تئاتر دولتی تماشاگران جوان جمهوری آذربایجان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
تئاتر دولتی تماشاگران جوان آذربایجان

تئاتر دولتی تماشاگران جوان آذربایجان (به ترکی آذربایجانی: Azərbaycan Dövlət Gənc Tamaşaçılar Teatrı) در سال های ۲۰ قرن ۲۰ تاسیس شده است.

تاریخ تئاتر[ویرایش]

این تئاتر در نتیجهٔ فعالیت های «محافل داوطلبانه درام مبتکران و دانش آموزان» در ۱۵ مارس سال ۱۹۲۷ به تاسیس رسیده است. در ۱۵ مارس سال ۱۹۲۷، یک پستر جدید در باکو ظاهر شد، که در آن می آمد: «امروز نمایش «فیرتینا» به کارگردانی لطیف کریموف رهبر گروه مبتکران نمایش داده خواهد شد. این نمایش که با ابتکار «آقاداداش قربانف» تهیه شده بود، پیدایش تئاتر کودکانه در جمهوری آذربایجان را رقم زد. در سال ۱۹۲۸، طبق دستور «کمیساریای مردمی معارف آذربایجان» فعالیت تئاتر کودکانه باکو به طور رسمی آغاز گردید.

تماشاگران تئاتر دولتی تماشاگران جوان آذربایجان در مقابل تئاتر

[۱]

بخش های روسی و آذربایجانی تئاتر به ترتیب در ۶ نوامبر سال ۱۹۲۸ و در ۲۰ ژانویه سال ۱۹۳۰ راه اندازی شدند. از ۱۸ ژوئن سال ۱۹۳۶، بر اساس دستور «کمیساریای مردمی معارف آذربایجان» اسم تئاتر کودکانه باکو به تئاتر دولتی تماشاگران جوان آذربایجان به نام ماکسیم گورکی تحول یافت. «محرم حاشمف» که در رشته ی کارگردانی در یکی از دانشگاه های شهر مسکو فارغ التحصیل شده بود، در سال ۱۹۳۶ به عنوان کارگردان ارشداین تئاتر منصوب شد. [۲]

این تئاتر در طول تاریخ خود، به مراتب به نمایندگی از آذربایجان در جشنواره های بین‌المللی تئاتر حضور پیدا کرده است. از همان ابتدای تاسیسش نمایش های زیادی را به مخاطبان و تماشاچیان خود تقدیم نموده است.

نشان ها[ویرایش]

«نشان افتخار» (شوروی): ۴ ژانویه سال ۱۹۷۹ «جایزه کومسومول لنین» (شوروی): سال ۱۹۶۷[۳]

پیوند به بیرون ها[ویرایش]

  1. برنامه خبری «صدا»: نمایش «مرگ سفید» دوباره در صحنه ظاهر شد
  2. برنامه خبری «صدا»: تئاتر «کالمیک» در صحنه باکو
  3. دستور هیئت ریاست شورای عالی شوروی مورخ ۴ ژانویه سال ۱۹۷۹ برای اهدای «نشان افتخار» به تئاتر دولتی تماشاگران جوان آذربایجان به نام ماکسیم گورکی