بکهو لودر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

بکهولودر: بکهولودرها نوعی تراکتور خودگردان می باشند که در پشت خود یک بیل مکانیکی و در قسمت جلو ، بیل جلو دارند و برای کارهای سبک استفاده می‌باشند. کلیه مشخصات عمومی آن‌ها مانند لودرها و بیل‌های مکانیکی است به دلیل دوکاره بودن این ماشین در بسیاری از پروژه‌های کوچک از این وسیله استفاده می‌شود بیل جلو به نام (Loader) و بیل عقب به نام (BackHoe) است. این دستگاه در اندازه‌ها و مدل‌های کوچک و بزرگ مناسب برای کار در مزارع و کارهای عمرانی و ساختمانی طراحی شده‌است. نام بکهولودر ترکیبی از دو کلمه بکهو (BackHoe)و لودر (Loader) است.

برای افزایش کارایی و قابلیت این دستگاه از بیل جلو چند منظوره، دکل عقب تلسکوپی، آکسل محرک جلو (4WD)، ساید شیفت کشویی، قفل دیفرانسیل، کابین مجهز به امکانات رفاهی داخلی برای راننده، جعبه دنده نوع Shuttle یا Power Shift و … استفاده می‌شود.

مشخصات فنی بکهولودر

بکهو لودرها عمدتاً بین ۷۵ تا ۱۵۰ اسب بخار قدرت دارند و دارای انواع دنده اتوماتیک و دستی است. پمپ هیدرولیک آن‌ها بر روی پولی سر میل لنگ موتور یا گیربکس متصل شده‌است و دارای شیر هیدرولیکی مکانیکی یا برقی می باشند. سیستم هیدرولیکی آن از یک یا دو پمپ تشکیل شده‌است. در سیستم یک پمپ هیدرولیک، شدت جریان حدود ۱۶۰ لیتر بر دقیقه تولید می‌شود. این پمپ می‌تواند فشار معادل ۲۵۰ بار برای بیل بکهو و حدود ۲۲۰ بار برای لودر فراهم سازد. ظرفیت باکت بیل بکهو بین ۰٫۰۸ تا ۰٫۵ مترمکعب است و ظرفیت باکت لودر حدود ۱٫۱۵ مترمکعب می‌باشد.

انواع بکهو لودر:

بکهولودرهای رایج در بازار معمولاً به چهار صورت بکهو ثابت، بکهو کشویی مکانیکی و بکهو کشویی هیدرولیکی و بکهولودر کمرشکن می‌باشد. موتور بکهو لودرها معمولاً ۴ سیلندر یا ۶ سیلندر، معمولی یا توربودار هستند.

در سال‌های اخیر برای راحتی اپراتور بکهولودر امکاناتی مانند دو دسته (اهرم جویستیکی) مجزا برای کار با بیل عقب، نصب شیشه‌های بلندتر بامیدان دید ببیشتر اشاره کرد.

از لحاظ ایمنی، مجهز به کابین‌های استاندارد بین‌المللی با استاندارد ROPS و FOPS برای تضمین استحکام کابین هنگام چپ و واژگون شدن یا وارد شدن ضربه به بدنه کابین می‌باشند.

بکهولودر ساخت منیتو

منابع

تولیدکنندگان

  • شرکت تراکتورسازی ایران ـ تبریز www.itmco.ir