بیمارستان ابن سینا مشهد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

بیمارستان ابن سینا یک مجتمع درمانی_آموزشی تخصصی است که اختصاصأ با اختلالات و ناهنجاریهای روانی سرو کار دارد که در سال 1359 تاسیس گردیده است .این مرکز زیرنظر دانشگاه علوم پزشکی مشهد اداره می‌گردد.

تعداد تختهای مصوب = 750

تعداد تختهاي فعال = 645

تاریخچه[ویرایش]

بيمارستان و مرکز آموزش روانپزشکی ابن سينا فعاليت خود را در سال ۱۳۵۹ هجری شمسی تحت عنوان <<مرکز جامع روانی>> در محلی واقع در خيابان احمد آباد مشهد آغاز کرد. چيزی نگذشت که اين مرکز به مکانی ديگر واقع در ميدان فردوسی مشهد انتقال يافت وتحت عنوان <<بيمارستان رازی>> زير نظر سازمان تامين اجتماعی به فعاليتهای خود ادامه داد.

در همين سالها مسئوليت اداره، سرپرستی، وخدمت رسانی به بیمارستان دکتر حجازی واقع در خيابان خواجه ربيع مشهد نيز بر عهده اين بيمارستان گذاشته شد.

درسال ۱۳۶۷ مجدداً بيمارستان ابن سينا ( بيمارستان رازی آن زمان ) تغيير مکان داد و در محل جديدیکه همان محل کنونی است مستقر شد. همچنين نام بيمارستان از بيمارستان رازی به بيمارستان ابن سينا و سپس بيمارستان و مرکز آموزش روانپزشکی ابن سينا تغيير کرد. بعلاوه از آن تاريخ به بعداين مرکز بعنوان يکی از واحدهای تابعه دانشگاه علوم پزشکی مشهد فعاليت خود را دنبال کرد .

در سال ۱۳۷۹ مرکز بهداشت روانی و روانپزشکی شفا که يکی از بيمارستانهای وابسته به دانشگاه علوم پزشکی مشهد بود منحل گرديد و کليه وظايف آن اعم از آموزشی و درمانی به بيمارستان ابن سينا محول شد.اين تحول به نوبه خود مسئوليتها و وظائف بيمارستان ابن سينا را افزايش داد.

مساحت و زیربنا[ویرایش]

بيمارستان ابن سينا در زمينی به مساحت 131088 مترمربع ساخته شده است. حدود 27 هزار متر مربع از اين مساحت را ساختمانهای مختلف از جمله بخشها، درمانگاهها، پاراکلينيكها، ساختمان اداری، ساختمان آموزشی، كتابخانه و آمفی تأتر، تأسيسات و ساير واحد تشكيل مي‌دهد و مابقی به فضای سبز، پاركينگ، زمين ورزشی برای بيماران، خيابان كشی، و محوطه سازی اختصاص يافته است.