پرش به محتوا

تاریخ یهودیان در صربستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
یهودیان صربستانی
لوح یادبود ۴٬۰۰۰ یهودی که در هولوکاست کشته شدند در شهر سوبتیتسا. نوشته بر روی سنگ قبر بیان می‌کند: "به یاد ۴٬۰۰۰ یهودی که با یکدیگر سوبتیتسا را ساختیم و در اردوگاه‌های مرگ فاشیست در جنگ جهانی دوم جان سپردند"
کل جمعیت
۷۸۷ (آمار ۲۰۱۱)[۱]
زبان‌ها
زبان صربی، زبان عبری، زبان لادینو، و زبان ییدیش
دین
یهودیت
قومیت‌های وابسته
سفاردی‌ها، اشکنازی، Montenegrin Jews، صرب‌ها

تاریخ یهودیان در صربستان به دوهزار سال پیش در دوران امپراتوری روم و ورود اولین یهودیان به صربستان بازمی‌گردد. جوامع یهودی بالکان تا سده ۱۵ام و تفتیش عقاید اسپانیایی و پرتغالی کوچک و اقلیت بودند. پس از آن، یهودیان شبه‌جزیره ایبری که از اسپانیا و پرتغال فرار کرده بودند ، گروهی از آنان در صربستان که تحت کنترل امپراتوری عثمانی بود پناهنده شدند.

این جامعه یهودی تا زمان جنگ جهانی دوم رشد کرد و شکوفا شد و به جمعیتی حدود ۳۳٬۰۰۰ رسید. حدود دو سوم یهودیان صربی در هولوکاست کشته شدند به ویژه که آدولف هیتلر به دنبال از بین بردن یهودیان و صرب ها برای شکست آلمان در جنگ جهانی اول بود. پس از جنگ، جمعیت بزرگی از یهودیان صربستان را برای اسرائیل ترک کردند. در آمارگیری سال ۲۰۱۱ فقط ۷۸۷ نفر خود را یهودی اعلام کردند. امروزه ، کنیسه بلگراد و کنیسه سوبتیتسا که زمانی چهارمین کنیسه بزرگ در اروپا بود هم‌اکنون در فعالیت نیز هستند.

تاریخ

[ویرایش]

دوران باستان

[ویرایش]

اولین یهودیان صربستان از دوران امپراتوری روم پا به خاک صربستان گذاشتند، هرچند که تا قبل از سده ۱۰ اسناد کمی وجود دارد

حکم‌رانی عثمانی

[ویرایش]

جوامع یهودی بالکان در سده های ۱۵ام و ۱۶ام رشد کردند. بسیاری از پناهنده‌های یهودی از تفتیش عقاید اسپانیایی فرار کردند و سلطان بایزید دوم به یهودیان پناهنده اجازه اسکان در امپراتوری عثمانی داد. یهودیان در تجارت امپراتوری عثمانی گرفتار شدند ، به ویژه در تجارت نمک که بسیار مهم بود.[۲] در سال ۱۶۶۳ ، ۸۰۰ یهودی در بلگراد زندگی می کردند.[۳]

با وجود اینکه بیشتر خاک صربستان امروزی تحت کنترل امپراتوری عثمانی بود، اما وویوودینا بخشی از اتریش هابسبورگ بود. در سال ۱۷۸۲، یوزف دوم، امپراتور مقدس روم فرمان بردباری را صادر کرد. این فرمان به جامعه یهودی در وویوودینا اجازه پیشرفت و رشد بیشتری داشت و تا پایان سده ۱۹ام نزدیک ۴۰ جامعه یهودی در وویوودینا بودند.[۴]

منابع

[ویرایش]
  1. "2011 Census of Population, Households and Dwellings in the Republic of Serbia: Population according to ethnicity – "Others" – ethnic groups with less than 2.000 members and multiple declared ethnicity" (PDF). Statistical Office of the Republic of Serbia. 2012. Archived from the original (PDF) on 17 April 2016. Retrieved 11 May 2021.
  2. "Virtual Jewish History Tour – Serbia and Montenegro". Jewish virtual library.
  3. "The Jewish Community of Belgrade". The Museum of the Jewish People at Beit Hatfutsot. Archived from the original on 23 January 2020. Retrieved 11 May 2021.
  4. "Synagogues Without Jews – Croatia and Serbia". Beit Hatfutsot. Archived from the original on 29 April 2006.