تائوئیسم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
مراسم تائو در کوئینگ یانگ گونگ (معبد بز سبز) در چنگدو

تائوئیسم، دائوئیسم (به چینی: 道教) و (به انگلیسی: Taoism) یا فلسفه تائو، روش فکری منسوب به لائوتسه فیلسوف چینی که بر اداره مملکت بدون وجود دولت و بدون اعمال فرم‌ها و اشکال خاص حکومت مبتنی است که در قرن ۶ ق. م در چین با مجموعه‌ای از معتقدات و مناسک و اعمال مذهبی پیدا شد و بعدها با مسائلی فلسفی و عرفانی نقش بست. این اعتقاد اکنون ۲۵۰۰ ساله است و ریشه آن به کشور چین بازمی‌گردد.

خاستگاه تائوئیسم[ویرایش]

بنیانگذار این دین فردی به نام لائوتسه است. او یکی از بزرگ‌ترین فیلسوفان بعد از کنفوسیوس بود. وی از سیاست بیزار بود و شغلش کتابدار سلطنتی چو بود که به آن علاقه‌ای نداشت؛ بنابراین در صدد ترک چین برآمد. هنگامی که قصد عبور از مرز چین را داشت مرزبانی به او گفت: «حال که دستگاه حکومت را ترک و گوشه نشینی را انتخاب می‌کنی، برای من کتابی بنویس» او کتابی را در دو بخش که مجموعاً ۵۰۰۰ کلمه داشت نوشت و بعد از آن آواره شد. محل مرگ وی مشخص نیست اما گفته می‌شود که ۸۷ سال عمر کرد. نام کتاب او تائو ته جینگ به معنای راه و فضلیت بود. به نظر برخی از محققان اندیشه‌های اولیه تائویی قبل از لائوتسه بوده ولی او آن را زنده کرده‌است.

کتاب اصلی تائویسم تائو ته چینگ هزار و دویست جلد است که در طول پانزده قرن تنظیم شده‌است.[۱]

معناشناسی[ویرایش]

لائوتسه در نخستین جمله دائودجینگ تعریف دائو را امری محال می‌داند. از اینرو، دائو در پرده‌ای از اسرار نهانی و ازلی مستور است.[۲] واژه تائو در فارسی به معنای راه و فضیلت ترجمه شده‌است. راهی که پیروان این آیین باید در آن حرکت کنند. تائوئیست‌ها اعتقاد دارند که تفکر فقط در مباحث بکار می‌رود و بی‌ارزش است. تفکر قبل از هر سودی دارای زیان است. آن‌ها اعتقاد دارند که برای راه درست زندگی باید عقل را طرد کرد. به همین دلیل آن را حقیر دانسته و می‌گویند انسان باید به سادگی و گوشه‌گیری و غرق شدن در طبیعت بپردازد. آن‌ها می‌گویند دانش فضیلت نیست بلکه هر چه علم بیشتر شود برشمار رذائل افزوده می‌شود. دانش از خرد به دور است و میان یک خردمند و عارف دانشمند تفاوت زیادی وجود دارد. بدترین حکومت از نظر تائوئیست‌ها حکومت فلاسفه است. فیلسوفان در سایه پندارهای خود جریان طبیعی را به شکلی مسخ شده مطرح می‌کنند. آن‌ها می‌گویند: فیلسوفان کارشان سخن‌آوری و پندارسازی است و این ناتوانی آن‌ها را می‌رساند. آن‌ها می‌گویند: روشنفکر دولت و حکومت را به خطر می‌اندازد، زیرا در قالب و مقررات سخن می‌گوید. اما در مقابل فرد ساده دل که در امور شخصی خود لذت کار مقرون به آزادی را دریافته‌است، اگر به قدرت برسد برای جامعه خطر کمتری نسبت به روشنفکر و فیلسوف دارد. زیرا ساده دل می‌داند که قانون خطرناک است و قبل از هر فایده‌ای ضرر دارد. پس چنین فرمانده ساده دلی تا می‌تواند در زندگی مردم کمتر پیچیدگی ایجاد می‌کند؛ و آن‌ها را به حیات ساده که مطابق طبیعت است سوق می‌دهد. تائوئیست‌ها کتابت را امری اهریمنی و مایه پریشانی می‌دانند. آن‌ها اعتقاد دارند که نوآوری همیشه به ثروت ثروتمندان و زور زورمندان می‌افزاید؛ بنابراین به کتابت و صنعت توجه‌ای ندارند. داد و ستد را در حد روستاها قبول دارند.

جنبه‌های آئین تائو[ویرایش]

جنبه فلسفی یا صورت مثبت[ویرایش]

می‌گویند که این دین نیست بلکه، فلسفه‌ای است که در قرن ۴ و ۵ ق. م مطرح شده‌است؛ و کنفوسیوس در قرن ۶ ق. م با یکی از فلاسفه تائویی به نام (یانگ چو) ملاقات داشته‌است که سعی می‌کرده تمدن بشری را کنار بگذارد.

یانگ چو در در قرن ۵ ق. م می‌زیسته‌است. او می‌گوید: نظام اجتماعی مردم چین دچار آشفتگی شده و امراض علاج ناپذیری بر جامعه استیلا پیدا کرده و حیات مردم را به خطر انداخته‌است. پس هر کس مسئول نفس خودش است ولاغیر؛ بنابراین او زندگی خود را در اولویت قرار داد و آن را گرانبهاتر از هر چیز می‌دانست؛ و گفت: «نباید اشیاء و امور خارجی بر شخصیت و روح انسان غلبه کند.» یانگ چو و پیروان او به راه تسلیم صرف رفتند و آخرین حکیمی که در این راه به سرنوشت گردن نهاد چوانگ تزو بود.

چویانگ تزو گفت: «وقتی دست چپ من به شکل خروس درآید آن را علامت زمان شب می‌دانم و اگر دست راست من به شکل کمانی در آید، آن را آلت شکار مرغی قرار خواهم داد. اگر پایم به شکل چرخ درآید و جان من مانند اسب دونده‌ای شود بر آن سوار خواهم شد و حرکت خواهم کرد و به اسب احتیاج ندارم». به این صورت متوجه می‌شویم که نظر وی ساده اندیشی و طبیعت‌گرایی بوده‌است. به عقیده تائوئیست‌ها مرد حکیم و دانشمند کسی است که راز سعادت عمر و کلید نیک‌بختی را در زندگی به دست آورد و به قضا و قدر تسلیم شود و به جریان حوادث راضی باشد. آن‌ها نفس خود را تسلیم راه تائو کردند و اعتقاد داشتند هر کس که راه طبیعت را انتخاب کند، طبیعت گوهر سعادت عمر و صفای نفس به او عطا می‌کند.

برخی از متفکران بعدها کتاب (تائو چینگ و چوآنتزو) را جمع‌آوری و کتاب دینی خود قرار دادند. در این کتاب آمده‌است «شن تائو زندگی خود را بر ترک دانش گذاشت و تن را به تقدیر سپرد، و نسبت به اشیا وامور دنیوی بی اعتنا شد. او گفته «دانش غیر از معرفت نیست.» او دانش را بی‌اعتبار دانسته و در صدد نابودی آن بود. او تفکر گذشته و آینده را ترک و به همه چیز بی‌تفاوت بود و به هرجا که سوق داده می‌شد می‌رفت. او همانند گردبادی سیار به هر کجا می‌رفت و خود را در معرض باد طبیعت قرار می‌داد. کتاب تائوچینگ که همان فلسفه تائو است در قرن ۴ ق. م تنظیم شده فلسفه آن بر این قائده‌است که «هر گاه اشیا در طریق طبیعی سیر کنند هر آیینه با نهایت هماهنگی و تناسب و کمال حرکت خواهد کرد. تائو یک راه ازلی است و به هیچ مانع و حایلی برخورد نمی‌کند به سهولت و نرمی پیش می‌رود. تائو تعریف غیرممکنی دارد و می‌گویند که کلمات و عباراتی که در زمان حادث بوجود می‌آید ممکن نیست بر امری ازلی و قدیمی احاطه داشته باشد؛ بنابراین هر اسمی بر تائو عین حقیقت آن است.»

تائو در پرده‌ای از اسرار است. سعی و تلاش در طلب تائو انسان را به حالت سرمدی قبل از وجود (عالم عدم) می‌کشاند. در این کتاب مطرح شده که تائو چگونه در عالم هستی اثر گذاشته‌است و تائو خودش پاسخ می‌دهد که: «هدف انسان در زندگی آن است که خودش را با تائو هماهنگ کند تا در طول عمر به حد کمال برسد. همان گونه که زمین و آسمان در اثر جریان تائو به تناسب و التزام کاملی رسیده‌اند و همان‌طور که خاقان‌های دوران گذشته در نتیجه تسلیم مطلق خود به طریقه تائو برای خود و رعایای خود خوش‌بینی و فراوانی به بار آورند. بر همین قیاس هم، هر فرد می‌تواند به مرتبه سلامت و سعادت برسد به شرط آن که زندگی خود را با تائو هم وزن کند. تائوئیست‌ها اعتقاد دارد که انسان فاعل مختار است و در انتخاب روش زندگی خود آزاد است و حتی می‌تواند راهی را بر خلاف راه ازلی تائو پیش گیرد که حاصل آن رنج و درد است. شاید انسان از روی پندار و غرور خود را بزرگ‌تر از طبیعت ببیند و تصور کند که می‌توان بر طبیعت پیروز شود. اما این خیال باطل است و انسان گرچه مختار است و تائو او را آزاد گذاشته، ولی تا می‌تواند باید با قانون تائو معارضه نکند.»

می‌گویند که طبیعت مشوق و نیکوکار نیست و با بی‌رحمی و بی‌تفاوتی هر چه خواست می‌کند. هر که با تائو مخالفت کرد نابود می‌شود. هرکس خودخواه است هرگز نخواهد درخشید و خود پسند هرگز راه کمال نخواهد پیمود. چنین کسی مانند غده‌ای ناهنجار مورد نفرت تائو خواهد بود. تائو پر خروش نیست بلکه خاموش و بی‌آزار است که دیده و شنیده نمی‌شود و باید با حالت کشف و شهود آن را شناسایی کرد.

چینی‌ها اعتقاد دارند که تائو به معنای راه و صراط است. آسمان، زمین و انسانها می‌توانند خود را با تائو هماهنگ سازند تا از کمال وجودی خود بهتر بهره ببرند. تائو ضمن آن که ساکت راکد است در عین حال هیچ کاری و چیزی نیست که نکرده باشد. کسانی که راه تائو را مطالبت نمی‌کنند شاید به‌طور موقت در اعمال خود کامیابی جزئی داشته باشند، ولی خبر ندارند که قانون تائو تغییرناپذیر است. تائو در مقابل همه چیز ثابت و استوار است و هر حرکتی بر خلاف تائو اگر به آخر هم برسد فوری واکنش خواهد داشت.

تائوئیست‌ها اعتقاد دارند که همه چیز به عالم وجود برمی‌گردد و از آنجا به عالم عدم بازگشت می‌کند. بسیاری از چیزها که در عالم رشد کرده و شکوفا شده‌است دوباره به اصل خود بازمی‌گردد. یعنی همه چیز به نقطه حرکت خود رجوع می‌کند و در آنجا همه موجودات به هم آمیخته شده و یک واحد مطلق را تشکیل می‌دهد و این نتیجه معیشت راه تائو است. تمامی موجودات که در زیر آسمان جای گرفته‌اند اسیر قدرت تائو هستند. تائو همواره خود را تیره و تار نشان می‌دهد ولی ثابت و اصیل است و ضمن مخفی بودن بر همه موجودات احاطه دارد. تائو با چشم دیده نمی‌شود و به همین دلیل تصور می‌کنند که تائو نامعلوم و معدوم است. اگر به او گوش بسپارند، چیزی شنیده نمی‌شود بنابراین تصور می‌کنند که آرام است. اگر دست به سوی او دراز کنند نمی‌توانند او را لمس کنند؛ بنابراین تائو را جز لایتناهی می‌دانند.

حواس انسان‌ها تائو را موشکافی می‌کند ولی عاقبت سرگردان و حیران می‌شوند. تائو شخصیت و هویت ندارد اما همه شخصیت‌ها و هویت‌ها مظاهر گوناگون او هستند که در دنیا ظاهر شده‌اند. او دارای صورت و شکل نیست و از این رو افراد متفکر دربارهٔ او اندیشه می‌کنند اما برای او هیچ گونه رسم پرستش و عبادت به جا نمی‌آورند. او به استدعا و التماس مردم پاسخ نمی‌دهد بلکه یک سبک عملی و ازلی است که به واسطه تائو همه معدوم‌ها به وجود می‌آیند. همه چیز در اثر تائو از نیست به هست در می‌آید؛ و اگر در مورد آن تفکر خاصی داشته باشند به جایی نمی‌رسد. از آن جایی که سرنوشت تائو سرنوشت همه چیز را معین می‌کند می‌توان آن را حاکم نامید که اطاعت و توافق با اراده آن یک نوع ایمان عرفانی لطیف است که از فلسفه بالاتر است و هر کس سعی دارد تا خود را با این حقیقت ازلی وفق دهد.

در کتاب تائو چینگ که تعلیمات تائو در آن درج شده‌است تعالیم اخلاقی زیادی دیده می‌شود که از دو قاعده (مثبت و منفی) پیروی می‌کند. هر تائویی که در قاعده مثبت وارد می‌شود در قاعده منفی نیز وارد می‌شود تا به آن تعلق یابد. مردی که به تعالیم تائو رفتار کند در اثر هم وزن ساختن وجود خود با تائو دارای یک نیروی سحری خواهد شد که این نیروی سحری جنبه منفی دارد و از برکت آن هیچ‌کس و هیچ چیز بر او غالب نمی‌شود و حتی می‌تواند با افراد قسی‌القلب و جانوران درنده و … مقابله کند و از مرگ در امان باشد. کسی که دارای نیروی تائو باشد حیات طولانی دارد و می‌تواند از انحلال و ضعف قوا مصون بماند. در این کتاب آمده‌است «من بدان کسانی که به من نیکی کنند، نیکی می‌کنم؛ و بدان‌ها که نیکی نمی‌کنند نیز نیکی می‌کنم و این چنین نیکی باقی می‌ماند» در جایی دیگر می‌گوید «این که مردم را دروغگو می‌شماری، این عیب در خودت هست. چرا که سخن آن‌ها را قبول نداری» تائو چینگ می‌گوید: فرضیه حکومتی چین با این عبارت مشخص می‌کند که تنهاترین اصل سیاسی که تائو در کتاب تائو چینگ سازگار است آزاد گذاشتن مردم است. عدم ملاحظه حکومت در زندگی مردم راه پایداری صلح آزادی است.

تائو به‌طور ازلی وابدی غیرفعال است ولی با این همه چیزی و کاری نیست که او نکرده باشد. اگر خاقان و حاکمان چین در برگه نوشته‌اند این اصل را رعایت می‌کردند همه به راه صلاح پیش می‌رفت.

در این کتاب مدینه فاضله را روستایی کوهستانی معرفی می‌کند، سرزمین کوچک با جمعیت اندک که در آن ماشین‌های وجود دارد که چندین برابر انسان‌ها کار می‌کنند. اما مردم از آن‌ها استفاده نمی‌کنند و نمی‌خواهند که به جای دیگر مهاجرت کند. در این سرزمین وسیله نقلیه فراوان است اما کسی مایل به راندن آن نیست. جنگ‌افزار جنگی فراوان است ولی کسی حاضر به استفاده از آن نیست. در واقع مردم روستا می‌خواهند با صلح و صفا زندگی کنند؛ بنابراین دیگر محلی برای جنگ و نزاع وجود ندارد. در این کتاب آمده‌است «اسلحه هر چند زیبا است ولی وسیله‌ای مورد اکراه است و باید از آن دوری کرد.»

جنبه سحری یا جادویی[ویرایش]

مردم چین از قدیم در صدد عمر طولانی بودند و در آیین تائوئیسم جنبه‌هایی در جهت رسیدن به سحر مطرح شد. مثلاً خود تزو می‌گوید: هر کس که در کنه تائو وارد شود به حیات ابدی می‌رسد و در این صورت هیچ درنده و گزنده‌ای نمی‌تواند به او زیان برساند. همان‌طور که در زمان خاقان «فوشی» چنین اتفاقی افتاد و او به تائو وصل شد و عمر جاودانه پیدا کرد و به آسمان صعود کرد. هم چنین فرشته غربی یا ملکه مادر که زنی بود به تائو وصل شد و عمر جاودانه یافت. کم‌کم تائو جنبه سحری پیدا کرد و در زمان خاقان «ووتی» از سلسله «هان» فالگیری به نام «لی شائو چین» خاقان را فریب داد و به او گفت: برو در کنار کوره کیمیاگری که در فلان کوه قرار دارد و به کمک ارواح آسمانی «شنجرو» را به طلا تبدیل کن و از آن طلاها ظروفی درست کن و غذای خود را در آن بخور تا عمر جاودانه پیدا کنی.

و در مورد دیگر به خاقان گفت: که به کوه «تای شان» برود و با انجام اعمال و تشریفات خاصی برای ارواح آسمانی از مرگ خلاصی پیدا کند و حیات ابدی پیدا نماید. همان‌طور که خاقانی قبل از تو این کار را کرد و عمر جاودانه یافت.

از قرن اول میلادی سحر در آیین تائو جای خود را باز کرد و اغلب خاقان‌ها عمر جاودانه پیدا کردند. یک خاقان چینی به نام «چانگ تائولینگ» از چین غربی به چین شرقی مهاجرت می‌کند و انجمن سرّی به نام «۵ پیمانه برنج» تشکیل می‌دهد؛ و هر کس می‌خواست که به عضویت آن درآید باید ۵ پیمانه برنج می‌آورد؛ بنابراین چانگ تائولینگ به معلم آسمانی لقب می‌گیرد و بعد از ۱۲۲ سالگی سوار بر ببری به آسمان می‌رود. پس از او جانشینانش راه او را ادامه می‌دهند و مردم هدایایی زیاد برای او تقدیم می‌کنند. تا این که ثروت آنان بیش از حد می‌شود و این موضوع تا انقلاب کمونیستی چین ادامه داشت.

از قدیم در تائو جادوگری تأثیر زیادی داشت. محقق برجسته‌ای که در قرن چهارم به نام «کوهونگ» زندگی می‌کرد کتابی می‌نویسد که در آن زمان، انواع و اقسام تائو را ذکر می‌کند و طریقه رسیدن به آن را ریاضت هر روزه و تارک دنیا بودن می‌داند تا این که به امداد غیبی برسند. او در کتابش از مهر سحری نام می‌برد که اگر آن را بر گل بزنند و آن را بر طویله حیوانات؛ انبار و خانه‌های خود آویزان نمایند؛ هیچ روح خبیثی نمی‌تواند از آن عبور کند.

جنبه دینی[ویرایش]

از سال ۱۶۵ میلادی آیین تائو رنگ دینی پیدا کرد و در آن سال خاندانی به نام «هوآن» از سلسله هان رسماً هدایایی را به لائو تزو که مؤسس تائو بود تقدیم کرد و معبد مخصوص را برای او بنا کرد و رسماً به آن جنبه دینی داد. اما مجدداً این جنبه دینی کم رنگ شده تا در دوران «لی شی مین» در قرن هفتم که بنیان‌گذار سلسله «تانگ» بود به وی ایمان آورد و رسمیت مخصوص به آیین تائو می‌دهد.

در قرن هفتم در سراسر چین آیین بودا رواج پیدا می‌کند و آیین کنفوسیوس نیز پیروان فراوان داشت. با آن که فضلا به آیین بودا گرایش داشتند امّا به لحاظ اخلاقی به آیین کنفوسیوس تمایل داشتند؛ بنابراین تائو از نظر روشنفکران و طالبان علوم غیبی یک نوع مقبولیت داشت ولی هیچ‌یک از آیین‌های تائو و کنفوسیوس افراد بی‌سواد را راضی نمی‌کرد و آن‌ها به آیین بودایی گرایش داشتند. در آیین تائو منابعی وجود داشت که در برابر آیین بودا که ارمغان سرزمین بیگانه بود می‌توانست قد علم کند و به همین خاطر افسانه‌های زیادی برای لائو تزو مطرح شد. آن‌ها برای خاقان الوهیت قایل شدند و آن را عالم اسرار می‌دانستند؛ و در کنار معبد او به تقلید از بوداییان مجسمه‌هایی ساختند و نوشته‌هایی در ردیف صحف مرسل بود و معابد بزرگی در مقابل بوداییان بنا کردند؛ بنابراین مردم می‌آموختند که در این معابد روح لائو تزو حاکم است و او را به عنوان معبودی برجسته قرار دادند. این روش در تائو بدون غرض نبود. در سال ۱۰۰۴ میلادی «چن تسونگ» خاقان چین از تاتارهای ختن شکست خورد که این برای حکومت او یک ننگ محسوب می‌شد و به عبارتی اعتبار خود را از دست داد؛ بنابراین برای چاره جویی به دنبال ساحران و جادوگران رفت و وزیر مکار او پیشنهاد داد که از طریق امور غیرواقعی (دروغ و شیادی) آبروی خودش را بدست آورد. اما وی قبول نکرد.

وزیر گفت خاقان‌های چین در گذشته بعد از شکست به این نیرنگ‌ها متوسل می‌شدند و چاره‌ای جز این نیست؛ بنابراین با مراجعه به کتابخانه سلطنتی و هم فکری دانشمندان، نظریه وزیر تأیید شد و در سال ۱۰۰۸ میلادی مجلسی تشکیل و در آن اعلام شد که در رؤیایی به او نشان داده شد که ملکوت آسمانی به او فرمان داده‌است و الان نیز آن فرمان از دیواره دروازه شهر آویخته شده‌است. نوشتار طومار چیزی شبیه به کتابت لائوتزو بود. مردم با دیدن این طومار بر دروازه شهر تسونگ را معظم و معزز معرفی کرده و طومار مذکور به سراسر چین فرستاده شد. در سال ۱۰۱۲ میلادی مجدداً اعلام شد که در مکاشفه‌ای نگارنده طومار (یوهوانگ) بوده‌است. وی در قرن ۹ میلادی فردی در ردیف لائوتزو بود و به همین دلیل در میان مردم جایگاه ویژه‌ای پیدا کرد و مردم از خاقان راضی شدند و از دینی که او در آن مورد نظر و تفقد خدایان اساطیری قرار گرفته بود شاد شدند و از آن زمان به بعد خاقان را آسمانی و یگانه ذات واحد می‌دانستند و شروع به ساخت یک هزار حکایت برای مردم کردند.

تسونگ برای جلب رضایت مردم کم‌کم صحبت از بهشت و دوزخ کرد و گفت افرادی که نیکوکار هستند به بهشت می‌روند که مکان آن جزیره‌ای است بین چین و ژاپن و تاکنون کسی از آنان بازنگشته‌است و دوزخ مکانی است که در آن افراد بد عذاب و شکنجه می‌شوند. از آن زمان به بعد در آیین تائو روحانیون آمدند و به این اندیشه‌های خرافی دامن زدند و مردم به لائو تزو اعتقاد خاصی پیدا کردند. آن‌ها تزو را خاقان عالم زبر جدین می‌دانستند. کم‌کم تثلیت و سه‌گانه پرستی در آیین ریشه پیدا کرد و ثالوثی به نام سه گوهر طاهر که شامل (لائوتزو/لینگ پانو/یوهوانگ) بود شکل گرفت.

آن‌ها اعتقاد دارند که ۸ روح جاوید به اتفاق خدای کانون خانوادگی و خدای محافظ شهر بر کل عالم حکومت می‌کند. در افسانه‌های تائویی ارواح جایگاه زیادی دارند و می‌گویند که آن‌ها در کوهستان‌های مرتفع زندگی می‌کنند و ابتدا انسان‌های زاهد و ریاضت کش بودند که یکی از آن‌ها شراب ناب درست می‌کند و دیگری آن را می‌نوشد و یکی نی می‌نوازد و مابقی آن‌ها را نگاه می‌کنند.

خدای (هوشین کو) در ابتدا دختری بود که در مغازه فردی زندگی می‌کرد و در اثر ریاضت به ابدیت رسید. خدایان حافظ دروازه‌ها ۲ نفر هستند که در اول هر سال مورد احترام قرار می‌گیرند. تصاویر آن‌ها با البسه سپاه، نیزه و شمشیر مشخص است که به روی دو لنگه درب دروازه آویزان می‌کنند. تا به برکت آن‌ها به شهر آسیب نرسد. با این اوصاف آیین تائو دوام نیاورد.

شخصیت چوانگ تزو[ویرایش]

چوانگ تزو شخصیتی دیگری است که در تائو اهمیت و جایگاه خاصی دارد. او در قرن ۴ ق. م می‌زیست و در فلسفه تائو شناخته شده‌است. او سعی می‌کرد که دستورهای لائو تزو را انتشار دهد. او که دارای ۳۳ مقاله‌است در حقیقت مبانی افکار کنفوسیوس را دنبال می‌کند. او در حالی که به تائو ایمان داشت و آن را مرکزیت وجود می‌دانست اما در مسئله تبدیل صورت تائو یا تحویل طبیعت از کتاب تائو چینگ فراتر رفته و می‌گوید: «اشیا و موجودات عالم در یک حرکت دایره‌ای از وجود و تحول دور می‌زند. زمان‌ها به‌طور متوالی فرا می‌رسد و فصول چهارگانه از پی هم می‌گذرد و هر کدام که وارد می‌شود دیگری نابود می‌شود؛ و از این دایره بی‌نهایت (یانگ و یین) بوجود می‌آید؛ و این فعل و انفعالات که در اثر ادغام بوجود می‌آید میان مردم و تا ابد وجود خواهد داشت.»

چوانگ تزو برای مبدأ سکون و عدم فعالیت که از اصول مهم تائو است استدلال می‌کند که «چون در این عالم قاعده تبدیل احوال طبیعی به‌طور منظم حکم فرما است به همین دلیل نیک و بد مطلق وجود ندارد؛ و نیکی وبدی هر دو نسبی هستند. همه اشیا در حدود خود مساوی هستند و هر چیزی را که طبیعت یعنی تائو در زمان حال بوجود می‌آورد مانند چیزهایی است که در زمان گذشته و آینده بوجود آورد یا خواهد آورد. وهمه آن‌ها در زمان خود خوب و ضروری هستند؛ بنابراین خوب و بد یا خیر و شر مطلق وجود ندارد و با مثالی می‌گوید:اگر انسان در مردابی بخوابد به بیماری فلح مبتلا می‌شود ولی همین مرداب برای مارماهی مناسب است. برای انسان زندگی به روی شاخه درخت خطرناک است ولی برای میمون مناسب است. در نتیجه خوبی و بدی یک امر واحد برای انسان، مارماهی و میمون نیست؛ و هر کدام نسبت به دیگری فرق می‌کند و هیچ‌کدام قاعده مطلق نیست. این اندیشه باعث شد که او دربارهٔ گذشته نیز نظر دهد که «ما آن کس را که در زمان نامناسب به خطا آمد و بر ضد جریان آب شنا کرد ناحق می‌خوانیم و آن کس را که به هنگام مناسب آمد و با زمان خود سازگار بود حامی حق می‌دانیم. شما چگونه بین بلندی و پستی فاصله می‌نهید و بین کوچک و بزرگ قیاس می‌کنید). چونگ تزو می‌گوید: شیر دریایی که یک پا دارد بر هزار پا حسد می‌ورزد و مار بر باد و باد نیز در کار چشم حیران است؛ و چشم بر فکر وعقل حسد می‌ورزد."

شیر دریایی به هزار پا می‌گوید من در آرزوی یک پای دیگر هستم ولی به مراد خود نمی‌رسم. تو این همه پا را از کجا آورده‌ای؟ او می‌گوید: طبیعت من چنین است و من در ساختن آن هیچ نقشی ندارم. هزار پا به مار می‌گوید: چگونه من با این همه پا نمی‌توانم به تندی تو که هیچ پا نداری حرکت کنم؟ مار می‌گوید: این یک ساختمان طبیعی است و در آن هیچ تغییری روانیست؛ و به پا هیچ حاجتی ندارم. مار به باد می‌گوید: من می‌توانم در یک جهت به سرعت حرکت کنم اما شکل و اندام دارم. چطور تو که هیچ شکل و اندام نداری می‌توانی از شمال به جنوب و از شرق به غرب بوزی و همه جا را درنوردی؟ باد می‌گوید: درست است که همه دنیا را درمی‌نوردم و حتی درختان تنومند را می‌شکنم و حتی بناهای بزرگ را ویران می‌کنم اما آن که بتواند مرا پس بزند از من تواناتر است.

تزو می‌گوید که باد خردمند است و در داوری به کسی حسد نمی‌ورزد؛ و در تحلیل عاقلانه روشن ساخت که قدرت او با دیگران متفاوت است؛ و همان باد به‌طور نسبی خالی از ضعف نیست. چرا که گفت «هر کس که مرا پس بزند از من تواناتر است.»

از این سو باد با نیروی قدرت به راهی می‌رود که طبیعت نشان داده‌است. چونگ تزو این منطق را برای انسان صادق می‌داند و می‌گوید: «انسان نباید دربارهٔ بزرگ و کوچک، بلند و پست، درست و نادرست مجادله کند بلکه باید همه چیز را به تقدیر و تغییر تائو بسپارد که اگر چنین کند در وحدت طبیعت به باد و مار و هزارپا خواهد پیوست.»

لانگ تزو اعتقاد داشت که مرد حکیم حواس خود را برای درک اشیا متغیر و موجودات متعدد عالم وجود یا عالم ماده به‌طور انفرادی خسته نمی‌کند بلکه همیشه سعی می‌کند که در اموال کلی عالم سیر کند و با چشم جهان‌بین خود بر مطلق اشیا نظر کند.

از دید تزو جان انسان در تائو جای دارد و در تائو ذرات وجود او مطرح است؛ بنابراین تمایز و تباین را ترک می‌کند و همه چیز را در عالم یکی می‌داند؛ و در مثالی می‌گوید: بشنو ولی نه با گوش خود بلکه با فکر خود و فکر کن با جان خود. بگذار حس شنیدنت با همان گوش بماند و فکرت با همان تصاویر و تخیلات خود درنگ کند ولی تو از جان و روان خودت پرتو بگیر و با سلامت با خارج سازگار باش که تائو همین است. چوانگ با همین عقیده مبانی فلسفی خود را پیش می‌برد و بدون آن که غم و اندوهی به خود راه دهد و بی‌دردسر زندگی خود را طی می‌کرد.

در حکایتی از او می‌گویند: زمانی که زن تزو مرگش فرارسید دوستی به نام «هوی تزو» داشت که مرد عاقلی بود. وی برای تسلیت به دیدن تزو رفت؛ و دید که تزو در گوشه‌ای نشسته‌است و طبلکی می‌زند. مرد گفت: زنت مرده و پسرت بی‌سرپرست شده. خجالت نمی‌کشی؟

گفت: اول که زنم مرد افسوس خوردم. اما بعد فکر کردم متوجه شدم که او از ازل بی‌جان بوده و صورت و شکلی هم نداشته‌است و از لوث ماده نیز پاک بوده‌است. در طول یک دوره آشفتگی که اسمش حیات و زندگی است. این ماده به وجود آمده و شکل گرفت و این صورت جان پیدا کرد و به صورت زن درآمد. حال که کارها بر عکس شده‌است یعنی تغییر و تبدیل انجام شد و این صاحب جان بی‌جان شد و این صاحب صورت ترک صورت گفته و نابود شده دیگر باید غصه بخورم؟ و سرگذشت زن من عین فصول سال است که می‌آیند و می‌روند و پابرجا نیستند و همان‌طور که بر آن‌ها افسوس نباید خورد بر مرگ زن من نیز نباید افسوس خورد و اگر افسوس بخورم از حقیقت تقدیر جاهل مانده‌ام.

یکی دیگر از مسایلی که دربارهٔ او مطرح می‌کنند این است که روزی در کنار رودخانه‌ای نشسته بود و ماهی می‌گرفت؛ و دو نفر از طرف حاکم «چو» آمدند و گفتند که او نزد وی شود. تزو گفت: من شنیده‌ام که در نزد حاکم لاک‌پشتی است که ۳۰۰۰ سال پیش مرده و از اجدادش به او رسیده و آن را مقدس می‌شمارد. به نظر شما اگر این لاک‌پشت زنده باشد و در لجن زار زندگی کند بهتر است یا مرده باشد و درون محفظه‌ای نگهداری شود و مقدس بشماریدش؟

گفتند: اگر زنده باشد. گفت: من الان زنده‌آم و در لجن زار!

برای مطالعهٔ بیشتر در تفکر و فلسفهٔ چوانگ تزو (جوانگ زه) می توانید به منابع زیر مراجعه کنید:

 • صوفیسم و تائوئیسم، نوشتهٔ توشیهیکو ایزوتسو، ترجمهٔ محمدجواد گوهری، نشر روزنه.
 • آزادی همچون آری گفتن، اثر گِلینگ شانگ، ترجمهٔ فرهاد کربلایی، نشر حکمت کلمه.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. Welch، Holmes (۱۹۶۶). Taosim, the parting of the way. Boston: Bacon Press. صص. ۸۸.
 2. دادبه، آریاسپ، «زمان و منشئیت اثر هنری»، فصلنامه حرفه: هنرمند ویژه نامه هنر و زمان، شماره 63 بهار 96، ص 11

Daoism
GoldFlwr3.gif
Neidan, or internal alchemy, an array of esoteric doctrines and physical, mental, and spiritual practices that Taoist initiates use to prolong life.[citation needed]
Chinese name
Chinese道教
Hanyu PinyinDàojiào[1]
Literal meaning"The Way"
Vietnamese name
Vietnamese alphabetĐạo giáo
Chữ Hán
Korean name
Hangul
Hanja
Japanese name
Kanji
Hiraganaどうきょう

Daoism (/ˈdɪzəm/, /ˈt-/), or Taoism (/ˈd-/), is a philosophical or religious tradition of Chinese origin which emphasises living in harmony with the Dao (Chinese: ; pinyin: Dào; literally: 'the Way', also romanized as Tao). The Dao is a fundamental idea in most Chinese philosophical schools; in Daoism, however, it denotes the principle that is the source, pattern and substance of everything that exists.[2][3] Daoism differs from Confucianism by not emphasising rigid rituals and social order, but is similar in the sense that it is a teaching about the various disciplines for achieving "perfection" by becoming one with the unplanned rhythms of the universe called "the way" or "dao".[2][4] Daoist ethics vary depending on the particular school, but in general tend to emphasise wu wei (action without intention), "naturalness", simplicity, spontaneity, and the Three Treasures: "compassion", "frugality", and 不敢為天下先 "humility".

The roots of Daoism go back at least to the 4th century BCE. Early Daoism drew its cosmological notions from the School of Yinyang (Naturalists), and was deeply influenced by one of the oldest texts of Chinese culture, the I Ching (Yi Jing), which expounds a philosophical system about how to keep human behavior in accordance with the alternating cycles of nature. The "Legalist" Shen Buhai (c. 400 – c. 337 BCE) may also have been a major influence, expounding a realpolitik of wu wei.[5] The Dao De Jing, a compact book containing teachings attributed to Laozi (老子; Lǎozǐ; Lao³ Tzŭ³), is widely considered the keystone work of the Daoist tradition, together with the later writings of Zhuangzi.

Daoism has had a profound influence on Chinese culture in the course of the centuries, and Daoists (道士; dàoshi, "masters of the Dao"), a title traditionally attributed only to the clergy and not to their lay followers, usually take care to note distinction between their ritual tradition and the practices of Chinese folk religion and non-Taoist vernacular ritual orders, which are often mistakenly identified as pertaining to Daoism. Chinese alchemy (especially neidan), Chinese astrology, Chan (Zen) Buddhism, several martial arts, traditional Chinese medicine, feng shui, and many styles of qigong have been intertwined with Daoism throughout history. Beyond China, Taoism also had influence on surrounding societies in Asia.

Today, the Daoist tradition is one of the five religious doctrines officially recognised in the People's Republic of China (PRC) as well as the Republic of China (ROC), and although it does not travel readily from its East Asian roots,[citation needed] it claims adherents in a number of societies,[6] in particular in Hong Kong, Macau, and in Southeast Asia.

Definition

Birth places of notable Chinese philosophers from Hundred Schools of Thought in Zhou Dynasty. Philosophers of Taoism are marked by triangles in dark green.

Spelling and pronunciation

Since the introduction of the Pinyin system for romanizing Mandarin Chinese, there have been those who have felt that "Taoism" would be more appropriately spelled as "Daoism". The Mandarin Chinese pronunciation for the word ("way, path") is spelled as tao4 in the older Wade–Giles romanization system (from which the spelling 'Taoism' is derived), while it is spelled as dào in the newer Pinyin romanisation system (from which the spelling 'Daoism' is derived). Both the Wade–Giles tao4 and the Pinyin dào are intended to be pronounced identically in Mandarin Chinese (like the 'd' in 'dog'), but despite this fact, "Taoism" and "Daoism" can be pronounced differently in English vernacular.[7]

Categorization

The word "Daoism" is used to translate different Chinese terms which refer to different aspects of the same tradition and semantic field:[8]

 1. "Daoist religion" (道教; Dàojiào; lit. "teachings of the Dao"), or the "liturgical" aspect[9] – A family of organised religious movements sharing concepts or terminology from "Daoist philosophy";[10] the first of these is recognised as the Celestial Masters school.
 2. "Daoist philosophy" (道家; Dàojiā; lit. "school or family of the Dao") or "Daology" (道學; dàoxué; lit. "learning of the Dao"), or the "mystical" aspect[9] – The philosophical doctrines based on the texts of the Yi Jing, the Dao De Jing (or Tao Te Ching, 道德經; dàodéjīng) and the Zhuangzi (莊子; zhuāngzi). These texts were linked together as "Daoist philosophy" during the early Han Dynasty, but notably not before.[11][12] It is unlikely that Zhuangzi was familiar with the text of the Dao De Jing,[12][13] and Zhuangzi would not have identified himself as a Daoist as this classification did not arise until well after his death.[13]

However, the discussed distinction is rejected by the majority of Western and Japanese scholars.[14] It is contested by hermeneutic (interpretive) difficulties in the categorization of the different Daoist schools, sects and movements.[15] Daoism does not fall under an umbrella or a definition of a single organized religion like the Abrahamic traditions; nor can it be studied as a mere variant of Chinese folk religion, as although the two share some similar concepts, much of Chinese folk religion is separate from the tenets and core teachings of Daoism.[16] The sinologists Isabelle Robinet and Livia Kohn agree that "Daoism has never been a unified religion, and has constantly consisted of a combination of teachings based on a variety of original revelations."[17]

The philosopher Chung-ying Cheng views Daoism as a religion that has been embedded into Chinese history and tradition. "Whether Confucianism, Daoism, or later Chinese Buddhism, they all fall into this pattern of thinking and organizing and in this sense remain religious, even though individually and intellectually they also assume forms of philosophy and practical wisdom."[18] Chung-ying Cheng also noted that the Daoist view of heaven flows mainly from "observation and meditation, [though] the teaching of the way (dao) can also include the way of heaven independently of human nature".[18] In Chinese history, the three religions of Buddhism, Daoism and Confucianism stand on their own independent views, and yet are "involved in a process of attempting to find harmonization and convergence among themselves, so that we can speak of a 'unity of three religious teaching' (sanjiao heyi)".[18]

The term "Daoist", and Daoism as a "liturgical framework"

Traditionally, the Chinese language does not have terms defining lay people adhering to the doctrines or the practices of Daoism, who fall instead within the field of folk religion. "Daoist", in Western sinology, is traditionally used to translate daoshi (道士, "master of the Dao"), thus strictly defining the priests of Daoism, ordained clergymen of a Daoist institution who "represent Daoist culture on a professional basis", are experts of Daoist liturgy, and therefore can employ this knowledge and ritual skills for the benefit of a community.[19]

This role of Daoist priests reflects the definition of Daoism as a "liturgical framework for the development of local cults", in other words a scheme or structure for Chinese religion, proposed first by the scholar and Daoist initiate Kristofer Schipper in The Taoist Body (1986).[20] Daoshi are comparable to the non-Daoist fashi (法師, "ritual masters") of vernacular traditions (the so-called "Faism") within Chinese religion.[20]

The term dàojiàotú (道教徒; 'follower of Daoism'), with the meaning of "Daoist" as "lay member or believer of Daoism", is a modern invention that goes back to the introduction of the Western category of "organized religion" in China in the 20th century, but it has no significance for most of Chinese society in which Daoism continues to be an "order" of the larger body of Chinese religion.

History

Laozi Riding an Ox (1368–1644) by Zhang Lu

Laozi is traditionally regarded as one of the founders of Taoism and is closely associated in this context with "original" or "primordial" Taoism.[21] Whether he actually existed is disputed;[22][23] however, the work attributed to him—the Tao Te Ching—is dated to the late 4th century BCE.[24]

Taoism draws its cosmological foundations from the School of Naturalists (in the form of its main elements—yin and yang and the Five Phases), which developed during the Warring States period (4th to 3rd centuries BC).[25]

Robinet identifies four components in the emergence of Taoism:

 1. Philosophical Taoism, i.e. the Tao Te Ching and Zhuangzi
 2. techniques for achieving ecstasy
 3. practices for achieving longevity or immortality
 4. exorcism.[22]

Some elements of Taoism may be traced to prehistoric folk religions in China that later coalesced into a Taoist tradition.[26] In particular, many Taoist practices drew from the Warring-States-era phenomena of the wu (connected to the shamanic culture of northern China) and the fangshi (which probably derived from the "archivist-soothsayers of antiquity, one of whom supposedly was Laozi himself"), even though later Taoists insisted that this was not the case.[27] Both terms were used to designate individuals dedicated to "... magic, medicine, divination,... methods of longevity and to ecstatic wanderings" as well as exorcism; in the case of the wu, "shamans" or "sorcerers" is often used as a translation.[27] The fangshi were philosophically close to the School of Naturalists, and relied much on astrological and calendrical speculations in their divinatory activities.[28]

Wudangshan, one of the Taoist sacred places

The first organised form of Taoism, the Tianshi (Celestial Masters') school (later known as Zhengyi school), developed from the Five Pecks of Rice movement at the end of the 2nd century CE; the latter had been founded by Zhang Daoling, who said that Laozi appeared to him in the year 142.[29] The Tianshi school was officially recognised by ruler Cao Cao in 215, legitimising Cao Cao's rise to power in return.[30] Laozi received imperial recognition as a divinity in the mid-2nd century BCE.[31]

By the Han dynasty (206 BCE–220 CE), the various sources of Taoism had coalesced into a coherent tradition of religious organisations and orders of ritualists in the state of Shu (modern Sichuan). In earlier ancient China, Taoists were thought of as hermits or recluses who did not participate in political life. Zhuangzi was the best known of these, and it is significant that he lived in the south, where he was part of local Chinese shamanic traditions.[32]

Female shamans played an important role in this tradition, which was particularly strong in the southern state of Chu. Early Taoist movements developed their own institution in contrast to shamanism, but absorbed basic shamanic elements. Shamans revealed basic texts of Taoism from early times down to at least the 20th century.[33] Institutional orders of Taoism evolved in various strains that in more recent times are conventionally grouped into two main branches: Quanzhen Taoism and Zhengyi Taoism.[34] After Laozi and Zhuangzi, the literature of Taoism grew steadily and was compiled in form of a canon—the Daozang—which was published at the behest of the emperor. Throughout Chinese history, Taoism was nominated several times as a state religion. After the 17th century, however, it fell from favour.

Taoism, in form of the Shangqing school, gained official status in China again during the Tang dynasty (618–907), whose emperors claimed Laozi as their relative.[35] The Shangqing movement, however, had developed much earlier, in the 4th century, on the basis of a series of revelations by gods and spirits to a certain Yang Xi in the years between 364 and 370.[36]

Between 397 and 402, Ge Chaofu compiled a series of scriptures which later served as the foundation of the Lingbao school,[37] which unfolded its greatest influence during the Song dynasty (960–1279).[38] Several Song emperors, most notably Huizong, were active in promoting Taoism, collecting Taoist texts and publishing editions of the Daozang.[39]

Qiu Chuji (1503) by Guo Xu

In the 12th century, the Quanzhen School was founded in Shandong. It flourished during the 13th and 14th century and during the Yuan dynasty became the largest and most important Taoist school in Northern China. The school's most revered master, Qiu Chuji, met with Genghis Khan in 1222 and was successful in influencing the Khan towards exerting more restraint during his brutal conquests. By the Khan's decree, the school also was exempt from taxation.[40]

Aspects of Confucianism, Taoism, and Buddhism were consciously synthesised in the Neo-Confucian school, which eventually became Imperial orthodoxy for state bureaucratic purposes under the Ming (1368–1644).[41]

During the Qing dynasty (1644–1912), however, due to discouragements of the government, many people favoured Confucian and Buddhist classics over Taoist works.

During the 18th century, the imperial library was constituted, but excluded virtually all Taoist books.[42] By the beginning of the 20th century, Taoism went through many catastrophic events. (As a result, only one complete copy of the Daozang still remained, at the White Cloud Monastery in Beijing).[43]

Today, Taoism is one of five religions recognised by the People's Republic of China. The government regulates its activities through the Chinese Taoist Association.[44] Taoism is freely practised in Taiwan, where it claims millions of adherents.

Doctrines

The Chinese character for dao

Ethics

Taoism tends to emphasise various themes of the Tao Te Ching and Zhuangzi, such as naturalness, spontaneity, simplicity, detachment from desires, and most important of all, wu wei.[45] However, the concepts of those keystone texts cannot be equated with Taoism as a whole.[46]

Tao and Te

Xianguting Temple, a daoguan in Weihai, Shandong, China

Tao (; dào) literally means "way", but can also be interpreted as road, channel, path, doctrine, or line.[47] In Taoism, it is "the One, which is natural, spontaneous, eternal, nameless, and indescribable. It is at once the beginning of all things and the way in which all things pursue their course."[48] It has variously been denoted as the "flow of the universe",[49] a "conceptually necessary ontological ground",[50] or a demonstration of nature.[51] The Tao also is something that individuals can find immanent in themselves.[52]

The active expression of Tao is called Te (also spelled—and pronounced—De, or even Teh; often translated with Virtue or Power; ; ),[53] in a sense that Te results from an individual living and cultivating the Tao.[54]

Wu-wei

The ambiguous term wu-wei (无为; 無爲; wú wéi) constitutes the leading ethical concept in Taoism.[55] Wei refers to any intentional or deliberated action, while wu carries the meaning of "there is no ..." or "lacking, without". Common translations are "nonaction", "effortless action" or "action without intent".[55] The meaning is sometimes emphasised by using the paradoxical expression "wei wu wei": "action without action".[56]

In ancient Taoist texts, wu-wei is associated with water through its yielding nature.[57] Taoist philosophy, in accordance with the I Ching, proposes that the universe works harmoniously according to its own ways. When someone exerts their will against the world in a manner that is out of rhythm with the cycles of change, they may disrupt that harmony and unintended consequences may more likely result rather than the willed outcome. Taoism does not identify one's will as the root problem. Rather, it asserts that one must place their will in harmony with the natural universe.[58] Thus, a potentially harmful interference may be avoided, and in this way, goals can be achieved effortlessly.[59][60] "By wu-wei, the sage seeks to come into harmony with the great Tao, which itself accomplishes by nonaction."[55]

Ziran

Ziran (自然; zìrán; tzu-jan; lit. "self-such","self organisation"[61]) is regarded as a central value in Taoism.[62] It describes the "primordial state" of all things[63] as well as a basic character of the Tao,[64] and is usually associated with spontaneity and creativity.[65] To attain naturalness, one has to identify with the Tao;[64] this involves freeing oneself from selfishness and desire, and appreciating simplicity.[62]

An often cited metaphor for naturalness is pu (; ; pǔ, pú; p'u; lit. "uncut wood"), the "uncarved block", which represents the "original nature... prior to the imprint of culture" of an individual.[66] It is usually referred to as a state one returns to.[67]

Three Treasures

The Taoist Three Treasures or Three Jewels (三宝; 三寶; sānbǎo) comprise the basic virtues of ci (; , usually translated as compassion), jian (; jiǎn, usually translated as moderation), and bugan wei tianxia xian (不敢为天下先; bùgǎn wéi tiānxià xiān, literally "not daring to act as first under the heavens", but usually translated as humility).

As the "practical, political side" of Taoist philosophy, Arthur Waley translated them as "abstention from aggressive war and capital punishment", "absolute simplicity of living", and "refusal to assert active authority".[68]

The Three Treasures can also refer to jing, qi and shen (精氣神; jīng-qì-shén; jing is usually translated with "essence" and shen with "spirit"). These terms are elements of the traditional Chinese concept of the human body, which shares its cosmological foundation—Yinyangism or the Naturalists—with Taoism. Within this framework, they play an important role in neidan ("Taoist Inner Alchemy").[69]

Cosmology

Taoist cosmology is cyclic; relativity, evolution and 'extremes meet' are main characters.[61] It shares similar views with the School of Naturalists (Yinyang)[25] which was headed by Zou Yan (305–240 BCE). The school's tenets harmonised the concepts of the Wu Xing (Five Elements) and yin and yang. In this spirit, the universe is seen as being in a constant process of re-creating itself, as everything that exists is a mere aspect of qi, which, "condensed, becomes life; diluted, it is indefinite potential".[70] Qi is in a perpetual transformation between its condensed and diluted state.[71] These two different states of qi, on the other hand, are embodiments of the abstract entities of yin and yang,[71] two complementary extremes that constantly play against and with each other and cannot exist without the other.[72]

Human beings are seen as a microcosm of the universe,[16] and for example comprise the Wu Xing in form of the zang-fu organs.[73] As a consequence, it is believed that deeper understanding of the universe can be achieved by understanding oneself.[74]

Theology

Taoism can be defined as pantheistic, given its philosophical emphasis on the formlessness of the Tao and the primacy of the "Way" rather than anthropomorphic concepts of God. This is one of the core beliefs that nearly all the sects share.[30]

Taoist orders usually present the Three Pure Ones at the top of the pantheon of deities, visualising the hierarchy emanating from the Tao. Laozi (Laojun, "Lord Lao"), is considered the incarnation of one of the Three Purities and worshipped as the ancestor of the philosophical doctrine.[21][75]

Different branches of Taoism often have differing pantheons of lesser deities, where these deities reflect different notions of cosmology.[76] Lesser deities also may be promoted or demoted for their activity.[77] Some varieties of popular Chinese religion incorporate the Jade Emperor, derived from the main of the Three Purities, as a representation of the most high God.

Persons from the history of Taoism, and people who are considered to have become immortals (xian), are venerated as well by both clergy and laypeople.

Despite these hierarchies of deities, traditional conceptions of Tao should not be confused with the Western theism. Being one with the Tao does not necessarily indicate a union with an eternal spirit in, for example, the Hindu sense.[51][58]

Texts

Tao Te Ching

1770 Wang Bi edition of the Tao Te Ching

The Tao Te Ching or Daodejing is widely considered the most influential Taoist text.[78] According to legend, it was written by Laozi,[79] and often the book is simply referred to as the "Laozi." However, authorship, precise date of origin, and even unity of the text are still subject of debate,[80] and will probably never be known with certainty.[81] The earliest texts of the Tao Te Ching that have been excavated (written on bamboo tablets) date back to the late 4th century BCE.[82] Throughout the history of religious Taoism, the Tao Te Ching has been used as a ritual text.[83]

The famous opening lines of the Tao Te Ching are:

道可道非常道 (pinyin: dào kĕ dào fēi cháng dào)
"The Tao that can be told is not the eternal Tao"
名可名非常名 (pinyin: míng kĕ míng fēi cháng míng)
"The name that can be named is not the eternal name."[84]

There is significant, at times acrimonious, debate regarding which English translation of the Tao Te Ching is preferable, and which particular translation methodology is best.[85] The Tao Te Ching is not thematically ordered. However, the main themes of the text are repeatedly expressed using variant formulations, often with only a slight difference.[86]

The leading themes revolve around the nature of Tao and how to attain it. Tao is said to be ineffable, and accomplishing great things through small means.[87] Ancient commentaries on the Tao Te Ching are important texts in their own right. Perhaps the oldest one, the Heshang Gong commentary, was most likely written in the 2nd century CE.[88] Other important commentaries include the one from Wang Bi and the Xiang'er.[89]

Zhuangzi

The Zhuangzi (莊子), named after its traditional author Zhuangzi, is a composite of writings from various sources, and is generally considered the most important of all Taoist writings.[90] The commentator Guo Xiang (c. CE 300) helped establish the text as an important source for Taoist thought. The traditional view is that Zhuangzi himself wrote the first seven chapters (the "inner chapters") and his students and related thinkers were responsible for the other parts (the "outer" and "miscellaneous" chapters). The work uses anecdotes, parables and dialogues to express one of its main themes, that is aligning oneself to the laws of the natural world and "the way" of the elements.[91][92]

I Ching

The eight trigrams of the I Ching

The I Ching, or Yijing, was originally a divination system that had its origins around 1150 BCE[93] Although it predates the first mentions of Tao as an organised system of philosophy and religious practice, this text later became of philosophical importance to Daoism and Confucianism.

The I Ching itself, shorn of its commentaries, consists of 64 combinations of 8 trigrams (called "hexagrams"), traditionally chosen by throwing coins or yarrow sticks, to give the diviner some idea of the situation at hand and, through reading of the "changing lines", some idea of what is developing.[94]

The 64 original notations of the hexagrams in the I Ching can also be read as a meditation on how change occurs, so it assists Taoists with managing yin and yang cycles as Laozi advocated in the Tao Te Ching (the oldest known version of this text was dated to 400 BCE). More recently as recorded in the 18th century, the Taoist master Liu Yiming continued to advocate this usage.[95]

Daozang

The Daozang (道藏, Treasury of Tao) is also referred to as the Taoist canon. It was originally compiled during the Jin, Tang, and Song dynasties. The version surviving today was published during the Ming Dynasty.[96] The Ming Daozang includes almost 1500 texts.[97] Following the example of the Buddhist Tripiṭaka, it is divided into three dong (, "caves", "grottoes"). They are arranged from "highest" to "lowest":[98]

 1. The Zhen ("real" or "truth" ) grotto. Includes the Shangqing texts.
 2. The Xuan ("mystery" ) grotto. Includes the Lingbao scriptures.
 3. The Shen ("divine" ) grotto. Includes texts predating the Maoshan (茅山) revelations.

Daoshi generally do not consult published versions of the Daozang, but individually choose, or inherit, texts included in the Daozang. These texts have been passed down for generations from teacher to student.[99]

The Shangqing School has a tradition of approaching Taoism through scriptural study. It is believed that by reciting certain texts often enough one will be rewarded with immortality.[100]

Other texts

While the Tao Te Ching is most famous, there are many other important texts in traditional Taoism. Taishang Ganying Pian ("Treatise of the Exalted One on Response and Retribution") discusses sin and ethics, and has become a popular morality tract in the last few centuries.[101] It asserts that those in harmony with Tao will live long and fruitful lives. The wicked, and their descendants, will suffer and have shortened lives.[87]

Symbols and images

A zaojing depicting a taijitu surrounded by the bagua.

The taijitu (太极图; 太極圖; tàijítú; commonly known as the "yin and yang symbol" or simply the "yin yang") and the bagua 八卦 ("Eight Trigrams") have importance in Taoist symbolism.[102] In this cosmology, the universe creates itself out of a primary chaos of material energy, organised into the cycles of Yin and Yang and formed into objects and lives. Yin is the receptive and Yang is the active principle, seen in all forms change and difference such as the annual season cycles, the landscape, sexual coupling, the formation of both men and women as characters, and sociopolitical history.[103] While almost all Taoist organisations make use of it, one could also regard it as Confucian, Neo-Confucian or pan-Chinese. One can see this symbol as a decorative element on Taoist organisation flags and logos, temple floors, or stitched into clerical robes. According to Song dynasty sources, it originated around the 10th century CE.[104] Previously, a tiger and a dragon had symbolised yin and yang.[104]

Taoist temples may fly square or triangular flags. They typically feature mystical writing or diagrams and are intended to fulfill various functions including providing guidance for the spirits of the dead, bringing good fortune, increasing life span, etc.[105] Other flags and banners may be those of the gods or immortals themselves.[106]

A zigzag with seven stars is sometimes displayed, representing the Big Dipper (or the Bushel, the Chinese equivalent). In the Shang Dynasty of the 2nd millennium BCE, Chinese thought regarded the Big Dipper as a deity, while during the Han Dynasty, it was considered a qi path of the circumpolar god, Taiyi.[107]

Taoist temples in southern China and Taiwan may often be identified by their roofs, which feature dragons and phoenixes made from multi-colored ceramic tiles. They also stand for the harmony of yin and yang (with the phoenix representing yin). A related symbol is the flaming pearl, which may be seen on such roofs between two dragons, as well as on the hairpin of a Celestial Master.[108] In general though, Chinese Taoist architecture lacks universal features that distinguish it from other structures.[109]

Practices

Rituals

A hall of worship of the Erwang Temple, a Taoist temple in Dujiangyan, Sichuan. There are elements of the jingxiang religious practice (incense and candle offerings).

At ancient times, before Daoism Religion was founded, food may be set out as a sacrifice to the spirits of the deceased or the gods. This may include slaughtered animals, such as pigs and ducks, or fruit. The Daoist Celestial Master Zhang Daoling rejected food and animal sacrifices to the Gods. He tore apart temples which demanded animal sacrifice and drove away its priests. Nowadays Daoism Temples are still not allowed to use animal sacrifices.[110] Another form of sacrifice involves the burning of joss paper, or hell money, on the assumption that images thus consumed by the fire will reappear—not as a mere image, but as the actual item—in the spirit world, making them available for revered ancestors and departed loved ones. The joss paper is mostly used when memorising ancestors, such as time of Qingming.

Also on particular holidays, street parades take place. These are lively affairs which invariably involve firecrackers and flower-covered floats broadcasting traditional music. They also variously include lion dances and dragon dances; human-occupied puppets (often of the "Seventh Lord" and "Eighth Lord"), Kungfu-practicing and palanquins carrying god-images. The various participants are not considered performers, but rather possessed by the gods and spirits in question.[111]

Fortune-telling—including astrology, I Ching, and other forms of divination—has long been considered a traditional Taoist pursuit. Mediumship is also widely encountered in some sects. There is an academic and social distinction between martial forms of mediumship (such as tongji) and the spirit-writing that is typically practised through planchette writing.[112]

Physical cultivation

Chinese woodblock illustration of a waidan alchemical refining furnace, 1856 Waike tushuo (外科圖説, Illustrated Manual of External Medicine)

A recurrent and important element of Taoism are rituals, exercises and substances aiming at aligning oneself spiritually with cosmic forces, at undertaking ecstatic spiritual journeys, or at improving physical health and thereby extending one's life, ideally to the point of immortality.[113] Enlightened and immortal beings are referred to as xian.

A characteristic method aiming for longevity is Taoist alchemy. Already in very early Taoist scriptures—like the Taiping Jing and the Baopuzi—alchemical formulas for achieving immortality were outlined.[114]

A number of martial arts traditions, particularly the ones falling under the category of Neijia (like T'ai Chi Ch'uan, Bagua Zhang and Xing Yi Quan) embody Taoist principles to a significant extent, and some practitioners consider their art a means of practising Taoism.[115]

Society

Adherents

The White Cloud Temple in Beijing

The number of Taoists is difficult to estimate, due to a variety of factors including defining Taoism. According to a survey of religion in China in the year 2010, the number of people practising some form of Chinese folk religion is near to 950 million (70% of the Chinese).[116] Among these, 173 million (13%) claim an affiliation with Taoist practices.[116] Further in detail, 12 million people claim to be "Taoists", a term traditionally used exclusively for initiates, priests and experts of Taoist rituals and methods.[116]

Most Chinese people and many others have been influenced in some way by Taoist traditions. Since the creation of the People's Republic of China, its government has encouraged a revival of Taoist traditions in codified settings. In 1956, the Chinese Taoist Association was formed to administer the activities of all registered Taoist orders, and received official approval in 1957. It was disbanded during the Cultural Revolution under Mao, but was re-established in 1980. The headquarters of the association are at the Baiyunguan, or White Cloud Temple of Beijing, belonging to the Longmen branch of Quanzhen Taoism.[117] Since 1980, many Taoist monasteries and temples have been reopened or rebuilt, both belonging to the Zhengyi or Quanzhen schools, and clergy ordination has been resumed.

Taoist literature and art has influenced the cultures of Korea, Japan, and Vietnam. Organized Taoism seems not to have attracted a large non-Chinese following until modern times. In Taiwan 7.5 million people (33% of the population) identify themselves as Taoists.[118] Data collected in 2010 for religious demographics of Hong Kong[119] and Singapore[120] show that, respectively, 14% and 11% of the people of these cities identify as Taoists.

Followers of Taoism are also present in Chinese emigre communities outside Asia. In addition, it has attracted followers with no Chinese heritage. For example, in Brazil there are Taoist temples in São Paulo and Rio de Janeiro which are affiliated with the Daoist Society of China. Membership of these temples is entirely of non-Chinese ancestry.[121]

Art and poetry

Six Persimmons, a Taoist-influenced 13th-century Chinese painting by the monk, Mu Qi.

Throughout Chinese history there have been many examples of art being influenced by Taoist thought. Notable painters influenced by Taoism include Wu Wei, Huang Gongwang, Mi Fu, Muqi Fachang, Shitao, Ni Zan, T'ang Mi, and Wang Tseng-tsu.[122] Taoist arts represents the diverse regions, dialects, and time spans that are commonly associated with Taoism. Ancient Taoist art was commissioned by the aristocracy, however scholars masters and adepts also directly engaged in the art themselves.[123]

Political aspects

Daoism never had a unified political theory. While Huang-Lao positions justified a strong emperor as the legitimate ruler,[124] the "primitivists" (like in the chapters 8-11 of the Zhuangzi) argued in strongly for a radical anarchism. A more moderate position is presented in the Inner Chapters of the Zhuangzi in which the political life is presented with disdain and some kind of pluralism or perspectivism is preferred.[125] The syncretist position in texts like the Huainanzi and some Outer Chapters of the Zhuangzi blended some Daoist positions with Confucian ones.[126]

Relations with other religions and philosophies

Confucianism, Taoism, and Buddhism are one, a painting in the litang style portraying three men laughing by a river stream, 12th century, Song dynasty.

Many scholars believe Taoism arose as a countermovement to Confucianism.[127] The philosophical terms Dao and De are indeed shared by both Taoism and Confucianism.[128] Zhuangzi explicitly criticised Confucian and Mohist tenets in his work. In general, Taoism rejects the Confucian emphasis on rituals, hierarchical social order, and conventional morality, and favours "naturalness", spontaneity, and individualism instead.[129]

The entry of Buddhism into China was marked by significant interaction and syncretism with Taoism.[130] Originally seen as a kind of "foreign Taoism", Buddhism's scriptures were translated into Chinese using the Taoist vocabulary.[131] Representatives of early Chinese Buddhism, like Sengzhao and Tao Sheng, knew and were deeply influenced by the Taoist keystone texts.[132]

Taoism especially shaped the development of Chan (Zen) Buddhism,[133] introducing elements like the concept of naturalness, distrust of scripture and text, and emphasis on embracing "this life" and living in the "every-moment".[134]

The Hanging Monastery, a monastery with the combination of three religions: Taoism, Buddhism, and Confucianism.

Taoism on the other hand also incorporated Buddhist elements during the Tang dynasty, such as monasteries, vegetarianism, prohibition of alcohol, the doctrine of emptiness, and collecting scripture in tripartite organisation.

Ideological and political rivals for centuries, Taoism, Confucianism, and Buddhism deeply influenced one another.[135] For example, Wang Bi, one of the most influential philosophical commentators on Laozi (and the Yijing), was a Confucian.[136] The three rivals also share some similar values, with all three embracing a humanist philosophy emphasising moral behaviour and human perfection. In time, most Chinese people identified to some extent with all three traditions simultaneously.[137] This became institutionalised when aspects of the three schools were synthesised in the Neo-Confucian school.[138]

Some authors have dealt with comparative studies between Taoism and Christianity. This has been of interest for students of history of religion such as J.J.M. de Groot,[139] among others. The comparison of the teachings of Laozi and Jesus of Nazareth has been done by several authors such as Martin Aronson,[140] and Toropov & Hansen (2002), who believe that they have parallels that should not be ignored.[141] In the opinion of J. Isamu Yamamoto[142] the main difference is that Christianity preaches a personal God while Taoism does not. Yet, a number of authors, including Lin Yutang,[143] have argued that some moral and ethical tenets of these religions are similar.[144][145] In neighbouring Vietnam, Taoist values have been shown to adapt to social norms and formed emerging socio-cultural beliefs together with Confucianism.[146]

See also

References

Citations

 1. ^ Yin, Binyong. "Proper Nouns in Hanyu Pinyin" (PDF). Chinese Romanization: Pronunciation and Orthography. Translated by Felley, Mary. p. 176.
 2. ^ a b Elizabeth Pollard; Clifford Rosenberg; Robert Tignor (16 December 2014). Worlds Together, Worlds Apart: A History of the World - From the Beginnings of Humankind to the Present. W.W. Norton. p. 164. ISBN 978-0-393-91847-2.
 3. ^ Creel (1982), p. 2
 4. ^ Woodhead, Partridge, & Kawanmi, Linda, Christopher, & Hiroko (2016). Religions in the Modern World. New York: Routledge. p. 146. ISBN 978-0-415-85880-9.CS1 maint: multiple names: authors list (link)
 5. ^ Creel (1982), pp. 48, 62–63
 6. ^ Li, You-Sheng (2010). The Ancient Chinese Super State of Primary Societies: Taoist Philosophy for the 21st Century. AuthorHouse. p. 300. ISBN 978-1452025414.
 7. ^ Carr (1990), pp. 63–65. "Converting the various pronunciation respelling systems into IPA, British dictionaries (1933–1989, Table 3) give 9 /taʊ.ɪzəm/, 2 /taʊ.ɪzəm, daʊ.ɪzəm/, and 1 /daʊ.ɪzəm/; American dictionaries (1948–1987, Table 4) give 6 /daʊ.ɪzəm, taʊ.ɪzəm/, 2 /taʊ.ɪzəm, daʊ.ɪzəm/, 2 /taʊ.ɪzəm/, and 1 /daʊ.ɪzəm/".
 8. ^ Pregadio (2008), Vol. 1, p. xvi.
 9. ^ a b Pregadio (2008), Vol. 1, p. 327, Daoshi
 10. ^ Robinet (1997), p. xxix.
 11. ^ Kohn (2000), p. 44
 12. ^ a b Chad Hansen. "Taoism". Stanford Encyclopedia of Philosophy. Metaphysics Research Lab, CSLI, Stanford University. Archived from the original on 24 June 2013. Retrieved 1 October 2008.
 13. ^ a b Graham (1989), pp. 170–171
 14. ^ Robinet (1997), p. 3; Kohn (2000), p. xi
 15. ^ Mair (2001) p. 174
 16. ^ a b Robinet (1997), p. 103
 17. ^ Robinet (1997), p. 2
 18. ^ a b c Meister, Chad; Copan, Paul, eds. (2010). The Routledge companion to philosophy of religion. London: Routledge. ISBN 978-0415435536.
 19. ^ Pregadio (2008), Vol. 1, p. 326, Daoshi.
 20. ^ a b Nengchang Wu. Religion and Society. A Summary of French Studies on Chinese Religion Archived 27 August 2017 at the Wayback Machine. On: Review of Religion and Chinese Society 1 (2014), 104–127. pp. 105–106
 21. ^ a b Robinet (1997), p. 63
 22. ^ a b Robinet (1997), p. 25
 23. ^ Kirkland (2004), p. 62
 24. ^ Kirkland (2004), p. 61
 25. ^ a b Robinet (1997), p. 6
 26. ^ Demerath (2003), p. 149; Hucker (1995), pp. 203–204
 27. ^ a b Robinet (1997), p. 36
 28. ^ Robinet (1997), p. 39
 29. ^ Robinet (1997), p. 54
 30. ^ a b Robinet (1997), p. 1
 31. ^ Robinet (1997, p. 50)
 32. ^ Nadeau (2012), p. 42.
 33. ^ Catherine Despeux, "Women in Daoism", in Kohn, Livia, ed. (2000). Daoism Handbook. Leiden: Brill. ISBN 978-9004112087. Archived from the original on 10 January 2017. Retrieved 13 September 2016.CS1 maint: extra text: authors list (link) pp. 403–404
 34. ^ Chan (2005), p. 93.
 35. ^ Robinet (1997), p. 184
 36. ^ Robinet (1997), p. 115
 37. ^ Robinet (1997), p. 150
 38. ^ Robinet (1997), p. xvi
 39. ^ Robinet (1997), p. 213
 40. ^ Eskildsen, Stephen (2004). The Teachings and Practices of the Early Quanzhen Taoist Masters. State University of New York Press. p. 17. ISBN 9780791460450.
 41. ^ Kohn (2000), p. xvii
 42. ^ Schipper (1993), p. 19
 43. ^ Schipper (1993), p. 220
 44. ^ "Human Rights Without Frontiers "Religious Freedom in China in 2006"" (PDF). Archived from the original (PDF) on 27 March 2009. (30.6 KB) An address given to the Delegation EU–China of the European Parliament.
 45. ^ Chan (1963).
 46. ^ Kirkland (2004), p. 3
 47. ^ DeFrancis (1996), p. 113
 48. ^ Chan (1963), p. 136.
 49. ^ Cane (2002), p. 13
 50. ^ A. Chan, cited in Kohn (2000), p. 20
 51. ^ a b Martinson (1987), pp. 168–169
 52. ^ LaFargue (1994), p. 283
 53. ^ Sharot (2001), pp. 77–78, 88
 54. ^ Maspero (1981), p. 32
 55. ^ a b c Van Voorst (2005), p. 170
 56. ^ Kirkland, 2004 & p. 60
 57. ^ Oldmeadow (2007) p109[full citation needed]
 58. ^ a b Fasching & deChant (2001), p. 35
 59. ^ Chan (1963), p. 137.
 60. ^ Living in the Tao: The Effortless Path of Self-Discovery, Mantak Chia
 61. ^ a b Dr Zai, J. Taoism and Science: Cosmology, Evolution, Morality, Health and more Archived 17 April 2016 at the Wayback Machine. Ultravisum, 2015.
 62. ^ a b Fowler (2005), p. 122.
 63. ^ Slingerland (2003), p. 97.
 64. ^ a b Girardot (1988), p. 56.
 65. ^ Fowler (2005), p. 121; Girardot (1988), p. 56.
 66. ^ Kraemer (1986), p. 286.
 67. ^ Girardot (1988), p. 70.
 68. ^ Waley (1958), p. 225
 69. ^ Blofeld, John. Taoism. Shambhala, 2000.
 70. ^ Robinet (1997), p. 7
 71. ^ a b Robinet (1997), p. 8
 72. ^ Robinet (1997), p. 9
 73. ^ Kohn (2000), p. 825
 74. ^ Occhiogrosso (2004), p. 171.[full citation needed]
 75. ^ Maspero (1981), p. 41
 76. ^ Segal (2006), p. 50
 77. ^ Maspero (1981), p. 92
 78. ^ Miller (2003), p. ix
 79. ^ "Patheos Library – Taoism". Patheos.com. 5 January 2011. Archived from the original on 16 October 2009. Retrieved 16 May 2011.
 80. ^ Eliade (1984), p. 26
 81. ^ Watts (1975), p. xxiii
 82. ^ "Laozi". Stanford Encyclopedia of Philosophy. Stanford University. 2018. The discovery of two Laozi silk manuscripts at Mawangdui, near Changsha, Hunan province in 1973 marks an important milestone in modern Laozi research. The manuscripts, identified simply as "A" (jia) and "B" (yi), were found in a tomb that was sealed in 168 B.C. The texts themselves can be dated earlier, the "A" manuscript being the older of the two, copied in all likelihood before 195 B.C.
  Until recently, the Mawangdui manuscripts have held the pride of place as the oldest extant manuscripts of the Laozi. In late 1993, the excavation of a tomb (identified as M1) in Guodian, Jingmen city, Hubei province, has yielded among other things some 800 bamboo slips, of which 730 are inscribed, containing over 13,000 Chinese characters. Some of these, amounting to about 2,000 characters, match the Laozi. The tomb...is dated around 300 B.C.
 83. ^ Kohn & LaFargue (1998), p. 158
 84. ^ Laozi. "Tao Te Ching, 1. chapter, translated by Livia Kohn (1993)". Archived from the original on 29 May 2012. Retrieved 29 May 2012.
 85. ^ Kohn & LaFargue (1998), pp. 185–186
 86. ^ Kim (2003), p. 13
 87. ^ a b Van Voorst (2005), p. 165.
 88. ^ Schipper & Verellen (2004), p. 73
 89. ^ Schipper & Verellen (2004), pp. 74–77
 90. ^ Idema & Haft (1997), p. 90.
 91. ^ "Zhuangzi". About.com. Archived from the original on 2 May 2013. Retrieved 2 May 2013.
 92. ^ "Zhuangzi". Encyclopædia Britannica Online. Archived from the original on 27 June 2013. Retrieved 2 May 2013.
 93. ^ Pittman, Allen. Walking the I Ching Archived 18 October 2015 at the Wayback Machine. Blue Snake Books, 2008. p. 21
 94. ^ Wing, R. L. The I Ching Workbook Archived 17 October 2015 at the Wayback Machine Doubleday, 1979. pp. 15, 20.
 95. ^ e.g. Cleary, Thomas, tr. The Taoist I Ching Archived 1 November 2015 at the Wayback Machine. Shambhala, 1986. p. 6.
 96. ^ Schipper & Verellen (2004), pp. 1, 30
 97. ^ Schipper & Verellen (2004), p. 36
 98. ^ Schipper & Verellen (2004), p. 15; Little & Eichman (2000), p. 46
 99. ^ Schipper & Verellen (2004), p. 44
 100. ^ Robinet (1997), p. 132
 101. ^ "Jordan: The Taoist Canon". Weber.ucsd.edu. Archived from the original on 16 February 2007. Retrieved 16 May 2011.
 102. ^ Little & Eichman (2000), p. 131–139
 103. ^ Feuchtwang, Stephan (2016). Religions in the Modern World (Third ed.). New York: Routhledge. p. 150.
 104. ^ a b Little & Eichman (2000), p. 131
 105. ^ Kohn (2004), p. 116
 106. ^ Kohn (2004), p. 119
 107. ^ Little & Eichman (2000), p. 128
 108. ^ Schipper (1993), p. 21
 109. ^ Little & Eichman (2000), p. 74
 110. ^ David "Race" Bannon, “Chinese Medicine: From Temples to Taoism,” T’ai Chi, Vol. 20, No. 3 (1996): 28–33.
 111. ^ Schipper (1993), pp. 28–29
 112. ^ Silvers (2005), pp. 129–132
 113. ^ Kohn (2000), p. 672; Robinet (1997), p. 228 & 103
 114. ^ Schipper & Verellen (2004), pp. 70–71; Robinet (1997), p. 73
 115. ^ Silvers (2005), pp. 135–137
 116. ^ a b c 2010 Chinese Spiritual Life Survey, Purdue University's Center on Religion and Chinese Society. Data reported in Wenzel-Teuber, Katharina; Strait, David (2012). "People's Republic of China: Religions and Churches Statistical Overview 2011" (PDF). Religions & Christianity in Today's China. II (3). pp. 29–54. ISSN 2192-9289. Archived from the original (PDF) on 27 April 2017.
 117. ^ "Patheos Library – Taoism: Modern Age". Patheos.com. Archived from the original on 15 November 2011. Retrieved 16 May 2011.
 118. ^ "Taiwan Yearbook 2006". Taiwan Government Information Office, Department of Civil Affairs, Ministry of the Interior. 2006. Archived from the original on 8 July 2007.
 119. ^ "2010 Yearbook – Religion" (PDF). Hong Kong Government. Archived (PDF) from the original on 30 June 2014. Retrieved 20 October 2014.
 120. ^ "Census of population 2010: Statistical Release 1 on Demographic Characteristics, Education, Language and Religion" (PDF). Singapore Department of Statistics. 12 January 2011. Archived from the original (PDF) on 3 March 2011.
 121. ^ Murray, Daniel M. & Miller, James. "The Daoist Society of Brazil and the Globalization of Orthodox Unity Daoism." Journal of Daoist Studies, vol. 6, 2013, pp. 93-114. doi:10.1353/dao.2013.0003; Murray, Daniel M., and James Miller. “TRADUÇAO: A Sociedade Taoísta do Brasil e a globalizaçao do Daoismo da Ortodoxia Unitária.” Religare: Revista Do Programa De Pós Graduaç Ao Em Ciências Das Religi Oes Da Ufpb 12 (2016): 315–43.
 122. ^ Chang (1968).
 123. ^ Augustin, Birgitta. "Daoism and Daoist Art". The Metropolitan Museum of Art. Archived from the original on 11 July 2014. Retrieved 16 July 2014.
 124. ^ Hansen (2000), pp. 224–226, 370–374
 125. ^ Graham (1989), pp. 172, 306–311
 126. ^ Roth, Harold D. (27 September 2014), "Huainanzi: The Pinnacle of Classical Daoist Syncretism", Dao Companion to Daoist Philosophy, Springer Netherlands, pp. 341–365, doi:10.1007/978-90-481-2927-0_15, ISBN 9789048129263
 127. ^ Fisher (1997), p. 167
 128. ^ Markham & Ruparell (2001), p. 254
 129. ^ Maspero (1981), p. 39
 130. ^ Maspero (1981), p. 46
 131. ^ Prebish (1975), p. 192
 132. ^ Dumoulin, Heisig & Knitter (2005), pp. 70&74
 133. ^ Mollier (2008)
 134. ^ Dumoulin, Heisig & Knitter (2005), pp. 68, 70–73, 167–168
 135. ^ Markham & Ruparell (2001), pp. 248–249
 136. ^ Schipper (1993), p. 192
 137. ^ Windows on Asia Archived 2009-02-20 at the Wayback Machine Asian Studies Center, Michigan State University.
 138. ^ Moore (1967), pp. 133, 147
 139. ^ Raphael Jehudah Zwi Werblowsky (2002). The Beaten Track of Science: The Life and Work of J.J.M. de Groot. Otto Harrassowitz Verlag, p. 25
 140. ^ Aronson, Martin (2002). Jesus and Lao Tzu: The Parallel Sayings Archived 24 November 2015 at the Wayback Machine. Ulysses Press. ISBN 1569753199, 978-1569753194
 141. ^ Toropov, Brandon; & Hansen, Chadwick (2002). The Complete Idiot's Guide to Taoism. Chapter 15: The Tao and the Judeo-Christian Tradition. pp. 181-169. ISBN 9781440695735
 142. ^ Yamamoto, J. Isamu (1998). Buddhism, Taoism, and Other Far Eastern Religions, Zondervan. p. 69-70
 143. ^ Ruokanen, Miikka; Zhanzhu Huang, Paulos (2010). Christianity and Chinese Culture. Wm. B. Eerdmans Publishing. p. 137
 144. ^ Zhiming, Yuan (2010). Lao Tzu and the Bible. AuthorHous. ISBN 9781449091101
 145. ^ Chung, David (2001). Syncretism: The Religious Context of Christian Beginnings in Korea. SUNY Press, pp. 141–145
 146. ^ Napier, Nancy K.; Pham, Hiep-Hung; Nguyen, Ha; Nguyen, Hong Kong; Ho, Manh-Toan; Vuong, Thu-Trang; Cuong, Nghiem Phu Kien; Bui, Quang-Khiem; Nhue, Dam; La, Viet-Phuong; Ho, Tung; Vuong, Quan Hoang (4 March 2018). "'Cultural additivity' and how the values and norms of Confucianism, Buddhism, and Taoism co-exist, interact, and influence Vietnamese society: A Bayesian analysis of long-standing folktales, using R and Stan". CEB WP No.18/015 (Centre Emile Bernheim, Université Libre de Bruxelles). arXiv:1803.06304. Bibcode:2018arXiv180306304V. Retrieved 13 March 2018. Cite journal requires |journal= (help)

Sources

Further reading

 • Bertschinger, Richard (2011). The Secret of Everlasting Life: The first translation of the ancient Chinese text on immortality. Singing Dragon. ISBN 978-1-84819-048-1.
 • Chang, Chung-yuan (1968). Creativity and Taoism, A Study of Chinese Philosophy, Art, and Poetry. New York: Harper Torchbooks. ISBN 978-0-06-131968-6.
 • Kirkland, Russell (2004). Taoism: The Enduring Tradition. London and New York: Routledg. ISBN 978-0-415-26321-4.
 • Zhuangzi (2018). Kalinke, Viktor (ed.). Gesamttext und Materialien (in Chinese and German). Leipzig: Leipziger Literaturverlag. ISBN 978-3-86660-222-9.—with Pinyin transcription, interlinear and literary translation, contains a complete dictionary of the book Zhuangzi and a concordance to Laozi.
 • Klaus, Hilmar (2009). The Tao of Wisdom. Laozi – Daodejing (in Chinese, English, and German). Aachen: Hochschulverlag. ISBN 978-3-8107-0055-1.
 • Kohn, Livia (1993). The Taoist Experience: An Anthology. Albany: SUNY Press. ISBN 978-0-7914-1579-5.
 • Komjathy, Louis (2013). The Daoist Tradition: An Introduction. London and New York: Bloomsbury Academic. ISBN 978-1441168733.
 • Komjathy, Louis (2014). Daoism: A Guide for the Perplexed. London and New York: Bloomsbury Academic. ISBN 978-1441148155.
 • Miller, James (2003). Daoism: A Short Introduction. Oxford: Oneworld Publications. ISBN 1-85168-315-1.
 • Pregadio, Fabrizio, ed. (2008). The Encyclopedia of Taoism. 2 volumes. London and New York: Routledge. ISBN 978-0-7007-1200-7.
 • Saso, Michael R. (1990). Taoism and the Rite of Cosmic Renewal (2nd ed.). Pullman: Washington State University Press. ISBN 978-0-87422-054-4.
 • Sivin, Nathan (1968). Chinese Alchemy: Preliminary Studies. Cambridge: Harvard University Press. ISBN 978-0-674-12150-8.
 • Sommer, Deborah (1995). Chinese Religion: An Anthology of Sources. Oxford University Press. ISBN 978-0-19-508895-3.
 • Tian, Chenshan (2005). Chinese Dialectics: From Yijing To Marxism. Lanham: Lexington Books. ISBN 0-7391-0922-7.
 • Watts, Alan (1977). Tao: The Watercourse Way. New York: Pantheon. ISBN 978-0-394-73311-1.
 • Welch, H.; Seidel, A. (1979). Facets of Taoism. New Haven: Yale University Press. ISBN 0-300-01695-6.
Popular (non-academic) interpretations of Taoism

External links