تاریخچه زندگی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

سی‌وی (CV) یا «کارنامک» یا «تاریخچه زندگی» (به لاتین: Curriculum vitae) به‌طور معمول به شرح حال زندگی افراد گفته می‌شود که شامل ویژگی‌ها، توانمندی‌ها، و فعالیت‌های آنها است. یک شرح حال علمی شامل پیشینه آموزشی و سایر فعالیت‌ها و توانایی‌های علمی و پژوهشی است. در قالب‌های استاندارد برای نوشتن CV، داشتن بخش‌های مشخصات فردی، آموزش، تدریس، سوابق و فعالیتهای شغلی، علمی و تحقیقاتی، جوایز و افتخارات علمی، مهارت‌ها و توانایی‌ها، انتشارات علمی و مواردی از این دست پیشنهاد شده‌است.[۱]

تفاوت CV و رزومه[ویرایش]

در مفهوم کلی رزومه با CV تفاوتی ندارد و معمولاً هر دو برای هدف مشابهی به‌کار می‌روند، اما از دیدگاه دقیق‌تر، تفاوت‌هایی از لحاظ ساختار، قالب‌بندی، شیوهٔ نگارش و حتی اهداف آن‌ها وجود دارد. برای برخی مشاغل حتماً باید CV تنظیم کنید و برای برخی دیگر رزومه کفایت می‌کند. ویژگی‌های رزومه و CV در برخی از کشورها با کشورهای دیگر متفاوت است. جدول زیر[۲] به بیان جزئیات بیشتر دربارهٔ تفاوت CV و رزومه اشاره می‌کند.

تفاوت‌ها CV رزومه
اهداف ارائه یک گزارش دقیق از تاریخچه حرفه‌ای تان ارائه تصویری کوتاه و جذاب از حرفه شما که از متقاضیان دیگر متمایزتان کند
بروزرسانی CV برای هر برنامه کاری مناسب نیست. هیچ سابقه ای در CV حذف نمی‌شود. برعکس، CV با هر مقاله منتشر شده یا شرکت در یک کنفرانس یا میزبانی آن، انجام یک کار جدید یا کسب یک گواهینامه و مانند آن به روز رسانی می‌شود. در رزومه معمولاً سابقه کاری، مهارت‌ها و گواهی‌نامه‌هایی را که دارید باید به‌طور سفارشی با کلمات کلیدی شغل جدید تنظیم کنید. اگر شغل جدید ارتباطی به مشاغل قبلی‌تان ندارد، برخی از مهارت‌های‌تان را باید در رزومه حذف کنید. به عنوان مثال، آن دسته از مهارت‌هایی که ده سال پیش داشته‌اید و دیگر با شغل جدیدتان ارتباطی ندارند برای رزومهٔ جدید مناسب نیستند و باید حذف شوند.
قالب بندی قالب‌بندی و فرمت CV کاملاً رسمی است و هیچ جلوه گرافیکی غیرضروری در آن به کار نمی‌رود. هر سابقه کاری که وارد می‌شود باید در قالب سال و ماه نوشته شود. در رزومه، کمی خلاقیت لازم است و باید به‌طور سفارشی تنظیم شود. در رزومه باید روی دستاوردهای برجسته و قابل‌توجه (نه فقط دستاوردهای اخیر) تأکید شود. تاریخ دقیق دستاوردها و فعالیت‌ها در رزومه چندان اهمیتی ندارد.
سطح جزئیات CV جامع و کامل است و باید در آن همه اطلاعات دربارهٔ کار، تحصیلات و بخش‌هایی از زندگی شخصی‌تان را ذکر کنید. رزومه مختصر است و مانند یک تیزر تبلیغاتی است که با پیش نمایشی از مهارت‌های‌تان مصاحبه‌کننده را جذب می‌کند تا با شما مصاحبه کند. پس از ارائه رزومه، به شما فرصت خواهند داد در مورد شایستگی‌های حرفه‌ای‌تان در طول مصاحبه صحبت کنید.
تعداد صفحات یک CV برای یک فارغ‌التحصیل بدون تجربهٔ کاری معمولاً پنج تا شش صفحه باید باشد. برای یک فرد با مدرک دکترا و مقالاتی که منتشر کرده‌است و سابقهٔ کار، معمولاً بیش از ۱۰ صفحه است. یک صفحه کاملاً مناسب است و نباید بیشتر از دو صفحه باشد.

کاربرد CV در کشورهای مختلف[ویرایش]

در ایالات متحده CV یک سند آکادمیک جامع ۲ تا ۱۲ صفحه‌ای است که معمولاً برای اهداف علمی و دانشگاهی استفاده می‌شود. CV در آمریکا شرح فعالیت‌های علمی و پژوهشی شخص را با جزئیاتی عمیق ارائه می‌دهد. در این نوع CV تمام نشریات علمی چاپ شده، کنفرانس و پروژه‌های شغلی و علمی شخص در CV قید می‌شود. اما در اروپا، استرالیا و آسیا CV یک رزومه استاندارد ۱ تا ۲ صفحه ای است که که معمولاً برای اهداف استخدامی مورد استفاده قرار می‌گیرد و متناسب با هر ماهیت و موقعیت شغلی تغییر می‌کند و نیازی نیست تمام دستاوردها در آن ذکر شود.

منابع[ویرایش]

  1. «راهنمای ساخت و استفاده از شرح حال علمی (CV)». دانشگاه علوم پزشکی ایران.
  2. «سی وی (CV) و رزومه چه تفاوتی با هم دارند؟».

پیوند به بیرون[ویرایش]