تایگا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
تایگا در بیشتر مناطق شمالی کره زمین در زیر توندرا و در بالای استپ‌ها یافت می‌شود.
نمونه‌ای از جنگل‌های تایگا

تایگا (به روسی: тайга́) یا جنگل شمالی[۱] یا جنگل برفی در جغرافیا به مناطقی گفته می‌شود که در آنها میانگین دما در مدت یک تا سه ماه بیش از ده درجه می‌باشد، زمین همیشه نمناک است و جنگل‌های گسترده سوزنی‌برگ در آنجا وجود دارد. در تایگا همچنین کمی کشاورزی انجام می‌گیرد، دست کم در مدت شش ماه سال میانگین دما کمتر از صفر و فصل رویش گیاهان کمتر از سه ماه است. بارندگی در تایگا میان ۲۵۰ تا ۵۰۰ میلی‌متر است.

ناحیه تایگا در جنوب نواحی توندرا قرار گرفته‌است. تایگا گسترده‌ترین زیست‌بوم زمینی در جهان و از منابع اصلی اکسیژن جهان است.بیشتر این زیست بوم در کشور کانادا و روسیه است. زیست بوم تایگا از گسترده تربن زیست بوم هاست و در شمال قاره های آسیا اروپا و آمریکا شمالی گسترش یافته است. بارندگی بین ۲۵۰ تا ۵۰۰ میلی متر و زمین همیشه مرطوب است .تقریبا تمام جنگل های کشور کانادا از نوع تایگاست.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «جنگل شمالی» [مهندسی منابع طبیعی- محیط‌زیست و جنگل] هم‌ارزِ «boreal forest»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. «فارسی». در همان. دفتر پنجم. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۷۵۳۱-۷۶-۴ (ذیل سرواژهٔ جنگل شمالی)

عدل، احمدحسین، تقسیمات اقلیمی و رستنی‌های ایران، طهران: انتشارات دانشگاه تهران ۶۲۶، سال ۱۳۳۹ خورشیدی، ص۱۵.