پرش به محتوا

بیت‌مپ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
تصویری با فرمت بیت مپ

بیت‌مَپ یا بیت‌نگاشت[۱] نگاشتی از یک دامنه (Domain) است به بیت‌ها (Bits). بیت‌مپ، آرایه بیتی (Bit array) یا شاخص بیت‌مپ (Bitmap index) نیز خوانده می‌شود. دامنه، برای نمونه، بازه‌ای از اعداد صحیح است، و بیت، صفر یا یک است.

بیت‌مپ به عنوان فُرمت فایلِ تصویر[ویرایش]

در گرافیک رایانه‌ای، هر تصویر از تعداد مشخصی پیکسل (واحدِ تصویر، Pixel) تشکیل می‌شود و هر پیکسل، دارای اطلاعات روشنایی (Brightness) و رنگ (Chroma) است. در یک تصویر با فُرمتِ بیت‌مپ (Bitmap Image)، مقادیر روشنایی و رنگِ هر پیکسل به صورت دودویی (باینری) ذخیره می‌شوند. به عبارت دیگر، اطلاعات روشنایی و رنگ پیکسل‌های تصویر، به بیت‌ها نگاشته می‌شوند.

اولین برنامهٔ کامپیوتری که کار با این نوع فرمت را ممکن می‌کرد، برنامه پِینت (Paint) شرکت مایکروسافت و در محیط ویندوز بود. پسوند (Extension) فایل‌های تصویریِ بیت‌مپ، bmp. است.

در RGBA32 که مدلی برای ذخیره تصویر دیجیتال به فرمت بیت‌مپ است، هر یک از رنگ‌های قرمز (Red)، سبز (Green) و آبیِ (Blue) هر پیکسلِ تصویر با ۸ بیت توصیف می‌شود (در مجموع ۲۴ بیت). از سوی دیگر، ۸ بیت هم برای توصیف شفافیت (Transparency) پیکسل در نظر گرفته می‌شود (که به آن اصطلاحاً Alpha Channel می‌گویند). پس هر پیکسل در مجموع با ۳۲ بیت توصیف می‌شود.

منابع[ویرایش]

  1. «بیت نگاشت - ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی». wikijoo.ir. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۳-۰۱.