پرش به محتوا

بیشوشوار پراساد کویرالا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کویرالا در دهه‌ی ۱۹۵۰

بیشوشوار پراساد کویرالا (نپالی: विश्वेश्वरप्रसाद कोइराला) معروف به بی.پی. کویرالا (نپالی: बीपी कोइराला) رهبر سیاسی انقلابی و نویسنده‌ی نپالی بود. او از ۱۹۵۹ تا ۱۹۶۰ نخست‌وزیر نپال بود.[۱] کویرالا رهبری کنگره‌ی نپالی، یک حزب سیاسی سوسیال‌دموکراتیک را بر عهده داشت.

او بیست و دومین نخست‌وزیر نپال و اولین نخست‌وزیری بود که به شکل دموکراتیک انتخاب شد. او به مدت ۱۸ ماه عهده‌دار این سمت بود و پس از آن به دستور پادشاه نپال ماهندرا از مقام خود برکنار و زندانی شد. کویرالا باقی عمر خود را در تبعید و زندان گذراند.[۲][۳]

کویرالا به عنوان یکی از برجسته‌ترین شخصیت‌های سیاسی در نپال شناخته می‌شود. او حامی سرسخت دموکراسی بود و باور داشت تضمین آزادی فردی و حقوق سیاسی و مدنی به تنهایی برای کشور فقیری مثل نپال کافی نیست و به کارگیری سوسیالیسم دموکراتیک راه‌حل عدم توسعه‌ی نپال است.[۴][۵]

منابع[ویرایش]

  1. Reuters (۱۹۸۲-۰۷-۲۲). «B.P. KOIRALA, FORMER PRIME MINISTER OF NEPAL» (به انگلیسی). The New York Times. شاپا 0362-4331. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۷-۲۶.
  2. «B.P. Koirala's Atmabrittanta: Late Life Recollections - Himal Books». web.archive.org. ۲۰۱۴-۰۲-۰۱. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ فوریه ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۷-۲۶.
  3. Times، Nepali. «Last Days with BP Koirala» (به انگلیسی). دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۷-۲۶.
  4. «BP And His Thoughts - The Rising Nepal (TRN)». web.archive.org. ۲۰۱۵-۰۷-۲۳. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۳ ژوئیه ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۷-۲۶.
  5. bishwash (۲۰۱۵-۰۴-۰۹). «BP Koirala: Bhola Chatterjee». Lagatar (به انگلیسی). دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۷-۲۶.