تحلیل لرزه‌ای

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

تحلیل لرزه‌ای زیر مجموعه‌ای از تحلیل سازه ها و بطور کلی محاسبه پاسخ یک سازه ساختمانی (یا سازه‌های غیر ساختمانی مانند پل و...) در برابر زمین‌لرزه است. این بخشی از روند طراحی سازه، مهندسی زلزله یا ارزیابی ومقاوم‌سازی سازه‌هایی است که در مناطق زلزله خیز باید احداث گردند.لذا تحلیل دقیق ومنطبق بر شرایط ایین نامه‌های معتبر جهانی ضرورت است.

برای طراحی سازه‌های مقاوم در برابر زلزله، شناخت جنبش وارتعاشات شدیدصفحه زمین زیر ساخت سازه که انتظار می‌رود در طول عمر مفید سازه رخ دهد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بهترین راه برای شناخت ویژگی‌های جنبش شدید زمین بستر سازه، بدست آوردن نمودار حرکت زمین از جمله شدت وبزرگی شتاب زمین در هنگام رویداد زمین‌لرزه‌های متوسط تا بزرگ می‌باشد . این امر بوسیله دستگاه شتابنگار موجود در محل و رخداد زمین‌لرزه در گستره نزدیک میسر می‌شود. با توجه به اینکه برای طراحی سازه‌های مقاوم در برابر زلزله در مناطق لرزه خیز، نمی‌توان برای هر محل دستگاه شتابنگار مستقر نمود و در انتظار رویداد زمین‌لرزه‌ای در حوزه نزدیک به آن باقی‌ماند تا نسبت به ثبت نمودار ارتعاشات ورکوردی مناسب از انرژی سینتیک وجنبشی زمین اقدام نمود،لکن امروزه در مناطق لرزه خیز جهان نسبت به استقرار شبکه‌های شتابنگار و لرزه نگاریاقدام میگردد تا پس ازثبت رکورد ارتعاشات نیرومند زمین از تعداد زیادی زمین‌لرزه‌ها در گستره این شبکه‌ها بتوانند با پژوهشهای متعدد به نتایجی دست یابند که منتج به تهیه نقشه‌های پهنه بندی لرزه‌ای شود و پارامترهای این ارتعاشات زمین‌های زیر ساخت را بتوان برپایه این نقشه‌ها پیش‌بینی و برای بارگذاری طیف‌های زمین‌لرزه بر روی سازه‌های مذکور ازان هابهره گرفت.

باتوجه به برنامه کاهش خطرپذیری ناشی از زلزله و مقاوم‌سازی ساختمان‌ها، تاسیسات زیربنایی وشریان‌های حیاتی در برابر زلزله، تأمین اهداف بهسازی متفاوت برای ساختمان‌های مهم و تاسیسات زیربنایی و به تبع آن تحلیل خطر و تعیین طیف طرح در سطوح مختلف، اجتناب نا پذیراست. برای طراحی سازه‌های مقاوم در برابر زلزله، شناخت جنبش نیرومند زمین که انتظار می‌رود در طول عمر مفید سازه رخ دهد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بهترین راه برای شناخت ویژگی‌های جنبش نیرومند زمین، بدست آوردن نمودار حرکت زمین از جمله شتاب نیرومند زمین در هنگام رویداد زمین‌لرزه‌های متوسط تا بزرگ می‌باشد و این امر بوسیله دستگاه شتابنگار موجود در محل و رخداد زمین‌لرزه در گستره نزدیک میسر می‌شود. با توجه به اینکه برای طراحی سازه‌های مقاوم در برابر زلزله در مناطق لرزه خیز، نمی‌توان برای هر محل دستگاه شتابنگار مستقر نمود و در انتظار رویداد زمین‌لرزه‌ای در گستره نزدیک به آن باقی‌ماند تا یک رکورد مناسب از جنبش نیرومند زمین فراهم شود، در مناطق لرزه خیز جهان اقدام به طراحی و استقرار شبکه شتابنگاری و لرزه نگاری می‌شود تا پس از رکورد جنبش نیرومند زمین از تعداد زیادی از زمین‌لرزه‌ها در گستره این شبکه‌ها بتوانند با پژوهشهای متعدد به نتایجی دست یابند که منتج به تهیه نقشه‌های پهنه بندی لرزه‌ای شود و پارامترهای جنبش نیرومند زمین برای هر ساختگاهی برپایه این نقشه‌ها پیش‌بینی و برای بارگذاری زمین‌لرزه بر روی سازه‌ها از آن بهره گرفته شود.

منابع[ویرایش]

  • طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله- آئین کار (آیین‌نامه ۲۸۰۰)
  • مبانی پهنه بندی لرزهای و روش‌های تحلیل خطر زمین‌لرزه
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Seismic analysis». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱۲ ژوئن ۲۰۱۱.