تاریخ عکاسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

عکاسی با وجودی که در فرانسه اختراع شده است امّا توسط یک فرد کشف و تکمیل نشده‌است، بلکه نتیجهٔ تلاش بسیاری از افراد در زمینه‌های مختلف و اکتشافات و نوآوری‌های آنان در طول تاریخ است. سال‌ها قبل از اختراع عکاسی، اساس کار دوربین عکاسی وجود داشته‌است؛ موزی فیلسوف چینی، ارسطو و اقلیدس ریاضی‌دانان یونانی در سدهٔ ۵ و ۴ پیش از میلاد نحوهٔ کارکرد دوربین سوراخ سوزنی را شرح داده‌بودند.[۱] در یونان باستان عقیده بر این بود که نور از چشم به سمت اشیا می‌تابد و بازتاب آن باعث دیدن می‌شود. ارسطو و اقلیدس با استفاده از تئوری سوراخ‌سوزنی تلاش کردند خلاف آن نظریه را ثابت کنند؛ آن‌ها در پشت دوربین‌های سوراخ سوزنی صفحه‌ای نیمه‌مات قرار می‌دادند تا تصویر بازتاب‌شده روی آن با چشم دیده شود.[۲] در قرن ششم میلادی، آنتمیوس ریاضی‌دان بیزانسی در آزمایش‌های خود از دوربین تاریکخانه‌ای استفاده کرد.[۳]

اصطبل و کبوترخانه، نخستین عکس منظره ثبت‌شده در تاریخ توسط ژوزف نیسفور نیپس (۱۸۲۶ یا ۱۸۲۷ میلادی)
قدیمی‌ترین عکس پرتره نابود نشده از یک زن و قدیمی‌ترین و در عین حال باکیفیت‌ترین عکس پرتره که متعلق به سال ۱۸۳۹ یا ۱۸۴۰ میلادی می‌باشد.
تصویر رابرت کارنلیس، نخستین عکس پرتره تاریخ عکاسی متعلق به ۱۸۳۹ میلادی (۱۸۰ سال پیش). عکس توسط خود رابرت کارنلیس گرفته شده‌است.

عکاسی از آغاز تا امروز[ویرایش]

شگفتی‌آور نیست اگر گفته شود رابطهٔ عکاسی و هنر از همان آغاز با دشواری‌هایی در آمیخته بوده‌است. نقاشان همواره عکس را چیزی در حد یک پیش طرح مقدماتی، منبع پیش پا افتادهٔ اندیشه‌ها یا ثبت مضامینی دانسته‌اند که تدریجاً تکمیل شود و به صورت یک اثر کامل درمی‌آید.[۴]

بنیان‌گذاران عکاسی[ویرایش]

در سال ۱۷۵۷ یکی از مهم‌ترین عوامل قطعی برای پیشرفت در عکاسی فراهم شد و آن این بود که بکاری تأثیر نور را روی یک طبقه نقره کلرید کشف نمود و سپس در سال ۱۸۰۲ شوسیه تأثیر هیپوسولفیت دوسود را روی املاح نقره کشف کرد.[۵] بعدها در سال ۱۸۲۲ مخترعی فرانسوی به نام ژوزف نیسفور نیپس (۱۷۶۵-۱۸۳۳) در ۵۷ سالگی توانست نختسین تصویر تثبیت شدهٔ دائمی را تولید کند. نخستین کار بر جای مانده از او به ۴ سال بعد از این تاریخ مربوط می‌شود. نیپس بعدها با یک عکاس جوان تر به نام لوئی ژاک ماندداگر (۱۷۸۹-۱۸۵۱) که طراح دوربین عکاسی پیشرفته تری بود به همکاری پرداخت.

پس از ۱۰ سال دیگر که صرف تحقیقات شیمیایی و مکانیکی شد دستگاه داگرئوتیپ ساخته شد. این دستگاه که تصویر مثبت تولید می‌کرد در سال ۱۸۳۹ به نمایش گذاشته شد و بدین ترتیب عصر عکاسی آغاز گردید. اعلام این خبر نیز ویلیام فاکس تالبوت (۱۸۰۰-۱۸۷۷) انگلیسی را ترغیب کرد تا روش عکاسی خود را تکمیل نماید. در روش او نیز از یک نگاتیو کاغذی استفاده می‌شد که امکان تهیهٔ تصویر مثبت از آن وجود داشت و مراحل تکمیل آن از سال ۱۸۳۳ مستقلاً توسط تالبت آغاز گردیده بود. اگر پرسیده شود عکاسان اولیه با چه انگیزه‌ای فعالیت می‌کردند می‌توان در پاسخ به این سؤال چنین گفت که آنان در جستجوی یک محمل هنری بودند نه در اندیشهٔ دست یافتن به ابزار یا دستگاهی مفید. با آن که نیپس بیشتر یک شیمیدان تجربی بود تا یک نقاش دستاوردش قدمی فراتر از تلاش‌های او در جهت اصلاح روش لیتوگرافی به‌شمار می‌رفت.

داگر خود نقاشی ماهر بود که احتمالاً برای عمیق‌تر کردن پرسپکتیو دیوراماهای نقاشی شدهٔ عظیم خویش که در دهه‌های سوم و چهارم قرن ۱۹ در پاریس رواج داشت به دوربین عکاسی روی آورد. فاکس تالبت پس از آنکه در جریان تعطیلاتش از یک اتاق تاریک عکاسی به عنوان ابزاری برای ثبت مناظر استفاده کرد. عکاسی را جانشین طراحی و وسیله‌ای برای تکثیر تصاویر پنداشت. علاقهٔ همه بنیان‌گذاران عکاسی به قدرت هنری محمل یا بازاری که کشف کرده بودند در عکس هایشان بازتاب یافته‌است. نخستین عکس داگر تقلیدی است از طبیعت بی جان که شاردن مبتکر آن بود. قایق بادبانی اثر فاکس تالبت به نقاشی‌های دریایی نقاشان انگلیسی همان دوره شباهت دارد.

اینکه احساس می‌شد این ابزار جدید باید دارای جنبه‌های مکانیکی باشد مخصوصاً به جا بود چنین به نظر می‌رسید که گو یا انقلاب صنعتی پس از دگرگون سازی‌های نهایی شیوهٔ زندگی در تمدن بشر مجبور شده بود ابزار خاص خویش را برای ثبت این دگرگونی اختراع کند. هر چه گذرایی زندگی نوین از طریق متوقف ساختن حرکت تا دههٔ ۱۰، قرن ۱۹ صید و ثبت نشده بود.

عکاسی دست‌خوش یک رشته اصلاحات سریع مانند اختراع عدسی‌های بهتر، نگاتیوهای شیشه‌ای و روش‌های جدید شیمیایی شد که به تولید امولسیون‌های حساس تر و تصاویر پایدارتر انجامید. از آنجا که بسیاری از محدودیت‌های اولیهٔ عکاسی در اواسط آن قرن از میان برداشته شد بازگویی تاریخ اولیهٔ این ابزار به صورت پیشرفت‌های فنی (هر چند مهم) در اینجا گمراه‌کننده خواهد بود.

باید به خاطر داشت که مبانی مکانیکی و شیمیایی عکاسی نیز از مدت‌ها پیش روشن و شناخته شده بود. سابقهٔ تاریخی اتاق تاریک یا جعبه‌ای که سوراخی کوچک در یک طرفش ایجاد می‌شد به روزگار قدیم بازمی‌گردد. در قرن ۱۶ همه جا از این ابزار برای نمایش تصاویر استفاده می‌شد. در دورهٔ باروک یا عصر پیشرفت‌های بزرگ در علوم بصری تا رسیدن به فیزیک نیوتنی دوربین عکاسی به یک آیینه و سپس یک عدسی مجهز شد. در دههٔ سوم قرن ۱۸ دوربین نقش ابزاری کمکی در طراحی صحنه‌های معماری را پیدا کرده بود و در همان سال‌ها حساس بودن املاح نقره در برابر نور کشف شد.

عکاسی نه در تاریخ تکنولوژی اجتناب ناپذیر بود نه برای تاریخ هنر ضرورت داشت با این حال اندیشه‌هایی بود که زمان شکستنش فرا رسیده بود اگر لحظه‌ای بکوشیم که در تصویر آوریم که عکاسی یک قرن زودتر اختراع شده‌است فقط به دلایل هنری و صرف نظر از دلایل تکنولوژیکی متوجه خواهیم شد که چنین چیزی غیرممکن است.

قرن ۱۸ بیش از آن در خیال پردازی غرق شده بود که بتواند علاقه‌ای به دقت موشکافانهٔ عکاسی داشته باشد. مثلاً چهره‌پردازی روکوکو بیشتر به ساختن چهره‌ای متملق توجه داشت تا عکاسی دقیق و ثبت صریح جزئیات توسط دوربین عکاسی نمی‌توانست محلی از اعراب پیدا کند. حتی در نقاشی معماران هنرمند عمداً در بازنمایی حقیقت جغرافیایی یا مکانی راه افراط می‌پیمود.

اختراع عکاسی پاسخی به کشش‌های هنری و نیروهای تاریخی تشکیل دهندهٔ شالودهٔ رمانیستیم بود. بخش بزرگی از انگیزهٔ مخترعان زاییدهٔ تلاش برای رسیدن به عنصر حقیقی و عنصر طبیعی بوده‌است.

اشتیاق به تصاویر ساخت طبیعت را از یک طرف می‌توان در ترکیب بندی‌های لکه مرکبی الگزاندر کوزنس (طبیعی به این دلیل که تصادفاً ساخته می‌شدند) و از طرف دیگر در علاقهٔ همگانی رایج به چهره‌های سیوئت (که خطوط کناری آن را از سایهٔ نیمرخ مدل می‌کشیدند) در اواخر قرن ۱۸ جستجو کرد که خود به تلاش برای ثبت این گونه سایه‌ها بر سطح مواد حساس به نور انجامید. واقع گرایی تند داوید در پردهٔ مرگ‌ها را آرمان حقیقت صریح را اعلام کرده بود.

انگر نیز در تابلوی لوئی برتن که معیارهای تجسم واقعیت فیزیکی و شخصیت را برای عکاسان پی ریزی کرده همان کار را انجام داده است.[۶]

ریشه کلمه فتوگرافی[ویرایش]

کلمهٔ فتوگرافی از واژه‌های یونانی نور و نگارش مشتق شده‌است؛ که از ترکیب آن دو، نگارش با نور استخراج می‌شود.

سوراخ سوزنی[ویرایش]

ابن هیثم تئوری دوربین سوراخ سوزنی را گسترش داد و در مشاهدات خورشید گرفتگی خود از وسیله‌ای به نام «جعبه تاریک» استفاده کرده بود.[۷] بسیاری او را علاوه بر پایه‌گذار عکاسی، نخستین دانشمندی می‌دانند که فیزیک را به‌طور کامل به دانشی تجربی تبدیل کرد.[۸] او که مخترع ذره‌بین است، برای نخستین‌بار از دوربین سوراخ سوزنی و دوربین تاریکخانه‌ای در آزمایش‌هایش جهت بررسی خواص نور استفاده کرد.[۹] آلبرتوس ماگنوس در قرن سیزدهم میلادی نیترات نقره[۱۰] و ژرژ فابریسیوس نقره کلرید را کشف کرد.[۱۱] و دانیل باربارو در سال ۱۵۶۸ میلادی نحوهٔ عملکرد دیافراگم و کارکرد عدسی در دوربین تاریکخانه‌ای را شرح داد.[۱۲] ویلهلم هومبرگ در سال ۱۶۹۴ میلادی توضیح داد که نور چگونه برخی از مواد شیمیایی را تاریک می‌کند[۱۳] و در سال ۱۸۰۲ میلادی توماس وجوود انگلیسی توانست بر روی سطح‌های حساس شده با نیترات نقره تصویر شفافی به دست آورد.[۱۴]

اتاق تاریک[ویرایش]

نحوهٔ کارکرد دوربین تاریکخانه‌ای و اتاق‌تاریک

اتاق تاریک منجر به تکامل عکاسی و پیدایش دوربین عکاسی شد. اتاق تاریک عبارت از اتاقی بدون پنجره‌است که به جز روزنه‌ای که بر یکی از دیوارهای اتاق تعبیه شده، هیچ نوری به آن وارد نمی‌شود. تصاویر یا چشم‌اندازهای روبه‌روی روزنه به صورت وارونه بر دیوار روبرویش بازتاب می‌یابد که قابل دیدن است. بعضی از نگارگران از تصاویر بازتاب یافته به عنوان الگوی نقاشی استفاده می‌کردند. بعدها همین اتاق تاریک در ابعاد کوچک‌تر تبدیل شد به دوربین عکاسی، یعنی در برابر روزنه‌ای که وجود داشت ماده حساس به نور قرار می‌دادند تا تصاویر بازتابش یافته، ثبت و ضبط شوند.[۹]

اولین تصویر لیتوگرافی نوری در سال ۱۸۲۲ میلادی توسط مخترع فرانسوی، ژوزف نیسه فور نیپس تولید شد اما در هنگام رونوشت‌برداری از بین رفت.[۱۵] اما نیپس در سال ۱۸۲۶ دوباره توانست عکسی دائمی از طبیعت به نام اصطبل و کبوترخانه را خلق کند.[۱۶] ولی زمان نوردهی این عکس هشت ساعت بود که زمان بسیار درازی است، و مشکل دیگر هم این بود که تصویر نگاتیو بود یعنی هرچه سفید بود را سیاه هرچه سیاه بود را سفید نشان می‌داد. به همین دلیل او به دنبال یافتن فرایند بهتری بود و با همکاری لوئی داگر، آزمایش‌هایی را بر ترکیبات نقره براساس یافته‌های یوهان هاینریش شولتز در سال ۱۸۱۶ میلادی انجام دادند؛ در آن سال شولتز مشاهده کرد که مخلوطی از نیترات نقره و آهک در مقابل نور، تیره می‌شوند.

داگرئوتیپ[ویرایش]

یک عکس داگرئوتیپ که توسط لوئی داگر در سال ۱۸۳۷ عکسبرداری شده

نیپس در سال ۱۸۳۳ درگذشت؛ ولی داگر در سال ۱۸۳۷ توانست روش داگرئوتیپ را اختراع کند. داگرئوتیپ بدین‌گونه بود که به صفحه‌ای نقره‌ای مدتی بخار ید داده تا نسبت به نور حساس شود، سپس آن را درون یک دوربین جعبه‌ای گذاشته و با برداشتن عدسی حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه نور از شی موردنظر به صفحهٔ نقره ای تابانده می‌شد. برای ظهور تصویر، صفحه را در محلول جیوه با حرارت ۶۵ درجه قرار می‌داد تا با چسبیدن ذرات نقره و جیوه، عکس به وجود آید؛ سپس صفحه را در آب سرد فرومی‌برد تا سطح آن پایدار گردد، در نهایت صفحه را در آب‌نمک (سدیم کلرید) قرار می‌داد و تصویر ظاهر می‌شد.[۱۷][۱۸][۱۹] یکی از مشکلات روش داگرئوتیپ این بود که فقط می‌شد یک نسخهٔ پوزیتیو یا مثبت (عکس دائمی) از سوژه ثبت کرد.

کالوتایپ[ویرایش]

این عکس در سال ۱۸۴۹ به روش کالوتایپ برداشته شده

در سال ۱۸۳۵ میلادی، چند ماه پس از اینکه نتیجهٔ آزمایش‌های داگر اعلام شد، شیمی‌دان انگلیسی، هنری فاکس تالبوت گزارشی از روند عکاسی خود که آن را «طراحی نوری» نامیده بود منتشر کرد؛ تالبوت این روش را در سال ۱۸۳۵ ابداع کرده بود اما آن را مخفی نگه داشت و روش خود را کامل و در سال ۱۸۴۰ با عنوان کالوتایپ معرفی کرد.

در این روش، به‌جای استفاده از صفحات فلزی، از کاغذ حساس‌شده به نیترات نقره با ترکیبی از سدیم کلرید و اسید گالیک استفاده کرد. کاغذ حساس‌شده به مدت دو دقیقه نوردهی می‌شد و پس از آن یک تصویر پنهان به وجود می‌آمد که آن‌را با استفاده از پتاسیم یدید و سدیم سولفات به صورت نگاتیو (منفی) در اندازه‌های کوچکتر ثبت می‌کرد.[۲۰] سپس با استفاده از آن می‌شد نسخه‌های دائمی فراوانی در اندازه‌های مختلف تهیه کرد؛ تا پیش از این عکاسان مجبور بودند صفحهٔ حساس را به اندازهٔ شی موردنظر بسازند و امکان تغییر در اندازه وجود نداشت. تا سال ۱۸۶۰ روش داگرئوتایپ به کلی منسوخ شد و عکاسی مبتنی بر نسخه‌های نگاتیو و پوزیتیو جایگزین آن شد.[۲۱]

عکاسی رنگی اولیه[ویرایش]

نخستین عکس رنگی از یک روبان که در سال ۱۸۶۱ توسط جیمز کلرک ماکسول عکسبرداری شده

در سال ۱۸۳۹ شیمیدان و ستاره‌شناس انگلیسی، جان هرشل با استفاده از سدیم تیو سولفات روشی را برای تهیهٔ نسخهٔ نگاتیو روی شیشه ابداع کرد که به‌مرور جایگزین نگاتیوهای کاغذی شد.

تئوری عکس رنگی سه‌رنگ، توسط جیمز کلرک ماکسول فیزیکدان انگلیسی در سال ۱۸۵۵ پیشنهاد شده بود. برپایهٔ نظریهٔ او، نور مرئی از سه رنگ اساسی قرمز، سبز و آبی، تشکیل شده‌است. پس فیلمی از سه لایه ساخت که هر لایهٔ آن نسبت به یکی از سه رنگ‌های اولیه حساس بود و توانست نخستین عکس‌رنگی را در سال ۱۸۶۱ به ثبت برساند.[۲۲]

بالاخره در سال ۱۸۷۴، یک شرکت انگلیسی اولین شیشه‌های خشک عکاسی را به بازار عرضه کرد و عکاسی جنبهٔ عملی به خود گرفت. اما حمل و نقل مقدار زیادی شیشه، از لحاظ سنگینی و شکنندگی، یکی از مشکلات پیش روی بود تا اینکه در سال ۱۸۷۱ ریچارد مادوکس، فیزیکدان و عکاس انگلیسی با ابداع فیلم عکاسی ژلاتینی، زمان عکسبرداری را کوتاه کرد و جابه‌جایی فیلم‌های عکاسی را راحت نمود که نقطهٔ عطفی در تاریخ عکاسی محسوب می‌شود.[۲۳]

جورج ایستمن آمریکایی در سال ۱۸۸۴ فیلم رول را که فیلمی از جنس پلاستیک آغشته به امولسیون ژلاتینی است را ابداع کرد و با ساخت دوربین جعبه‌ای در سال ۱۸۸، عکاسی را برای مردم عادی مقرون به صرفه نمود و تحول مهمی در عکاسی ایجاد کرد؛ شعار تبلیغاتی کمپانی کداک برای دوربین‌هایش چنین بود که «شما دکمه را فشار دهید، بقیه‌اش را ما انجام می‌دهیم. »[۲۴]

تصاویر دیجیتال در دههٔ ۱۹۶۰ و در جریان پیاده‌کردن انسان در ماه، تکامل پیدا کرد. دستگاه‌های گیرندهٔ امواج آنالوگ، اطلاعاتی که در مورد عکس از فضا ارسال می‌شد را بسیار دشوار دریافت می‌کردند. با دیجیتالیزه سیگنال‌ها و تقویت آن‌ها، پارازیت‌ها حذف می‌شدند و تصاویر واضح بدست می‌آمد.[۲۵]

آزمایش کلودیون[ویرایش]

عکاسی کالوتایپ، کریستال پالاس در سال ۱۸۵۴

با کشف فردریک آرچر، به نام «کلودیون» گام بزرگی در صنعت عکاسی برداشته شد. آرچر یدور پتاسیم را در کلودیون حل کرده سپس با این مخلوط سطح یک شیشه پاک را می‌پوشانید و بلافاصله شیشه را در محلول نیترات نقره حساس می‌کرد. پس از عکسبرداری در موقعی که شیشه هنوز خیس بود، فوراً آن را در محلول پیروگالول و نیترات نقره ظاهر و با محلول هیپوسولفیت سدیم ثابت می‌نمود. نگاتیوهایی که بدین طریق به دست می‌آمد روی کاغذ آلبومین پوش چاپ می‌شد و سپس عکس به وسیله طلا به رنگ قهوه‌ای قشنگی در می‌آمد. «لگری» و «راسل» طریقه‌ای یافتند که مانع زوال حساسیت کلودیون در اثر خشکی می‌شد. با این عمل عکاسی یک قدم دیگر به سوی تکامل برداشت. در سال ۱۸۷۱ «مداکس» و چند دانشمند دیگر امولسیون ژلاتینو برمور را به دست آوردند و در سال ۱۸۷۴ میلادی «چارلز بنت» به وسیله گرم کردن برمور نقره در مجاورت آمونیاک حساسیت صفحات ژلاتینو برمورنقره را بالا برد. در این زمان سرعت عکسبرداری به یک صدم ثانیه و در ۱۸۹۵ به یک هزارم ثانیه رسید. اختراع فلاشهای الکترونی به سرعت عکاسی در شب و جاهای کم نور کمک بسیاری کرد.

یک دستگاه عکاسی، در آغاز پیدایش، وزن و حجم بسیاری داشت به‌طوری‌که حمل آن مشکل بود؛ ولی امروزه دوربین‌های بسیار ظریفی ساخته شده که در جیب جا گرفته و کار با آن نیز بسیار آسان است. حساسیت امولسیون‌ها نیز در طی این مدت در برابر نور زیادتر شد. در اوایل فقط تشعشعات آبی و بنفش صفحه را متاثر می‌ساخت ولی در سال ۱۸۷۳ فوگل موفق شد که تأثیر اشعه با طول‌موج کوتاه (آبی و بنفش) را به تأخیر اندازد تا اشعه دیگر بتواند صفحه را سیاه کند. با این ابتکار رنگ سبز به صورت خاکستری درمی‌آید. این امولسیون را «اورتوکروماتیک» نامیدند. بعد نور قرمز درروی صفحات تأثیر نمود و امولسیون آن را پانکروماتیک panchromatic نام نهادند. حساسیت صفحه حساس با این طریق باز هم به حساسیت چشم آدمی نزدیکتر گردید. قسمت اعظم بسط و رواج عکاسی آماتوری مدیون ابتکارات جرج ایستمن بود که فیلم عکاسی و شیشه را ساخت. در سال ۱۸۸۹ فیلم شفاف جانشین کاغذ شد.

عکاسی دیجیتال[ویرایش]

پست مدرنیسم در عکاسی[ویرایش]

عکاسی در عرصه پست مدرنیسم مضمون تصویر را همچون متن برگزیده است. با توجه به پیوند نزدیک بین کلمات و عکس‌ها در هنر ادراکی شاید بتوان گفت که چنین حرکتی اجتناب ناپذیر بوده باشد. لیکن پس از آنکه اهمیت تازه‌ای به علم نشانه‌شناسی داده شد و موجب بازشدن مسیرهای ثمربخش جدیدی در تحقیقات به روی هنرمند گردید عکاسی نیز در این حرکت جدید مصمم تر شد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. Jan Campbell. «Film and cinema spectatorship: melodrama and mimesis». ص. ۱۱۴. دریافت‌شده در ۲۴ دی ۱۳۹۰.
 2. نادر خرمی‌راد، راهنمای عکاسی دیجیتال، ۲۷.
 3. Alistair Cameron Crombie، Science, Optics and Music in Medieval and Early Modern، ۲۰۵.
 4. هنر در گذر زمان، هلن گاردنر، قسمت تاریخچه عکاسی
 5. لوروکا، تاریخ سینما، صفاری حسن، 1327، ص 6
 6. هنر در گذر زمان " هلن گاردنر "، بخش تاریخچه عکاسی
 7. محمد خیرخواه. «تاریخچه عکاسی». دریافت‌شده در ۲۳ دی ۱۳۹۰.
 8. نادر خرمی‌راد، راهنمای عکاسی دیجیتال، ۲۷.
 9. ۹٫۰ ۹٫۱ Robert E. Krebs. «Groundbreaking Scientific Experiments, Inventions, and Discoveries of the Middle Ages and the Renaissance». ص. ۲۰. دریافت‌شده در ۲۴ دی ۱۳۹۰.
 10. Davidson, Michael W. «Molecular Expressions: Science, Optics and You - Timeline - Albertus Magnus». دریافت‌شده در ۲۴ دی ۱۳۹۰.
 11. Georges Potonniée، The history of the discovery of photography، ۵۰.
 12. Helmut Gernsheim، A concise history of photography، ۳-۴.
 13. Helmut Gernsheim, Alison Gernsheim، The history of photography from the earliest use of the camera obscura in the eleventh century up to 1914، ۲۰.
 14. Randy Kennedy. «An Image Is a Mystery for Photo Detectives». دریافت‌شده در ۲۵ دی ۱۳۹۰.
 15. «The First Photograph — Heliography». بایگانی‌شده از اصلی در ۶ اکتبر ۲۰۰۹. دریافت‌شده در ۲۴ دی ۱۳۹۰.
 16. Robert Hirsch. «Seizing the Light: A History of Photography». دریافت‌شده در ۲۴ دی ۱۳۹۰.
 17. "Daguerre (1787–1851) and the Invention of Photography". Metropolitan Museum of Art. Retrieved ۲۳ دی ۱۳۹۰. Check date values in: |تاریخ بازدید= (help)
 18. یحیی ذکاء، تاریخ عکاسی و عکاسان پیشگام ایران.
 19. Marilyn Stokstad، Art History، ۹۶۴–۹۶۷.
 20. Davenport، The History Of Photography، ۹.
 21. Anthony Feldman، Scientists & inventors، ۱۲۸.
 22. "Daguerre (1787–1851) and the Invention of Photography". Metropolitan Museum of Art. Retrieved ۲۳ دی ۱۳۹۰. Check date values in: |تاریخ بازدید= (help)
 23. محمد حاج زمان، فصلنامه جشن کتاب.
 24. «کداک: از پیشگامی در فناوری تا آستانه ورشکستگی». دریافت‌شده در ۲۶ دی ۱۳۹۰.
 25. آسترید هوگ‌لند، کتاب ساده درباره عکاسی دیجیتال، ۴۵.

پیوند به بیرون[ویرایش]

en:History of photography

Retouched version of the earliest surviving camera photograph, 1826 or 1827, known as View from the Window at Le Gras

The history of photography began in remote antiquity with the discovery of two critical principles: camera obscura image projection and the observation that some substances are visibly altered by exposure to light. There are no artifacts or descriptions that indicate any attempt to capture images with light sensitive materials prior to the 18th century. Around 1717 Johann Heinrich Schulze captured cut-out letters on a bottle of a light-sensitive slurry, but he apparently never thought of making the results durable. Around 1800 Thomas Wedgwood made the first reliably documented, although unsuccessful attempt at capturing camera images in permanent form. His experiments did produce detailed photograms, but Wedgwood and his associate Humphry Davy found no way to fix these images.

In the mid-1820s, Nicéphore Niépce first managed to fix an image that was captured with a camera, but at least eight hours or even several days of exposure in the camera were required and the earliest results were very crude. Niépce's associate Louis Daguerre went on to develop the daguerreotype process, the first publicly announced and commercially viable photographic process. The daguerreotype required only minutes of exposure in the camera, and produced clear, finely detailed results. The details were introduced as a gift to the world in 1839, a date generally accepted as the birth year of practical photography.[1][2] The metal-based daguerreotype process soon had some competition from the paper-based calotype negative and salt print processes invented by William Henry Fox Talbot. Subsequent innovations made photography easier and more versatile. New materials reduced the required camera exposure time from minutes to seconds, and eventually to a small fraction of a second; new photographic media were more economical, sensitive or convenient, including roll films for casual use by amateurs. In the mid-20th century, developments made it possible for amateurs to take pictures in natural color as well as in black-and-white.

The commercial introduction of computer-based electronic digital cameras in the 1990s soon revolutionized photography. During the first decade of the 21st century, traditional film-based photochemical methods were increasingly marginalized as the practical advantages of the new technology became widely appreciated and the image quality of moderately priced digital cameras was continually improved. Especially since cameras became a standard feature on smartphones, taking pictures (and instantly publishing them online) has become a ubiquitous everyday practice around the world.

Etymology

The coining of the word "photography" is usually attributed to Sir John Herschel in 1839. It is based on the Greek φῶς (phōs), (genitive: phōtós) meaning "light", and γραφή (graphê), meaning "drawing, writing", together meaning "drawing with light".[3]

Early history of the camera

Principle of a box camera obscura with mirror

A natural phenomenon, known as camera obscura or pinhole image, can project a (reversed) image through a small opening onto an opposite surface. This principle may have been known and used in prehistoric times. The earliest known written record of the camera obscura is to be found in Chinese writings called Mozi, dated to the 4th century BCE. Until the 16th century the camera obscura was mainly used to study optics and astronomy, especially to safely watch solar eclipses without damaging the eyes. In the later half of the 16th century some technical improvements were developed: a (biconvex) lens in the opening (first described by Gerolamo Cardano in 1550) and a diaphragm restricting the aperture (Daniel Barbaro in 1568) gave a brighter and sharper image. In 1558 Giambattista della Porta advised using the camera obscura as a drawing aid in his popular and influential books. Della Porta's advice was widely adopted by artists and since the 17th century portable versions of the camera obscura were commonly used - first as a tent, later as boxes. The box type camera obscura was the basis for the earliest photographic cameras when photography was developed in the early 19th century.

Before 1700: Turin Shroud and light sensitive materials

The notion that light can affect various substances -- for instance, the suntanning of skin or fading of textile -- must have been around since very early times. Ideas of fixing the images seen in mirrors or other ways of creating images automatically may also have been in people's minds long before anything like photography was developed.[4] However, there seem to be no historical records of any ideas even remotely resembling photography before 1725, despite early knowledge of light-sensitive materials and the camera obscura.[5]

The Shroud of Turin: modern photo of the face, positive left, digitally processed negative image right

It has been suggested that some lost type of photographic technology must have been applied before 1357: the Shroud of Turin contains an image that resembles a sepia photographic negative and is much clearer when it is converted to a positive image. The actual method that resulted in this image has not yet been conclusively identified. It first appeared in historical records in 1357 and radiocarbon dating tests indicate it was probably made between 1260 and 1390.[6] No other examples of detailed negative images from before the 19th century are known.[citation needed]

Albertus Magnus (1193/1206–80) discovered silver nitrate and noted that it could blacken skin.[7] Silver nitrate would later be used as a light sensitive material in the photographic emulsion on photographic glass plates and film.

Georg Fabricius (1516–71) discovered silver chloride, later used to make photographic paper.[8]

In 1614 Angelo Sala wrote in his paper Septem Planetarum terrestrium Spagirica recensio:[9] "When you expose powdered silver nitrate to sunlight, it turns black as ink". He also noted that paper wrapped around silver nitrate for a year had turned black.[10]

Wilhelm Homberg described how light darkened some chemicals (photochemical effect) in 1694.[8]

1700 to 1802: earliest concepts and fleeting photogram results

Schulze's Scotophorus: earliest fleeting letter photograms (circa 1717)

Around 1717,[11] German polymath Johann Heinrich Schulze accidentally discovered that a slurry of chalk and nitric acid into which some silver particles had been dissolved was darkened by sunlight. After experiments with threads that had created lines on the bottled substance after he placed it in direct sunlight for a while, he applied stencils of words to the bottle. The stencils produced copies of the text in dark red, almost violet characters on the surface of the otherwise whitish contents. The impressions persisted until they were erased by shaking the bottle or until overall exposure to light obliterated them. Schulze named the substance "Scotophorus" when he published his findings in 1719. He thought the discovery could be applied to detect whether metals or minerals contained any silver and hoped that further experimentation by others would lead to some other useful results.[12][13] Schulze's process resembled later photogram techniques and is sometimes regarded as the very first form of photography.[14]

De la Roche's fictional image capturing process (1760)

The early science fiction novel Giphantie[15] (1760) by the Frenchman Tiphaigne de la Roche described something quite similar to (color) photography, a process that fixes fleeting images formed by rays of light: "They coat a piece of canvas with this material, and place it in front of the object to capture. The first effect of this cloth is similar to that of a mirror, but by means of its viscous nature the prepared canvas, as is not the case with the mirror, retains a facsimile of the image. The mirror represents images faithfully, but retains none; our canvas reflects them no less faithfully, but retains them all. This impression of the image is instantaneous. The canvas is then removed and deposited in a dark place. An hour later the impression is dry, and you have a picture the more precious in that no art can imitate its truthfulness."[16] De la Roche thus imagined a process that made use of a special substance in combination with the qualities of a mirror, rather than the camera obscura. The hour of drying in a dark place suggests that he possibly thought about the light sensitivity of the material, but he attributed the effect to its viscous nature.

Scheele's forgotten chemical fixer (1777)

In 1777, the chemist Carl Wilhelm Scheele was studying the more intrinsically light-sensitive silver chloride and determined that light darkened it by disintegrating it into microscopic dark particles of metallic silver. Of greater potential usefulness, Scheele found that ammonia dissolved the silver chloride, but not the dark particles. This discovery could have been used to stabilize or "fix" a camera image captured with silver chloride, but was not picked up by the earliest photography experimenters.[citation needed]

Scheele also noted that red light did not have much effect on silver chloride, a phenomenon that would later be applied in photographic darkrooms as a method of seeing black-and-white prints without harming their development.[17]

Although Thomas Wedgwood felt inspired by Scheele's writings in general, he must have missed or forgotten these experiments; he found no method to fix the photogram and shadow images he managed to capture around 1800 (see below).[17]

Thomas Wedgwood and Humphry Davy: Fleeting detailed photograms (1790?-1802)

Thomas Wedgwood (1771-1805) is believed to have been the first person to have thought of creating permanent pictures by capturing camera images on material coated with a light-sensitive chemical. He originally wanted to capture the images of a camera obscura, but found they were too faint to have an effect upon the silver nitrate solution that was recommended to him as a light-sensitive substance. Wedgwood did manage to copy painted glass plates and captured shadows on white leather, as well as on paper moistened with a silver nitrate solution. Attempts to preserve the results with their "distinct tints of brown or black, sensibly differing in intensity" failed. It is unclear when Wedgwood's experiments took place. He may have started before 1790; James Watt wrote a letter to Thomas Wedgwood's father Josiah Wedgwood to thank him "for your instructions as to the Silver Pictures, about which, when at home, I will make some experiments". This letter (now lost) is believed to have been written in 1790, 1791 or 1799. In 1802, an account by Humphry Davy detailing Wedgwood's experiments was published in an early journal of the Royal Institution with the title An Account of a Method of Copying Paintings upon Glass, and of Making Profiles, by the Agency of Light upon Nitrate of Silver. Davy added that the method could be used for objects that are partly opaque and partly transparent to create accurate representations of, for instance, "the woody fibres of leaves and the wings of insects". He also found that solar microscope images of small objects were easily captured on prepared paper. Davy, apparently unaware or forgetful of Scheele's discovery, concluded that substances should be found to eliminate (or deactivate) the unexposed particles in silver nitrate or silver chloride "to render the process as useful as it is elegant".[17] Wedgwood may have prematurely abandoned his experiments because of his frail and failing health. He died at age 34 in 1805.

Davy seems not to have continued the experiments. Although the journal of the nascent Royal Institution probably reached its very small group of members, the article must have been read eventually by many more people. It was reviewed by David Brewster in the Edinburgh Magazine in December 1802, appeared in chemistry textbooks as early as 1803, was translated into French and was published in German in 1811. Readers of the article may have been discouraged to find a fixer, because the highly acclaimed scientist Davy had already tried and failed. Apparently the article was not noted by Niépce or Daguerre, and by Talbot only after he had developed his own processes.[17][18]

Jacques Charles: Fleeting silhouette photograms (circa 1801?)

French balloonist, professor and inventor Jacques Charles is believed to have captured fleeting negative photograms of silhouettes on light-sensitive paper at the start of the 19th century, prior to Wedgwood. Charles died in 1823 without having documented the process, but purportedly demonstrated it in his lectures at the Louvre. It was not publicized until François Arago mentioned it at his introduction of the details of the daguerreotype to the world in 1839. He later wrote that the first idea of fixing the images of the camera obscura or the solar microscope with chemical substances belonged to Charles. Later historians probably only built on Arago's information, and, much later, the unsupported year 1780 was attached to it.[19] As Arago indicated the first years of the 19th century and a date prior to the 1802 publication of Wedgwood's process, this would mean that Charles' demonstrations took place in 1800 or 1801, assuming that Arago was this accurate almost 40 years later.

1816 to 1833: Niépce's earliest fixed images

The earliest known surviving heliographic engraving, made in 1825. It was printed from a metal plate made by Joseph Nicéphore Niépce with his "heliographic process".[20] The plate was exposed under an ordinary engraving and copied it by photographic means. This was a step towards the first permanent photograph from nature taken with a camera obscura.
View of the Boulevard du Temple, a daguerreotype made by Louis Daguerre in 1838, is generally accepted as the earliest photograph to include people. It is a view of a busy street, but because the exposure lasted for several minutes the moving traffic left no trace. Only the two men near the bottom left corner, one of them apparently having his boots polished by the other, remained in one place long enough to be visible.

In 1816 Nicéphore Niépce, using paper coated with silver chloride, succeeded in photographing the images formed in a small camera, but the photographs were negatives, darkest where the camera image was lightest and vice versa, and they were not permanent in the sense of being reasonably light-fast; like earlier experimenters, Niépce could find no way to prevent the coating from darkening all over when it was exposed to light for viewing. Disenchanted with silver salts, he turned his attention to light-sensitive organic substances.[21]

Robert Cornelius, self-portrait, October or November 1839, an approximately quarter plate size daguerreotype. On the back is written, "The first light picture ever taken".
One of the oldest photographic portraits known, 1839 or 1840,[22] made by John William Draper of his sister, Dorothy Catherine Draper
Not all early portraits are stiff and grim-faced records of a posing ordeal. This pleasant expression was captured by Mary Dillwyn in Wales in 1853.

The oldest surviving photograph of the image formed in a camera was created by Niépce in 1826 or 1827.[1] It was made on a polished sheet of pewter and the light-sensitive substance was a thin coating of bitumen, a naturally occurring petroleum tar, which was dissolved in lavender oil, applied to the surface of the pewter and allowed to dry before use.[23] After a very long exposure in the camera (traditionally said to be eight hours, but now believed to be several days),[24] the bitumen was sufficiently hardened in proportion to its exposure to light that the unhardened part could be removed with a solvent, leaving a positive image with the light areas represented by hardened bitumen and the dark areas by bare pewter.[23] To see the image plainly, the plate had to be lit and viewed in such a way that the bare metal appeared dark and the bitumen relatively light.[21]

In partnership, Niépce in Chalon-sur-Saône and Louis Daguerre in Paris refined the bitumen process,[25] substituting a more sensitive resin and a very different post-exposure treatment that yielded higher-quality and more easily viewed images. Exposure times in the camera, although substantially reduced, were still measured in hours.[21]

1830 to 1840: early monochrome processes

Niépce died suddenly in 1833, leaving his notes to Daguerre. More interested in silver-based processes than Niépce had been, Daguerre experimented with photographing camera images directly onto a mirror-like silver-surfaced plate that had been fumed with iodine vapor, which reacted with the silver to form a coating of silver iodide. As with the bitumen process, the result appeared as a positive when it was suitably lit and viewed. Exposure times were still impractically long until Daguerre made the pivotal discovery that an invisibly slight or "latent" image produced on such a plate by a much shorter exposure could be "developed" to full visibility by mercury fumes. This brought the required exposure time down to a few minutes under optimum conditions. A strong hot solution of common salt served to stabilize or fix the image by removing the remaining silver iodide. On 7 January 1839, this first complete practical photographic process was announced at a meeting of the French Academy of Sciences,[26] and the news quickly spread.[27] At first, all details of the process were withheld and specimens were shown only at Daguerre's studio, under his close supervision, to Academy members and other distinguished guests.[28] Arrangements were made for the French government to buy the rights in exchange for pensions for Niépce's son and Daguerre and present the invention to the world (with the exception of Great Britain, where an agent for Daguerre patented it) as a free gift.[29] Complete instructions were made public on 19 August 1839.[30] Known as the daguerreotype process, it was the most common commercial process until the late 1850s. It was superseded by the collodion process.

After reading early reports of Daguerre's invention, Henry Fox Talbot, who had succeeded in creating stabilized photographic negatives on paper in 1835, worked on perfecting his own process. In early 1839, he acquired a key improvement, an effective fixer, from his friend John Herschel, a polymath scientist who had previously shown that hyposulfite of soda (commonly called "hypo" and now known formally as sodium thiosulfate) would dissolve silver salts.[31] News of this solvent also benefited Daguerre, who soon adopted it as a more efficient alternative to his original hot salt water method.[32]

A calotype showing the American photographer Frederick Langenheim, circa 1849. The caption on the photo calls the process "Talbotype".

Talbot's early silver chloride "sensitive paper" experiments required camera exposures of an hour or more. In 1841, Talbot invented the calotype process, which, like Daguerre's process, used the principle of chemical development of a faint or invisible "latent" image to reduce the exposure time to a few minutes. Paper with a coating of silver iodide was exposed in the camera and developed into a translucent negative image. Unlike a daguerreotype, which could only be copied by rephotographing it with a camera, a calotype negative could be used to make a large number of positive prints by simple contact printing. The calotype had yet another distinction compared to other early photographic processes, in that the finished product lacked fine clarity due to its translucent paper negative. This was seen as a positive attribute for portraits because it softened the appearance of the human face[citation needed]. Talbot patented this process,[33] which greatly limited its adoption, and spent many years pressing lawsuits against alleged infringers. He attempted to enforce a very broad interpretation of his patent, earning himself the ill will of photographers who were using the related glass-based processes later introduced by other inventors, but he was eventually defeated. Nonetheless, Talbot's developed-out silver halide negative process is the basic technology used by chemical film cameras today. Hippolyte Bayard had also developed a method of photography but delayed announcing it, and so was not recognized as its inventor.

In 1839, John Herschel made the first glass negative, but his process was difficult to reproduce. Slovene Janez Puhar invented a process for making photographs on glass in 1841; it was recognized on June 17, 1852 in Paris by the Académie Nationale Agricole, Manufacturière et Commerciale.[34] In 1847, Nicephore Niépce's cousin, the chemist Niépce St. Victor, published his invention of a process for making glass plates with an albumen emulsion; the Langenheim brothers of Philadelphia and John Whipple and William Breed Jones of Boston also invented workable negative-on-glass processes in the mid-1840s.[35]

1850 to 1900

In 1851 Frederick Scott Archer invented the collodion process.[36] Photographer and children's author Lewis Carroll used this process. (Carroll refers to the process as "Tablotype" in the story "A Photographer's Day Out".)[37]

Herbert Bowyer Berkeley experimented with his own version of collodion emulsions after Samman introduced the idea of adding dithionite to the pyrogallol developer.[citation needed] Berkeley discovered that with his own addition of sulfite, to absorb the sulfur dioxide given off by the chemical dithionite in the developer, dithionite was not required in the developing process. In 1881 he published his discovery. Berkeley's formula contained pyrogallol, sulfite, and citric acid. Ammonia was added just before use to make the formula alkaline. The new formula was sold by the Platinotype Company in London as Sulpho-Pyrogallol Developer.[38]

Nineteenth-century experimentation with photographic processes frequently became proprietary. The German-born, New Orleans photographer Theodore Lilienthal successfully sought legal redress in an 1881 infringement case involving his "Lambert Process" in the Eastern District of Louisiana.

Popularization

The daguerreotype proved popular in response to the demand for portraiture that emerged from the middle classes during the Industrial Revolution.[39][citation needed] This demand, which could not be met in volume and in cost by oil painting, added to the push for the development of photography.

Roger Fenton and Philip Henry Delamotte helped popularize the new way of recording events, the first by his Crimean War pictures, the second by his record of the disassembly and reconstruction of The Crystal Palace in London. Other mid-nineteenth-century photographers established the medium as a more precise means than engraving or lithography of making a record of landscapes and architecture: for example, Robert Macpherson's broad range of photographs of Rome, the interior of the Vatican, and the surrounding countryside became a sophisticated tourist's visual record of his own travels.

In 1839, François Arago reported the invention of photography to stunned listeners by displaying the first photo taken in Egypt; that of Ras El Tin Palace.[40]

In America, by 1851 a broadside by daguerreotypist Augustus Washington was advertising prices ranging from 50 cents to $10.[41] However, daguerreotypes were fragile and difficult to copy. Photographers encouraged chemists to refine the process of making many copies cheaply, which eventually led them back to Talbot's process.

Ultimately, the photographic process came about from a series of refinements and improvements in the first 20 years. In 1884 George Eastman, of Rochester, New York, developed dry gel on paper, or film, to replace the photographic plate so that a photographer no longer needed to carry boxes of plates and toxic chemicals around. In July 1888 Eastman's Kodak camera went on the market with the slogan "You press the button, we do the rest". Now anyone could take a photograph and leave the complex parts of the process to others, and photography became available for the mass-market in 1901 with the introduction of the Kodak Brownie.

Early photography in India

Daguerreotype cameras were advertised in Calcutta a year after their invention in France — but photographic societies in Bombay, Calcutta and Madras were beginning to pop up from the 1850s onward.[42] As the practice of photography evolved, a contrasting style developed alongside the predominantly European influence on the artform. This turn is most notable in the work of Raja Deen Dayal, India's most celebrated 19th-century photographer, whose appointment as court photographer to the sixth Nizam of Hyderabad allowed him unique access to the inner circles of aristocratic life.[43]

In March 1858, the Venetian photographer Felice Beato traveled to Lucknow on assignment from the British War Department to document the massacres there. His most famous photograph is of corpses inside the walled garden of the Secundra Bagh.[44]

A European woman working in Calcutta in the early 1860s, E. Mayer, was likely the first woman to practice photography professionally in India. She operated a portrait studio for women.[45]

Colour process

The first durable color photograph, taken by Thomas Sutton in 1861

A practical means of color photography was sought from the very beginning. Results were demonstrated by Edmond Becquerel as early as the year of 1848, but exposures lasting for hours or days were required and the captured colors were so light-sensitive they would only bear very brief inspection in dim light.

The first durable color photograph was a set of three black-and-white photographs taken through red, green, and blue color filters and shown superimposed by using three projectors with similar filters. It was taken by Thomas Sutton in 1861 for use in a lecture by the Scottish physicist James Clerk Maxwell, who had proposed the method in 1855.[46] The photographic emulsions then in use were insensitive to most of the spectrum, so the result was very imperfect and the demonstration was soon forgotten. Maxwell's method is now most widely known through the early 20th century work of Sergei Prokudin-Gorskii. It was made practical by Hermann Wilhelm Vogel's 1873 discovery of a way to make emulsions sensitive to the rest of the spectrum, gradually introduced into commercial use beginning in the mid-1880s.

Russian peasants by Sergey Prokudin-Gorsky, 1909

Two French inventors, Louis Ducos du Hauron and Charles Cros, working unknown to each other during the 1860s, famously unveiled their nearly identical ideas on the same day in 1869. Included were methods for viewing a set of three color-filtered black-and-white photographs in color without having to project them, and for using them to make full-color prints on paper.[47]

The first widely used method of color photography was the Autochrome plate, a process inventors and brothers Auguste and Louis Lumière began working on in the 1890s and commercially introduced in 1907.[48] It was based on one of Louis Ducos du Hauron's ideas: instead of taking three separate photographs through color filters, take one through a mosaic of tiny color filters overlaid on the emulsion and view the results through an identical mosaic. If the individual filter elements were small enough, the three primary colors of red, blue, and green would blend together in the eye and produce the same additive color synthesis as the filtered projection of three separate photographs.

A color portrait of Mark Twain by Alvin Langdon Coburn, 1908, made by the recently introduced Autochrome process

Autochrome plates had an integral mosaic filter layer with roughly five million previously dyed potato grains per square inch added to the surface. Then through the use of a rolling press, five tons of pressure were used to flatten the grains, enabling every one of them to capture and absorb color and their microscopic size allowing the illusion that the colors are merged. The final step was adding a coat of the light-capturing substance silver bromide, after which a color image could be imprinted and developed. In order to see it, reversal processing was used to develop each plate into a transparent positive that could be viewed directly or projected with an ordinary projector. One of the drawbacks of the technology was an exposure time of at least a second in bright daylight, with the time required quickly increasing in poor light. An indoor portrait required several minutes with the subject stationary. This was because the grains absorbed color fairly slowly, and a filter of a yellowish-orange color was required to keep the photograph from coming out excessively blue. Although necessary, the filter had the effect of reducing the amount of light that was absorbed. Another drawback was that the image could only be enlarged so much before the many dots that made up the image would become apparent.[48][49]

Competing screen plate products soon appeared, and film-based versions were eventually made. All were expensive, and until the 1930s none was "fast" enough for hand-held snapshot-taking, so they mostly served a niche market of affluent advanced amateurs.

A new era in color photography began with the introduction of Kodachrome film, available for 16 mm home movies in 1935 and 35 mm slides in 1936. It captured the red, green, and blue color components in three layers of emulsion. A complex processing operation produced complementary cyan, magenta, and yellow dye images in those layers, resulting in a subtractive color image. Maxwell's method of taking three separate filtered black-and-white photographs continued to serve special purposes into the 1950s and beyond, and Polachrome, an "instant" slide film that used the Autochrome's additive principle, was available until 2003, but the few color print and slide films still being made in 2015 all use the multilayer emulsion approach pioneered by Kodachrome.

Development of digital photography

Walden Kirsch as scanned into the SEAC computer in 1957

In 1957, a team led by Russell A. Kirsch at the National Institute of Standards and Technology developed a binary digital version of an existing technology, the wirephoto drum scanner, so that alphanumeric characters, diagrams, photographs and other graphics could be transferred into digital computer memory. One of the first photographs scanned was a picture of Kirsch's infant son Walden. The resolution was 176x176 pixels with only one bit per pixel, i.e., stark black and white with no intermediate gray tones, but by combining multiple scans of the photograph done with different black-white threshold settings, grayscale information could also be acquired.[50]

The charge-coupled device (CCD) is the image-capturing optoelectronic component in first-generation digital cameras. It was invented in 1969 by Willard Boyle and George E. Smith at AT&T Bell Labs as a memory device. The lab was working on the Picturephone and on the development of semiconductor bubble memory. Merging these two initiatives, Boyle and Smith conceived of the design of what they termed "Charge 'Bubble' Devices". The essence of the design was the ability to transfer charge along the surface of a semiconductor. It was Dr. Michael Tompsett from Bell Labs however, who discovered that the CCD could be used as an imaging sensor. The CCD has increasingly been replaced by the active pixel sensor (APS), commonly used in cell phone cameras. These mobile phone cameras are used by billions of people worldwide, dramatically increasing photographic activity and material and also fueling citizen journalism.

The web has been a popular medium for storing and sharing photos ever since the first photograph was published on the web by Tim Berners-Lee in 1992 (an image of the CERN house band Les Horribles Cernettes). Since then sites and apps such as Facebook, Flickr, Instagram, Picasa (discontinued in 2016), Imgur and Photobucket have been used by many millions of people to share their pictures.

See also

References

 1. ^ a b Hirsch, Robert (2 June 2018). "Seizing the Light: A History of Photography". McGraw-Hill – via Google Books.
 2. ^ The Michigan Technic 1882 The Genesis of Photography with Hints on Developing
 3. ^ "photography - Search Online Etymology Dictionary". www.etymonline.com.
 4. ^ Gernsheim, Helmut (1986). A concise history of photography. Courier Dover Publications. ISBN 0-486-25128-4
 5. ^ Batchen (1999). Burning with Desire: The Conception of Photography.
 6. ^ Allen, Nicholas P. L. (11 November 1993). "Is the Shroud of Turin the first recorded photograph?" (PDF). The South African Journal of Art History: 23–32.
 7. ^ Szabadváry, Ferenc (1992). History of analytical chemistry. Taylor & Francis. p. 17. ISBN 2-88124-569-2.
 8. ^ a b Sloane, Thomas O'Conor (1895). Facts Worth Knowing Selected Mainly from the Scientific American for Household, Workshop, and Farm Embracing Practical and Useful Information for Every Branch of Industry. S. S. Scranton and Company.
 9. ^ "Septem planetarum terrestrium spagirica recensio. Qua perspicue declaratur ratio nominis Hermetici, analogia metallorum cum microcosmo, ..." apud Wilh. Janssonium. 2 June 2018 – via Google Books.
 10. ^ Eder, Josef Maria (1932). Geschichte der Photographie [History of Photography]. p. 32.
 11. ^ The title page dated 1719 of a section (of a 1721 book) containing the original publication can be seen here. In the text Schulze claims he did the experiment two years earlier
 12. ^ Bibliotheca Novissima Oberservationum ac Recensionum (in Latin). 1721. pp. 234–240.
 13. ^ Litchfield, Richard Buckley (1903). Tom Wedgwood, the First Photographer, etc., London, Duckworth and Co. Out of copyright and available free at archive.org. In Appendix A (pp. 217-227), Litchfield evaluates assertions that Schulze's experiments should be called photography and includes a complete English translation (from the original Latin) of Schulze's 1719 account of them as reprinted in 1727.
 14. ^ Susan Watt (2003). Silver. Marshall Cavendish. pp. 21–. ISBN 978-0-7614-1464-3. Retrieved 28 July 2013. ... But the first person to use this property to produce a photographic image was German physicist Johann Heinrich Schulze.
 15. ^ de la Roche, Tiphaigne (1760). Giphantie (in French).
 16. ^ "Tiphaigne de la Roche – Giphantie,1760". wordpress.com. 7 July 2015.
 17. ^ a b c d Litchfield, Richard Buckley (1903). Tom Wedgwood, the First Photographer. Duckworth and Co. pp. 185–205.
 18. ^ Batchen, Geoffrey (1999). Burning with Desire: The Conception of Photography. MIT Press.
 19. ^ Litchfield, Richard Buckley (1903). Tom Wedgwood, the First Photographer - Appendix B. Duckworth and Co. pp. 228–240.
 20. ^ "The First Photograph — Heliography". Retrieved 29 September 2009. from Helmut Gernsheim's article, "The 150th Anniversary of Photography," in History of Photography, Vol. I, No. 1, January 1977: ...In 1822, Niépce coated a glass plate... The sunlight passing through... This first permanent example... was destroyed... some years later.
 21. ^ a b c "Nicéphore Niépce House Museum inventor of photography - Nicephore Niepce House Photo Museum". www.niepce.org.
 22. ^ Folpe, Emily Kies (2002). It Happened on Washington Square. Baltimore: Johns Hopkins University Press. p. 94. ISBN 0-8018-7088-7.
 23. ^ a b [1] By Christine Sutton
 24. ^ Niépce House Museum: Invention of Photography, Part 3. Retrieved 25 May 2013. The traditional estimate of eight or nine hours originated in the 1950s and is based mainly on the fact that sunlight strikes the buildings as if from an arc across the sky, an effect which several days of continuous exposure would also produce.
 25. ^ "Daguerre (1787–1851) and the Invention of Photography". Timeline of Art History. Metropolitan Museum of Art. October 2004. Retrieved 2008-05-06.
 26. ^ (Arago, François) (1839) "Fixation des images qui se forment au foyer d'une chambre obscure" (Fixing of images formed at the focus of a camera obscura), Comptes rendus, 8 : 4-7.
 27. ^ By mid-February successful attempts to replicate "M. Daguerre's beautiful discovery", using chemicals on paper, had already taken place in Germany and England: The Times (London), 21 February 1839, p.6.
 28. ^ e.g., a 9 May 1839 showing to John Herschel, documented by Herschel's letter to WHF Talbot. See the included footnote #1 (by Larry Schaaf?) for context. Accessed 11 September 2014.
 29. ^ Daguerre (1839), pages 1-4.
 30. ^ See:
 31. ^ John F. W. Herschel (1839) "Note on the art of photography, or the application of the chemical rays of light to the purposes of pictorial representation," Proceedings of the Royal Society of London, 4 : 131-133. On page 132 Herschel mentions the use of hyposulfite.
 32. ^ Daguerre, Historique et description des procédés du daguerréotype et du diorama [History and description of the processes of the daguerreotype and diorama] (Paris, France: Alphonse Giroux et Cie., 1839). On page 11, for example, Daguerre states: "Cette surabondance contribue à donner des tons roux, même en enlevant entièrement l'iode au moyen d'un lavage à l'hyposulfite de soude ou au sel marin." (This overabundance contributes towards giving red tones, even while completely removing the iodine by means of a rinse in sodium hyposulfite or in sea salt.)
 33. ^ Improvement in photographic pictures, Henry Fox Talbot, United States Patent Office, patent no. 5171, June 26, 1847.
 34. ^ "Life and work of Janez Puhar | (accessed December 13, 2009)".
 35. ^ Michael R. Peres (2007). The Focal encyclopedia of photography: digital imaging, theory and applications, history, and science. Focal Press. p. 38. ISBN 978-0-240-80740-9.
 36. ^ Richard G. Condon (1989). "The History and Development of Arctic Photography". Arctic Anthropology. 26: 52. JSTOR 40316177.
 37. ^ The Complete Works of Lewis Carroll. Random House Modern Library
 38. ^ Levenson, G. I. P (May 1993). "Berkeley, overlooked man of photo science". Photographic Journal. 133 (4): 169–71.
 39. ^ Gillespie, Sarah Kate (2016). The Early American Daguearreotype: Cross Currents in Art and Technology. Cambridge: Massachusetts: MIT Press. ISBN 9780262034104.
 40. ^ Koehler, Jeff (2015). "Capturing the Light of the Nile". Saudi Aramco World. Vol. 66 no. 6. Aramco Services Company. pp. 16–23. Retrieved 11 December 2018.
 41. ^ Loke, Margarett (July 7, 2000). "Photography review; In a John Brown Portrait, The Essence of a Militant". The New York Times. Retrieved 2007-03-16.
 42. ^ Silverman, Rena (18 June 2015). "India's Earliest Photographers". nytimes.com.
 43. ^ "The New Medium: exhibiting the first photographs ever taken in India – British Journal of Photography". www.bjp-online.com.
 44. ^ Harrington, Peter (Spring 2018). "Front Man". HistoryNet. MHQ Magazine. Retrieved 20 April 2018.
 45. ^ Ghosh, Siddhartha (Spring 2014). Translated by Debjani Sengupta. "Zenana Studio: Early Women Photographers of Bengal, from Taking Pictures: The Practice of Photography by Bengalis". Trans-Asia Photography Review. 4 (2). Retrieved 20 April 2018.
 46. ^ James Clerk Maxwell (2003). The Scientific Papers of James Clerk Maxwell. Courier Dover Publications. p. 449. ISBN 0-486-49560-4.
 47. ^ Brian, Coe (1976). The Birth of Photography. Ash & Grant. ISBN 0-904069-07-9.
 48. ^ a b Douglas R. Nickel (1992). "Autochromes by Clarence H. White". Record of the Art Museum, Princeton University. 2. 51: 31–32.
 49. ^ "Potatoes to Pictures". The American Museum of Photography. The American Photography Museum.
 50. ^ "SEAC and the Start of Image Processing at the National Bureau of Standards – Earliest Image Processing". nist.gov.
 51. ^ Janesick, James R (2001). Scientific Charge Coupled Devices. SPIE Press. ISBN 0-8194-3698-4.

Further reading

External links