تابش زمینه کیهانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

در کیهان‌شناسی تابش زمینهٔ کیهانی (به انگلیسی: Cosmic Microwave Background radiation یا به اختصار CMB) تابشی الکترومغناطیسی است که سراسر کیهان را پوشانده‌است. این تابش، طیف جسم سیاهی با دمای ۲٫۷۲۶ کلوین دارد.[۱] بنابراین بیشینهٔ این تابش در محدودهٔ ریزموج با بسامد ۱۶۰GHz و طول موج ۱٫۹mm است. کیهان‌شناسان تابش زمینهٔ کیهانی را بهترین شاهد برای نظریهٔ مهبانگ می‌دانند.

پیشینه[ویرایش]

گاه‌شمار تابش زمینهٔ کیهانی
اشخاص مهم و تاریخ‌ها
۱۹۴۱ اندرو مک‌کلر در رصدخانه اخترفیزیک دومینیان پرتوهایی را که دمای جسم سیاه ۲٫۳K دارند کشف کرد.[۲][۳]
۱۹۴۶ رابرت دیکی پیش‌بینی کرد ".. تابش از اجرام کیهانی" در دمای ۲۰K اما زمینه را مشخص نکرد[۴]
۱۹۴۸ جورج گاموف دما را ۵۰K محاسبه کرد (به دلیل اشتباه دانستن سن جهان),[۵]

و درباره‌اش گفت: «... با دمای واقعی فضای میان‌ستاره‌ای همخوانی قابل‌قبولی دارد.» ولی به تابش زمینه اشاره‌ای نکرد.

۱۹۴۸ راف آلفر و رابرت هرمن دمای جهان را ۵K محاسبه کردند. اگرچه آنها تصریح نکردند که تابش زمنیه ممکن است فروسرخ باشد.[۶]
۱۹۵۰ راف آلفر و رابرت هرمن دمای جهان را دوباره محاسبه کردند و این‌بار ۲۸ کلوین درآورند.
۱۹۵۳ جرج گاموف ۷K محاسبه نمود[۴]
۱۹۵۶ جرج گاموف ۶K محاسبه کرد[۴]
۱۹۵۷ تیگران شامانو گزارش داد دمای مطلق جهان بین ۳ تا ۴ کلوین است.[۷] او طول موج تابش زمنیه را ۳٫۲ سانتیمتر گرفته بود.[۸]
۱۹۶۰ رابرت دیکی در محاسبهٔ دوباره دمای جهان را ۴۰ کلوین برآورد کرد.[۴]
۱۹۶۴ دروشکویچ و ایگو نویکو در گزارشی اعلام کردند تابش زمینه کیهانی قابل آشکارسازی است.[۹]
۱۹۶۴–۶۵ آرنو پنزیاس و رابرت ودرو ویلسون دمای جهان را ۳K محاسبه کردند. رابرت دیکی، پیبلز، رول و دیوید تود ویلکنسون تفسیر کردند که تابش زمینه کیهانی امضای مهبانگ است.
۱۹۸۳ RELIKT-1 برای بررسی ناهسانگردی تابش زمینهٔ کیهانی پرتاب شد.
۱۹۹۰ FIRAS نشان داد این تابش با نمودار پلانک با دقت زیادی می‌خواند.
ژانویه ۱۹۹۲ تحلیلگران راکت پرتابی RELIKT-1 در همایش اخترفیزیک مسکو اعلام کردند که ناهمسانگردی در تابش زمینه را یافته‌اند.[۱۰]
آوریل ۱۹۹۲ دانشمندان تحلیلگر کبی اعلام کردند که دمای اصلی ناهسانگردی را کشف کردند.[۱۱]
۱۹۹۹ تلسکوپ‌های BOOMERANG ,TOCO و ماکسیما آزمایش شدند.
۲۰۰۲ تلسکوپ DASI قطبیدگی تابش زمینه را کشف کرد.[۱۲]
۲۰۰۴ تلسکوپ CBI طیف قطبیدگی نوع E تابش زمینه کیهانی را به دست آورد.[۱۳]
گیرنده‌ای که پنزیاس و ویلسون با آن تابش زمینه کیهانی را کشف کردند.

در ۱۹۴۸ جرج گاموف (به انگلیسی: George Gamov) تابش زمینهٔ کیهانی را پیش‌گویی کرده، و دمای آن را برابر ۵ کلوین تخمین زد.

این تابش را نخستین بار در سال ۱۹۶۵ آرنو پنزیاس (به انگلیسی: Arno Penzias) و رابرت ویلسون (به انگلیسی: Robert Woodrow Wilsonاخترشناسان آمریکایی، در آزمایشگاه بل به‌طور تصادفی کشف کردند. در خلال سال‌های ۱۹۶۴ تا ۱۹۶۵ پنزیاس و ویلسون دما را حدود ۳ کلوین تخمین زدند. آن‌ها به خاطر این کشف جایزهٔ نوبل سال ۱۹۷۸ را از آن خود کردند.

تصویر ماهوارهٔ دبلیومپ از ناهمسانگردی‌های دمایی تابش زمینهٔ کیهانی

در ۱۸ نوامبر ۱۹۸۹ ماهوارهٔ کُبی (کاوشگر زمینه کیهان) (به انگلیسی: COBE) برای اندازه‌گیری دمای تابش زمینه کیهانی به فضا پرتاب شد. در سال ۲۰۰۱ نیز ماهوارهٔ دبلیومپ [۱۴] برای سنجش دقیق‌تر این دما به فضا پرتاب شد. ماهوارهٔ پلانک نیز در سال ۲۰۰۸ برای همین کار در مدار زمین قرار گرفت.[۱۵]

ویژگی‌ها[ویرایش]

تابش زمینهٔ کیهانی با دقت یک قسمت در ۱۰۰٬۰۰۰ همسانگرد است؛ انحراف معیار این ناهمسان‌گردی تنها ۱۸μK است.[۱۶] ناهمروندی تابش نیز ۳‎×۱۰ درجه کلوین اندازه‌گیری شده‌است.[۱۷]

طیف‌سنج نوریِ ماهوارهٔ کُبی طیف این تابش را به دقت سنجیده و با طیف یک جسم سیاه مقایسه کرده‌است. تاکنون هیچ انحرافی از طیف جسم سیاه دیده نشده‌است. تابش زمینهٔ کیهانی دقیق‌ترین نمونهٔ تابش جسم سیاه است که تاکنون در طبیعت دیده شده‌است.[۱][۱۸]

این تابش قطبیده هم هست.[۱۹] در دورهٔ بازترکیب افت‌وخیزهای دمایی و برهمکنش تامسون موجب قطبیده‌شدن آن می‌شوند.

ناهمسان‌گردی[ویرایش]

ناهمسان‌گردی‌های تابش زمینهٔ کیهانی به خاطر عوامل گوناگونی به وجود می‌آیند. اثراتی که موجب این ناهمسانگردی می‌شوند به این قرارند:

 • حرکت زمین. ساده‌ترین دلیل ناهمسانگردی انتقال دوپلر ناشی از حرکت ناظر نسبت به چارچوب مرجع تابش است. چون زمین و سامانه خورشیدی با سرعت ۳۷۰ کیلومتر بر ثانیه (۰٫۱۲ درصد سرعت نور) به سمت صورت فلکی دوشیزه حرکت می‌کنند، تغییر بسیار کمی در دما (حدود ۱٫۲ در هزار) در دو نقطه مقابل هم در آسمان به وجود می‌آید.[۱]
 • افت‌وخیزهای ذاتی در دمای تابش نخستین. این افت‌وخیزها به این خاطر هستند که در لحظهٔ بازترکیب، چگالی تابش در نقاط مختلف فضا همگن نبوده‌است.
 • اثر سَکس-وُلف و اثر سَکس-ولف پیوسته. این افت‌وخیزها به خاطر همگن‌نبودن پتانسیل گرانشی در لحظهٔ بازترکیب و در مسیر رسیدن تابش به ناظر هستند.[۲۰]
 • اثر سونیا اِف-زلدوویچ. فوتون‌های تابش زمینهٔ کیهانی در مسیر خود ممکن است از نواحی بزرگی شامل گازهای بسیار داغ بگذرند. این فوتون‌ها در این نواحی از الکترون‌های بسیار پرانرژی پراکنده می‌شوند و از آن‌ها انرژی می‌گیرند. این پدیده طیف جسم سیاه را برهم‌می‌زند.[۲۱]

بررسی بسیار دقیق این ناهمسانگردی‌ها به ابزار مهمی برای آزمودن نظریه‌های کیهان‌شناسی تبدیل شده‌است. افت‌وخیزهای کنونی تابش زمینهٔ کیهانی حاصل تحول افت‌وخیزهای آغازین این تابش تحت اثرهای گوناگون فیزیکی مانند آنچه در بالا برشمرده شد؛ هستند. نکتهٔ اساسی در بررسی افت‌وخیزها این است که این افت‌وخیزها بر اثر شرایط اولیهٔ کاتوره‌ای پدید آمده‌اند؛ بنابراین مشاهده‌پذیرهای مفید در بررسی ناهمسانگردی‌های تابش زمینهٔ کیهانی تنها ویژگی‌های آماری آن‌هاست و نه خود این افت‌وخیزها.

طیف توانی ناهمسانگردی تابش زمینهٔ کیهانی برحسب جدایی زاویه‌ای (یا مؤلفهٔ چندقطبی). داده‌های ماهواره‌های گوناگونی مانند دبلیومپ در این نمودار به کار رفته‌است.

از آن جا که افت‌وخیزهای دمایی تابش زمینهٔ کیهانی یک تابع نرده‌ای روی کره‌است، بهترین راه برای بررسی آن‌ها بسط آن‌ها برحسب هماهنگ‌های کروی است.[۲۲] هماهنگ‌های کروی توابع پایهٔ راست‌هنجار روی کره هستند. به زبان ریاضی:

در این بسط ها ضرایب بسط هستند و از رابطهٔ زیر به دست می‌آیند:

در رابطهٔ بالا، بردار یکه در راستای و ، و جزء زاویه فضایی در این راستا است. در حالت کلی، می‌توان نشان داد که همهٔ اطلاعات آماری موجود در تابش زمینهٔ کیهانی را می‌توان از تابع بستگی دونقطه‌ای آن به دست آورد که به صورت زیر تعریف می‌شود:

که در آن، علامت به معنی میانگین‌گیری روی کل زاویه فضایی است. با مقایسهٔ طیف توانی‌ای که نظریه‌های کیهان‌شناسی پیش‌بینی می‌کنند با طیف توانی دیده‌شده، می‌توان پارامترهای مهم کیهان‌شناسی را به دست آورد.

ارتباط با نظریهٔ مهبانگ[ویرایش]

تابش زمینهٔ کیهانی یکی از پیش‌بینی‌های نظریهٔ مهبانگ است. طبق این نظریه، عالم نخستین پلاسمای داغی از فوتون‌ها، الکترون‌ها و باریون‌ها بود. فوتون‌ها پیوسته با الکترون‌ها برهمکنش تامسون داشتند. با انبساط جهان و پایین‌آمدن دمای آن، الکترون‌ها با پروتون‌ها ترکیب شدند و اتم‌های هیدروژن را ساختند. در این هنگام که دمای جهان ۳٬۰۰۰ درجه K بود و ۳۷۹۰۰۰ سال از عمر جهان می‌گذشت،[۱۹][۲۳] پراکندگی تامسون متوقف شد و فوتون‌ها توانستند آزادانه حرکت کنند. این پدیده بازترکیب[۲۴] یا واجفتیدگی[۲۵] نام دارد (زیرا ماده و تابش از این زمان به بعد با هم جفت نبودند). از زمان تاکنون این فوتون‌ها همچنان سردتر می‌شوند. دمای کنونی آن‌ها ۲٫۷۲K است و تا جایی که انبساط عالم ادامه داشته باشد سردتر خواهند شد. تابش زمینهٔ کیهانی که امروز به ما می‌رسد مربوط به زمان واجفتیدگی، یعنی ۱۳٫۸ میلیارد سال پیش است که در آن زمان دما تا ۱۰۳۲ درجه کلوین بالا بود که این نتیجه فرضیه انبساط جهان را تأیید می‌کند.

بزرگ‌ترین موفقیت‌های نظریهٔ مهبانگ پیش‌بینی طیف کامل جسم سیاه و نیز پیش‌بینی دقیق ناهمسانگردی‌های تابش زمینهٔ کیهانی است. ماهوارهٔ دبلیومپ این ناهمسانگردی‌ها را با دقت ۰٫۲ درجه سنجیده‌است.[۲۶] با این سنجش‌ها می‌توان برخی از پارامترهای مهم کیهان‌شناسی را به دست آورد.

با برون‌یابی از چند رابطهٔ مهم فیزیک و ادغام آن با نتایج حاصل از بررسی آسمان، رابطهٔ زیر برای دمای لحظه‌ای جهان به دست می‌آید:

که در آن ‎‎ دمای لحظه‌ای جهان برحسب کلوین و عمر جهان بر حسب ثانیه است.[۲۷]

سرعت زمین نسبت به ناهمسانگردی[ویرایش]

بر پایهٔ داده‌های CMB دیده می‌شود که خوشهٔ محلی کهکشان ما (خوشهٔ کهکشانی که راه شیری هم عضوی از آن است) با سرعت ‎۶۲۷ ± 22 km/s‎ نسبت به چارچوب تابش زمینه در حرکت است. این حرکت در جهت طول کهکشانی l = 264.4o و b = 48.4o است.[۲۸]


آزمایش‌ها و رصد تابش زمینهٔ کیهانی[ویرایش]

از زمان کشف تابش زمینهٔ کیهانی، صدها آزمایش برای سنجش و ثبت دقیق آن انجام شده‌است. معروف‌ترینِ این آزمایش‌ها کاوشگر زمینه کیهان (COBE) است. این ماهواره را ناسا در سال‌های ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۶ به گردش درآورد و توانست با آن ناهمسانگردی‌های بزرگ‌مقیاس تابش زمینه را در حد دقت خود ببیند و بسنجد. پس از داده‌های COBE که تابشی بسیار یکنواخت و همگن را نشان می‌داد، چندین آزمایش از روی زمین یا با بالون این ناهمسانگردی‌ها را در مقیاس‌های زاویه‌ای کوچکتر سنجیدند. هدف اصلی این آزمایش‌ها یافتن بزرگی مقیاس نخستین قلهٔ آکوستیکی بود که COBE به خاطر دقت پایین‌اش نتوانسته بود آن را ببیند. این سنجش‌ها سرانجام توانستند نظریهٔ ریسمان کیهانی را که گمان می‌شد بهترین نظریه برای تشکیل ساختارهای کیهانی است وابنهند و تورم کیهانی را به جایش پیش بگذارند. در دههٔ ۱۹۹۰ نخستین قله دیده شد و در سال ۲۰۰۰ آزمایش بومرنگ گزارش داد که بزرگترین افت‌وخیزهای توانی در مقیاس حدود ۱ درجه رخ می‌دهد. این نتیجه به همراه داده‌های کیهانی دیگر نشان داد که هندسهٔ جهان ما تخت است. در سال‌های بعد آزمایش تداخل‌سنج ‎DASI[۲۹]‎ برای نخستین بار قطبش تابش زمینه را آشکار کرد.

در ژوئن ۲۰۰۱، ناسا در تلاش برای سنجش هرچه‌دقیق‌تر ناهمسانگردی‌های بزرگ‌مقیاس در کل آسمان، دومین ماهوارهٔ تابش زمینه را به نام دبلیومَپ به فضا فرستاد. نخستین نتایج این مأموریت در سال ۲۰۰۳ سنجش دقیقی بود از طیف توانی زاویه‌ای با در مقیاسی کمتر از یک درجه، که روی بسیاری از پارامترهای کیهان‌شناسی قیدهای محکمی می‌گذاشت. این نتایج همخوانی بسیار خوبی با نظریهٔ تورم کیهانی و چندین نظریهٔ رقیب دارد. با این که دبلیومپ سنجش‌های دقیقی از افت‌وخیزهای بزرگ در مقیاس درجه دارد (افت‌وخیزهایی به اندازهٔ زاویه‌ای ماه در آسمان)، وضوح زاویه‌ای‌اش به اندازهٔ سنجش‌های تداخل‌سنج‌های زمینی که افت‌وخیزهای کوچک‌تر را سنجیده‌اند نیست.

مأموریت فضایی سومی به نام پلانک قرار است در سال ۲۰۰۸ اجرا شود. پلانک تابش زمینهٔ کیهانی و نیز قطبش آن را با دقتی بیش از دبلیومپ خواهد سنجید. برخلاف دو مأموریت پیشین، پلانک با همکاری ناسا و اِسا (آژانس فضایی اروپا) ساخته می‌شود.

آشکارگرهای زمینی دیگری نیز مانند تلسکوپ قطب جنوب و پروژهٔ Clover، تلسکوپ کیهانی آتاکاما[۳۰] و تلسکوپ QUIET در شیلی داده‌های بیشتری را که از ماهواره‌ها به دست نمی‌آیند خواهند سنجید.

پانویس و منابع[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ کریگ هوگان (۱۳۸۵)، «تابش زمینه کیهانی»، انفجار بزرگ، ترجمهٔ علی فعال پارسا، به کوشش بهرام خالصه.، مشهد: به‌نشر (انتشارات آستان قدس رضوی)، ص. ۶۹–۸۰، شابک ۹۶۴-۰۲-۰۶۵۵-۵
 2. McKellar A (1941) Dominion Astrophysics Observatory Journal, Victoria, British Columbia, Vol VII, No 15, 251. مک‌کلر می‌کوشید تا دمای میانگین فضای میان‌ستاره‌ای را بسنجد. بعید است که او از معنی کیهان‌شناختی سنجش‌اش آگاه بوده باشد، ولی کارش جالب و ماهرانه بود. (ارجاع دست دوم)
 3. Weinberg, Steven. Gravitation and Cosmology: Principles and applications of the general theory of relativity. John Wiley & sons Inc. , 1972. p. 514 (ارجاع دست دوم)
 4. ۴٫۰ ۴٫۱ ۴٫۲ ۴٫۳ Helge Kragh, Cosmology and Controversy: ISBN 0-691-00546-X&pg=PA135&lpg=PA135&sig=h6snxSfYc8zr3aoxiu-WbOJgpvk&q=cosmic+microwave The Historical Development of Two Theories of the Universe (1999) ISBN 0-691-00546-X. "در سال ۱۹۶۴ رابرت دیکی و همکارانش در MIT وسیله‌ای را آزمودند که می‌توانست تابش زمینهٔ کیهانی را با شدتی هم‌ارز ۲۰ کلوین در محدودهٔ ریزموج بسنجد؛ ولی آن‌ها اشاره‌ای به چنین تابش زمینه‌ای نکردند و آن را تنها «تابشی از مادهٔ کیهانی» خواندند. این کار ربطی به کیهان‌شناسی نداشت و تنها برای این گفته شد که روشن شود که در سال ۱۹۵۰ آشکارسازی تابش زمینه ممکن بود.". همچنین ببینید: Robert H. Dicke, Robert Beringer, Robert L. Kyhl, and A. B. Vane, "Atmospheric Absorption Measurements with a Microwave Radiometer" (1946) Phys. Rev. 70, 340–348
 5. George Gamow, id=5awirwgmvAoC&pg=PA40&lpg=PA40&vq=50&dq=%22creation+of+the+universe%22+gamow&sig=cnNpSmeBqcMg7dnA4ImfKjiLNE0 The Creation Of The Universe p.40 (Dover reprint of revised 1961 edition) ISBN 0-486-43868-6
 6. Helge Kragh, Cosmology and Controversy: ISBN 0-691-00546-X&id=f6p0AFgzeMsC&pg=PA132&lpg=PA132&vq=cosmic+microwave&sig=YvmlZ13jwKPS0ucC5ogFsPqwfnY The Historical Development of Two Theories of the Universe (1999) ISBN 0-691-00546-X. "آلفر و هرمن نخستین بار دمای تابش آغازین واجفتیده را در سال ۱۹۴۸ محاسبه کردند و مقدار ۵ کلوین را گزارش دادند. با این که ریزموج‌بودن این تابش چه در آن زمان و چه پس از آن منتشر نشد، ولی از دمایش به آسانی می‌شد آن را فهمید… آلفر و هرمن بعدها گفتند که آن چه را که یک سال پیش «دمای جهان» خوانده‌بودند، تابش زمینهٔ جسم سیاهی بوده که با تابش خورشید به کلی متفاوت است.".
 7. Tigran Shmaonov, Pribory i Teknika Eksperienta (1957)(ارجاع دست دوم)
 8. Dmitri I. Novikov, The Physics of the Cosmic Microwave Background, 2006, Cambridge University Press, 272 pages, ISBN 0-521-85550-0. (page 5)
 9. A. G. Doroshkevich and I. D. Novikov, "Mean Density of Radiation in the Metagalaxy and Certain Problems in Relativistic Cosmology" Sov. Phys. Doklady 9, 111 (1964).
 10. Nobel Prize In Physics: Russia's Missed Opportunities, ریانووستی، November 21, 2006 (ارجاع دست دوم)
 11. 10 آوریل 2006 - UC Berkeley & LBL scientist George Smoot awarded Nobel Prize in Physics
 12. J. Kovac et al., "Detection of polarization in the cosmic microwave background using DASI", Nature 420, 772-787 (2002).
 13. A. Readhead et al., "Polarization observations with the Cosmic Background Imager", Science 306, 836-844 (2004) (ارجاع دست دوم).
 14. Wilkinson Microwave Anisotropy Probe (WMAP)
 15. 282005%291_V2.pdf Planck: The Scientific Programme[پیوند مرده] (also known as the Blue Book). European Space Agency. ESA-SCI(2005)-1. Version 2.
 16. در محاسبهٔ این مقدار از انتقال دوپلر ناشی از حرکت ناظر (زمین) نسبت به چارچوب لخت کیهانی چشم پوشیده شده‌است.
 17. پاول هاچ (۱۳۸۴)، «انبساط جهان»، ساختار ستارگان و کهکشان‌ها، ترجمهٔ توفیق حیدرزاده، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، ص. ۲۷۰، شابک ۹۶۴-۶۲۴۱-۱۰-۷
 18. D. J. Fixsen et al., "The Cosmic Microwave Background Spectrum from the full COBE FIRAS data set", Astrophysical Journal 473, 576–587 (1996). (ارجاع دست دوم)
 19. ۱۹٫۰ ۱۹٫۱ آدام فرانک (Adam Frank) (سپتامبر ۲۰۰۶)، «A wrinkle in space-time»، مجله آسترونومی (۳۴)، ص. ۳۶ تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
 20. M. J. White and W. Hu, "The Sachs-Wolfe effect," Astron. Astrophys. 321, 8 (1997) [arXiv:astro-ph/9609105].
 21. "Cosmological Parameter Extraction from the First Season of Observations with the Degree Angular Scale Interferometer," The Astrophysical Journal, Volume 568, Issue 1, pp. 46-51.
 22. امیر حاجیان (۱۳۸۵گاما (۱۲)، ص. ۲۷ پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک); پیوند خارجی در |نشریه= وجود دارد (کمک); از |مقاله= صرف‌نظر شد (کمک)
 23. اوبرت برایان (May 30، 2007). "Microwave (WMAP) All-Sky Survey". Hayden Planetarium. Retrieved 2008-01-13. Check date values in: |تاریخ= (help)
 24. recombination
 25. decoupling
 26. Astrophysical Journal Supplement, 148 (2003). In particular, G. Hinshaw et al. "First-year Wilkinson Microwave Anisotropy Probe (WMAP) observations: the angular power spectrum", 135–159. (ارجاع دست دوم)
 27. زیلیک و اسمیت (۱۳۷۸)، «کیهانشناسی:انفجار بزرگ و ورای آن»، نجوم و اخترفیزیک مقدماتی جلد دوم، ترجمهٔ جمشید قنبری، تقی عدالتی، مشهد: به‌نشر (انتشارات آستان قدس رضوی)، ص. ۵۰۵، شابک ۹۶۴-۶۵۸۲-۱۴-۱
 28. "Dipole Anisotropy in the COBE Differential Microwave Radiometers First-Year Sky Maps" Kogut, et al Astrophysical Journal, 1993
 29. Degree Angular Scale Interferometer
 30. Atacama Cosmology Telescope

برای مطالعهٔ بیشتر[ویرایش]

 • امیر حاجیان (۱۳۸۵)، «تابش زمینهٔ کیهانی»، گاما (شماره ۱۲)، ص. ۲۷ پیوند خارجی در |نشریه= وجود دارد (کمک)

پیوند به بیرون[ویرایش]

The cosmic microwave background (CMB, CMBR), in Big Bang cosmology, is electromagnetic radiation as a remnant from an early stage of the universe, also known as "relic radiation". The CMB is faint cosmic background radiation filling all space. It is an important source of data on the early universe because it is the oldest electromagnetic radiation in the universe, dating to the epoch of recombination. With a traditional optical telescope, the space between stars and galaxies (the background) is completely dark. However, a sufficiently sensitive radio telescope shows a faint background noise, or glow, almost isotropic, that is not associated with any star, galaxy, or other object. This glow is strongest in the microwave region of the radio spectrum. The accidental discovery of the CMB in 1964 by American radio astronomers Arno Penzias and Robert Wilson[1][2] was the culmination of work initiated in the 1940s, and earned the discoverers the 1978 Nobel Prize in Physics.

CMB is landmark evidence of the Big Bang origin of the universe. When the universe was young, before the formation of stars and planets, it was denser, much hotter, and filled with a uniform glow from a white-hot fog of hydrogen plasma. As the universe expanded, both the plasma and the radiation filling it grew cooler. When the universe cooled enough, protons and electrons combined to form neutral hydrogen atoms. Unlike the uncombined protons and electrons, these newly conceived atoms could not scatter the thermal radiation by Thomson scattering, and so the universe became transparent instead of being an opaque fog.[3] Cosmologists refer to the time period when neutral atoms first formed as the recombination epoch, and the event shortly afterwards when photons started to travel freely through space rather than constantly being scattered by electrons and protons in plasma is referred to as photon decoupling. The photons that existed at the time of photon decoupling have been propagating ever since, though growing fainter and less energetic, since the expansion of space causes their wavelength to increase over time (and wavelength is inversely proportional to energy according to Planck's relation). This is the source of the alternative term relic radiation. The surface of last scattering refers to the set of points in space at the right distance from us so that we are now receiving photons originally emitted from those points at the time of photon decoupling.


Importance of precise measurement

Precise measurements of the CMB are critical to cosmology, since any proposed model of the universe must explain this radiation. The CMB has a thermal black body spectrum at a temperature of 2.72548±0.00057 K.[4] The spectral radiance dEν/dν peaks at 160.23 GHz, in the microwave range of frequencies, corresponding to a photon energy of about 6.626 ⋅ 10−4 eV. Alternatively, if spectral radiance is defined as dEλ/dλ, then the peak wavelength is 1.063 mm (282 GHz, 1.168 ⋅ 10−3 eV photons). The glow is very nearly uniform in all directions, but the tiny residual variations show a very specific pattern, the same as that expected of a fairly uniformly distributed hot gas that has expanded to the current size of the universe. In particular, the spectral radiance at different angles of observation in the sky contains small anisotropies, or irregularities, which vary with the size of the region examined. They have been measured in detail, and match what would be expected if small thermal variations, generated by quantum fluctuations of matter in a very tiny space, had expanded to the size of the observable universe we see today. This is a very active field of study, with scientists seeking both better data (for example, the Planck spacecraft) and better interpretations of the initial conditions of expansion. Although many different processes might produce the general form of a black body spectrum, no model other than the Big Bang has yet explained the fluctuations. As a result, most cosmologists consider the Big Bang model of the universe to be the best explanation for the CMB.

The high degree of uniformity throughout the observable universe and its faint but measured anisotropy lend strong support for the Big Bang model in general and the ΛCDM ("Lambda Cold Dark Matter") model in particular. Moreover, the fluctuations are coherent on angular scales that are larger than the apparent cosmological horizon at recombination. Either such coherence is acausally fine-tuned, or cosmic inflation occurred.[5][6]

Features

Graph of cosmic microwave background spectrum measured by the FIRAS instrument on the COBE, the most precisely measured black body spectrum in nature.[7] The error bars are too small to be seen even in an enlarged image, and it is impossible to distinguish the observed data from the theoretical curve.

The cosmic microwave background radiation is an emission of uniform, black body thermal energy coming from all parts of the sky. The radiation is isotropic to roughly one part in 100,000: the root mean square variations are only 18 µK,[8] after subtracting out a dipole anisotropy from the Doppler shift of the background radiation. The latter is caused by the peculiar velocity of the Sun relative to the comoving cosmic rest frame as it moves at some 369.82 ± 0.11 km/s towards the constellation Leo (galactic longitude 264.021 ± 0.011, galactic latitude 48.253 ± 0.005).[9] The CMB dipole as well as aberration at higher multipoles have been measured, consistent with galactic motion.[10]

In the Big Bang model for the formation of the universe, inflationary cosmology predicts that after about 10−37 seconds[11] the nascent universe underwent exponential growth that smoothed out nearly all irregularities. The remaining irregularities were caused by quantum fluctuations in the inflaton field that caused the inflation event.[12] Long before the formation of stars and planets, the early universe was smaller, much hotter and, starting 10−6 seconds after the Big Bang, filled with a uniform glow from its white-hot fog of interacting plasma of photons, electrons, and baryons.

As the universe expanded, adiabatic cooling caused the energy density of the plasma to decrease until it became favorable for electrons to combine with protons, forming hydrogen atoms. This recombination event happened when the temperature was around 3000 K or when the universe was approximately 379,000 years old.[13] As photons did not interact with these electrically neutral atoms, the former began to travel freely through space, resulting in the decoupling of matter and radiation.[14]

The color temperature of the ensemble of decoupled photons has continued to diminish ever since; now down to 2.7260±0.0013 K,[4] it will continue to drop as the universe expands. The intensity of the radiation also corresponds to black-body radiation at 2.726 K because red-shifted black-body radiation is just like black-body radiation at a lower temperature. According to the Big Bang model, the radiation from the sky we measure today comes from a spherical surface called the surface of last scattering. This represents the set of locations in space at which the decoupling event is estimated to have occurred[15] and at a point in time such that the photons from that distance have just reached observers. Most of the radiation energy in the universe is in the cosmic microwave background,[16] making up a fraction of roughly 6×10−5 of the total density of the universe.[17]

Two of the greatest successes of the Big Bang theory are its prediction of the almost perfect black body spectrum and its detailed prediction of the anisotropies in the cosmic microwave background. The CMB spectrum has become the most precisely measured black body spectrum in nature.[7]

Density of energy for CMB is 0.25 eV/cm3[18] (4.005×10−14 J/m3) or (400–500 photons/cm3[19]).

History

The cosmic microwave background was first predicted in 1948 by Ralph Alpher and Robert Herman.[20][21][22][23] Alpher and Herman were able to estimate the temperature of the cosmic microwave background to be 5 K, though two years later they re-estimated it at 28 K. This high estimate was due to a mis-estimate of the Hubble constant by Alfred Behr, which could not be replicated and was later abandoned for the earlier estimate. Although there were several previous estimates of the temperature of space, these suffered from two flaws. First, they were measurements of the effective temperature of space and did not suggest that space was filled with a thermal Planck spectrum. Next, they depend on our being at a special spot at the edge of the Milky Way galaxy and they did not suggest the radiation is isotropic. The estimates would yield very different predictions if Earth happened to be located elsewhere in the universe.[24]

The Holmdel Horn Antenna on which Penzias and Wilson discovered the cosmic microwave background. The antenna was constructed in 1959 to support Project Echo—the National Aeronautics and Space Administration's passive communications satellites, which used large earth orbiting aluminized plastic balloons as reflectors to bounce radio signals from one point on the Earth to another.

The 1948 results of Alpher and Herman were discussed in many physics settings through about 1955, when both left the Applied Physics Laboratory at Johns Hopkins University. The mainstream astronomical community, however, was not intrigued at the time by cosmology. Alpher and Herman's prediction was rediscovered by Yakov Zel'dovich in the early 1960s, and independently predicted by Robert Dicke at the same time. The first published recognition of the CMB radiation as a detectable phenomenon appeared in a brief paper by Soviet astrophysicists A. G. Doroshkevich and Igor Novikov, in the spring of 1964.[25] In 1964, David Todd Wilkinson and Peter Roll, Dicke's colleagues at Princeton University, began constructing a Dicke radiometer to measure the cosmic microwave background.[26] In 1964, Arno Penzias and Robert Woodrow Wilson at the Crawford Hill location of Bell Telephone Laboratories in nearby Holmdel Township, New Jersey had built a Dicke radiometer that they intended to use for radio astronomy and satellite communication experiments. On 20 May 1964 they made their first measurement clearly showing the presence of the microwave background,[27] with their instrument having an excess 4.2K antenna temperature which they could not account for. After receiving a telephone call from Crawford Hill, Dicke said "Boys, we've been scooped."[1][28][29] A meeting between the Princeton and Crawford Hill groups determined that the antenna temperature was indeed due to the microwave background. Penzias and Wilson received the 1978 Nobel Prize in Physics for their discovery.[30]

The interpretation of the cosmic microwave background was a controversial issue in the 1960s with some proponents of the steady state theory arguing that the microwave background was the result of scattered starlight from distant galaxies.[31] Using this model, and based on the study of narrow absorption line features in the spectra of stars, the astronomer Andrew McKellar wrote in 1941: "It can be calculated that the 'rotational temperature' of interstellar space is 2 K."[32] However, during the 1970s the consensus was established that the cosmic microwave background is a remnant of the big bang. This was largely because new measurements at a range of frequencies showed that the spectrum was a thermal, black body spectrum, a result that the steady state model was unable to reproduce.[33]

Harrison, Peebles, Yu and Zel'dovich realized that the early universe would have to have inhomogeneities at the level of 10−4 or 10−5.[34][35][36] Rashid Sunyaev later calculated the observable imprint that these inhomogeneities would have on the cosmic microwave background.[37] Increasingly stringent limits on the anisotropy of the cosmic microwave background were set by ground-based experiments during the 1980s. RELIKT-1, a Soviet cosmic microwave background anisotropy experiment on board the Prognoz 9 satellite (launched 1 July 1983) gave upper limits on the large-scale anisotropy. The NASA COBE mission clearly confirmed the primary anisotropy with the Differential Microwave Radiometer instrument, publishing their findings in 1992.[38][39] The team received the Nobel Prize in physics for 2006 for this discovery.

Inspired by the COBE results, a series of ground and balloon-based experiments measured cosmic microwave background anisotropies on smaller angular scales over the next decade. The primary goal of these experiments was to measure the scale of the first acoustic peak, which COBE did not have sufficient resolution to resolve. This peak corresponds to large scale density variations in the early universe that are created by gravitational instabilities, resulting in acoustical oscillations in the plasma.[40] The first peak in the anisotropy was tentatively detected by the Toco experiment and the result was confirmed by the BOOMERanG and MAXIMA experiments.[41][42][43] These measurements demonstrated that the geometry of the universe is approximately flat, rather than curved.[44] They ruled out cosmic strings as a major component of cosmic structure formation and suggested cosmic inflation was the right theory of structure formation.[45]

The second peak was tentatively detected by several experiments before being definitively detected by WMAP, which has also tentatively detected the third peak.[46] As of 2010, several experiments to improve measurements of the polarization and the microwave background on small angular scales are ongoing. These include DASI, WMAP, BOOMERanG, QUaD, Planck spacecraft, Atacama Cosmology Telescope, South Pole Telescope and the QUIET telescope.

Relationship to the Big Bang

The cosmic microwave background radiation and the cosmological redshift-distance relation are together regarded as the best available evidence for the Big Bang theory. Measurements of the CMB have made the inflationary Big Bang theory the Standard Cosmological Model.[47] The discovery of the CMB in the mid-1960s curtailed interest in alternatives such as the steady state theory.[48]

The CMB essentially confirms the Big Bang theory. In the late 1940s Alpher and Herman reasoned that if there was a big bang, the expansion of the universe would have stretched and cooled the high-energy radiation of the very early universe into the microwave region of the electromagnetic spectrum, and down to a temperature of about 5 K. They were slightly off with their estimate, but they had exactly the right idea. They predicted the CMB. It took another 15 years for Penzias and Wilson to stumble into discovering that the microwave background was actually there.[49]

The CMB gives a snapshot of the universe when, according to standard cosmology, the temperature dropped enough to allow electrons and protons to form hydrogen atoms, thereby making the universe nearly transparent to radiation because light was no longer being scattered off free electrons. When it originated some 380,000 years after the Big Bang—this time is generally known as the "time of last scattering" or the period of recombination or decoupling—the temperature of the universe was about 3000 K. This corresponds to an energy of about 0.26 eV,[50] which is much less than the 13.6 eV ionization energy of hydrogen.[51]

Since decoupling, the temperature of the background radiation has dropped by a factor of roughly 1100[52] due to the expansion of the universe. As the universe expands, the CMB photons are redshifted, causing them to decrease in energy. The temperature of this radiation stays inversely proportional to a parameter that describes the relative expansion of the universe over time, known as the scale length. The temperature Tr of the CMB as a function of redshift, z, can be shown to be proportional to the temperature of the CMB as observed in the present day (2.725 K or 0.2348 meV):[53]

Tr = 2.725 ⋅ (1 + z)

For details about the reasoning that the radiation is evidence for the Big Bang, see Cosmic background radiation of the Big Bang.

Primary anisotropy

The power spectrum of the cosmic microwave background radiation temperature anisotropy in terms of the angular scale (or multipole moment). The data shown comes from the WMAP (2006), Acbar (2004) Boomerang (2005), CBI (2004), and VSA (2004) instruments. Also shown is a theoretical model (solid line).

The anisotropy, or directional dependency, of the cosmic microwave background is divided into two types: primary anisotropy, due to effects that occur at the last scattering surface and before; and secondary anisotropy, due to effects such as interactions of the background radiation with hot gas or gravitational potentials, which occur between the last scattering surface and the observer.

The structure of the cosmic microwave background anisotropies is principally determined by two effects: acoustic oscillations and diffusion damping (also called collisionless damping or Silk damping). The acoustic oscillations arise because of a conflict in the photonbaryon plasma in the early universe. The pressure of the photons tends to erase anisotropies, whereas the gravitational attraction of the baryons, moving at speeds much slower than light, makes them tend to collapse to form overdensities. These two effects compete to create acoustic oscillations, which give the microwave background its characteristic peak structure. The peaks correspond, roughly, to resonances in which the photons decouple when a particular mode is at its peak amplitude.

The peaks contain interesting physical signatures. The angular scale of the first peak determines the curvature of the universe (but not the topology of the universe). The next peak—ratio of the odd peaks to the even peaks—determines the reduced baryon density.[54] The third peak can be used to get information about the dark-matter density.[55]

The locations of the peaks also give important information about the nature of the primordial density perturbations. There are two fundamental types of density perturbations called adiabatic and isocurvature. A general density perturbation is a mixture of both, and different theories that purport to explain the primordial density perturbation spectrum predict different mixtures.

Adiabatic density perturbations
In an adiabatic density perturbation, the fractional additional number density of each type of particle (baryons, photons ...) is the same. That is, if at one place there is a 1 % higher number density of baryons than average, then at that place there is also a 1 % higher number density of photons (and a 1 % higher number density in neutrinos) than average. Cosmic inflation predicts that the primordial perturbations are adiabatic.
Isocurvature density perturbations
In an isocurvature density perturbation, the sum (over different types of particle) of the fractional additional densities is zero. That is, a perturbation where at some spot there is 1 % more energy in baryons than average, 1 % more energy in photons than average, and 2 % less energy in neutrinos than average, would be a pure isocurvature perturbation. Cosmic strings would produce mostly isocurvature primordial perturbations.

The CMB spectrum can distinguish between these two because these two types of perturbations produce different peak locations. Isocurvature density perturbations produce a series of peaks whose angular scales (l values of the peaks) are roughly in the ratio 1 : 3 : 5 : ..., while adiabatic density perturbations produce peaks whose locations are in the ratio 1 : 2 : 3 : ...[56] Observations are consistent with the primordial density perturbations being entirely adiabatic, providing key support for inflation, and ruling out many models of structure formation involving, for example, cosmic strings.

Collisionless damping is caused by two effects, when the treatment of the primordial plasma as fluid begins to break down:

 • the increasing mean free path of the photons as the primordial plasma becomes increasingly rarefied in an expanding universe,
 • the finite depth of the last scattering surface (LSS), which causes the mean free path to increase rapidly during decoupling, even while some Compton scattering is still occurring.

These effects contribute about equally to the suppression of anisotropies at small scales and give rise to the characteristic exponential damping tail seen in the very small angular scale anisotropies.

The depth of the LSS refers to the fact that the decoupling of the photons and baryons does not happen instantaneously, but instead requires an appreciable fraction of the age of the universe up to that era. One method of quantifying how long this process took uses the photon visibility function (PVF). This function is defined so that, denoting the PVF by P(t), the probability that a CMB photon last scattered between time t and t + dt is given by P(t) dt.

The maximum of the PVF (the time when it is most likely that a given CMB photon last scattered) is known quite precisely. The first-year WMAP results put the time at which P(t) has a maximum as 372,000 years.[57] This is often taken as the "time" at which the CMB formed. However, to figure out how long it took the photons and baryons to decouple, we need a measure of the width of the PVF. The WMAP team finds that the PVF is greater than half of its maximal value (the "full width at half maximum", or FWHM) over an interval of 115,000 years. By this measure, decoupling took place over roughly 115,000 years, and when it was complete, the universe was roughly 487,000 years old.

Late time anisotropy

Since the CMB came into existence, it has apparently been modified by several subsequent physical processes, which are collectively referred to as late-time anisotropy, or secondary anisotropy. When the CMB photons became free to travel unimpeded, ordinary matter in the universe was mostly in the form of neutral hydrogen and helium atoms. However, observations of galaxies today seem to indicate that most of the volume of the intergalactic medium (IGM) consists of ionized material (since there are few absorption lines due to hydrogen atoms). This implies a period of reionization during which some of the material of the universe was broken into hydrogen ions.

The CMB photons are scattered by free charges such as electrons that are not bound in atoms. In an ionized universe, such charged particles have been liberated from neutral atoms by ionizing (ultraviolet) radiation. Today these free charges are at sufficiently low density in most of the volume of the universe that they do not measurably affect the CMB. However, if the IGM was ionized at very early times when the universe was still denser, then there are two main effects on the CMB:

 1. Small scale anisotropies are erased. (Just as when looking at an object through fog, details of the object appear fuzzy.)
 2. The physics of how photons are scattered by free electrons (Thomson scattering) induces polarization anisotropies on large angular scales. This broad angle polarization is correlated with the broad angle temperature perturbation.

Both of these effects have been observed by the WMAP spacecraft, providing evidence that the universe was ionized at very early times, at a redshift more than 17.[clarification needed] The detailed provenance of this early ionizing radiation is still a matter of scientific debate. It may have included starlight from the very first population of stars (population III stars), supernovae when these first stars reached the end of their lives, or the ionizing radiation produced by the accretion disks of massive black holes.

The time following the emission of the cosmic microwave background—and before the observation of the first stars—is semi-humorously referred to by cosmologists as the Dark Age, and is a period which is under intense study by astronomers (see 21 centimeter radiation).

Two other effects which occurred between reionization and our observations of the cosmic microwave background, and which appear to cause anisotropies, are the Sunyaev–Zel'dovich effect, where a cloud of high-energy electrons scatters the radiation, transferring some of its energy to the CMB photons, and the Sachs–Wolfe effect, which causes photons from the Cosmic Microwave Background to be gravitationally redshifted or blueshifted due to changing gravitational fields.

Polarization

This artist's impression shows how light from the early universe is deflected by the gravitational lensing effect of massive cosmic structures forming B-modes as it travels across the universe.

The cosmic microwave background is polarized at the level of a few microkelvin. There are two types of polarization, called E-modes and B-modes. This is in analogy to electrostatics, in which the electric field (E-field) has a vanishing curl and the magnetic field (B-field) has a vanishing divergence. The E-modes arise naturally from Thomson scattering in a heterogeneous plasma. The B-modes are not produced by standard scalar type perturbations. Instead they can be created by two mechanisms: the first one is by gravitational lensing of E-modes, which has been measured by the South Pole Telescope in 2013;[58] the second one is from gravitational waves arising from cosmic inflation. Detecting the B-modes is extremely difficult, particularly as the degree of foreground contamination is unknown, and the weak gravitational lensing signal mixes the relatively strong E-mode signal with the B-mode signal.[59]

E-modes

E-modes were first seen in 2002 by the Degree Angular Scale Interferometer (DASI).

B-modes

Cosmologists predict two types of B-modes, the first generated during cosmic inflation shortly after the big bang,[60][61][62] and the second generated by gravitational lensing at later times.[63]

Primordial gravitational waves

Primordial gravitational waves are gravitational waves that could be observed in the polarisation of the cosmic microwave background and having their origin in the early universe. Models of cosmic inflation predict that such gravitational waves should appear; thus, their detection supports the theory of inflation, and their strength can confirm and exclude different models of inflation. It is the result of three things: inflationary expansion of space itself, reheating after inflation, and turbulent fluid mixing of matter and radiation. [64]

On 17 March 2014 it was announced that the BICEP2 instrument had detected the first type of B-modes, consistent with inflation and gravitational waves in the early universe at the level of r = 0.20+0.07
−0.05
, which is the amount of power present in gravitational waves compared to the amount of power present in other scalar density perturbations in the very early universe. Had this been confirmed it would have provided strong evidence of cosmic inflation and the Big Bang,[65][66] [67][68] [69][70][71] but on 19 June 2014, considerably lowered confidence in confirming the findings was reported[70][72][73] and on 19 September 2014 new results of the Planck experiment reported that the results of BICEP2 can be fully attributed to cosmic dust.[74][75]

Gravitational lensing

The second type of B-modes was discovered in 2013 using the South Pole Telescope with help from the Herschel Space Observatory.[76] In October 2014, a measurement of the B-mode polarization at 150 GHz was published by the POLARBEAR experiment.[77] Compared to BICEP2, POLARBEAR focuses on a smaller patch of the sky and is less susceptible to dust effects. The team reported that POLARBEAR's measured B-mode polarization was of cosmological origin (and not just due to dust) at a 97.2% confidence level.[78]

Microwave background observations

Subsequent to the discovery of the CMB, hundreds of cosmic microwave background experiments have been conducted to measure and characterize the signatures of the radiation. The most famous experiment is probably the NASA Cosmic Background Explorer (COBE) satellite that orbited in 1989–1996 and which detected and quantified the large scale anisotropies at the limit of its detection capabilities. Inspired by the initial COBE results of an extremely isotropic and homogeneous background, a series of ground- and balloon-based experiments quantified CMB anisotropies on smaller angular scales over the next decade. The primary goal of these experiments was to measure the angular scale of the first acoustic peak, for which COBE did not have sufficient resolution. These measurements were able to rule out cosmic strings as the leading theory of cosmic structure formation, and suggested cosmic inflation was the right theory. During the 1990s, the first peak was measured with increasing sensitivity and by 2000 the BOOMERanG experiment reported that the highest power fluctuations occur at scales of approximately one degree. Together with other cosmological data, these results implied that the geometry of the universe is flat. A number of ground-based interferometers provided measurements of the fluctuations with higher accuracy over the next three years, including the Very Small Array, Degree Angular Scale Interferometer (DASI), and the Cosmic Background Imager (CBI). DASI made the first detection of the polarization of the CMB and the CBI provided the first E-mode polarization spectrum with compelling evidence that it is out of phase with the T-mode spectrum.

Ilc 9yr moll4096.png
All-sky mollweide map of the CMB, created from 9 years of WMAP data
Comparison of CMB results from COBE, WMAP and Planck
(March 21, 2013)

In June 2001, NASA launched a second CMB space mission, WMAP, to make much more precise measurements of the large scale anisotropies over the full sky. WMAP used symmetric, rapid-multi-modulated scanning, rapid switching radiometers to minimize non-sky signal noise.[52] The first results from this mission, disclosed in 2003, were detailed measurements of the angular power spectrum at a scale of less than one degree, tightly constraining various cosmological parameters. The results are broadly consistent with those expected from cosmic inflation as well as various other competing theories, and are available in detail at NASA's data bank for Cosmic Microwave Background (CMB) (see links below). Although WMAP provided very accurate measurements of the large scale angular fluctuations in the CMB (structures about as broad in the sky as the moon), it did not have the angular resolution to measure the smaller scale fluctuations which had been observed by former ground-based interferometers.

A third space mission, the ESA (European Space Agency) Planck Surveyor, was launched in May 2009 and performed an even more detailed investigation until it was shut down in October 2013. Planck employed both HEMT radiometers and bolometer technology and measured the CMB at a smaller scale than WMAP. Its detectors were trialled in the Antarctic Viper telescope as ACBAR (Arcminute Cosmology Bolometer Array Receiver) experiment—which has produced the most precise measurements at small angular scales to date—and in the Archeops balloon telescope.

On 21 March 2013, the European-led research team behind the Planck cosmology probe released the mission's all-sky map (565x318 jpeg, 3600x1800 jpeg) of the cosmic microwave background.[79][80] The map suggests the universe is slightly older than researchers expected. According to the map, subtle fluctuations in temperature were imprinted on the deep sky when the cosmos was about 370000 years old. The imprint reflects ripples that arose as early, in the existence of the universe, as the first nonillionth of a second. Apparently, these ripples gave rise to the present vast cosmic web of galaxy clusters and dark matter. Based on the 2013 data, the universe contains 4.9% ordinary matter, 26.8% dark matter and 68.3% dark energy. On 5 February 2015, new data was released by the Planck mission, according to which the age of the universe is 13.799±0.021 billion years old and the Hubble constant was measured to be 67.74±0.46 (km/s)/Mpc.[81]

Additional ground-based instruments such as the South Pole Telescope in Antarctica and the proposed Clover Project, Atacama Cosmology Telescope and the QUIET telescope in Chile will provide additional data not available from satellite observations, possibly including the B-mode polarization.

Data reduction and analysis

Raw CMBR data, even from space vehicles such as WMAP or Planck, contain foreground effects that completely obscure the fine-scale structure of the cosmic microwave background. The fine-scale structure is superimposed on the raw CMBR data but is too small to be seen at the scale of the raw data. The most prominent of the foreground effects is the dipole anisotropy caused by the Sun's motion relative to the CMBR background. The dipole anisotropy and others due to Earth's annual motion relative to the Sun and numerous microwave sources in the galactic plane and elsewhere must be subtracted out to reveal the extremely tiny variations characterizing the fine-scale structure of the CMBR background.

The detailed analysis of CMBR data to produce maps, an angular power spectrum, and ultimately cosmological parameters is a complicated, computationally difficult problem. Although computing a power spectrum from a map is in principle a simple Fourier transform, decomposing the map of the sky into spherical harmonics, in practice it is hard to take the effects of noise and foreground sources into account. In particular, these foregrounds are dominated by galactic emissions such as Bremsstrahlung, synchrotron, and dust that emit in the microwave band; in practice, the galaxy has to be removed, resulting in a CMB map that is not a full-sky map. In addition, point sources like galaxies and clusters represent another source of foreground which must be removed so as not to distort the short scale structure of the CMB power spectrum.

Constraints on many cosmological parameters can be obtained from their effects on the power spectrum, and results are often calculated using Markov chain Monte Carlo sampling techniques.

CMBR dipole anisotropy

From the CMB data it is seen that the earth appears to be moving at 368±2 km/s relative to the reference frame of the CMB (also called the CMB rest frame, or the frame of reference in which there is no motion through the CMB). The Local Group (the galaxy group that includes the Milky Way galaxy) appears to be moving at 627±22 km/s in the direction of galactic longitude l = 276°±, b = 30°±.[82][10] This motion results in an anisotropy of the data (CMB appearing slightly warmer in the direction of movement than in the opposite direction).[83] From a theoretical point of view, the existence of a CMB rest frame breaks Lorentz invariance even in empty space far away from any galaxy.[84] The standard interpretation of this temperature variation is a simple velocity red shift and blue shift due to motion relative to the CMB, but alternative cosmological models can explain some fraction of the observed dipole temperature distribution in the CMB.[85]

Low multipoles and other anomalies

With the increasingly precise data provided by WMAP, there have been a number of claims that the CMB exhibits anomalies, such as very large scale anisotropies, anomalous alignments, and non-Gaussian distributions.[86][87][88] The most longstanding of these is the low-l multipole controversy. Even in the COBE map, it was observed that the quadrupole (l = 2, spherical harmonic) has a low amplitude compared to the predictions of the Big Bang. In particular, the quadrupole and octupole (l = 3) modes appear to have an unexplained alignment with each other and with both the ecliptic plane and equinoxes,[89][90][91] A number of groups have suggested that this could be the signature of new physics at the greatest observable scales; other groups suspect systematic errors in the data.[92][93][94] Ultimately, due to the foregrounds and the cosmic variance problem, the greatest modes will never be as well measured as the small angular scale modes. The analyses were performed on two maps that have had the foregrounds removed as far as possible: the "internal linear combination" map of the WMAP collaboration and a similar map prepared by Max Tegmark and others.[46][52][95] Later analyses have pointed out that these are the modes most susceptible to foreground contamination from synchrotron, dust, and Bremsstrahlung emission, and from experimental uncertainty in the monopole and dipole. A full Bayesian analysis of the WMAP power spectrum demonstrates that the quadrupole prediction of Lambda-CDM cosmology is consistent with the data at the 10% level and that the observed octupole is not remarkable.[96] Carefully accounting for the procedure used to remove the foregrounds from the full sky map further reduces the significance of the alignment by ~5%.[97][98][99][100] Recent observations with the Planck telescope, which is very much more sensitive than WMAP and has a larger angular resolution, record the same anomaly, and so instrumental error (but not foreground contamination) appears to be ruled out.[101] Coincidence is a possible explanation, chief scientist from WMAP, Charles L. Bennett suggested coincidence and human psychology were involved, "I do think there is a bit of a psychological effect; people want to find unusual things."[102]

Future evolution

Assuming the universe keeps expanding and it does not suffer a Big Crunch, a Big Rip, or another similar fate, the cosmic microwave background will continue redshifting until it will no longer be detectable,[103] and will be overtaken first by the one produced by starlight, and later by the background radiation fields of processes that are assumed will take place in the far future[vague] of the universe.[104], §VD.

Timeline of prediction, discovery and interpretation

Thermal (non-microwave background) temperature predictions

 • 1896 – Charles Édouard Guillaume estimates the "radiation of the stars" to be 5–6K.[105]
 • 1926 – Sir Arthur Eddington estimates the non-thermal radiation of starlight in the galaxy "... by the formula E = σT4 the effective temperature corresponding to this density is 3.18° absolute ... black body"[106]
 • 1930s – Cosmologist Erich Regener calculates that the non-thermal spectrum of cosmic rays in the galaxy has an effective temperature of 2.8 K
 • 1931 – Term microwave first used in print: "When trials with wavelengths as low as 18 cm. were made known, there was undisguised surprise+that the problem of the micro-wave had been solved so soon." Telegraph & Telephone Journal XVII. 179/1
 • 1934 – Richard Tolman shows that black-body radiation in an expanding universe cools but remains thermal
 • 1938 – Nobel Prize winner (1920) Walther Nernst reestimates the cosmic ray temperature as 0.75K
 • 1946 – Robert Dicke predicts "... radiation from cosmic matter" at <20 K, but did not refer to background radiation [107]
 • 1946 – George Gamow calculates a temperature of 50 K (assuming a 3-billion year old universe),[108] commenting it "... is in reasonable agreement with the actual temperature of interstellar space", but does not mention background radiation.[109]
 • 1953 – Erwin Finlay-Freundlich in support of his tired light theory, derives a blackbody temperature for intergalactic space of 2.3K [110] with comment from Max Born suggesting radio astronomy as the arbitrator between expanding and infinite cosmologies.

Microwave background radiation predictions and measurements

 • 1941 – Andrew McKellar detected the cosmic microwave background as the coldest component of the interstellar medium by using the excitation of CN doublet lines measured by W. S. Adams in a B star, finding an "effective temperature of space" (the average bolometric temperature) of 2.3 K[32][111]
 • 1946 – George Gamow calculates a temperature of 50 K (assuming a 3-billion year old universe),[108] commenting it "... is in reasonable agreement with the actual temperature of interstellar space", but does not mention background radiation.
 • 1948 – Ralph Alpher and Robert Herman estimate "the temperature in the universe" at 5 K. Although they do not specifically mention microwave background radiation, it may be inferred.[112]
 • 1949 – Ralph Alpher and Robert Herman re-re-estimate the temperature at 28 K.
 • 1953 – George Gamow estimates 7 K.[107]
 • 1956 – George Gamow estimates 6 K.[107]
 • 1955 – Émile Le Roux of the Nançay Radio Observatory, in a sky survey at λ = 33 cm, reported a near-isotropic background radiation of 3 kelvins, plus or minus 2.[107]
 • 1957 – Tigran Shmaonov reports that "the absolute effective temperature of the radioemission background ... is 4±3 K".[113] It is noted that the "measurements showed that radiation intensity was independent of either time or direction of observation ... it is now clear that Shmaonov did observe the cosmic microwave background at a wavelength of 3.2 cm"[114][115]
 • 1960s – Robert Dicke re-estimates a microwave background radiation temperature of 40 K[107][116]
 • 1964 – A. G. Doroshkevich and Igor Dmitrievich Novikov publish a brief paper suggesting microwave searches for the black-body radiation predicted by Gamow, Alpher, and Herman, where they name the CMB radiation phenomenon as detectable.[117]
 • 1964–65 – Arno Penzias and Robert Woodrow Wilson measure the temperature to be approximately 3 K. Robert Dicke, James Peebles, P. G. Roll, and D. T. Wilkinson interpret this radiation as a signature of the big bang.
 • 1966 – Rainer K. Sachs and Arthur M. Wolfe theoretically predict microwave background fluctuation amplitudes created by gravitational potential variations between observers and the last scattering surface (see Sachs-Wolfe effect)
 • 1968 – Martin Rees and Dennis Sciama theoretically predict microwave background fluctuation amplitudes created by photons traversing time-dependent potential wells
 • 1969 – R. A. Sunyaev and Yakov Zel'dovich study the inverse Compton scattering of microwave background photons by hot electrons (see Sunyaev-Zel'dovich effect)
 • 1983 – Researchers from the Cambridge Radio Astronomy Group and the Owens Valley Radio Observatory first detect the Sunyaev-Zel'dovich effect from clusters of galaxies
 • 1983 – RELIKT-1 Soviet CMB anisotropy experiment was launched.
 • 1990 – FIRAS on the Cosmic Background Explorer (COBE) satellite measures the black body form of the CMB spectrum with exquisite precision, and shows that the microwave background has a nearly perfect black-body spectrum and thereby strongly constrains the density of the intergalactic medium.
 • January 1992 – Scientists that analysed data from the RELIKT-1 report the discovery of anisotropy in the cosmic microwave background at the Moscow astrophysical seminar.[118]
 • 1992 – Scientists that analysed data from COBE DMR report the discovery of anisotropy in the cosmic microwave background.[119]
 • 1995 – The Cosmic Anisotropy Telescope performs the first high resolution observations of the cosmic microwave background.
 • 1999 – First measurements of acoustic oscillations in the CMB anisotropy angular power spectrum from the TOCO, BOOMERANG, and Maxima Experiments. The BOOMERanG experiment makes higher quality maps at intermediate resolution, and confirms that the universe is "flat".
 • 2002 – Polarization discovered by DASI.[120]
 • 2003 – E-mode polarization spectrum obtained by the CBI.[121] The CBI and the Very Small Array produces yet higher quality maps at high resolution (covering small areas of the sky).
 • 2003 – The Wilkinson Microwave Anisotropy Probe spacecraft produces an even higher quality map at low and intermediate resolution of the whole sky (WMAP provides no high-resolution data, but improves on the intermediate resolution maps from BOOMERanG).
 • 2004 – E-mode polarization spectrum obtained by the CBI.[122]
 • 2004 – The Arcminute Cosmology Bolometer Array Receiver produces a higher quality map of the high resolution structure not mapped by WMAP.
 • 2005 – The Arcminute Microkelvin Imager and the Sunyaev-Zel'dovich Array begin the first surveys for very high redshift clusters of galaxies using the Sunyaev-Zel'dovich effect.
 • 2005 – Ralph A. Alpher is awarded the National Medal of Science for his groundbreaking work in nucleosynthesis and prediction that the universe expansion leaves behind background radiation, thus providing a model for the Big Bang theory.
 • 2006 – The long-awaited three-year WMAP results are released, confirming previous analysis, correcting several points, and including polarization data.
 • 2006 – Two of COBE's principal investigators, George Smoot and John Mather, received the Nobel Prize in Physics in 2006 for their work on precision measurement of the CMBR.
 • 2006–2011 – Improved measurements from WMAP, new supernova surveys ESSENCE and SNLS, and baryon acoustic oscillations from SDSS and WiggleZ, continue to be consistent with the standard Lambda-CDM model.
 • 2010 – The first all-sky map from the Planck telescope is released.
 • 2013 – An improved all-sky map from the Planck telescope is released, improving the measurements of WMAP and extending them to much smaller scales.
 • 2014 – On March 17, 2014, astrophysicists of the BICEP2 collaboration announced the detection of inflationary gravitational waves in the B-mode power spectrum, which if confirmed, would provide clear experimental evidence for the theory of inflation.[65][66][67][68][70][123] However, on 19 June 2014, lowered confidence in confirming the cosmic inflation findings was reported.[70][72][73]
 • 2015 – On January 30, 2015, the same team of astronomers from BICEP2 withdrew the claim made on the previous year. Based on the combined data of BICEP2 and Planck, the European Space Agency announced that the signal can be entirely attributed to dust in the Milky Way.[124]
 • 2018 – The final data and maps from the Planck telescope is released, with improved measurements of the polarization on large scales.[125]

In popular culture

 • In the Stargate Universe TV series, an Ancient spaceship, Destiny, was built to study patterns in the CMBR which indicate that the universe as we know it might have been created by some form of sentient intelligence.
 • In Wheelers, a novel by Ian Stewart & Jack Cohen, CMBR is explained as the encrypted transmissions of an ancient civilization. This allows the Jovian "blimps" to have a society older than the currently-observed age of the universe.
 • In The Three-Body Problem, a novel by Liu Cixin, a probe from an alien civilization compromises instruments monitoring the CMBR in order to deceive a character into believing the civilization has the power to manipulate the CMBR itself.
 • The Swiss 20 francs bill lists several astronomical objects with their distances – the CMB is mentioned with 430 · 1015 light-seconds.

See also

References

 1. ^ a b Penzias, A. A.; Wilson, R. W. (1965). "A Measurement of Excess Antenna Temperature at 4080 Mc/s". The Astrophysical Journal. 142 (1): 419–421. Bibcode:1965ApJ...142..419P. doi:10.1086/148307.
 2. ^ Smoot Group (28 March 1996). "The Cosmic Microwave Background Radiation". Lawrence Berkeley Lab. Retrieved 2008-12-11.
 3. ^ Kaku, M. (2014). "First Second of the Big Bang". How the Universe Works. Discovery Science.
 4. ^ a b Fixsen, D. J. (2009). "The Temperature of the Cosmic Microwave Background". The Astrophysical Journal. 707 (2): 916–920. arXiv:0911.1955. Bibcode:2009ApJ...707..916F. doi:10.1088/0004-637X/707/2/916.
 5. ^ Dodelson, S. (2003). "Coherent Phase Argument for Inflation". AIP Conference Proceedings. 689: 184–196. arXiv:hep-ph/0309057. Bibcode:2003AIPC..689..184D. CiteSeerX 10.1.1.344.3524. doi:10.1063/1.1627736.
 6. ^ Baumann, D. (2011). "The Physics of Inflation" (PDF). University of Cambridge. Archived from the original (PDF) on 2018-09-21. Retrieved 2015-05-09.
 7. ^ a b White, M. (1999). "Anisotropies in the CMB". Proceedings of the Los Angeles Meeting, DPF 99. UCLA. arXiv:astro-ph/9903232. Bibcode:1999dpf..conf.....W.
 8. ^ Wright, E.L. (2004). "Theoretical Overview of Cosmic Microwave Background Anisotropy". In W. L. Freedman (ed.). Measuring and Modeling the Universe. Carnegie Observatories Astrophysics Series. Cambridge University Press. p. 291. arXiv:astro-ph/0305591. Bibcode:2004mmu..symp..291W. ISBN 978-0-521-75576-4.
 9. ^ The Planck Collaboration (2018), Planck 2018 results. I. Overview, and the cosmological legacy of Planck, arXiv:1807.06205
 10. ^ a b The Planck Collaboration (2014), "Planck 2013 results. XXVII. Doppler boosting of the CMB: Eppur si muove", Astronomy, 571 (27): A27, arXiv:1303.5087, Bibcode:2014A&A...571A..27P, doi:10.1051/0004-6361/201321556
 11. ^ Guth, A. H. (1998). The Inflationary Universe: The Quest for a New Theory of Cosmic Origins. Basic Books. p. 186. ISBN 978-0201328400. OCLC 35701222.
 12. ^ Cirigliano, D.; de Vega, H.J.; Sanchez, N. G. (2005). "Clarifying inflation models: The precise inflationary potential from effective field theory and the WMAP data". Physical Review D (Submitted manuscript). 71 (10): 77–115. arXiv:astro-ph/0412634. Bibcode:2005PhRvD..71j3518C. doi:10.1103/PhysRevD.71.103518.
 13. ^ Abbott, B. (2007). "Microwave (WMAP) All-Sky Survey". Hayden Planetarium. Archived from the original on 2013-02-13. Retrieved 2008-01-13.
 14. ^ Gawiser, E.; Silk, J. (2000). "The cosmic microwave background radiation". Physics Reports. 333–334 (2000): 245–267. arXiv:astro-ph/0002044. Bibcode:2000PhR...333..245G. CiteSeerX 10.1.1.588.3349. doi:10.1016/S0370-1573(00)00025-9.
 15. ^ Smoot, G. F. (2006). "Cosmic Microwave Background Radiation Anisotropies: Their Discovery and Utilization". Nobel Lecture. Nobel Foundation. Retrieved 2008-12-22.
 16. ^ Hobson, M.P.; Efstathiou, G.; Lasenby, A.N. (2006). General Relativity: An Introduction for Physicists. Cambridge University Press. p. 388. ISBN 978-0-521-82951-9.
 17. ^ Unsöld, A.; Bodo, B. (2002). The New Cosmos, An Introduction to Astronomy and Astrophysics (5th ed.). Springer-Verlag. p. 485. Bibcode:2001ncia.book.....U. ISBN 978-3-540-67877-9.
 18. ^ M. S. Longair (1974). Confrontation of Cosmological Theories with Observational Data. Springer Science & Business Media. p. 144. ISBN 978-90-277-0456-6.
 19. ^ Cosmology II: The thermal history of the Universe, Ruth Durrer
 20. ^ Gamow, G. (1948). "The Origin of Elements and the Separation of Galaxies". Physical Review. 74 (4): 505–506. Bibcode:1948PhRv...74..505G. doi:10.1103/PhysRev.74.505.2.
 21. ^ Gamow, G. (1948). "The evolution of the universe". Nature. 162 (4122): 680–682. Bibcode:1948Natur.162..680G. doi:10.1038/162680a0. PMID 18893719.
 22. ^ Alpher, R. A.; Herman, R. C. (1948). "On the Relative Abundance of the Elements". Physical Review. 74 (12): 1737–1742. Bibcode:1948PhRv...74.1737A. doi:10.1103/PhysRev.74.1737.
 23. ^ Alpher, R. A.; Herman, R. C. (1948). "Evolution of the Universe". Nature. 162 (4124): 774–775. Bibcode:1948Natur.162..774A. doi:10.1038/162774b0.
 24. ^ Assis, A. K. T.; Neves, M. C. D. (1995). "History of the 2.7 K Temperature Prior to Penzias and Wilson" (PDF) (3): 79–87. Cite journal requires |journal= (help) but see also Wright, E. L. (2006). "Eddington's Temperature of Space". UCLA. Retrieved 2008-12-11.
 25. ^ Penzias, A. A. (2006). "The origin of elements" (PDF). Nobel lecture. Nobel Foundation. Retrieved 2006-10-04.
 26. ^ Dicke, R. H. (1946). "The Measurement of Thermal Radiation at Microwave Frequencies". Review of Scientific Instruments. 17 (7): 268–275. Bibcode:1946RScI...17..268D. doi:10.1063/1.1770483. PMID 20991753. This basic design for a radiometer has been used in most subsequent cosmic microwave background experiments.
 27. ^ The Cosmic Microwave Background Radiation (Nobel Lecture) by Robert Wilson 8 Dec 1978, p. 474
 28. ^ Dicke, R. H.; et al. (1965). "Cosmic Black-Body Radiation". Astrophysical Journal. 142: 414–419. Bibcode:1965ApJ...142..414D. doi:10.1086/148306.
 29. ^ The history is given in Peebles, P. J. E (1993). Principles of Physical Cosmology. Princeton University Press. pp. 139–148. ISBN 978-0-691-01933-8.
 30. ^ "The Nobel Prize in Physics 1978". Nobel Foundation. 1978. Retrieved 2009-01-08.
 31. ^ Narlikar, J. V.; Wickramasinghe, N. C. (1967). "Microwave Background in a Steady State Universe" (PDF). Nature. 216 (5110): 43–44. Bibcode:1967Natur.216...43N. doi:10.1038/216043a0. hdl:11007/945.
 32. ^ a b McKellar, A. (1941). "Molecular Lines from the Lowest States of Diatomic Molecules Composed of Atoms Probably Present in Interstellar Space". Publications of the Dominion Astrophysical Observatory. Vancouver, B.C., Canada. 7 (6): 251–272. Bibcode:1941PDAO....7..251M.
 33. ^ Peebles, P. J. E.; et al. (1991). "The case for the relativistic hot big bang cosmology". Nature. 352 (6338): 769–776. Bibcode:1991Natur.352..769P. doi:10.1038/352769a0.
 34. ^ Harrison, E. R. (1970). "Fluctuations at the threshold of classical cosmology". Physical Review D. 1 (10): 2726–2730. Bibcode:1970PhRvD...1.2726H. doi:10.1103/PhysRevD.1.2726.
 35. ^ Peebles, P. J. E.; Yu, J. T. (1970). "Primeval Adiabatic Perturbation in an Expanding Universe". Astrophysical Journal. 162: 815–836. Bibcode:1970ApJ...162..815P. doi:10.1086/150713.
 36. ^ Zeldovich, Y. B. (1972). "A hypothesis, unifying the structure and the entropy of the Universe". Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. 160 (7–8): 1P–4P. doi:10.1016/S0026-0576(07)80178-4.
 37. ^ Doroshkevich, A. G.; Zel'Dovich, Y. B.; Syunyaev, R. A. (1978) [12–16 September 1977]. "Fluctuations of the microwave background radiation in the adiabatic and entropic theories of galaxy formation". In Longair, M. S.; Einasto, J. (eds.). The large scale structure of the universe; Proceedings of the Symposium. Tallinn, Estonian SSR: Dordrecht, D. Reidel Publishing Co. pp. 393–404. Bibcode:1978IAUS...79..393S. While this is the first paper to discuss the detailed observational imprint of density inhomogeneities as anisotropies in the cosmic microwave background, some of the groundwork was laid in Peebles and Yu, above.
 38. ^ Smoot, G. F.; et al. (1992). "Structure in the COBE differential microwave radiometer first-year maps". Astrophysical Journal Letters. 396 (1): L1–L5. Bibcode:1992ApJ...396L...1S. doi:10.1086/186504.
 39. ^ Bennett, C.L.; et al. (1996). "Four-Year COBE DMR Cosmic Microwave Background Observations: Maps and Basic Results". Astrophysical Journal Letters. 464: L1–L4. arXiv:astro-ph/9601067. Bibcode:1996ApJ...464L...1B. doi:10.1086/310075.
 40. ^ Grupen, C.; et al. (2005). Astroparticle Physics. Springer. pp. 240–241. ISBN 978-3-540-25312-9.
 41. ^ Miller, A. D.; et al. (1999). "A Measurement of the Angular Power Spectrum of the Microwave Background Made from the High Chilean Andes". Astrophysical Journal. 521 (2): L79–L82. arXiv:astro-ph/9905100. Bibcode:1999ApJ...521L..79T. doi:10.1086/312197.
 42. ^ Melchiorri, A.; et al. (2000). "A Measurement of Ω from the North American Test Flight of Boomerang". The Astrophysical Journal Letters. 536 (2): L63–L66. arXiv:astro-ph/9911445. Bibcode:2000ApJ...536L..63M. doi:10.1086/312744.
 43. ^ Hanany, S.; et al. (2000). "MAXIMA-1: A Measurement of the Cosmic Microwave Background Anisotropy on Angular Scales of 10'–5°". Astrophysical Journal. 545 (1): L5–L9. arXiv:astro-ph/0005123. Bibcode:2000ApJ...545L...5H. doi:10.1086/317322.
 44. ^ de Bernardis, P.; et al. (2000). "A flat Universe from high-resolution maps of the cosmic microwave background radiation". Nature. 404 (6781): 955–959. arXiv:astro-ph/0004404. Bibcode:2000Natur.404..955D. doi:10.1038/35010035. hdl:10044/1/60851. PMID 10801117.
 45. ^ Pogosian, L.; et al. (2003). "Observational constraints on cosmic string production during brane inflation". Physical Review D. 68 (2): 023506. arXiv:hep-th/0304188. Bibcode:2003PhRvD..68b3506P. doi:10.1103/PhysRevD.68.023506.
 46. ^ a b Hinshaw, G.; (WMAP collaboration); Bennett, C. L.; Bean, R.; Doré, O.; Greason, M. R.; Halpern, M.; Hill, R. S.; Jarosik, N.; Kogut, A.; Komatsu, E.; Limon, M.; Odegard, N.; Meyer, S. S.; Page, L.; Peiris, H. V.; Spergel, D. N.; Tucker, G. S.; Verde, L.; Weiland, J. L.; Wollack, E.; Wright, E. L.; et al. (2007). "Three-year Wilkinson Microwave Anisotropy Probe (WMAP) observations: temperature analysis". Astrophysical Journal Supplement Series. 170 (2): 288–334. arXiv:astro-ph/0603451. Bibcode:2007ApJS..170..288H. CiteSeerX 10.1.1.471.7186. doi:10.1086/513698.
 47. ^ Scott, D. (2005). "The Standard Cosmological Model". Canadian Journal of Physics. 84 (6–7): 419–435. arXiv:astro-ph/0510731. Bibcode:2006CaJPh..84..419S. CiteSeerX 10.1.1.317.2954. doi:10.1139/P06-066.
 48. ^ Durham, Frank; Purrington, Robert D. (1983). Frame of the universe: a history of physical cosmology. Columbia University Press. pp. 193–209. ISBN 978-0-231-05393-8.
 49. ^ Assis, A. K. T.; Paulo, São; Neves, M. C. D. (July 1995). "History of the 2.7 K Temperature Prior to Penzias and Wilson" (PDF). Apeiron. 2 (3): 79–87.
 50. ^ "Converted number: Conversion from K to eV".
 51. ^ Fixsen, D. J. (1995). "Formation of Structure in the Universe". arXiv:astro-ph/9508159.
 52. ^ a b c Bennett, C. L.; (WMAP collaboration); Hinshaw, G.; Jarosik, N.; Kogut, A.; Limon, M.; Meyer, S. S.; Page, L.; Spergel, D. N.; Tucker, G. S.; Wollack, E.; Wright, E. L.; Barnes, C.; Greason, M. R.; Hill, R. S.; Komatsu, E.; Nolta, M. R.; Odegard, N.; Peiris, H. V.; Verde, L.; Weiland, J. L.; et al. (2003). "First-year Wilkinson Microwave Anisotropy Probe (WMAP) observations: preliminary maps and basic results". Astrophysical Journal Supplement Series. 148 (1): 1–27. arXiv:astro-ph/0302207. Bibcode:2003ApJS..148....1B. doi:10.1086/377253. This paper warns, "the statistics of this internal linear combination map are complex and inappropriate for most CMB analyses."
 53. ^ Noterdaeme, P.; Petitjean, P.; Srianand, R.; Ledoux, C.; López, S. (February 2011). "The evolution of the cosmic microwave background temperature. Measurements of TCMB at high redshift from carbon monoxide excitation". Astronomy and Astrophysics. 526: L7. arXiv:1012.3164. Bibcode:2011A&A...526L...7N. doi:10.1051/0004-6361/201016140.
 54. ^ Wayne Hu. "Baryons and Inertia".
 55. ^ Wayne Hu. "Radiation Driving Force".
 56. ^ Hu, W.; White, M. (1996). "Acoustic Signatures in the Cosmic Microwave Background". Astrophysical Journal. 471: 30–51. arXiv:astro-ph/9602019. Bibcode:1996ApJ...471...30H. doi:10.1086/177951.
 57. ^ WMAP Collaboration; Verde, L.; Peiris, H. V.; Komatsu, E.; Nolta, M. R.; Bennett, C. L.; Halpern, M.; Hinshaw, G.; et al. (2003). "First-Year Wilkinson Microwave Anisotropy Probe (WMAP) Observations: Determination of Cosmological Parameters". Astrophysical Journal Supplement Series. 148 (1): 175–194. arXiv:astro-ph/0302209. Bibcode:2003ApJS..148..175S. doi:10.1086/377226.
 58. ^ Hanson, D.; et al. (2013). "Detection of B-mode polarization in the Cosmic Microwave Background with data from the South Pole Telescope". Physical Review Letters. 111 (14): 141301. arXiv:1307.5830. Bibcode:2013PhRvL.111n1301H. doi:10.1103/PhysRevLett.111.141301. PMID 24138230.
 59. ^ Lewis, A.; Challinor, A. (2006). "Weak gravitational lensing of the CMB". Physics Reports. 429 (1): 1–65. arXiv:astro-ph/0601594. Bibcode:2006PhR...429....1L. doi:10.1016/j.physrep.2006.03.002.
 60. ^ Seljak, U. (June 1997). "Measuring Polarization in the Cosmic Microwave Background". Astrophysical Journal. 482 (1): 6–16. arXiv:astro-ph/9608131. Bibcode:1997ApJ...482....6S. doi:10.1086/304123.
 61. ^ Seljak, U.; Zaldarriaga M. (March 17, 1997). "Signature of Gravity Waves in the Polarization of the Microwave Background". Phys. Rev. Lett. 78 (11): 2054–2057. arXiv:astro-ph/9609169. Bibcode:1997PhRvL..78.2054S. doi:10.1103/PhysRevLett.78.2054.
 62. ^ Kamionkowski, M.; Kosowsky A. & Stebbins A. (1997). "A Probe of Primordial Gravity Waves and Vorticity". Phys. Rev. Lett. 78 (11): 2058–2061. arXiv:astro-ph/9609132. Bibcode:1997PhRvL..78.2058K. doi:10.1103/PhysRevLett.78.2058.
 63. ^ Zaldarriaga, M.; Seljak U. (July 15, 1998). "Gravitational lensing effect on cosmic microwave background polarization". Physical Review D. 2. 58 (2): 023003. arXiv:astro-ph/9803150. Bibcode:1998PhRvD..58b3003Z. doi:10.1103/PhysRevD.58.023003.
 64. ^ "Scientists Report Evidence for Gravitational Waves in Early Universe". 2014-03-17. Retrieved 2007-06-20.
 65. ^ a b Staff (17 March 2014). "BICEP2 2014 Results Release". National Science Foundation. Retrieved 18 March 2014.
 66. ^ a b Clavin, Whitney (March 17, 2014). "NASA Technology Views Birth of the Universe". NASA. Retrieved March 17, 2014.
 67. ^ a b Overbye, Dennis (March 17, 2014). "Space Ripples Reveal Big Bang's Smoking Gun". The New York Times. Retrieved March 17, 2014.
 68. ^ a b Overbye, Dennis (March 24, 2014). "Ripples From the Big Bang". The New York Times. Retrieved March 24, 2014.
 69. ^ "Gravitational waves: have US scientists heard echoes of the big bang?". The Guardian. 2014-03-14. Retrieved 2014-03-14.
 70. ^ a b c d Ade, P.A.R. (BICEP2 Collaboration) (2014). "Detection of B-Mode Polarization at Degree Angular Scales by BICEP2". Physical Review Letters. 112 (24): 241101. arXiv:1403.3985. Bibcode:2014PhRvL.112x1101B. doi:10.1103/PhysRevLett.112.241101. PMID 24996078.
 71. ^ Overbye, Dennis (March 17, 2014). "Space Ripples Reveal Big Bang's Smoking Gun". The New York Times.
 72. ^ a b Overbye, Dennis (June 19, 2014). "Astronomers Hedge on Big Bang Detection Claim". The New York Times. Retrieved June 20, 2014.
 73. ^ a b Amos, Jonathan (June 19, 2014). "Cosmic inflation: Confidence lowered for Big Bang signal". BBC News. Retrieved June 20, 2014.
 74. ^ Planck Collaboration Team (9 February 2016). "Planck intermediate results. XXX. The angular power spectrum of polarized dust emission at intermediate and high Galactic latitudes". Astronomy & Astrophysics. 586 (133): A133. arXiv:1409.5738. Bibcode:2016A&A...586A.133P. doi:10.1051/0004-6361/201425034.
 75. ^ Overbye, Dennis (22 September 2014). "Study Confirms Criticism of Big Bang Finding". The New York Times. Retrieved 22 September 2014.
 76. ^ Samuel Reich, Eugenie (2013). "Polarization detected in Big Bang's echo". Nature. doi:10.1038/nature.2013.13441.
 77. ^ The Polarbear Collaboration (2014). "A Measurement of the Cosmic Microwave Background B-Mode Polarization Power Spectrum at Sub-Degree Scales with POLARBEAR" (PDF). The Astrophysical Journal. 794 (2): 171. arXiv:1403.2369. Bibcode:2014ApJ...794..171P. doi:10.1088/0004-637X/794/2/171. Retrieved November 16, 2014.
 78. ^ "POLARBEAR project offers clues about origin of universe's cosmic growth spurt". Christian Science Monitor. October 21, 2014.
 79. ^ Clavin, Whitney; Harrington, J.D. (21 March 2013). "Planck Mission Brings Universe Into Sharp Focus". NASA. Retrieved 21 March 2013.
 80. ^ Staff (21 March 2013). "Mapping the Early Universe". The New York Times. Retrieved 23 March 2013.
 81. ^ Planck Collaboration (2016). "Planck 2015 results. XIII. Cosmological parameters (See Table 4 on page 31 of pfd)". Astronomy & Astrophysics. 594 (13): A13. arXiv:1502.01589. Bibcode:2016A&A...594A..13P. doi:10.1051/0004-6361/201525830.
 82. ^ Kogut, A.; Lineweaver, C.; Smoot, G. F.; et al. (1993). "Dipole Anisotropy in the COBE Differential Microwave Radiometers First-Year Sky Maps". Astrophysical Journal. 419 (1993): 1–6. arXiv:astro-ph/9312056. Bibcode:1993ApJ...419....1K. doi:10.1086/173453.
 83. ^ Nemiroff, R.; Bonnell, J., eds. (6 September 2009). "CMBR Dipole: Speeding Through the Universe". Astronomy Picture of the Day. NASA. Retrieved 18 May 2018.
 84. ^ Arkani-Hamed, Nima; Cheng, Hsin-Chia; Luty, Markus; Thaler, Jesse (2005). "Universal dynamics of spontaneous Lorentz violation and a new spin-dependent inverse-square law force". Journal of High Energy Physics. 2005 (7): 029. arXiv:hep-ph/0407034. Bibcode:2005JHEP...07..029A. doi:10.1088/1126-6708/2005/07/029.
 85. ^ Inoue, K. T.; Silk, J. (2007). "Local Voids as the Origin of Large-Angle Cosmic Microwave Background Anomalies: The Effect of a Cosmological Constant". Astrophysical Journal. 664 (2): 650–659. arXiv:astro-ph/0612347. Bibcode:2007ApJ...664..650I. doi:10.1086/517603.
 86. ^ Rossmanith, G.; Räth, C.; Banday, A. J.; Morfill, G. (2009). "Non-Gaussian Signatures in the five-year WMAP data as identified with isotropic scaling indices". Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. 399 (4): 1921–1933. arXiv:0905.2854. Bibcode:2009MNRAS.399.1921R. doi:10.1111/j.1365-2966.2009.15421.x.
 87. ^ Bernui, A.; Mota, B.; Rebouças, M. J.; Tavakol, R. (2007). "Mapping the large-scale anisotropy in the WMAP data". Astronomy and Astrophysics. 464 (2): 479–485. arXiv:astro-ph/0511666. Bibcode:2007A&A...464..479B. doi:10.1051/0004-6361:20065585.
 88. ^ Jaffe, T.R.; Banday, A. J.; Eriksen, H. K.; Górski, K. M.; Hansen, F. K. (2005). "Evidence of vorticity and shear at large angular scales in the WMAP data: a violation of cosmological isotropy?". The Astrophysical Journal. 629 (1): L1–L4. arXiv:astro-ph/0503213. Bibcode:2005ApJ...629L...1J. doi:10.1086/444454.
 89. ^ de Oliveira-Costa, A.; Tegmark, Max; Zaldarriaga, Matias; Hamilton, Andrew (2004). "The significance of the largest scale CMB fluctuations in WMAP". Physical Review D (Submitted manuscript). 69 (6): 063516. arXiv:astro-ph/0307282. Bibcode:2004PhRvD..69f3516D. doi:10.1103/PhysRevD.69.063516.
 90. ^ Schwarz, D. J.; Starkman, Glenn D.; et al. (2004). "Is the low-l microwave background cosmic?". Physical Review Letters (Submitted manuscript). 93 (22): 221301. arXiv:astro-ph/0403353. Bibcode:2004PhRvL..93v1301S. doi:10.1103/PhysRevLett.93.221301. PMID 15601079.
 91. ^ Bielewicz, P.; Gorski, K. M.; Banday, A. J. (2004). "Low-order multipole maps of CMB anisotropy derived from WMAP". Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. 355 (4): 1283–1302. arXiv:astro-ph/0405007. Bibcode:2004MNRAS.355.1283B. doi:10.1111/j.1365-2966.2004.08405.x.
 92. ^ Liu, Hao; Li, Ti-Pei (2009). "Improved CMB Map from WMAP Data". arXiv:0907.2731v3 [astro-ph].
 93. ^ Sawangwit, Utane; Shanks, Tom (2010). "Lambda-CDM and the WMAP Power Spectrum Beam Profile Sensitivity". arXiv:1006.1270v1 [astro-ph].
 94. ^ Liu, Hao; et al. (2010). "Diagnosing Timing Error in WMAP Data". Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. 413 (1): L96–L100. arXiv:1009.2701v1. Bibcode:2011MNRAS.413L..96L. doi:10.1111/j.1745-3933.2011.01041.x.
 95. ^ Tegmark, M.; de Oliveira-Costa, A.; Hamilton, A. (2003). "A high resolution foreground cleaned CMB map from WMAP". Physical Review D. 68 (12): 123523. arXiv:astro-ph/0302496. Bibcode:2003PhRvD..68l3523T. doi:10.1103/PhysRevD.68.123523. This paper states, "Not surprisingly, the two most contaminated multipoles are [the quadrupole and octupole], which most closely trace the galactic plane morphology."
 96. ^ O'Dwyer, I.; Eriksen, H. K.; Wandelt, B. D.; Jewell, J. B.; Larson, D. L.; Górski, K. M.; Banday, A. J.; Levin, S.; Lilje, P. B. (2004). "Bayesian Power Spectrum Analysis of the First-Year Wilkinson Microwave Anisotropy Probe Data". Astrophysical Journal Letters. 617 (2): L99–L102. arXiv:astro-ph/0407027. Bibcode:2004ApJ...617L..99O. doi:10.1086/427386.
 97. ^ Slosar, A.; Seljak, U. (2004). "Assessing the effects of foregrounds and sky removal in WMAP". Physical Review D (Submitted manuscript). 70 (8): 083002. arXiv:astro-ph/0404567. Bibcode:2004PhRvD..70h3002S. doi:10.1103/PhysRevD.70.083002.
 98. ^ Bielewicz, P.; Eriksen, H. K.; Banday, A. J.; Górski, K. M.; Lilje, P. B. (2005). "Multipole vector anomalies in the first-year WMAP data: a cut-sky analysis". Astrophysical Journal. 635 (2): 750–60. arXiv:astro-ph/0507186. Bibcode:2005ApJ...635..750B. doi:10.1086/497263.
 99. ^ Copi, C.J.; Huterer, Dragan; Schwarz, D. J.; Starkman, G. D. (2006). "On the large-angle anomalies of the microwave sky". Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. 367 (1): 79–102. arXiv:astro-ph/0508047. Bibcode:2006MNRAS.367...79C. CiteSeerX 10.1.1.490.6391. doi:10.1111/j.1365-2966.2005.09980.x.
 100. ^ de Oliveira-Costa, A.; Tegmark, M. (2006). "CMB multipole measurements in the presence of foregrounds". Physical Review D (Submitted manuscript). 74 (2): 023005. arXiv:astro-ph/0603369. Bibcode:2006PhRvD..74b3005D. doi:10.1103/PhysRevD.74.023005.
 101. ^ Planck shows almost perfect cosmos – plus axis of evil
 102. ^ Found: Hawking's initials written into the universe
 103. ^ Krauss, Lawrence M.; Scherrer, Robert J. (2007). "The return of a static universe and the end of cosmology". General Relativity and Gravitation. 39 (10): 1545–1550. arXiv:0704.0221. Bibcode:2007GReGr..39.1545K. doi:10.1007/s10714-007-0472-9.
 104. ^ Adams, Fred C.; Laughlin, Gregory (1997). "A dying universe: The long-term fate and evolution of astrophysical objects". Reviews of Modern Physics. 69 (2): 337–372. arXiv:astro-ph/9701131. Bibcode:1997RvMP...69..337A. doi:10.1103/RevModPhys.69.337.
 105. ^ Guillaume, C.-É., 1896, La Nature 24, series 2, p. 234, cited in "History of the 2.7 K Temperature Prior to Penzias and Wilson" (PDF)
 106. ^ Eddington, A., The Internal Constitution of the Stars, cited in "History of the 2.7 K Temperature Prior to Penzias and Wilson" (PDF)
 107. ^ a b c d e Kragh, H. (1999). Cosmology and Controversy: The Historical Development of Two Theories of the Universe. ISBN 978-0-691-00546-1. "In 1946, Robert Dicke and coworkers at MIT tested equipment that could test a cosmic microwave background of intensity corresponding to about 20K in the microwave region. However, they did not refer to such a background, but only to 'radiation from cosmic matter'. Also, this work was unrelated to cosmology and is only mentioned because it suggests that by 1950, detection of the background radiation might have been technically possible, and also because of Dicke's later role in the discovery". See also Dicke, R. H.; et al. (1946). "Atmospheric Absorption Measurements with a Microwave Radiometer". Physical Review. 70 (5–6): 340–348. Bibcode:1946PhRv...70..340D. doi:10.1103/PhysRev.70.340.
 108. ^ a b George Gamow, The Creation Of The Universe p.50 (Dover reprint of revised 1961 edition) ISBN 0-486-43868-6
 109. ^ Gamow, G. (2004) [1961]. Cosmology and Controversy: The Historical Development of Two Theories of the Universe. Courier Dover Publications. p. 40. ISBN 978-0-486-43868-9.
 110. ^ Erwin Finlay-Freundlich, "Ueber die Rotverschiebung der Spektrallinien" (1953) Contributions from the Observatory, University of St. Andrews; no. 4, p. 96–102. Finlay-Freundlich also gave two extreme values of 1.9K and 6.0K in Finlay-Freundlich, E.: 1954, "Red shifts in the spectra of celestial bodies", Phil. Mag., Vol. 45, pp. 303–319.
 111. ^ Weinberg, S. (1972). Oxford Astronomy Encyclopedia. John Wiley & Sons. p. 514. ISBN 978-0-471-92567-5.
 112. ^ Helge Kragh, Cosmology and Controversy: The Historical Development of Two Theories of the Universe (1999) ISBN 0-691-00546-X. "Alpher and Herman first calculated the present temperature of the decoupled primordial radiation in 1948, when they reported a value of 5 K. Although it was not mentioned either then or in later publications that the radiation is in the microwave region, this follows immediately from the temperature ... Alpher and Herman made it clear that what they had called "the temperature in the univerese" the previous year referred to a blackbody distributed background radiation quite different from the starlight".
 113. ^ Shmaonov, T. A. (1957). "Commentary". Pribory i Tekhnika Experimenta (in Russian). 1: 83. doi:10.1016/S0890-5096(06)60772-3.
 114. ^ It is noted that the "measurements showed that radiation intensity was independent of either time or direction of observation ... it is now clear that Shmaonov did observe the cosmic microwave background at a wavelength of 3.2cm"
 115. ^ Naselsky, P. D.; Novikov, D.I.; Novikov, I. D. (2006). The Physics of the Cosmic Microwave Background. ISBN 978-0-521-85550-1.
 116. ^ Helge Kragh (1999). Cosmology and Controversy: The Historical Development of Two Theories of the Universe. Princeton University Press. ISBN 978-0-691-00546-1.
 117. ^ Doroshkevich, A. G.; Novikov, I.D. (1964). "Mean Density of Radiation in the Metagalaxy and Certain Problems in Relativistic Cosmology". Soviet Physics Doklady. 9 (23): 4292–4298. Bibcode:1999EnST...33.4292W. doi:10.1021/es990537g.
 118. ^ Nobel Prize In Physics: Russia's Missed Opportunities, RIA Novosti, Nov 21, 2006
 119. ^ Sanders, R.; Kahn, J. (13 October 2006). "UC Berkeley, LBNL cosmologist George F. Smoot awarded 2006 Nobel Prize in Physics". UC Berkeley News. Retrieved 2008-12-11.
 120. ^ Kovac, J.M.; et al. (2002). "Detection of polarization in the cosmic microwave background using DASI". Nature (Submitted manuscript). 420 (6917): 772–787. arXiv:astro-ph/0209478. Bibcode:2002Natur.420..772K. doi:10.1038/nature01269. PMID 12490941.
 121. ^ Readhead, A. C. S.; et al. (2004). "Polarization Observations with the Cosmic Background Imager". Science. 306 (5697): 836–844. arXiv:astro-ph/0409569. Bibcode:2004Sci...306..836R. doi:10.1126/science.1105598. PMID 15472038.
 122. ^ A. Readhead et al., "Polarization observations with the Cosmic Background Imager", Science 306, 836–844 (2004).
 123. ^ "BICEP2 News | Not Even Wrong".
 124. ^ Cowen, Ron (2015-01-30). "Gravitational waves discovery now officially dead". nature. doi:10.1038/nature.2015.16830.
 125. ^ Planck Collaboration; et al. (July 2018). "Planck 2018 results. I. Overview and the cosmological legacy of Planck". Bibcode:2018arXiv180706205P. Cite journal requires |journal= (help)

Further reading

 • Balbi, Amedeo (2008). The music of the big bang : the cosmic microwave background and the new cosmology. Berlin: Springer. ISBN 978-3540787266.
 • Evans, Rhodri (2015). The Cosmic Microwave Background: How It Changed Our Understanding of the Universe. Springer. ISBN 9783319099279.

External links