پرش به محتوا

تدریجی‌گرایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

تدریجی گرایی، یک فرضیه، یک نظریه یا یک اصل است که فرض می‌گیرد تغییر به تدریج رخ می‌دهد یا اینکه تغییر ماهیتا تدریجی است و در طول زمان اتفاق می‌افتد نه در گام‌های بزرگ.[۱] همدیس گرایی، قدم به قدم گرایی و اصلاح طلبی مفاهیم مشابهی هستند.

سیاست و جامعه[ویرایش]

در سیاست، تدریجی گرایی این فرضیه است که تغییرات اجتماعی را می‌توان با قدم‌های کوچک و گسسته به جای سکته‌های ناگهانی مانند انقلاب‌ها یا قیام‌ها به دست آورد. تدریجی گرایی یکی از ویژگی‌های بارز لیبرالیسم سیاسی و اصلاح طلبی است.[۲] سیاست ماکیاولیستی، سیاستمداران را به طرفداری از تدریجی گرایی سوق می‌دهد.

در سیاست سوسیالیستی و در درون جنبش سوسیالیستی، مفهوم تدریجی گرایی اغلب از اصلاح طلبی متمایز می‌شود، اولی اصرار دارد که اهداف کوتاه‌مدت باید به گونه‌ای تدوین و اجرا شوند که ناگزیر به اهداف بلندمدت منتهی شوند. معمولاً با مفهوم سوسیالیستی لیبرترین قدرت دوگانه مرتبط است و به عنوان راهی میانی بین اصلاح طلبی و انقلابی گری تلقی می‌شود.

مارتین لوتر کینگ جونیور با ایده تدریجی گرایی به عنوان روشی برای حذف جداسازی نژادی مخالف بود. دولت ایالات متحده می‌خواست سعی کند آفریقایی-آمریکایی‌ها و آمریکایی‌های اروپایی-آمریکایی را به آرامی در یک جامعه ادغام کند، اما بسیاری بر این باور بودند که این راهی برای دولت برای به تعویق انداختن هر کاری در مورد جداسازی نژادی است:

وقتی برای درگیرشدن در امر لوکس آرام شدن یا استفاده از داروی آرام بخش تدریجی گرایی نداریم. اکنون زمان محقق ساختن وعده‌های دموکراسی است.

— Martin Luther King Jr.'s رؤیایی دارم speech, delivered August 28, 1963 at the Lincoln Memorial in Washington, D.C.[۳]

انواع[ویرایش]

تدریج گرایی فیلتیک مدلی از تکامل است که این نظریه را مطرح می‌کند که بیشتر گونه زایی‌ها کند، یکنواخت و تدریجی هستند.[۴] هنگامی که تکامل در این حالت رخ می‌دهد، معمولاً با تبدیل مداوم یک گونه کامل به گونه جدید (از طریق فرآیندی به نام آناژنز) است. در این دیدگاه هیچ خط مشخصی از مرزبندی بین گونه‌های اجدادی و گونه‌های نوادگان وجود ندارد، مگر اینکه شکافته شدن اتفاق بیفتد.

تدریجی گرایی در تغییرات اجتماعی که از طریق اصلاح طلبی اجرا می‌شود یک اصل اخلاقی است که انجمن فابیان به آن متعهد است. به‌طور کلی تر، اصلاح طلبی این فرض است که تغییرات تدریجی از طریق و درون نهادهای موجود می‌تواند در نهایت نظام اقتصادی و ساختارهای سیاسی اساسی جامعه را تغییر دهد. و اینکه انباشت اصلاحات می‌تواند به ظهور یک نظام اقتصادی و شکل کاملاً متفاوت از جامعه سرمایه‌داری کنونی منجر شود. این فرضیه تغییر اجتماعی ناشی از مخالفت با سوسیالیسم انقلابی است که مدعی است انقلاب برای رخ دادن تغییرات ساختاری اساسی ضروری است.

در اصطلاح گمانه‌زنی‌های مربوط به نظم نوین جهانی، تدریجی گرایی به اجرای تدریجی یک حکومت جهانی توتالیتر اشاره دارد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Brian McGowran. (2008). Biostratigraphy: Microfossils and Geological Time. Cambridge University Press. p. 384. شابک ‎۹۷۸−۰۵۲۱۰۴۸۱۷۰
  2. Paul Blackledge (2013). "Left reformism, the state and the problem of socialist politics today". International Socialist Journal. Retrieved 14 November 2013.
  3. King, Martin Luther (August 28, 1963). "I have a dream speech". Retrieved 1 November 2015.
  4. Eldredge, N. and S. J. Gould (1972). "Punctuated equilibria: an alternative to phyletic gradualism" In T.J.M. Schopf, ed. , Models in Paleobiology. San Francisco: Freeman Cooper. p. 84.