تجارت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
گدانسک در قرن هفدهم میلادی، یک بندر از اتحادیۀ بازرگانان هانزا

یا دادوستد انتقال مالکیت کالا و خدمات از یک شخص یا نهاد به دیگری به ازای دریافت چیزی از خریدار است. به‌طور کلی هرگونه عملی (قابل سنجش و اندازه‌گیری مادی) را که اشخاص در مقابل کالا یا خدمتی، کالا یا خدمتی را واگذار نموده و هر دو طرف به هنگام این عمل راضی باشند تجارت گفته می‌شود. تجارت به دو قسمت تجارت داخلی و تجارت خارجی تقسیم می‌شود. در عرف معمول به تبادل کالاها یا خدمات تجارت اطلاق می‌شود و برای بهتر معامله کردن در زمان لازم و محدود نیاز به اطلاعات و مدیریت کردن اطلاعات جهت رسیدن به هدف است. تجارت سازوکاری است که هستهٔ سرمایه‌داری را تشکیل می‌دهد.

سابقه تجارت[ویرایش]

ماقبل تاریخ[ویرایش]

منشأ تجارت با شروع ارتباطات در زمان ماقبل تاریخ شروع شده‌است. بازرگانی مرکز اصلی مردم ماقبل تاریخ است، که کالا و خدمات را از یکدیگر قبل از نوآوری مدرن و ایجاد ارز مبادله می‌کردند. پیتر واتسون سابقه تجارت را از حدود ۱۵۰٫۰۰۰ سال پیش می‌داند.

تاریخ کهن[ویرایش]

اعتقاد بر این است از اولین تجارت‌هایی که در سراسر تاریخ‌بشر ثبت شده، شواهدِ تبادل ابسیدین و سنگ چخماق در عصر حجر است.

ابسیدین[ویرایش]

اولین استفاده از ابسیدین در شرق نزدیک مربوط به پارینه سنگی زیرین و میانی است. بوسانکوات یکی از محققان است که تجارت سنگ را، در حفاری در سال ۱۹۰۱ کشف کرده‌است. تجارت اولین بار در جنوب غرب آسیا آغاز شد. گمان می‌شود که از ابسیدین به عنوان یک ماده برای ظروف یا ابزار برش استفاده می‌شد، هر چند از مواد دیگر به آسانی قابل تهیه تر بود، در عوض، کاربران ابسیدین متعلق به طبقه ثروتمند در نظر گرفته شده‌اند زیر مجموعه‌ای از قبیله که از آن برای وظایفشان استفاده می‌کردند وبعنوان " مرد ثروتمند سنگ چخماق " نامیده می‌شدند. تجارت در این ماده در اروپا در دوران نوسنگی در مدیترانه بود. در حدود ۱۲،۰۰۰ سال قبل از میلاد شبکه‌ای از آناتولی به عنوان منبع درجه اول برای تجارت با شرق مدیترانه، ایران و مصر وجود داشت با توجه به مطالعه زارین در سال ۱۹۹۰.

بعد از معامله[ویرایش]

مواد مورد استفاده برای ایجاد جواهرات در مصر از سال ۳۰۰۰ قبل از میلاد معامله می‌شد. مسیرهای دور تجارت برای اولین بار در ۳ هزار سال قبل از میلاد ظاهر شد، زمانی که سومری‌ها در بین النهرین با تمدن هاراپان از دره سند معامله می‌کردند. فنیقی‌ها، معامله گران دریا اشاره شده‌اند، در سراسر دریای مدیترانه، و تا بریتانیا در شمال با منابع قلع برای تولید برنز سفر می‌کردند. برای این منظور آن‌ها مستعمرات یونانی تجارت به نام مرکز فروش را تأسیس کردند. از آغاز تمدن یونانی تا سقوط امپراطوری روم در قرن ۵، تجارت ادویه ارزشمند به اروپا از شرق دور، تجارت پر سود، از جمله چین و هند است. امپراتوری روم به رشد و افزایش تجارت اجازه داد. امپراطوری روم، شبکه با ثبات و امن حمل و نقل را فعال کرد کالاهای تجاری بدون ترس از دزدی دریایی حمل و نقل می‌کردند. سقوط امپراطوری روم و قرون وسطی بی ثباتی برای اروپای غربی و فروپاشی شبکه‌های تجاری در جهان غرب را به ارمغان آورد. تجارت با این حال ادامه یافت: و در میان پادشاهی آفریقا، شرق میانه، هند، چین و جنوب شرق آسیا شکوفا شد. تجارت برخی در غرب رخ داد. به عنوان مثال، رادانیست‌های قرون وسطی یا گروهی (به معنای دقیق کلمه به تاریخ از دست رفته) از بازرگانان یهودی که بین مسیحیان اروپا و مسلمانان خاور نزدیک داد و ستد می‌کردند.

قرون وسطی[ویرایش]

در طول قرون وسطی، آسیای مرکزی، مرکز اقتصادی جهان بود. سغدیان شرق و غرب را در مسیر تجارت تحت سلطه داشتند که به عنوان جاده ابریشم پس از قرن ۴ تا قرن ۸ میلادی، با سویاب و تالاس در میان مراکز اصلی خود در شمال شناخته شده‌اند. آن‌ها بازرگانان کاروان اصلی آسیای مرکزی بودند. از قرن ۸ تا ۱۱، وایکینگ‌ها و وارانجیان‌ها در اسکاندیناوی سفرهای تجاری می‌کردند. وایکینگ‌ها به اروپای غربی سفر می‌کردند، در حالی که وارانجیان‌ها به روسیه می‌رفتند. هانسیتیک اتحاد تجاری شهرستانهایی است که انحصار تجارت را در بیشتر شمال اروپا و منطقه بالتیک، بین قرن ۱۳ و ۱۷ در اختیار داشتند.

تاریخچه کشف[ویرایش]

نقشۀ راه ابریشم تجارت، بین اروپا و آسیا

واسکو دا گاما پیشگام تجارت ادویه اروپا بود در سال ۱۴۹۸ او بعد از سفر در اطراف دماغه امید نیک در نوک جنوبی قاره آفریقا به کالیکات رسید. پیش از این، جریان ادویه از هند به اروپا توسط قدرت‌های اسلامی، به ویژه مصر کنترل می‌شد. تجارت ادویه از اهمیت اقتصادی زیادی برخوردار بود و محرک تاریخچه کشف در اروپا بود. ادویه جات ترشی جات و برخی از کالاهای که با ارزش‌ترین بودند، از جهان شرق به اروپا منتقل می‌شدند و گاهی اوقات رقیب طلا می‌شدند در قرن شانزده، هفده استان مرکز تجارت آزاد، با هیچ کنترل ارز، و دفاع از حرکت آزاد کالا بود. تجارت در هند شرقی توسط پرتغال در قرن ۱۶، هلند در قرن ۱۷، و بریتانیا در قرن ۱۸ تحت سلطه بود. امپراتوری اسپانیا روابط تجاری به‌طور منظم در سراسر اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام را توسعه داده بود. آدام اسمیت در سال ۱۷۷۶، با چاپ مقاله تحقیق در ماهیت و علل ثروت ملل، این سیاست موازنه بازرگانی کشور را مورد انتقاد قرار داد. و استدلال کرد که ملت‌ها می‌توانند از تخصص اقتصادی فقط به عنوان شرکت‌های زیادی بهره مند شوند. از آنجا که تقسیم کار به اندازه بازار محدود می‌شد، او گفت که کشورها با دسترسی به بازارهای بزرگتر قادر به تقسیم کار مؤثر تر و در نتیجه سازنده تر خواهند بود. اسمیت گفت: که او کنترل واردات و صادرات را در نظر گرفته که به تجارت ملت‌ها به عنوان یک کل به نفع صنایع خاص آسیب می‌رساند. در سال ۱۷۹۹، کمپانی هند شرق هلندی، که قبلاً بزرگترین شرکت جهان بود تا حدی به دلیل افزایش تجارت آزاد رقابتی، ورشکسته شد.

تاریخچه خرد[ویرایش]

در سال ۱۸۱۷، دیوید ریکاردو، جیمز میل و رابرت تورنز نشان دادند که بهره مندی از تجارت آزاد صنعتی ضعیف و قوی، در نظریه مزیت نسبی معروف است. در اصول اقتصاد سیاسی و مالیات نظریه ریکاردو هنوز هم عجیب در نظر گرفته شده و در اقتصادهای پیشرفته کاربرد دارد. هنگامی که یک تولیدکننده کالا را تولید و آن را به یک کشور ناکارآمد می‌فرستد که قادر به تولید مؤثر تر آن نیست، به نفع هر دو کشور است. تعالی تجارت آزاد در درجه اول بر مزیت ملی در اواسط قرن ۱۹ است. که محاسبه شده بود که آیا هر کشور خاص برای باز کردن مرزهای خود به واردات از آن بهره مند می‌شود؟ جان استوارت میل، نشان داد که یک کشور با قدرت قیمت‌گذاری انحصاری در بازار بین‌المللی می‌تواند از نظر تجارت از طریق حفظ تعرفه‌ها و پاسخ به این روابط متقابل در سیاست تجاری ممکن است. ریکاردو و دیگران قبلاً پیشنهاد دادند. این به عنوان مدرک علیه دکترین جهانی تجارت آزاد ارائه شده‌است، که اعتقاد بر این بود که بیشتر مازاد اقتصادی تجارت به یک کشور، به جای سیاست‌های کاملاً رایگان تجارت است. این سناریو در عرض چند سال در صنعت توسعه یافته توسط ترویج این نظریه که دولت "وظیفه" حمایت از صنایع جوان را دارد، هر چند تنها برای یک زمان برای آن‌ها به منظور توسعه ظرفیت کامل بود. این سیاست در بسیاری از کشورها باعث به صنعتی کردن و از رقابت خارج کردن صادرکنندگان انگلیسی شد. میلتون فریدمن بعد ادامه داد: این اندیشه، نشان از آن دارد که شرایط چند تعرفه‌ای به نفع کشور میزبان است، اما هرگز برای جهان بزرگ نیست.

قرن بیستم[ویرایش]

رکود بزرگ اقتصادی از سال ۱۹۲۹ تا اواخر ۱۹۳۰ وجود داشت. در طی این مدت، افت بزرگ در تجارت و سایر شاخص‌های اقتصادی دیده شد. عدم وجود تجارت آزاد توسط بسیاری به عنوان یک عامل اصلی رکود در نظر گرفته شد. فقط در طول جنگ جهانی دوم رکود اقتصادی در ایالات متحده به پایان رسید. همچنین در طول جنگ، در سال ۱۹۴۴، ۴۴ کشور توافقنامه برتون وودز را، برای جلوگیری از موانع تجاری ملی امضا کردند، برای جلوگیری از رکود. که راه اندازی قوانین و نهادها برای تنظیم اقتصاد سیاسی بین‌الملل بود: صندوق بین‌المللی پول و بانک بین‌المللی بازسازی و توسعه را ادامه دادند (که بعدها به بانک جهانی و بانک تسویه بین‌المللی تقسیم شده‌است). این سازمان‌ها در سال ۱۹۴۶ عملیاتی شدند پس از آنکه کشورها به اندازه کافی این توافقنامه را به تصویب رساندند. در سال ۱۹۴۷، ۲۳ کشور با توافقنامه عمومی تعرفه و تجارت برای ترویج تجارت آزاد موافقت کردند.

تجارت آزاد[ویرایش]

تجارت آزاد بیشتر، در اواخر قرن ۲۰ و اوایل ۲۰۰۰وجود داشت. اتحادیه اروپا در ۱۹۹۲ موانع تجارت داخلی در کالا و کار را برداشت. 1 ژانویه، ۱۹۹۴ موافقتنامه تجارت آزاد آمریکای شمالی (NAFTA) تصویب شد. سال ۱۹۹۴ موافقتنامه GATT در مراکش سازمان تجارت جهانی را ایجاد کرد. در ۱ ژانویه ۱۹۹۵ سازمان تجارت جهانی برای تسهیل تجارت آزاد، توسط حکم متقابل مورد علاقه ملت‌ها و تجارت میان تمام امضاء کنندگان ایجاد شد. EC اتحادیه اروپا، که اتحادیه اقتصادی (EMU) در سال ۲۰۰۲ بود، از طریق معرفی یورو، و ایجاد این یک بازار واقعی بین ۱۳ کشور عضو، از تاریخ ۱ ژانویه، ۲۰۰۷ تشکیل شد. سال ۲۰۰۵، توافقنامه تجارت آزاد آمریکای مرکزی، شامل ایالات متحده و جمهوری دومینیکن به امضاء رسید.

حمایت گرایی[ویرایش]

حمایت گرایی سیاست‌های محدودکننده و منع تجارت بین کشورها و در تضاد با سیاست‌های تجارت آزاد است. این سیاست اغلب به صورت تعرفه‌ها و سهمیهٔ محدودکننده انجام می‌شود. سیاست‌های حمایت گرایی به ویژه در ۱۹۳۰، بین رکود اقتصادی و شروع جنگ جهانی دوم رایج بود.

دین[ویرایش]

آموزه‌های مسلمانان آن‌ها را تشویق به تجارت (و محکوم کردن ربا) می‌نماید. تجارت در جامعه مزایایی دارد ولی تجارت غلط و بدون رعایت مؤلفه‌های دینی غنی را غنی تر و فقیر را فقیر تر می‌سازد. چنانچه تقلب و غش در معامله یکی اسباب بطلان معامله مطرح شده‌است و رعایت انصاف به عنوان یکی از مؤلفه‌های دینی برای رعایت حال تمام خریداران مورد تأکید دین اسلام است. آموزه‌های یهودی مسیحی معامله گران را برای جلوگیری از افزایش تقلب تشویق می‌کند.

توسعه پول[ویرایش]

اولین نمونه از پول، اشیاء با ارزش بود. این پول کالا نامیده می‌شد و شامل هر کالای به‌طور معمول در دسترس است که ارزش ذاتی دارد، نمونه‌های تاریخی آن عبارتند از: خوک، صدف‌های نادر، دندان نهنگ، و (اغلب) گاو. در قرون وسطی در بابل، نان به عنوان شکل اولیه پول مورد استفاده قرار گرفت. در مکزیک دانه‌های کاکائو پول بودند. نرخ ارز به عنوان پول استاندارد برای تسهیل مبادله گسترده‌تر کالاها و خدمات معرفی شده بود. این اولین مرحله از ارز است، که در آن فلزات با ارزش ذخیره شده، و نمادها به نمایندگی از کالاها مورد استفاده قرار گرفت، تشکیل اساس تجارت از ۱۵۰۰ سال پیش بود. نمونه‌هایی از سکه‌ها از اولین جوامع در مقیاس بزرگ، اگر چه در ابتدا این‌ها توده بی نام و نشان از فلزات گرانبها بودند. اسپارت باستان برای دلسرد کردن شهروندان خود از درگیر شدن در تجارت خارجی سکه از آهن ضرب کرد.

روند کنونی[ویرایش]

دور دوحه[ویرایش]

دور دوحه مذاکرات سازمان تجارت جهانی با هدف کاهش موانع تجارت در سراسر جهان، با تمرکز بر تجارت عادلانه تر برای کشورهای در حال توسعه‌است. مذاکرات برای از بین بردن شکاف بین غنی کشورهای توسعه یافته، به نمایندگی از G20، و کشورهای عمده در حال توسعه صورت گرفته‌است. یارانه‌های کشاورزی مهم‌ترین مسئله‌است که بر اساس سخت‌ترین مذاکره‌ها توافق شده‌است. در مقابل، توافق زیادی در تسهیل تجارت و ظرفیت‌سازی وجود دارد. دور دوحه در دوحه، قطر، آغاز شد و مذاکرات پس از آن در: کانکون، مکزیک، ژنو، سوئیس و پاریس، فرانسه و هنگ کنگ ادامه یافت.

چین[ویرایش]

از حدود ۱۹۷۸، دولت جمهوری خلق چین (PRC) آزمایش در اصلاحات اقتصادی را آغاز کرد. در مقایسه با سبک قبلی اقتصاد برنامه‌ریزی متمرکز شوروی، اقدامات جدید به تدریج محدودیت‌های اعمال شده بر روی کشاورزی، توزیع کشاورزی و چند سال بعد، شرکت‌های شهری و کاری را دربرداشت. رویکرد بازار محور ناکارآمدی و تحریک سرمایه‌گذاری‌های خصوصی، به ویژه کشاورزان را کاهش می‌دهد، که منجر به افزایش بهره وری و خروجی می‌گردد. یکی از ویژگی‌ها استقرار چهار (بعد از پنج) در مناطق ویژه اقتصادی واقع در امتداد سواحل جنوب شرقی بود. اصلاحات نشان داد که موفقیت چشمگیری در افزایش خروجی، تنوع، کیفیت، قیمت و تقاضا است. در شرایط واقعی، اقتصاد در اندازه بین ۱۹۷۸ و ۱۹۸۶، دو برابر شد و دوباره در سال ۱۹۹۴ دو برابر شد، و دوباره در سال ۲۰۰۳انجام شد. به صورت واقعی سرانه، دو برابر از پایه ۱۹۷۸، در سال ۱۹۸۷، ۱۹۹۶ و ۲۰۰۶ صورت گرفت. سال ۲۰۰۸، اقتصاد ۱۶٫۷ برابر اندازه آن در سال ۱۹۷۸ بود، و ۱۲٫۱ برابر سطح قبلی سرانه بود. پیشرفت تجارت بین‌المللی حتی با سرعت بیشتری به‌طور متوسط هر ۴٫۵ سال، دو برابر شده‌است. مجموع تجارت دو طرفه در ژانویه سال ۱۹۹۸ که از سطح تجارت تمام سال ۱۹۷۸ و سه ماهه اول سال ۲۰۰۹، بیش از سطح تجارت تمام سال ۱۹۹۸ بود. در سال ۲۰۰۸، تجارت دو جانبه چین بالغ بر ۲،۵۶ تریلیون دلار آمریکا است. در سال 1991 PRC به گروه انجمن همکاری‌های اقتصادی آسیا و اقیانوس آرام، پیوست. در سال ۲۰۰۱، نیز به سازمان تجارت جهانی پیوست.

تجارت بین‌المللی[ویرایش]

تجارت بین‌المللی، تبادل کالا و خدمات در سراسر مرزهای ملی است. در اغلب کشورها، نشان دهنده بخش مهمی از تولید ناخالص داخلی است. در حالی که تجارت بین‌المللی در سراسر تاریخ (جاده ابریشم، جاده کهربا) حاضر بوده‌است، اهمیت اقتصادی، اجتماعی، سیاسی آن در قرن‌های اخیر، عمدتاً به دلیل صنعتی شدن، حمل و نقل پیشرفته، جهانی شدن، شرکت‌های چند ملیتی، و صادرات افزایش یافته‌است. در واقع، احتمالاً سبب رشد روزافزون تجارت بین‌المللی است که معمولاً منظور از اصطلاح "جهانی شدن" است. شواهد تجربی برای موفقیت در تجارت را می‌توان در تضاد بین کشورهایی مانند کره جنوبی، که سیاست صنعتی صادرات گرا، و هند، که سیاست بسته تر دارد در طول تاریخ مشاهده نمود (گرچه هند باز کردن اقتصاد خود را از سال ۲۰۰۵آغاز کرده‌است،). کره جنوبی به مراتب بهتر از معیارهای اقتصادی هند بیش از پنجاه سال گذشته انجام می‌دهد، اگر چه موفقیت آن نیز با نهادهای دولتی مؤثر است.

مصوبات تجاری[ویرایش]

تحریم تجارت علیه یک کشور خاص است که گاهی به آن به منظور مجازات آن کشور برای برخی از اقدام‌ها تحمیل شده‌است. تحریم، یک شکل شدید از انزوای تحمیل شده، و محاصره تجارت یک کشور دیگر است. به عنوان مثال، ایالات متحده تحریم علیه کوبا را برای بیش از ۴۰ سال داشته‌است.

موانع تجاری[ویرایش]

اگر چه معمولاً محدودیت‌های تجاری در میان کشورها وجود دارد، تجارت بین‌المللی معمولاً توسط سهمیه و محدودیت‌های دولتی تنظیم و اغلب توسط تعرفه مشمول مالیات است. تعرفه معمولاً بر واردات است، اما گاهی اوقات کشورها ممکن است تعرفه یا یارانه‌های صادراتی را تحمیل کنند. همه این موانع تجاری نامیده می‌شوند. اگر دولت موانع تجاری را حذف کند، یکی از شرایط تجارت آزاد وجود دارد. دولتی که سیاست‌های حمایت از تولیدات داخلی را پیاده می‌کند ایجادکننده موانع تجاری است.

کسب منصفانه[ویرایش]

جنبش تجارت عادلانه، همچنین به عنوان جنبش عدالت تجارت شناخته شده و به ترویج استفاده از نیروی کار، استانداردهای زیست‌محیطی و اجتماعی برای تولید کالاها، به ویژه کسانی که از جهان سوم و جهانی دوم و جهان اول هستند، چنین عقایدی این بحث را برانگیخت که آیا تجارت باید به عنوان حقوق بشر تدوین شود. واردات از شرکتی که به‌طور داوطلبانه استانداردهای تجارت منصفانه را رعایت یا دولت‌ها که آن‌ها را از طریق ترکیبی از اشتغال و قانون تجارت اجرا می‌کنند. سیاست‌های تجارت منصفانه به‌طور گسترده‌ای متفاوت است، اعم از ممنوعیت مشترک کالاهای ساخته شده با استفاده از نیروی کار برده‌ها با حداقل دستمزد، مانند آن‌هایی که در ۱۹۸۰ قهوه تولید می‌کردند. سازمان‌های غیر دولتی نیز نقش مهمی را در ترویج استانداردهای تجارت عادلانه با خدمت به عنوان ناظران مستقل برای انطباق با الزامات تجارت عادلانه بازی می‌کنند.

تجارت الکترونیک[ویرایش]

این نوع از تجارت که به صورت انلاین است و به معنی داد و ستد الکترونیک است در تجارت الکترونیک مهم‌ترین و چالش بر انگیزترین مسیله‌ای که باید به ان توجه شود موضوع امنیت است که در این نوع از تجارت بسیار مهم است.

منابع[ویرایش]

برگردان فارسی از

Trade http://en.wikipedia.org/wiki/Trade

Two traders in 16th century Germany

Trade involves the transfer of goods or services from one person or entity to another, often in exchange for money. A system or network that allows trade is called a market.

An early form of trade, barter, saw the direct exchange of goods and services for other goods and services.[1][need quotation to verify] Barter involves trading things without the use of money.[1] Later, one bartering party started to involve precious metals, which gained symbolic as well as practical importance.[citation needed] Modern traders generally negotiate through a medium of exchange, such as money. As a result, buying can be separated from selling, or earning. The invention of money (and later credit, paper money and non-physical money) greatly simplified and promoted trade. Trade between two traders is called bilateral trade, while trade involving more than two traders is called multilateral trade.

In one modern view, trade exists due to specialization and the division of labor, a predominant form of economic activity in which individuals and groups concentrate on a small aspect of production, but use their output in trades for other products and needs.[2] Trade exists between regions because different regions may have a comparative advantage (perceived or real) in the production of some trade-able commodity—including production of natural resources scarce or limited elsewhere, or because different regions' sizes may encourage mass production. In such circumstances, trade at market prices between locations can benefit both locations.

Retail trade consists of the sale of goods or merchandise from a very fixed location[3] (such as a department store, boutique or kiosk), online or by mail, in small or individual lots for direct consumption or use by the purchaser.[4] Wholesale trade is defined[by whom?] as traffic in goods that are sold as merchandise to retailers, or to industrial, commercial, institutional, or other professional business users, or to other wholesalers and related subordinated services.

Historically, openness to free trade substantially increased from 1815 to the outbreak of World War I. Trade openness increased again during the 1920s, but collapsed (in particular in Europe and North America) during the Great Depression. Trade openness increased substantially again from the 1950s onwards (albeit with a slowdown during the oil crisis of the 1970s). Economists and economic historians contend that current levels of trade openness are the highest they have ever been.[5][6][7]

Etymology

Trade is from Middle English trade ("path, course of conduct"), introduced into English by Hanseatic merchants, from Middle Low German trade ("track, course"), from Old Saxon trada ("spoor, track"), from Proto-Germanic *tradō ("track, way"), and cognate with Old English tredan ("to tread").

Commerce is derived from the Latin commercium, from cum "together" and merx, "merchandise."[8]

History

Prehistory

Trade originated with human communication in prehistoric times. Trading was the main facility of prehistoric people,[citation needed] who bartered goods and services from each other before the innovation of modern-day currency. Peter Watson dates the history of long-distance commerce from circa 150,000 years ago.[9]

In the Mediterranean region the earliest contact between cultures involved members of the species Homo sapiens, principally using the Danube river, at a time beginning 35,000–30,000 BP.[10][11][12][13][need quotation to verify]

Some[who?] trace the origins of commerce to the very start of transactions in prehistoric times. Apart from traditional self-sufficiency, trading became a principal facility of prehistoric people, who bartered what they had for goods and services from each other.

The caduceus, traditionally associated which Mercury (the Roman patron-god of merchants), continues in use as a symbol of commerce.[14][need quotation to verify]

Ancient history

Ancient Etruscan "aryballoi" terracota vessels unearthed in the 1860s at Bolshaya Bliznitsa tumulus near Phanagoria, South Russia (formerly part of the Bosporan Kingdom of Cimmerian Bosporus, present-day Taman Peninsula); on exhibit at the Hermitage Museum in Saint Petersburg.

Trade is believed[by whom?] to have taken place throughout much[quantify] of recorded human history. There is evidence of the exchange of obsidian and flint during the stone age. Trade in obsidian is believed[by whom?] to have taken place in New Guinea from 17,000 BCE.[15][16]

The earliest use of obsidian in the Near East dates to the Lower and Middle paleolithic.[17]

Robert Carr Bosanquet investigated trade in the Stone Age by excavations in 1901.[18][19] Trade is believed[by whom?] to have first begun in south west Asia.[20][21]

Archaeological evidence of obsidian use provides data on how this material was increasingly the preferred choice rather than chert from the late Mesolithic to Neolithic, requiring exchange as deposits of obsidian are rare in the Mediterranean region.[22][23][24]

Obsidian is thought[by whom?] to have provided the material to make cutting utensils or tools, although since other more easily obtainable materials were available, use was found[by whom?] exclusive to the higher status of the tribe using "the rich man's flint".[25]

Obsidian was traded at distances of 900 kilometres within the Mediterranean region.[26]

Trade in the Mediterranean during the Neolithic of Europe was greatest in this material.[22][27] Networks were in existence at around 12,000 BCE[28] Anatolia was the source primarily for trade with the Levant, Iran and Egypt according to Zarins study of 1990.[29][30][31] Melos and Lipari sources produced among the most widespread trading in the Mediterranean region as known to archaeology.[32]

The Sari-i-Sang mine in the mountains of Afghanistan was the largest source for trade of lapis lazuli.[33][34] The material was most largely traded during the Kassite period of Babylonia beginning 1595 BCE.[35][36]

Later trade

Mediterranean and Near East

Ebla was a prominent trading centre during the third millennia, with a network reaching into Anatolia and north Mesopotamia.[32][37][38][39]

A map of the Silk Road trade route between Europe and Asia.

Materials used for creating jewelry were traded with Egypt since 3000 BCE. Long-range trade routes first appeared in the 3rd millennium BCE, when Sumerians in Mesopotamia traded with the Harappan civilization of the Indus Valley. The Phoenicians were noted sea traders, traveling across the Mediterranean Sea, and as far north as Britain for sources of tin to manufacture bronze. For this purpose they established trade colonies the Greeks called emporia.[40]

From the beginning of Greek civilization until the fall of the Roman empire in the 5th century, a financially lucrative trade brought valuable spice to Europe from the far east, including India and China. Roman commerce allowed its empire to flourish and endure. The latter Roman Republic and the Pax Romana of the Roman empire produced a stable and secure transportation network that enabled the shipment of trade goods without fear of significant piracy, as Rome had become the sole effective sea power in the Mediterranean with the conquest of Egypt and the near east.[41]

In ancient Greece Hermes was the god of trade[42][43] (commerce) and weights and measures,[44] for Romans Mercurius also god of merchants, whose festival was celebrated by traders on the 25th day of the fifth month.[45][46] The concept of free trade was an antithesis to the will and economic direction of the sovereigns of the ancient Greek states. Free trade between states was stifled by the need for strict internal controls (via taxation) to maintain security within the treasury of the sovereign, which nevertheless enabled the maintenance of a modicum of civility within the structures of functional community life.[47][48]

The fall of the Roman empire, and the succeeding Dark Ages brought instability to Western Europe and a near collapse of the trade network in the western world. Trade however continued to flourish among the kingdoms of Africa, Middle East, India, China and Southeast Asia. Some trade did occur in the west. For instance, Radhanites were a medieval guild or group (the precise meaning of the word is lost to history) of Jewish merchants who traded between the Christians in Europe and the Muslims of the Near East.[49]

Indo-Pacific

Austronesian proto-historic and historic maritime trade network in the Indian Ocean[50]

The first true maritime trade network in the Indian Ocean was by the Austronesian peoples of Island Southeast Asia,[50] who built the first ocean-going ships.[51] They established trade routes with Southern India and Sri Lanka as early as 1500 BC, ushering an exchange of material culture (like catamarans, outrigger boats, sewn-plank boats, and paan) and cultigens (like coconuts, sandalwood, bananas, and sugarcane); as well as connecting the material cultures of India and China. Indonesians, in particular were trading in spices (mainly cinnamon and cassia) with East Africa using catamaran and outrigger boats and sailing with the help of the Westerlies in the Indian Ocean. This trade network expanded to reach as far as Africa and the Arabian Peninsula, resulting in the Austronesian colonization of Madagascar by the first half of the first millennium AD. It continued up to historic times, later becoming the Maritime Silk Road.[50][52][53][54][55]

Mesoamerica

Tajadero or axe money used as currency in Mesoamerica. It had a fixed worth of 8,000 cacao seeds, which were also used as currency.[56]

The emergence of exchange networks in the Pre-Columbian societies of and near to Mexico are known to have occurred within recent years before and after 1500 BCE.[57]

Trade networks reached north to Oasisamerica. There is evidence of established maritime trade with the cultures of northwestern South America and the Caribbean.

Middle Ages

During the Middle Ages, commerce developed in Europe by trading luxury goods at trade fairs. Wealth became converted into movable wealth or capital. Banking systems developed where money on account was transferred across national boundaries. Hand to hand markets became a feature of town life, and were regulated by town authorities.

Western Europe established a complex and expansive trade network with cargo ships being the main workhorse for the movement of goods, Cogs and Hulks are two examples of such cargo ships.[58] Many ports would develop their own extensive trade networks. The English port city of Bristol traded with peoples from what is modern day Iceland, all along the western coast of France, and down to what is now Spain.[59]

A map showing the main trade routes for goods within late medieval Europe.

During the Middle Ages, Central Asia was the economic center of the world.[60] The Sogdians dominated the East-West trade route known as the Silk Road after the 4th century CE up to the 8th century CE, with Suyab and Talas ranking among their main centers in the north. They were the main caravan merchants of Central Asia.

From the 8th to the 11th century, the Vikings and Varangians traded as they sailed from and to Scandinavia. Vikings sailed to Western Europe, while Varangians to Russia. The Hanseatic League was an alliance of trading cities that maintained a trade monopoly over most of Northern Europe and the Baltic, between the 13th and 17th centuries.

The Age of Sail and the Industrial Revolution

Vasco da Gama pioneered the European Spice trade in 1498 when he reached Calicut after sailing around the Cape of Good Hope at the southern tip of the African continent. Prior to this, the flow of spice into Europe from India was controlled by Islamic powers, especially Egypt. The spice trade was of major economic importance and helped spur the Age of Discovery in Europe. Spices brought to Europe from the Eastern world were some of the most valuable commodities for their weight, sometimes rivaling gold.

From 1070 onward, kingdoms in West Africa became significant members of global trade.[61] This came initially through the movement of gold and other resources sent out by Muslim traders on the Trans-Saharan trading network.[61] Later, West Africa exported gold, spices, cloth, and slaves to European traders such as the Portuguese, Dutch, and English.[61] This was often in exchange for cloth, iron, or cowrie shells which were used locally as currency.[61]

Founded in 1352, the Bengal Sultanate was a major trading nation in the world and often referred to by the Europeans as the richest country to trade with.[62]

In the 16th and 17th centuries, the Portuguese gained economic advantage in the Kingdom of Kongo due to different philosophies of trade.[61] Whereas Portuguese traders concentrated on the accumulation of capital, in Kongo spiritual meaning was attached to many objects of trade. According to economic historian Toby Green, in Kongo "giving more than receiving was a symbol of spiritual and political power, and privilege."[61]

In the 16th century, the Seventeen Provinces were the centre of free trade, imposing no exchange controls, and advocating the free movement of goods. Trade in the East Indies was dominated by Portugal in the 16th century, the Dutch Republic in the 17th century, and the British in the 18th century. The Spanish Empire developed regular trade links across both the Atlantic and the Pacific Oceans.

Danzig in the 17th century, a port of the Hanseatic League.

In 1776, Adam Smith published the paper An Inquiry into the Nature and Causes of the Wealth of Nations. It criticised Mercantilism, and argued that economic specialisation could benefit nations just as much as firms. Since the division of labour was restricted by the size of the market, he said that countries having access to larger markets would be able to divide labour more efficiently and thereby become more productive. Smith said that he considered all rationalisations of import and export controls "dupery", which hurt the trading nation as a whole for the benefit of specific industries.

In 1799, the Dutch East India Company, formerly the world's largest company, became bankrupt, partly due to the rise of competitive free trade.

Berber trade with Timbuktu, 1853.

19th century

In 1817, David Ricardo, James Mill and Robert Torrens showed that free trade would benefit the industrially weak as well as the strong, in the famous theory of comparative advantage. In Principles of Political Economy and Taxation Ricardo advanced the doctrine still considered the most counterintuitive in economics:

When an inefficient producer sends the merchandise it produces best to a country able to produce it more efficiently, both countries benefit.

The ascendancy of free trade was primarily based on national advantage in the mid 19th century. That is, the calculation made was whether it was in any particular country's self-interest to open its borders to imports.

John Stuart Mill proved that a country with monopoly pricing power on the international market could manipulate the terms of trade through maintaining tariffs, and that the response to this might be reciprocity in trade policy. Ricardo and others had suggested this earlier. This was taken as evidence against the universal doctrine of free trade, as it was believed that more of the economic surplus of trade would accrue to a country following reciprocal, rather than completely free, trade policies. This was followed within a few years by the infant industry scenario developed by Mill promoting the theory that government had the duty to protect young industries, although only for a time necessary for them to develop full capacity. This became the policy in many countries attempting to industrialise and out-compete English exporters. Milton Friedman later continued this vein of thought, showing that in a few circumstances tariffs might be beneficial to the host country; but never for the world at large.[63]

20th century

The Great Depression was a major economic recession that ran from 1929 to the late 1930s. During this period, there was a great drop in trade and other economic indicators.

The lack of free trade was considered by many as a principal cause of the depression causing stagnation and inflation.[64] Only during the World War II the recession ended in the United States. Also during the war, in 1944, 44 countries signed the Bretton Woods Agreement, intended to prevent national trade barriers, to avoid depressions. It set up rules and institutions to regulate the international political economy: the International Monetary Fund and the International Bank for Reconstruction and Development (later divided into the World Bank and Bank for International Settlements). These organisations became operational in 1946 after enough countries ratified the agreement. In 1947, 23 countries agreed to the General Agreement on Tariffs and Trade to promote free trade.[65]

The European Union became the world's largest exporter of manufactured goods and services, the biggest export market for around 80 countries.[66]

21st century

Today, trade is merely a subset within a complex system of companies which try to maximize their profits by offering products and services to the market (which consists both of individuals and other companies) at the lowest production cost. A system of international trade has helped to develop the world economy but, in combination with bilateral or multilateral agreements to lower tariffs or to achieve free trade, has sometimes harmed third-world markets for local products.

Free trade

Free trade advanced further in the late 20th century and early 2000s:

Perspectives

Protectionism

Protectionism is the policy of restraining and discouraging trade between states and contrasts with the policy of free trade. This policy often takes of form of tariffs and restrictive quotas. Protectionist policies were particularly prevalent in the 1930s, between the Great Depression and the onset of World War II.

Religion

Islamic teachings encourage trading (and condemn usury or interest).[67][68]

Judeao-Christian teachings prohibit fraud and dishonest measures, and historically also forbade the charging of interest on loans.[69][70]

Development of money

The first instances of money were objects with intrinsic value. This is called commodity money and includes any commonly available commodity that has intrinsic value; historical examples include pigs, rare seashells, whale's teeth, and (often) cattle. In medieval Iraq, bread was used as an early form of money. In Mexico under Montezuma cocoa beans were money. [71]

Currency was introduced as a standardised money to facilitate a wider exchange of goods and services. This first stage of currency, where metals were used to represent stored value, and symbols to represent commodities, formed the basis of trade in the Fertile Crescent for over 1500 years.

Numismatists have examples of coins from the earliest large-scale societies, although these were initially unmarked lumps of precious metal.[72]

Trends

Doha rounds

The Doha round of World Trade Organization negotiations aimed to lower barriers to trade around the world, with a focus on making trade fairer for developing countries. Talks have been hung over a divide between the rich developed countries, represented by the G20, and the major developing countries. Agricultural subsidies are the most significant issue upon which agreement has been hardest to negotiate. By contrast, there was much agreement on trade facilitation and capacity building. The Doha round began in Doha, Qatar, and negotiations were continued in: Cancún, Mexico; Geneva, Switzerland; and Paris, France and Hong Kong.[citation needed]

China

Beginning around 1978, the government of the People's Republic of China (PRC) began an experiment in economic reform. In contrast to the previous Soviet-style centrally planned economy, the new measures progressively relaxed restrictions on farming, agricultural distribution and, several years later, urban enterprises and labor. The more market-oriented approach reduced inefficiencies and stimulated private investment, particularly by farmers, that led to increased productivity and output. One feature was the establishment of four (later five) Special Economic Zones located along the South-east coast.[citation needed]

The reforms proved spectacularly successful in terms of increased output, variety, quality, price and demand. In real terms, the economy doubled in size between 1978 and 1986, doubled again by 1994, and again by 2003. On a real per capita basis, doubling from the 1978 base took place in 1987, 1996 and 2006. By 2008, the economy was 16.7 times the size it was in 1978, and 12.1 times its previous per capita levels. International trade progressed even more rapidly, doubling on average every 4.5 years. Total two-way trade in January 1998 exceeded that for all of 1978; in the first quarter of 2009, trade exceeded the full-year 1998 level. In 2008, China's two-way trade totaled US$2.56 trillion.[73]

In 1991 China joined the Asia-Pacific Economic Cooperation group, a trade-promotion forum. [74] In 2001, it also joined the World Trade Organization. [75]

International trade

International trade is the exchange of goods and services across national borders. In most countries, it represents a significant part of GDP. While international trade has been present throughout much of history (see Silk Road, Amber Road), its economic, social, and political importance have increased in recent centuries, mainly because of Industrialization, advanced transportation, globalization, multinational corporations, and outsourcing.[citation needed]

Empirical evidence for the success of trade can be seen in the contrast between countries such as South Korea, which adopted a policy of export-oriented industrialization, and India, which historically had a more closed policy. South Korea has done much better by economic criteria than India over the past fifty years, though its success also has to do with effective state institutions.[citation needed]

Trade sanctions

Trade sanctions against a specific country are sometimes imposed, in order to punish that country for some action. An embargo, a severe form of externally imposed isolation, is a blockade of all trade by one country on another. For example, the United States has had an embargo against Cuba for over 40 years.[76]

Trade barriers

International trade, which is governed by the World Trade Organization, can be restricted by both tariff and non-tariff barriers. International trade is usually regulated by governmental quotas and restrictions, and often taxed by tariffs. Tariffs are usually on imports, but sometimes countries may impose export tariffs or subsidies. Non-tariff barriers include Sanitary and Phytosanitary rules, labeling requirements and food safety regulations. All of these are called trade barriers. If a government removes all trade barriers, a condition of free trade exists. A government that implements a protectionist policy establishes trade barriers. There are usually few trade restrictions within countries although a common feature of many developing countries is police and other road blocks along main highways, that primarily exist to extract bribes.[citation needed]

Fair trade

The "fair trade" movement, also known as the "trade justice" movement, promotes the use of labour, environmental and social standards for the production of commodities, particularly those exported from the Third and Second Worlds to the First World. Such ideas have also sparked a debate on whether trade itself should be codified as a human right.[77].

Importing firms voluntarily adhere to fair trade standards or governments may enforce them through a combination of employment and commercial law. Proposed and practiced fair trade policies vary widely, ranging from the common prohibition of goods made using slave labour to minimum price support schemes such as those for coffee in the 1980s. Non-governmental organizations also play a role in promoting fair trade standards by serving as independent monitors of compliance with labeling requirements.[citation needed] As such, it is a form of Protectionism.

See also

Notes

 1. ^ a b Samuelson, P (1939). "The Gains from International Trade". The Canadian Journal of Economics and Political Science. 5 (2): 195–205. doi:10.2307/137133. JSTOR 137133.
 2. ^ Dollar, D; Kraay, A (2004). "Trade, Growth, and Poverty" (PDF). The Economic Journal. 114 (493): F22–F49. CiteSeerX 10.1.1.509.1584. doi:10.1111/j.0013-0133.2004.00186.x. Archived from the original (PDF) on 2004-03-07. Retrieved 2017-10-26.
 3. ^ Compare peddling and other types of retail trade:Hoffman, K. Douglas, ed. (2005). Marketing principles and best practices (3 ed.). Thomson/South-Western. p. 407. ISBN 978-0-324-22519-8. Retrieved 2018-05-03. Five types of nonstore retailing will be discussed: street peddling, direct selling, mail-order, automatic-merchandising machine operators, and electronic shopping.
 4. ^ "Distribution Services". Foreign Agricultural Service. 2000-02-09. Archived from the original on 2006-05-15. Retrieved 2006-04-04.
 5. ^ Federico, Giovanni; Tena-Junguito, Antonio (2019). "World Trade, 1800-1938: A New Synthesis". Revista de Historia Economica - Journal of Iberian and Latin American Economic History. 37 (1): 9–41. doi:10.1017/S0212610918000216. ISSN 0212-6109.
 6. ^ Federico, Giovanni; Tena-Junguito, Antonio (2018-07-28). "The World Trade Historical Database". VoxEU.org. Retrieved 2019-10-07.
 7. ^ Bown, C. P.; Crowley, M. A. (2016-01-01), Bagwell, Kyle; Staiger, Robert W. (eds.), "Chapter 1 - The Empirical Landscape of Trade Policy", Handbook of Commercial Policy, North-Holland, 1, pp. 3–108, retrieved 2019-10-07
 8. ^ Chisholm, Hugh, ed. (1911). "Commerce" . Encyclopædia Britannica. 6 (11th ed.). Cambridge University Press. p. 766.
 9. ^ Watson (2005), Introduction.
 10. ^ D Abulafia; O Rackham; M Suano (2008-07-31), The Mediterranean in History, Getty Publications, 1 Mar 2011, ISBN 978-1-60606-057-5, retrieved 2019-09-07, [...] the Danube played an extremely important role in connecting East and West before the Mediterranean became the main link between these regions. This period runs for about 25,000 years, from 35,000/30,000 to around 10,000/8,000 before the present.
 11. ^ Compare: Barbier, Edward (2015). "The Origins of Economic Wealth". Nature and Wealth: Overcoming Environmental Scarcity and Inequality. Springer. ISBN 9781137403391. Retrieved 7 September 2019. Even before domestication of plants and animals occurred, long-distance trading networks were prominent among some hunter-gathering societies, such as the Natufians and other sedentary populations who inhabited the Eastern Mediterranean around 12,000-10,000 BC.
 12. ^ V Stefansson. Great Adventures and Explorations: From the Earliest Times to the Present As Told by the Explorers Themselves Kessinger Publishing, 30 May 2005 ISBN 1-4179-9090-2 Retrieved 2012-06-26[dead link]
 13. ^ National Maritime Historical Society. Sea History, Issues 13-25 published by National Maritime Historical Society 1979. Retrieved 2012-06-26
 14. ^ Hans Biedermann, James Hulbert (trans.), Dictionary of Symbolism - Cultural Icons and the Meanings behind Them, p. 54.
 15. ^ (secondary)Gary George Lowder – Studies in volcanic petrology: I. Talasea, New Guinea. II. Southwest Utah University of California, 1970 Retrieved 2012-06-28
 16. ^ Darvill, Timothy (2008). "obsidian". Concise Oxford Dictionary of Archaeology. Oxford Quick Reference (2 ed.). Oxford: Oxford University Press. ISBN 9780191579042. Retrieved 7 September 2019. [...] obsidian from Talasea was traded from at least 17 000 BC.
 17. ^ HIH Prince Mikasa no Miya TakahitoEssays on Anatolian Archaeology Otto Harrassowitz Verlag, 1993 Retrieved 2012-06-16
 18. ^ Vernon Horace Rendall, ed. (1904). The Athenaeum. J. Francis. Retrieved 2012-06-09
 19. ^ Donald A. Mackenzie – Myths of Crete and Pre-Hellenic Europepublished 1917ISBN 1-60506-375-4 Retrieved 2012-06-09
 20. ^ R L Smith (2008-07-31), Premodern Trade in World History, Taylor & Francis, 2009, ISBN 978-0-415-42476-9, retrieved 2012-06-15
 21. ^ P Singh – Neolithic cultures of western Asia Seminar Press, 20 Aug 1974
 22. ^ a b J Robb (2007-07-23), The Early Mediterranean Village: Agency, Material Culture, and Social Change in Neolithic Italy, Cambridge University Press, 23 July 2007, ISBN 978-0-521-84241-9, retrieved 2012-06-11
 23. ^ P Goldberg, V T Holliday, C Reid Ferring – Earth Sciences and Archaeology Springer, 2001 ISBN 0-306-46279-6 Retrieved 2012-06-28
 24. ^ S L Dyson, R J Rowland – Archaeology And History In Sardinia From The Stone Age To The Middle Ages: Shepherds, Sailors, & Conquerors University of Pennsylvania – Museum of Archaeology, 2007 ISBN 1-934536-02-4 Retrieved 2012-06-28
 25. ^ Smith, Richard L. (2008). Premodern Trade in World History. Themes in World History. Routledge. p. 19. ISBN 9781134095803. Retrieved 7 September 2019. [...] modern observers have sometimes referred to obsidian as 'rich man's flint.'
 26. ^ Williams-Thorpe, O. (1995). "Obsidian in the Mediterranean and the Near East: A Provenancing Success Story". Archaeometry. 37 (2): 217–48. doi:10.1111/j.1475-4754.1995.tb00740.x.
 27. ^ D Harperetymology online Retrieved 2012-06-09
 28. ^ A. J. Andrea (2011-03-23), World History Encyclopedia, Volume 2, ABC-CLIO, 2011, ISBN 978-1-85109-930-6, retrieved 2012-06-11
 29. ^ T A H Wilkinson – Early Dynastic Egypt: Strategies, Society and Security[dead link]
 30. ^ secondary – [1] + [2] + [3] + [4] + [5]
 31. ^ (was secondary)Pliny the Elder (translated by J Bostock, H T Riley) (1857), The natural history of Pliny, Volume 6, H G Bohn 1857, ISBN 978-1-85109-930-6, retrieved 2012-06-11
 32. ^ a b E Blake; A B Knapp (2008-04-15), The Archaeology Of Mediterranean Prehistory, John Wiley & Sons, 21 Feb 2005, ISBN 978-0-631-23268-1, retrieved 2012-06-22
 33. ^ Toby A. H. Wilkinson – Early Dynastic Egypt: Strategies, Society and Security Routledge, 8 Aug 2001 Retrieved 2012-07-03[dead link]
 34. ^ D Collon – Near Eastern Seals University of California Press, 4 Dec 1990 Retrieved 2012-07-03 ISBN 0-520-07308-8 (Interpreting the past: British Museum PublicationsArmenian Research Center collection)
 35. ^ G Leick – The Babylonian world Routledge 2007 Retrieved 2012-07-03 ISBN 1-134-26128-4
 36. ^ S Bertman – Handbook To Life In Ancient Mesopotamia Oxford University Press, 7 Jul 2005 Retrieved 2012-07-03 ISBN 0-19-518364-9
 37. ^ L S Etheredge (2008-07-31), Syria, Lebanon, and Jordan, The Rosen Publishing Group, 15 Jan 2011, ISBN 978-1-61530-329-8, retrieved 2012-06-15
 38. ^ M Dumper; B E Stanley (2007), Cities of The Middle East and North Africa: A Historical Encyclopedia, ABC-CLIO, 2007, ISBN 978-1-57607-919-5, retrieved 2012-06-28
 39. ^ B.Gascoigne et al. – History World .net
 40. ^ Ivan Dikov (July 12, 2015). "Bulgarian Archaeologists To Start Excavations of Ancient Greek Emporium in Thracians' Odrysian Kingdom". Archaeology in Bulgaria. Retrieved 28 October 2010. An emporium (in Latin; “emporion" in Greek) was a settlement reserved as a trading post, usually for the Ancient Greeks, on the territory of another ancient nation, in this case the Ancient Thracian Odrysian Kingdom (5th century BC – 1st century AD), the most powerful Thracian state.
 41. ^ Pax Romana let average villagers throughout the Empire conduct day to day affairs without fear of armed attack.
 42. ^ P D Curtin – Cross-Cultural Trade in World History Cambridge University Press, 25 May 1984 ISBN 0-521-26931-8 Retrieved 2012-06-25
 43. ^ N. O. Brown – Hermes the Thief: The Evolution of a Myth SteinerBooks, 1 Mar 1990 ISBN 0-940262-26-6 Retrieved 2012-06-25
 44. ^ D Sacks, O Murray – A Dictionary of the Ancient Greek World Oxford University Press, 6 Feb 1997 ISBN 0-19-511206-7 Retrieved 2012-06-26
 45. ^ Alexander S. MurrayManual of Mythology Wildside Press LLC, 30 May 2008 ISBN 1-4344-7028-8 Retrieved 2012-06-25
 46. ^ John R. Rice – Filled With the Spirit Sword of the Lord Publishers, 1 Aug 2000 ISBN 0-87398-255-X Retrieved 2012-06-25
 47. ^ Johannes HasebroekTrade and Politics in Ancient Greece Biblo & Tannen Publishers, 1 Mar 1933 Retrieved 2012-07-04 ISBN 0-8196-0150-0
 48. ^ Cambridge dictionaries online
 49. ^ Moshe, Gil. "The Rādhānite Merchants and the Land of Rādhān". Journal of the Economic and Social History of the Orient. 17 (3): 299.
 50. ^ a b c Manguin, Pierre-Yves (2016). "Austronesian Shipping in the Indian Ocean: From Outrigger Boats to Trading Ships". In Campbell, Gwyn (ed.). Early Exchange between Africa and the Wider Indian Ocean World. Palgrave Macmillan. pp. 51–76. ISBN 9783319338224.
 51. ^ Meacham, Steve (11 December 2008). "Austronesians were first to sail the seas". The Sydney Morning Herald. Retrieved 28 April 2019.
 52. ^ Doran, Edwin, Jr. (1974). "Outrigger Ages". The Journal of the Polynesian Society. 83 (2): 130–140.
 53. ^ Mahdi, Waruno (1999). "The Dispersal of Austronesian boat forms in the Indian Ocean". In Blench, Roger; Spriggs, Matthew (eds.). Archaeology and Language III: Artefacts languages, and texts. One World Archaeology. 34. Routledge. pp. 144–179. ISBN 0415100542.
 54. ^ Doran, Edwin B. (1981). Wangka: Austronesian Canoe Origins. Texas A&M University Press. ISBN 9780890961070.
 55. ^ Blench, Roger (2004). "Fruits and arboriculture in the Indo-Pacific region". Bulletin of the Indo-Pacific Prehistory Association. 24 (The Taipei Papers (Volume 2)): 31–50.
 56. ^ "Aztec Hoe Money". National Museum of American History. Retrieved 6 October 2018.
 57. ^ K G Hirth – American Antiquity Vol. 43, No. 1 (Jan., 1978), pp. 35–45 Retrieved 2012-06-28
 58. ^ McGrail, Sean (2001). Boats of the World : From the Stone Age to Medieval Times. Oxford: Oxford University Press.
 59. ^ Poole, Austin Lane (1958). Medieval England. Oxford: Clarendon Press.
 60. ^ Beckwith (2011), p. xxiv.
 61. ^ a b c d e f Green, Toby, 1974- (2019-03-21). A fistful of shells : West Africa from the rise of the slave trade to the age of revolution. Chicago. ISBN 9780226644578. OCLC 1051687994.CS1 maint: multiple names: authors list (link)
 62. ^ Nanda, J. N (2005). Bengal: the unique state. Concept Publishing Company. p. 10. 2005. ISBN 978-81-8069-149-2. Bengal [...] was rich in the production and export of grain, salt, fruit, liquors and wines, precious metals and ornaments besides the output of its handlooms in silk and cotton. Europe referred to Bengal as the richest country to trade with.
 63. ^ Price theory Milton Friedman
 64. ^ (secondary) British Broadcasting Corporationhistory
 65. ^ (secondary) M Smith – V. Gollancz, 1996 ISBN 0-575-06150-2
 66. ^ "EU position in world trade". European Commission. Retrieved 7 March 2016.
 67. ^ Nomani & Rahnema (1994), p. ?. "I want nine out of ten people from my Ummah (nation) as traders" and "Trader, who did trading in truth, and sold the right quantity and quality of goods, he will stand along Prophets and Martyrs, on Judgment day".
 68. ^ "O ye who believe! Eat not up your property among yourselves in vanities; but let there be among you traffic and trade by mutual good-will." Quran 4:29 and "Allah has allowed trading and forbidden usury." Quran 2:275
 69. ^ Leviticus 19:13
 70. ^ Leviticus 19:35
 71. ^ "Is There Slavery In Your Chocolate?". Archived from the original on November 28, 2005. Retrieved November 24, 2005.
 72. ^ Gold was an especially common form of early money, as described in Davies (2002).
 73. ^ Division, US Census Bureau Foreign Trade. "Foreign Trade: Data". www.census.gov. Retrieved 2017-05-07.
 74. ^ "Asia-Pacific Economic Cooperation".
 75. ^ "China and the WTO".
 76. ^ "U.S.–Cuba Relations". Council on Foreign Relations. Archived from the original on 2015-05-11. Retrieved 2017-05-07.
 77. ^ "Should trade be considered a human right?". COPLA. 9 December 2008. Archived from the original on 29 April 2011.

Bibliography

External links