بی‌بهره

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از بی بهره)
پرش به: ناوبری، جستجو
بی بهره
کشور  ایران
استان خراسان شمالی
شهرستان شیروان
بخش مرکزی
مردم
جمعیت ۷۹۸
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۱۷۲۴ متر

بی بهره(به کردی: بیارَه، به انگلیسی: Bibahreh)نام روستایی در استان خراسان شمالی است. این روستا از توابع شهرستان شیروان است. امکانات روستا شامل: راه شوسه، سرویس، دبستان، مسجد، آسیاب، حمام، لوله‌کشی آب و خانۀ بهداشت است.

جغرافیا[ویرایش]

روستای بیواره در فاصلۀ ۳۲ کیلومتری شمال شرق شیروان قرار دارد که از شمال به پتله گاه و از جنوب به کوه قنبر و از شرق به روستای زرتانلو و از غرب به روستای گدوکانلو محدود می‌گردد.

روستای بیواره در کناره رودخانه اوغاز قرار گرفته است و کوههای اطراف این روستا عبارت‌اند از: کوه قنبر، کوه کولک و زاو، در کوههای بیواره انواع گیاهان طبی مانند: آنوخ، سیب تالک، قارچ خوراکی، کنگر، مٍندک، کاسنی، چریش، ساری گل، شقایق و…می‌روید.

مردم[ویرایش]

این روستا دارای ۱۲۱ خانوار و ۵۸۳ نفر است که به زبان کردی کرمانجی تکلم می‌کنند و جزء دهستان سیوکانلو شیروان است. مردمش از ایل کرمانج بیچرانلو می‌باشند که از منطقه کردنشین شمال شام (سوریه) به این منطقه کوچانیده شده‌اند و به شامی یا شامالی نیز معروفند. شغل عمدۀ مردم دامداری و کشاورزی است و محصولات آن: فراورده‌های دامی، گندم و جو و انواع سردرختی. صنایع دستی آن قالیبافی و گلیم بافی می‌باشد.

مردم بی‌بهره با توجه به خصوصیات ایل کرمانج بیچرانلو (سیوک) افرادی شجاع، دلیر و جنگجو بودند که در درگیریهای قومی در گذشته نقش فعالی داشته‌اند و در جنگ با ترکمانان همیشه موفقیت از آن دلاوران کرد بیواره‌ای بود.

منابع[ویرایش]

  • مقیمی، محمد اسماعیل، جغرافیایی تاریخی شیروان، ناشر: معاونت فرهنگی آستان قدس رضوی، نوبت اول ۱۳۷۰.