بیمارستان گلستان اهواز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
بیمارستان گلستان اهواز
محل
مکان اهواز خوزستان، ایران
سازمان
نظام مراقبتی
نوع بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی
دانشگاه مرتبط دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز
خدمات
بخش اورژانس -
تعداد تخت‌خواب ۶۱۵

Founded = ۱۳۴۹

تاریخ
تأسیس
پیوندها
وبگاه رسمی' وب‌گاه رسمی

بیمارستان گلستان اهواز در منطقه گلستان شهر اهواز واقع شده و بیمارستانی دانشگاهی/آموزشی است که در سال ۱۳۴۹ تأسیس و در حال حاضر ۶۱۵ تخت دایر دارد.

تاریخچه[ویرایش]

درسال ۱۳۳۶ وزارت گمرک وقت در صدد تهیه بیمارستانی برای خدمات رسانی به کادر شاغل خود در منطقهٔ خوزستان برآمد. لکن علیرغم گذشت چند سال از آغاز اجرای پروژه، به دلیل آنکه تعداد کارکنان ادارهٔ گمرک در منطقهٔ خوزستان از ۵۰۰ نفر تجاوز نمی‌کرد، برای تأمین خدمات درمانی این تعداد پرسنل نظر وزارت گمرک تغییر کرد و صلاح را در قرار داد بستن با یک بیمارستان خصوصی یا دولتی دید، پس به همین جهت برای فروش این ساختمان نیمه کاره با سازمان بیمه‌های اجتماعی وارد مذاکره شد. اما قبل از انعقاد قرار داد، دانشگاه جندی شاپور اهواز به دلیل اینکه این ساختمان در زمینهای منتسب به این دانشگاه پی ریزی شده بود از ادارهٔ گمرک شکایت کرد ودر این کشمکش دانشگاه علوم پزشکی پیروز و ترتیب واگذاری آن داده شد. دانشگاه فضای موجود را بصورت یک واحد آموزشی درمانی، در نظر گرفته و در نقشه تغییرات اساسی داده و آن را اجرا نمود. اما متأسفانه تغییرات سریع در کادر مدیریت و اعمال نظرات گوناگون در روند ادامهٔ ساخت واجرای نقشه، ۱۳ سال کار را به تعویق انداخت وبودجه هنگفتی را مصروف خود گرداند. پس از طی حدود ۱۳ سال کار و تلاش مداوم و تنوع آراء و عقاید در مدیران، بالأخره در تاریخ دوازدهم شهریور ۱۳۴۹ افتتاح پروژه به مدیریت وقت دانشگاه علوم پزشکی محول گردید.

اما باز هم این امر محقق نشد چرا که در آن زمان بیمارستان گلستان به ساختمان متروکه مبدل گشته بود که تجهیزات ولوله کشی‌های داخل آن پوسیده شده بود و بعلت جاری شدن سیل در ساختمان بسیاری از تأسیسات آن از بین رفته بود. بالأخره پس از ۴۵ روز جدیت وکار مداوم، در مورخ ۲۷ مهر ۱۳۴۹ بصورت آزمایشی اولین بیمار در بخش پذیرفته شد واز آن زمان تا به امروز تلاش این مرکز در امر خدمت رسانی به مراجعین محترم و همچنین به موازات آن آموزش کادر پزشکی و درمانی ادامه دارد.

بخش‌های بیمارستان[ویرایش]

این مرکز هم اکنون به استثناء گروه‌های حلق، گوش و بینی، چشم، زنان و زایمان، ارتوپدی و دندانپزشکی، از سایر رشته‌های درمانی اعم از عمومی، تخصصی و فوق تخصصی بهره می‌جوید. قابل توجه است که بخش‌های بسیار مهم پاراکلینیکی و فوق تخصصی همچون رادیوتراپی، طب هسته‌ای،MRI، جراحی قلب، شتابدهنده خطی و پیوند کلیه نیز در این مرکز فعالیت مستمر و چشمگیر دارند. رشته های تخصصی و فوق تخصصی موجود در بیمارستان گلستان اهواز عبارتند از: داخلی، روماتولوژی، جراحی، جراحی قلب، کودکان، اورژانس، جراحی مغز و اعصاب، ارولوژی، روانپزشکی، نورولوژی، قلب و عروق، نفرولوژی، رادیوتراپی و انکولوژی، پزشکی هسته ای، ارتوپدی و بیهوشی

[۱]

افتخارات[ویرایش]

این بیمارستان در زمینهٔ استقرار نظام حاکمیت بالینی موفق عمل کرده و در نخستین جشنواره حاکمیت بالینی که در بهمن ماه سال ۱۳۹۰ در تهران و با حضور وزیر بهداشت برگزار شده بود همراه با دو بیمارستان دیگر از استان خوزستان حائز رتبه برتر شدند.[۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. «تاریخچه مرکز آموزشی درمانی بیمارستان گلستان». مرکز آموزشی درمانی بیمارستان گلستان، ۱۳۹۱. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۰۴ آوریل ۲۰۱۳. بازبینی‌شده در ۱۴ بهمن ۱۳۹۱. 
  2. «فهرست نهائی بیمارستان‌ها، مراکز درمانی و دانشگاه‌های برتر برگزیده در جشنواره حاکمیت بالینی». پایگاه اطلاع‌رسانی پرستاری. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۰۴ آوریل ۲۰۱۳. بازبینی‌شده در ۱۳۹۰/۱۰/۲۱. 

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]