تاپ‌تن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

تاپ‌تن (به انگلیسی: top ten) اصطلاحاً به مرور و بررسی ۱۰ مورد برتر در هر زمینه‌ای گفته می‌شود.[۱] البته این صرفا یک اصطلاح است و این موارد می‌تواند از 3 مورد تا چندصد مورد متغیر باشند.

تاپ‌تن‌ها در زمینه‌های مختلفی از قبیل معرفی بهترین محصولات، بهترین خدمات، بهترین فیلم‌ها، بهترین آهنگ‌ها و سبک زندگی و… فعالیت می‌کنند.[۲]

اولین بار اصطلاح تاپ‌تن برای یکی از باشگاه‌های هامبورگ در آلمان به کار گرفته شد. امروزه وبگاه‌های انگلیسی‌زبان بسیاری در این زمینه فعالیت می‌کنند که معروفترین آن‌ها وبگاه[۳] است. این وبگاه بیش از 14 سال است که یکی از بزرگترین و جامع ترین سایت های بررسی محصولات در وب هست و ده ها هزار بازدید و رتبه بندی در دسته‌هایی که شامل خدمات مالی، نرم‌افزار، الکترونیک، تجارت، رایانه، لوازم خانگی و موارد دیگر می باشد .[۴]

هدف از تاپ‌تن نویسی این است که با بررسی، نظرسنجی و یا تجربه کاربری به معرفی بهترین های هر حوزه پرداخته و به افراد در خرید بهتر کمک کنند.

در ایران تاپ‌تن اصطلاح نوینی است و هنوز وبگاه تخصصی بزرگی پا عرصه نگذاشته است و وبگاه‌های موجود در حال رقابت و بررسی حوزه‌های مختلف هستند.

از برترین و اولین وب‌گاه‌های مرور خدمات، محصولات و وب‌سایت‌ها می‌توان به سلسله، ویکی تاپ10، top10review و ایران تاپ 10 اشاره کرد.

منابع[ویرایش]

  1. "Top Ten". Wikipedia. 2019-05-21.
  2. "Top Ten". Wikipedia. 2019-05-21.
  3. "Top Ten Reviews - Product Comparisons to Help You Buy Better". TopTenReviews. Retrieved 2019-11-03.
  4. Editors 2018-01-01T12:30:40Z, TopTenREVIEWS. "About Us". TopTenReviews. Retrieved 2019-11-03.