بیسکویت مادر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
بیسکویت مادر.

بیسکویت مادر قدیمی‌ترین بیسکویت‌ تولید شده در ایران است که از سال ۱۳۳۷ توسط شرکت ویتانا تولید می‌شود. شعار این بیسکویت برای سال‌ها این بود:

مهر مادر، شیر مادر، بیسکویت مادر

بنابر تبلیغات کارخانه در سال‌های نخستین تولید «بیسکویت مادر یک مکمل کامل غذایی بود که پیشنهاد می‌شد همه افراد مصرف کنند. حتی بسیاری پزشکان کودک به مادران توصیه می‌کردند از ۶ ماهگی به همراه شیر به نوزادان خود بیسکویت مادر بدهند».

بر روی بسته‌های این بیسکویت تصویر یک مادر به همراه نوزاد خود دیده می‌شود.

کارخانه ویتانا در سال ۱۳۳۵ توسط برادران تهرانچی در خیابان امیریه در تهران راه‌اندازی شد. برادران تهرانچی از آلمان و انگلیس دستگاه‌های بیسکویت سازی وارد کردند و تولید مستمر بیسکویت را در کارخانه این شرکت در خیابان خلیج فارس کنونی در کیلومتر ۷ جاده کرج آغاز کردند. آن‌ها یک جمله معروف داشتند: «بیسکویت مادر باید به راحتی با دندان شکسته شود و با آب دهان نرم شود.»

بیسکویت مادر

برادران تهرانچی پس از انقلاب به مانند بسیاری از کارآفرینان که عرصه را برای فعالیت تنگ می دیدند، کارخانه ویتانا را رها کرده و از ایران رفتند و ویتانا به شرکت سهامی البرز از زیر مجموعه‌های بنیاد ۱۵ خرداد واگذار شد.

در اوایل دهه هشتاد شمسی، شرکت ویتانا در کنار بسیاری شرکت‌های دولتی شده‌ی دیگر در آستانه‌ی ورشکستگی قرار داشت. این سال‌ها همچنان مصادف بود با آغاز طرح خصوصی سازی بنگاه‌های دولتی. در این سالها شرکت ویتانا به بخش خصوصی واگذار گردید. این واگذاری با حاشیه‌هایی همراه بود، به طوری که مالکین جدید خود را در این واگذاری متضرر می‌دیدند و با ورود فیزیکی به کارخانه دریافته بودند که این شرکت بدهی‌های کلان بانکی و دولتی دارد. مالکان جدید با وجود مشکلات عدیده و ناامیدی همگانی، با همیاری پرسنل کارخانه دست از تلاش برای احیاء نام ویتانا و نام مادر بر نداشتند و توانستند روند نوسازی و بازسازی کارخانه ویتانا را در یک دوره‌ی طاقت فرسا، اما با سرعت عملی کنند. امروز بیسکویت مادر در بالاترین سطح تولید در مقایسه با تمام سال‌های فعالیت ویتانا قرار دارد و در کنار خود محصولات بسیاری شامل ویفر، بیسکویت، کراکر، کیک، آبنبات، شکلات و غیره را می‌بیند. بخشی از این محصولات در کارخانه اصلی ویتانا و بخش دیگری در فازهای توسعه و کارخانجات جدیدالتاسیس ویتانا صورت می گیرد. مدیران شرکت ویتانا معتقدند که این شرکت پیشروترین تولید کننده در این صنعت از لحاظ نوآوری و محصولات قابل رقابت با بازار جهانی است.

منابع[ویرایش]