بی‌بهره

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از بی بهره)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
بی بهره
کشور ایران
استانخراسان شمالی
شهرستانشیروان
بخشمرکزی
مردم
جمعیت۷۹۸
جغرافیای طبیعی
ارتفاع۱۷۲۴ متر

بی بهره(به کردی: بیارَه، به انگلیسی: Bibahreh)نام روستایی در استان خراسان شمالی است. این روستا از توابع شهرستان شیروان است. امکانات روستا شامل: راه شوسه، سرویس، دبستان، مسجد، آسیاب، حمام، لوله‌کشی آب و خانۀ بهداشت است.

جغرافیا[ویرایش]

روستای بیواره در فاصلۀ ۳۲ کیلومتری شمال شرق شیروان قرار دارد که از شمال به پتله گاه و از جنوب به کوه قنبر و از شرق به روستای زرتانلو و از غرب به روستای گدوکانلو محدود می‌گردد.

روستای بیواره در کناره رودخانه اوغاز قرار گرفته است و کوههای اطراف این روستا عبارت‌اند از: کوه قنبر، کوه کولک و زاو، در کوههای بیواره انواع گیاهان طبی مانند: آنوخ، سیب تالک، قارچ خوراکی، کنگر، مٍندک، کاسنی، چریش، ساری گل، شقایق و…می‌روید.

مردم[ویرایش]

این روستا دارای ۱۲۱ خانوار و ۵۸۳ نفر است که به زبان کردی کرمانجی تکلم می‌کنند و جزء دهستان سیوکانلو شیروان است. مردمش از ایل کرمانج بیچرانلو می‌باشند که از منطقه کردنشین شمال شام (سوریه) به این منطقه کوچانیده شده‌اند و به شامی یا شامالی نیز معروفند. شغل عمدۀ مردم دامداری و کشاورزی است و محصولات آن: فراورده‌های دامی، گندم و جو و انواع سردرختی. صنایع دستی آن قالیبافی و گلیم بافی می‌باشد.

مردم بی‌بهره با توجه به خصوصیات ایل کرمانج بیچرانلو (سیوک) افرادی شجاع، دلیر و جنگجو بودند که در درگیریهای قومی در گذشته نقش فعالی داشته‌اند و در جنگ با ترکمانان همیشه موفقیت از آن دلاوران کرد بیواره‌ای بود.

منابع[ویرایش]

  • مقیمی، محمد اسماعیل، جغرافیایی تاریخی شیروان، ناشر: معاونت فرهنگی آستان قدس رضوی، نوبت اول ۱۳۷۰.