحریک کند و یکی از درمانهای مؤثر برای بعضی از بیماران با HER2/neu مثبت که سرطان سینهٔ آنها عود کرده‌است یا آنهایی که بدنشان به شیمی درمانی مقاوم شده‌است می‌باشد.

بدین ترتیب این دارو در همه موارد ابتلاء به سرطان پستان استفاده نمی‌شود و غالباً تنها در حالتی تجویز می‌شود که نتایج حاصل از بررسی‌های دقیق پاتولوژیک، بیانگر مثبت بودن عامل HER۲ در بافت مورد نظر باشند.

عوارض جانبی[ویرایش]

شایع‌ترین عوارض جانبی هرسپتین در فردی که برای بار اول آن را دریافت می‌کند تب و لرز است. برخی زنان درد، ضعف، تهوع، استفراغ، اسهال، سردرد، سختی در تنفس، یا بثورات هم خواهند داشت. این عوارض جانبی معمولاً پس از اولین درمان ملایم‌تر می‌شوند.

هرسپتین ممکن است موجب آسیب قلبی هم بشود. این امر گاه به ضعف قلبی منتهی می‌شود. هرسپتین ممکن است بر ریه‌ها نیز تأثیر بگذارد و گاهی به دشواری تنفس منجر شود.

پانویس[ویرایش]

  1. Traztuzumab
  2. Herceptin

منابع[ویرایش]

  1. «تراستوزومب». دارونما. بازبینی‌شده در ۲۲ آبان ۱۳۹۶. 
  2. «جزئیات داروی ایرانی سرطان سینه/ کاهش هزینه درمان و غلبه بر تحریمها». خبرگزاری مهر، ۲۶ شهریور ۱۳۹۱. بازبینی‌شده در ۲۲ آبان ۱۳۹۶. 
  3. «داروی ایرانی «درمان سرطان پستان» تا پایان سال به بازار می‌آید». خبرگزاری ایسنا، ۳ مهر ۱۳۹۱. بازبینی‌شده در ۲۲ آبان ۱۳۹۶.