تجربه (مجله)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از تجربه (ماهنامه))
پرش به: ناوبری، جستجو
تجربه
نوع مجله
مدیر مسئول کتایون بناساز
سردبیر محمد قوچانی
زبان فارسی

تجربه مجله‌ای ادبی ـ هنری است که به صورت ماهنامه در ایران منتشر می‌شود. مدیر مسئول این نشریه کتایون بناساز است. تحریریه این مجله را نویسندگان و گزارشگران مجله‌های نافه، مهرنامه، شهروند امروز، و روزنامه‌های اعتماد ملی، کارگزاران، اعتماد، هم‌میهن، آسمان، مردم امروز و شرق تشکیل داده‌اند.

از شماره 39 در شناسنامه این مجله نام مهدی یزدانی‌خرم به عنوان سردبیر قید شد. تجربه در شماره‌های اخیر خود به لحاظ کیفیت در بخش‌های مختلف به شدت افت کرده است[نیازمند منبع].

خط مشی تجربه[ویرایش]

سیاست مجله این است که کتاب‌ها، رمان‌ها، فیلم‌ها، سریال‌ها و آثار هنری را در قالب یادداشت، مقاله و گفتگو نقد و بررسی کند.[۱] همچنین به مناسبت تولد یا مرگ نویسندگان و هنرمندان بزرگ ایرانی و خارجی صفحاتی برای یادبود آنها اختصاص داده می‌شود.

بخشی از این ماهنامه به آثار نویسندگان و هنرمندان اختصاص دارد و در هر شماره شعر، داستان، سفرنامه، زندگی‌نامه، نمایش‌نامه، فیلم‌نامه، عکس و نقاشی از آنها منتشر می‌شود.

تجربه در هر شماره با نویسندگان، شاعران، فیلم‌سازان، بازیگران، مجسمه‌سازان، موسیقی‌دان‌ها، نقاشان و عکاسان گفتگو می‌کند و از این طریق آثار آنها را نقد می‌کند.

از مهم‌ترین گفتگوهایی که در این مجله تاکنون چاپ شده می‌توان به گفتگو با قیصر امین‌پور، هوشنگ گلشیری، رضا براهنی، محمدعلی سپانلو، بهرام بیضایی، ابراهیم گلستان، محمود دولت‌آبادی، نجف دریابندری، حسین علیزاده، محمدرضا شجریان، همایون شجریان، شهرام ناظری، مسعود کیمیایی، رخشان بنی‌اعتماد، فاطمه معتمدآریا، سالار عقیلی، کوروش یغمایی، امیرحسن چهلتن، جعفر مدرس‌صادقی، محسن چاووشی و ناصر تقوایی اشاره کرد.

تحریریه تجربه[ویرایش]

تحریریه این مجله از زمان انتشارش چندین بار تغییر کرده است. مهدی یزدانی خرم، سماء بابایی، علیرضا غلامی، کریم نیکونظر و اکبر منتجبی اعضای فعلی تحریریه این مجله را تشکیل می‌دهند.[۲]

جشنواره تجربه[ویرایش]

مجله تجربه در نوروز 1392 در بخش‌های ادبی، سینمایی، موسیقی، تجسمی و تئاتر از منتقدان نظرسنجی کرد و بر اساس آراء آنها بهترین آثار سال 1391 را معرفی کرد. نتایج این جشنواره در شماره 20 مجله منتشر شد. انتخاب رمان مهدی یزدانی‌خرم به عنوان اثر برگزیده در بخش رمان به دلیل حضور نویسنده‌اش در تحریریه به عنوان مسئله‌ای غیرحرفه‌ای حاشیه‌ساز شد.

دومین دوره جشنواره تجربه با انتخاب 20 اثر در بخش‌های ادبیات، سینما، تئاتر، موسیقی و تجسمی در نوروز 1393 برگزار شد و نقد و بررسی آثار منتخبان در شماره 27 تجربه منتشر شد. در این دوره نیز انتخاب مجموعه شعر حسن همایون که از اعضای تحریریه این مجله است با حاشیه همراه بود و منتقدان جشنواره تجربه را غیرحرفه‌‌ای خواندند.

سومین جشنواره تجربه نوروز 94 و در شماره 35 برگزار شد و 19 اثر در بخش‌های مختلف برگزیده شد. در بخش رمان ایرانی، علیرضا غلامی که عضو تحریریه مجله است رمانش را از داوری‌ها بیرون گذاشت و در نظرسنجی‌ها شرکتش نداد.[۳]

منابع[ویرایش]

  1. مجله ادبی ـ هنری تجربه، دوره جدید، شماره اول
  2. مجله ادبی ـ هنری تجربه، دوره جدید، شماره ۲۵، صفحه شناسنامه
  3. از گلی ترقی تا آیدین آغداشلو