تخم‌مرغ‌های سبز و ژامبون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
تخم‌مرغ‌های سبز و ژامبون
Green Eggs and Ham.jpg
نویسنده(ها)نئودور جیسلl
طراح جلددکتر زوس
کشورایالات متحده
زبانانگلیسی
مجموعهکتابهای مقدماتی
گونه(های) ادبیادبیات کودک
ناشرRandom House
The Living Books Company
تاریخ نشر
۱۲ اوت ۱۹۶۰
شابکشابک ‎۹۷۸−۰−۳۹۴−۸۰۰۱۶−۵
شماره اوسی‌ال‌سی۱۸۴۴۷۶
پس ازیک ماهی دو ماهی ماهی قرمز ماهی آبی 
پیش ازThe Sneetches and Other Stories 

تخم‌مرغ‌های سبز و ژامبون یک کتاب کودک است که توسط دکتر زوس برای اولین بار در تاریخ ۱۲ اوت سال ۱۹۶۰ منتشر شده‌است. در سال ۲۰۱۹ فروش کتاب به ۸ میلیون نسخه در سراسر جهان رسید.[۱]

داستان در چندین روایت بیان شده‌است که شروع آن از داستان سال ۱۹۷۳ دکتر راس شروع می‌شود که با صدای بازیگران Paul Winchell بعنوان راوی اول شخص بیان شده‌است او گوینده سم من هستم نیز بوده‌است.[۲]

طرح داستان[ویرایش]

داستان در ارتباط با شخصیت ناشناسی است که تخم سبز و ژامبون دوست ندارد و دشمن او سام-من-هستم است که می‌خواهد او را به خوردن آن مجبور کند. داستان می‌شود خودداری کنند به عنوان سام مصرانه رقیب خود را از طریق مجموعه ای از نقاط (در یک خانه در یک جعبه در یک ماشین در یک درخت بر روی یک قطار در تاریکی در باران بر روی یک قایق) و همراهان او (یک موش و روباه و بز) دنبال می‌کند. شخصیت در نهایت می‌پذیرد که ظرف غذا را امتحان کند فقط با این هدف که سم را مجبور کند"اجازه دهید که باشد". بعد از امتحان غذا متوجه ممی شود که غذا بسیار خوشمزه است و با خوشحالی پاسخ می‌دهد: "من تخم مرغ‌های سبز و ژامبون را بسیار دوست دارم. متشکرم. متشکرم "سام-من-هستم."

پیشینه[ویرایش]

تخم مرغ‌های سبز و ژامبون در دسته کتابهای مبتدی قرار می‌گیرد که توسط زوس برای خوانندگان مبتدی و با واژگان بسیار ساده نوشته شده‌است. واژگان متن متشکل از فقط ۵۰ کلمه[۳] است و در نتیجه یک شرط‌بندی که بین زوس و بنت سرف، ناشر کتاب زوس[۳][۴][۵] اتفاق افتاد آغاز شد. آنها ادعا می‌کردند که زوس (پس از اتمام کتاب گربه کلاه به سر با استفاده از ۲۳۶ کلمات)[۶] نمی‌تواند کل یک کتاب به همان تعداد واژه محدود به اتمام برساند. ۵۰ واژه ای که استفاده شده اینها هستند: یک، هستم، و، کجا، می، شود، قایق، جعبه، خودرو، می‌تواند، تاریک، انجام، خوردن، تخم مرغ، فاکس، بز، خوب، سبز، ژامبون، اینجا خانه من، اگر، در، اجازه دهید، مانند، ممکن، من، موس، نه، یا، باران، سام، می‌گویند، ببینید، تا، تشکر، آن، آنها، آنجا، آنها، آموزش، درخت، سعی خواهد شد، با، ممکن است، شما.[۳]

پذیرش و تأثیر فرهنگی[ویرایش]

تخم مرغ‌های سبز و ژامبون در تاریخ ۱۲ اوت سال ۱۹۶۰ منتشر شد.[۷][۸] در سال ۲۰۰۱ به چهارم پرفروش‌ترین کتاب نوشته شده برای کودکان به زبان انگلیسی معرفی شد.[۹][۱۰] درسال ۲۰۱۴ این کتاب به فروش ۸ میلیون نسخه رسید. در سال ۱۹۹۹ انجمن ملی آموزش و پرورش (NEA) با انجام یک نظرسنجی آنلاین از کودکان و معلمان به جستجوی ۱۰۰ محبوب‌ترین کتاب کودکان پرداخت.

یک خانم در حال خواندن و نشان دادن کتاب تخم مرغ‌های سبز و وامبون به بجه‌ها

پیوند به بیرون[ویرایش]

 • Claasen, Lynda (۱۶ ژانویه ۲۰۱۵). How Dr. Seuss Created Green Eggs and Ham (Video).

منابع[ویرایش]

 1. "20 Best-Selling Children's Books of All Time". HowStuffWorks. December 9, 2011.
 2. "Dr. Seuss on the Loose". IMDb. Retrieved December 2, 2013.
 3. ۳٫۰ ۳٫۱ ۳٫۲ "10 stories behind Dr. Seuss stories". CNN. January 23, 2009. Retrieved January 26, 2009.
 4. "Green Eggs and Ham". snopes.com. 2012. Retrieved May 4, 2012.
 5. "99 Interesting Facts about the world #18". All That is Interesting. Retrieved January 22, 2015.
 6. Daven, Hiskey (May 24, 2011). "Dr. Seuss Wrote "Green Eggs and Ham" on a Bet that He Couldn't Write a Book with 50 or Fewer Words". TodayIFoundOut.com.
 7. A 50 -year feast in 50 words بایگانی‌شده در اوت ۱۵, ۲۰۱۰ توسط Wayback Machine, Marketplace. Retrieved August 13, 2010.
 8. "Happy Birthday Sam-I-Am! 50 Years of Green Eggs and Ham". Gnews. 2012. Archived from the original on March 4, 2012. Retrieved May 4, 2012.
 9. "All-Time Bestselling Children's Books". Publishers Weekly. December 17, 2001. Archived from the original on December 25, 2005.
 10. Menand, Louis. "A Critic at Large: Cat People: What Dr. Seuss Really Taught Us". The New Yorker. December 23, 2002.