بوی باران (مجموعه تلویزیونی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
بوی باران
Buye baran.jpeg
نویسندهعباس نعمتی
عباس ریاحی
صنم کاظمی
کارگردانمحمود معظمی
بازیگرانرضا کیانیان
رؤیا نونهالی
نرگس محمدی
سیدمهرداد ضیایی
مهدی سلوکی
حمیرا ریاضی
ساناز سعیدی
محمدرضا هاشمی
شهرزاد کمال زاده
آزیتا ترکاشوند
سپیده خداوردی
فخرالدین صدیق شریف
مهوش صبرکن
رحمان باقریان
معصومه آقاجانی
مریم کاویانی
احسان امانی
مرتضی کاظمی
شیوا خنیاگر
شمسی فضل الهی
سیما مطلبی
سیما خضرآبادی
زهره صفوی
علی برادری
ستاره طباطبايي
کشور سازندهایران
زبان‌(های) اصلیفارسی
تعداد قسمت‌ها۶۵
تولید
تهیه‌کنندهمحمدرضا تخت‌کشیان
تدوین‌گرنیما حسن دوست
انتشار
شبکه اصلیشبکه تماشا و شبکه یک
انتشار اولیه۲۵ خرداد – ۹ شهریور ۱۳۹۸

مجموعه تلویزیونی "بوی باران" با نام پیشین عروس تاریکی سریال ایرانی است که برای پخش از شبکه یک سیما تهیه و تولید شده و از شبکه یک و شبکه تماشا پخش گردیده‌است.[۱][۲]

بازیگران[ویرایش]

بازیگر نقش توضیحات
رضا کیانیان سیاوش ستوده پدر شهاب، همسر سیمین و همسر سابق ناجیه، رئیس کارخانه تفکیک زباله
رؤیا نونهالی سیمین بهرامی همسر سیاوش، مادر شهاب و شادی
نرگس محمدی ترانه ناصری خواهر پیمان، همسر سهیل - نقش اصلی
سید مهرداد ضیایی علیرضا رستگار بازپرس پرونده پیمان، همسر سابق سارا و سروان و دادستان
مهدی سلوکی پیمان ناصری برادر ترانه و نامزد سابق فرشته
حمیرا ریاضی سارا زارع وکیل پیمان و همسر سابق رستگار، دادستان پرونده پیمان
ساناز سعیدی فرشته شاهسواری زن شهاب و کارگر کارخانه شهاب
شهرزاد کمال‌زاده مرجان جاوید دختر مهندس جاوید
آزیتا ترکاشوند فریبا رحمانی کارگر کارخانه
سپیده خداوردی ناجیه نصیری کارگر کارخانه و همسر دوم و سابق سیاوش
مریم کاویانی سمیه نومنی کارگر کارخانه
محمدرضا هاشمی شهاب ستوده پسر سیاوش و سیمین
شهاب شادابی سهیل کریمی همسر ترانه، پسر نسرین و فریدون و نخبه
فخرالدین صدیق شریف فریدون کریمی پدر سهیل
رحمان باقریان مصطفی ناصری پدر ترانه
مهوش صبرکن منیژه کرمی مادر ترانه و همسر مصطفی
معصومه آقاجانی نسرین فروزش مادر سهیل
احسان امانی مهندس جاوید پدر مرجان
مرتضی کاظمی دکتر رئیس و عموی سهیل
شیوا خنیاگر فیروزه مادر فرشته
شمسی فضل الهی خانم جان مادر سیاوش و مادرشوهر سیمین
وحید نفر داوود شوهر نفیسه، شوهر خواهر فرشته و باجناغ شهاب
سعید رضایی آرمان دوست شهاب
بهزاد داوری عباس مهدیان دستیار علیرضا و سرگرد
سمیه نجومی دکتر سماوات استاد ترانه در درمانگاه
سیما مطلبی مطلبی معاون سیمین در مدرسه
آرش فلاحت پیشه پرویز اسدی سرکارگر کارخانه و قاتل فریبا
علی برادری شهرام فرزاد دوست پیمان و قاتل سهیل و برهان
معصومه احمدزاده لیلا پرستار خانم جان و شادی
مهسا هاشمی نغمه ناصری خواهر ترانه و پیمان
رعنا مستعلمی هاله همسر سابق آرمان
سیما خضرآبادی شهرزاد خواهرزاده سارا و نامزد سابق شهاب
آزاده ریاضی مونا سعیدی خاله مرجان، همسر دوم مهندس
پروین ملکی زهرا خانم همسایه ترانه
زهره صفوی معصومه مادر علیرضا
مائده تقوایی نفیسه شاهسواری خواهر فرشته
مهدی مختاری برهان پسر سمیه ، کارگر کارخانه

نظرات مثبت و منفی[ویرایش]

این مجموعه یکی پرچالش ترین سریال‌های تلویزیون ایران در چند‌سال اخیر بود. این سریال علاوه بر که از زمان پخش قسمت‌های ابتدایی[۳]به انحای مختلف مورد انتقاد رسانه‌ها واقع شده بود پس از پخش قسمت چهل و یکم مورد انتقاد جمعی مخاطبین تلویزیون ایران واقع شد بگونه ای که هشتگ بوی باران به یکی از هشتگ‌های ترند توییتر فارسی زبانان تبدیل شد.[۴] پس از کنشگری مخاطبان، پایان بندی سریال تغییر کرد و با اضافه شدن ۱۵ قسمت ، تعداد اپیزود های آن به ۶۵ قسمت افزایش یافت اما این تغییر رویکرد نتنها باعث کاهش انتقادات نشد بلکه با گسترش دامنه ی نقد ها برخی بازیگران این سریال نیز در جایگاه منتقد قرار گرفتند، از جمله ی این انتقادات می توان به اظهارات شهاب شادابی (بازیگر نقش سهیل) در رابطه با خلاء فیلمنامه ای این مجموعه [۵]،انتقادات مریم کاویانی (بازیگر نقش سمیه) در رابطه با بی اخلاق نشان دادن زنان ایرانی در سریال[۶] و گفته های شمسی فضل‌الهی (بازیگر نقش خانوم جان) نسبت به نواقص و کاستی‌های ناشی از کار نویسندگان[۷] اشاره کرد. متعاقباً پایان بندی سریال مجددا تغییر داده شد و با اضافه شدن ۱۰ قسمت دیگر ، تعداد اپیزود های این مجموعه به ۷۵ افزایش یافت و اما این تغییر هم پایان ماجرا نبود، با اضافه شدن این اپیزود ها جایگاه نقش ها به طرزی اساسی تغییر کرد، به گونه ای که داستان ترانه با بازی نرگس محمدی که در پنجاه قسمت مجموعه، اساس روایت محسوب می شد، مبدل به داستانی فرعی شد و ادامه ی روند فیلمنامه به کشمکش پلیس و گروه های بزه کار اختصاص یافت، این تغییر رویکرد نیز به نوبه ی خود به حجم انتقاداتی که از ابتدای سریال به نویسندگان وارد بود افزود[۸]، در نهایت نیز با کوتاه کردن سریال مجدداً تعداد اپیزود ها از ۷۵ به ۶۵ کاهش یافت؛ در واقع این سریال دارای چندین پایان بندی متفاوت بوده است.

Circle-style-warning.svg خطر لوث‌شدن: آنچه در زیر می‌آید ممکن است قضیه یا پایان داستان را لو دهد!

یکی از مواردی که مورد انتقاد مخاطبین واقع شد وجود تعارضات فراوان داستان با قوانین جزایی ایران است که آن را حاکی از کم تجربگی نویسندگان ارزیابی کرده‌اند. اساس داستان تلاش برای رهایی فردی متهم به قتل است، این در حالیست که اصل اتهام به وی به دلایل حقوقی دچار چالش‌های فراوانیست. مطابق داستان دلیل اصلی این اتهام از شهادت سه زن حاصل شده که به دیدن فرار متهم از صحنهٔ قتل شهادت داده‌اند. جدا از بحث نحوهٔ برخورد با شهادت زنان در ایران در رابطه با پرونده‌هایی درخواست قصاص در آن‌ها مطرح است و همچنین جدا از عدم صلاحیت عرفی شاهدان برای شهادت (چرا که گویا هر سه از کارگران متهم دیگر پرنده (شهاب) بوده‌اند)، همان‌طور که در داستان نیز تصریح شده، اصل شهادت بر رویت انجام عمل قتل نبوده و صرفاً رویت متهم در محل مورد شهادت شاهدان واقع شده‌است، ولی با این حال حکم اعدام متهم اصلی (پیمان) صادر شد و علی‌رغم این که بعدها از طریق نبش قبر مقتول (فرشته) توسط پلیس ثابت شد مقتول در واقع مفقود است و ادله ای هم برای کشته فرض شدن وی وجود ندارد، علاوه بر این که هیچ تلاشی توسط پلیس برای یافتن شخص مفقود انجام نمیگرد، اصل مفقود بودن شخص نیز به اطلاع خانوادهٔ وی نمی‌رسد و قاضی و پلیس هر دو همچنان بر قصاص شدن پیمان بدون مشخص بودن هویت مقتول یا شاکی خصوصی پرونده تأکید دارند! از نکات دیگر پروندهٔ فرضی این است که علی‌رغم کشته شدن پزشک حقوقی پرونده (که نسبت به جسد اطلاعات غلط به پلیس ارائه کرده) و یکی از شاهدان (فریبا) و همچنین پس گرفتن شهادت توسط شاهد دیگر پرونده (سمیه) و اذعان به دروغگویی توسط وی، حکم قصاص همچنان پا برجاست!![۹]

بی‌اخلاقی قهرمان داستان از مواردی بود که مورد انتقاد رسانه‌ها و مخاطبین واقع شد، شخص ترانه به عنوان خواهر متهم اصلی (پیمان) یک پزشک جوان است که سعی در رمزگشایی از پرونده و رهایی برادر خود دارد و برای دسترسی به این هدف از دروغگویی، دزدی و مسموم کردن افراد هیچ ابایی ندارد.[۱۰]

ساده انگاری مخاطب از دیگر مواردی بود که مورد انتقاد مخاطبین واقع شد. به عنوان مثال کاراکتر برهان که نقش فرزند یک زوج ایرانی (مادر) و افغانی (پدر) را ایفا می‌کند دارای لهجهٔ ترکیست؛ این کاراکتر به دلیل خارجی بودن پدر فاقد شناسنامه است ولی با این حال در تلاش برای دریافت جواز کسب آبمیوه فروشیست، در قسمت ۴۱ از سریال نیز به جای مراجعه به کلانتری برای شهادت و در خواست حفاظت از شاهد در یک مسافرخانه مخفی شده و از شهادت خود فیلم تهیه می‌کند در گام بعدی به ملاقات افرادی می‌رود که قصد کشتن وی را دارند (پرویز و شهرام) تا صرفاً به آنها اعلام کند که فیلمی از شهادت وی موجود است که در صورت کشته شدنش توسط یک فرد امین (سهیل) به پلیس ارائه خواهد شد؛ بعد از ملاقات کذایی، شهرام با تعقیب برهان پی به هویت سهیل به عنوان شخص امین برده و اقدام به قتل وی می‌کند. بسیاری از مخاطبان این سؤال را مطرح کردند که چرا برهان برای رساندن این پیام به پرویز از تلفن استفاده نکرد یا چرا فیلم یادشده را از طریق ایمیل یا تلگرام برای سهیل نفرستاد.[۱۱] در قسمت ۶۰ فردی به عنوان هکر با داشتن آدرس ایمیل مرجان ، رمز ایمیل (سرویس جیمیل) او را در کمتر از ۳۰ ثانیه پیدا کرده و به راحتی وارد حساب مرجان می شود. در قسمت ۶۴ مرجان علی رغم تغییر رمز حساب بیتکوین با استفاده از رمز قبلی به درخواست بازپرس وارد حساب کاربری خود میشود.

وجود ارتباطات پیچیده و عجیب از دیگر مواردیست که توسط مخاطبین به عنوان ضعف داستان مورد اشاره واقع شد. وکیل و بازپرس پرونده سابقاً زن و شوهر بوده‌اند، خواهر زاده وکیل پرونده سابقاً نامزد متهم دیگر پرونده (شهاب) بوده‌است، مادر شوهر ترانه ویراستار کتاب یک کارگران افغانستانی است که همراه ترانه در کارخانهٔ پدر شهاب کار می‌کند، سیاوش و مهندس سابقا با هم دوست بوده اند و...

جو مغموم سریال نیز از دیگر موارد انتقاد بوده‌است. به ویژه آن که نرگس محمدی که به‌طور ثابت نقش انسان‌های غمگسار و نگون‌بخت را بازی می‌کند، بازیگر نقش اول این سریال است.

دفاع منتقدان سینما از "بوی باران":

البته برخی از منتقدان سینما و تلویزیون سریال «بوی باران» را سریال موفقی می‌دانند. غلام‌عباس فاضلی، منتقد سینما و تلویزیون در تحلیل این سریال به خبرنگار «جوان آنلاین» می‌گوید: «سریال بوی باران، تا اینجا سریال بسیار موفقی بوده است و به نظر من چارچوب و کلیت این سریال می‌تواند به‌عنوان یک الگو در سریال‌سازی تلویزیون مورد ارجاع قرار بگیرد.»

فاضلی ادامه می‌دهد: «در بین سریال‌هایی که با این سطح بودجه در سال‌های اخیر در تلویزیون ساخته شده‌اند، سریال بوی باران از بهترین‌هاست و بوی موفقیت را در سریال‌سازی در تلویزیون به مشام می‌رساند.»

این منتقد سینما و تلویزیون اظهار می‌دارد: «امتیاز اول «بوی باران» از داستان آن شروع می‌شود یعنی حتی قبل از فیلمنامه. این سریال داستان پروپیمانی دارد، داستانی که این سریال در هفتاد قسمت می‌خواهد برای بیننده تعریف کند شاید اگر قرار بود مثل خیلی از سریال‌های دیگر که در سال‌های اخیر شاهد آن بودیم روی آنتن می‌رفت به هزار و یک شب می‌رسید، اما این سریال داستان بسیار پروپیمان و گیرا و پرقوتی را دارد و این داستان پرقوت در یک بسته هفتاد قسمتی به تماشاگر عرضه می‌شود.»

او به دیگر نقطه قوت سریال بوی باران که فیلمنامه آن است نیز اشاره می‌کند و می‌گوید: «آنطور که مشخص است فیلمنامه و صحنه‌های «بوی باران» درست نوشته شده‌اند و گفتگو‌ها بسیار سنجیده هستند و بازی مناسب بازیگران سریال را قوی ظاهر کرده است.

فاضلی با بیان اینکه کارگردانی در «بوی باران» یکی از بهترین کارگردانی‌ها را در این سطح از تولید سریال داشته است، می‌گوید: «قاب‌بندی‌ها همه سنجیده شده است. مثلا در مورد لوکیشن بسیار هوشمندانه عمل شده و هر کدام از لوکیشن‌ها که در فیلم هستند یک شخصیت هستند یعنی آنقدر با دقت انتخاب شده‌اند که تاثیری به اندازه کاراکتر را روی تماشاگر می‌گذارند.»

او اظهار می‌دارد: «تا این قسمت از سریال «بوی باران» که پخش شده است می‌توان گفت که شخصیت اضافه‌ای وجود نداشته و هر کدام از آن‌ها روی روان داستان تاثیر گذاشته‌اند؛ که این از اتفاقات قابل توجه حوزه سریال‌سازی در حوزه صدا و سیما است.»

این منتقد سینما در پایان می‌گوید: «این سریال در کارگردانی و طراحی کلی بسیار جرات و شهامت زیادی به خرج داده است. منظورم از این جرات و شهامت بحث ساختاری است. شما می‌بینید که در قسمت چهل و یکم «بوی باران» با جرات بسیار سازندگان سریال مسیر داستان و شخصیت‌ها را به کلی عوض می‌کنند. یعنی به اصطلاح در فیلمنامه تاکید‌هایی رخ می‌دهد که در آن موقعیت داستان از مثبت به منفی یا از منفی به مثبت چرخش پیدا می‌کند.»

بازی مناسب حمیرا ریاضی، سپیده خداوردی، نرگس محمدی و همچنین بازیگران نقش‌های فرعی از دیگر مواردی بود که فاضلی در این گفتگو به آن‌ها اشاره داشت.

تقدیر سردار اسکندر مومنی ، دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر از بوی باران:

«بوی باران» به درستی اعتیاد را به تصویر کشید، عملکرد مجموعه تلویزیونی بوی باران، موفقیت آمیز ارزیابی می‌شود و پیام‌های این مجموعه نیز قابل قبول است.

سردار مومنی با اشاره به پخش قسمت آخر مجموعه تلویزیونی «بوی باران» از شبکه یک سیما گفت: ورود به منجلاب مواد مخدر چه اعتیاد باشد و چه توزیع و قاچاق فرجامی جز تباهی ندارد و هم خود فرد و هم جامعه را درگیر میکند.

وی افزود: مجموعه تلویزیونی «بوی باران» به خوبی توانست سرنوشت افراد درگیر در این حیطه را به تصویر بکشد و نقش هشداری و پیشگیری خود را به خوبی ایفا کند.

سردار مؤمنی با تشکر از رسانه ملی برای تولید و پخش این مجموعه تلویزیونی گفت: راه اصلی مبارزه با اعتیاد بازدارندگی درونی است و این مجموعه تلویزیونی توانست با تصویرسازی خوب از سرنوشت افراد درگیر در این موضوع موفق عمل کند.

دفاع وزارت کشور از روایت تاثیرگذار و باورپذیر سریال بوی باران:

رضا محبوبی، معاون امور آسیب‌ها و مسایل اجتماعی سازمان امور اجتماعی وزارت کشور درباره اینکه این سریال چقدر توانسته است مردم را آگاه کند، گفت: من شما را ارجاع می‌دهم به تعریف آسیب اجتماعی؛ هر رفتار یا فعلی که در مغایرت با هنجارها و ارزش‌های مورد قبول جامعه رخ بدهد به آن آسیب اجتماعی می‌گویند. اگر فعلی در مغایرت با قانون باشد به آن جرم می‌گوییم و اگر آن پدیده در مغایرت با هنجارهای اجتماعی باشد و تعداد زیادی از مردم امید به حل این مشکلات داشته باشند به آن مسئله اجتماعی می‌گویند.

او ادامه داد: این رفتارهای مغایر هنجارها و ارزش‌ها صرفا جنبه فردی ندارند؛ مثلا یک ابزاری مثل رسانه نیز در این میان رسالت‌هایی دارد. باید به این نکته توجه داشت که مسئله و آسیب اجتماعی ریشه در جامعه دارد؛ به این معنا که فردی که دچار آسیب اجتماعی شده است، اگر در یک جای دیگری زندگی می‌کرد، شاید درگیر این آسیب نمی‌شد. خیلی از آسیب‌های اجتماعی ریشه در ساختارهای جامعه دارند و عواقب این آسیب‌ها به فرد و جامعه آسیب می‌زند؛ بنابراین ما باید در جامعه از ابزارهای مختلف (رسانه) استفاده و کوشش کنیم با استفاده از این ابزارها، ذهن عمومی جامعه را درگیر کنیم.

محبوبی با بیان اینکه «باید از دیدگاه بیننده نیز پیمایش صورت بگیرد، ولی از نظر کارشناسی همین که یک کار نمایشی توانسته به این موضوعات بپردازد، یکی از معیارهای موفقیت را دارد»، خاطرنشان کرد: این سریال به موضوعاتی پرداخته است که در جامعه ما وجود دارد. شخصیت‌های نجات‌دهنده، نمادی از جامعه هستند که خود را در مقابل این آسیب‌ها مسئول می‌دانند.

محبوبی درباره وظیفه خانواده‌ها از لحاظ تربیتی در مقابل اعتیاد، گفت: خوشبختانه رسانه ملی این بار هم در قالب یک کار نمایشی تلاش می‌کند که این شناخت را به خانواده‌ها بدهد. گاهی ما به کمک ابزار فیلم، شناختی را به خانواده‌ها می‌دهیم که نسبت به برنامه‌های گفت‌وگویی از تاثیر بیشتری برخوردار است. سریال «بوی باران» نیز مخاطب را دعوت می‌کند تا از طریق تعامل، مشکلات را حل کند. در این سریال تذکر داده می‌شود که این مسائل ممکن است برای ما هم پیش بیاید.

او یادآور شد: حاشیه‌نشینی به جامعه ما آسیب می‌زند. کسانی که در مناطق حاشیه‌ای زندگی می‌کنند، انسان‌های بسیار شریفی هستند و نگاه ما نیز به این مناطق نگاه درجه دو نیست. سریال «بوی باران» توانست به‌خوبی به بسیاری از این آیتم‌ها بپردازد. ما باید این آسیب‌هایی که در جامعه وجود دارند را به رسمیت بشناسیم. رسانه ملی نیز در دو یا سه سال اخیر نمی‌خواهد مسائل را کتمان کند و حتی تلاش می‌کند در قالب‌های نمایشی به این موضوعات بپردازد. همه ما دغدغه داریم و این مسائل به ما خیلی نزدیک شده است. امروز کمتر خانواده‌ای را می‌توان پیدا کرد که در نزدیکانش طلاق صورت نگرفته باشد.

معاون امور آسیب‌ها و مسایل اجتماعی سازمان امور اجتماعی وزارت کشور همچنین تصریح کرد: یکی از راهکارهای پیشگیری از این مسائل، تربیت صحیح و خانواده تاب‌آور و دیگری، ارجاع به منابع دین و آموزه‌های دینی است. ما در این تفکر قله‌هایی مثل امام حسین (ع) را داریم که اگر به این الگوها تأسی کنیم، خیلی در زندگی کارساز است. ما می‌توانیم از ظرفیت دین برای تاب‌آور و مقاوم کردن نهاد جامعه استفاده کنیم.

تمجید مدیرکل دفتر حقوقی و امور مجلس ستاد مبارزه با مواد مخدر سریال بوی باران:

محمد ترحمی، مدیرکل دفتر حقوقی و امور مجلس ستاد مبارزه با مواد مخدر، درباره واقع‌گرایی در سریال «بوی باران» گفت: این مسئله سه وجه دارد؛ اول معتاد است که همه جامعه او را می‌بینند. دوم موضوع اعتیاد است که باید فهمید این معضل چه ریشه‌هایی دارد؛ به عنوان مثال آیا در سریال «بوی باران» طلاق عاطفی پدر و مادر در بروز اعتیاد تاثیر داشت؟ با معتاد نمی‌شود مبارزه کرد. ما در قانون و مباحث حقوقی معتاد را مجرم می‌دانیم؛ این درحالی است که باید با یک فرد معتاد با مداخلات اجتماعی وارد شد. با اعتیاد باید مقابله کرد و با قاچاقچی باید مبارزه کرد. ما باید برای این سه فاکتور تمایز قائل باشیم.

وی خاظرنشان کرد: به طور کلی قانون، خلاءهایی را در زمینه قاچاق دارد که قاچاقچیان هم از آنها سوءاستفاده می‌کنند. ان‌شاءالله به‌زودی قانون تغییراتی خواهد کرد. به طور کلی اگر می‌خواهیم به یک جریان اجتماعی کمک کنیم باید از آنها با خبر باشیم. سالانه حدود ۶۰۰تا ۸۰۰ تُن کشفیات مواد مخدر داریم. کمتر کشوری است که با وجود تحریم‌ها این همه مقابله با مواد مخدر داشته باشد.

او  یکی از ویژگی‌های سریال «بوی باران» را واقع‌گرایی عنوان و اظهار کرد که سریال از بطن جامعه وارد شد و بدون ملاحظه همه چیز را به تصویر کشید.

ترحمی یادآور شد: طرحی در ستاد مبارزه با مواد مخدر به عنوان «یاری‌گران» مصوب شد که سریال هم به آن پرداخت. مجموعه «بوی باران» این موضوع را مطرح کرد که اعتیاد آخر خط نیست و می‌توان با روش یا طرحی خاص به معتادان کمک کرد.

او ادامه داد: یکی از ایراداتی که در این زمینه به قانون وارد است، به این موضوع برمی‌گردد که معتادانی که اقدام به ترک کردند، می‌توانند شش ماه در کمپ‌های ماده ۱۶ قانون اقامت داشته باشند. شش ماه زمان کمی است. یکی از چیزهایی که ما خواستار آن هستیم و برای تحققش تلاش می‌کنیم این است که این مدت حداقل به دو سال افزایش پیدا کند. کسانی که از ماده مخدر شیشه استفاده می‌کنند، حداقل یک سال طول می‌کشد تا به جایگاه اول خودشان برگردند.

معظمی کارگردان سریال «بوی باران» نیز گفت: یکی از موضوعات جالب توجه در این سریال جوان‌هایی از طبقه متوسط رو به پایین بود که می‌خواستند یک شبه ره صد ساله را طی کنند. ما در سریال این نکته را آوردیم که اگر می‌خواهید با فروش مواد مخدر به خواسته‌ها و آرزوهای دور و درازتان برسید، باید تبعات این کار را هم بپذیرید. در واقع سعی کردیم این موضوع را برای تماشاگر جا بیندازیم.

او با بیان اینکه «گفت‌وگو در خانواده آستانه تحمل اعضای خانواده را بالا می‌برد»، ادامه داد: خیلی از سکانس‌های فیلم را در کنار کارتن‌خواب‌ها گرفتم. آن‌ها از این ناراحت بودند که کسی درکشان نمی‌کند. اگر ما این‌ تصاویر را نشان دهیم، باعث می‌شود این گروه آستانه تحملشان بالا برود و بدانند گروه فیلمساز درد آنها را دیده است. ستاد مبارزه با مواد مخدر باید به سریال‌های ایچنینی کمک کند. البته سردار زاهدیان (رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا) خیلی به ما کمک کرده است. در مجموع باید بودجه خوبی در اختیار فیلمساز و تلویزیون قرار بگیرد و امکانات خیلی خوبی را برایشان در نظر بگیرند که من فیلمساز یا نویسنده‌ بتواند بهتر این دست از  مسائل را مطرح کند. مسئله بعدی این است که چرا من به عنوان یک فیلمساز نمی‌توانم اثرات مخرب مواد مخدر مثل شیشه و کراک را به طور کامل به نوجوانی که به این سمت می‌رود نشان دهم.

منابع[ویرایش]

 1. r921045 (۲۰۱۹-۰۶-۱۵). «عروس تاریکی از امشب روی آنتن شبکه یک سیما». ایرنا. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۶-۱۶.
 2. ««عروس تاریکی» از امشب روی آنتن». قدس آنلاین | پایگاه خبری - تحلیلی. ۲۰۱۹-۰۶-۱۵. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۶-۱۶.
 3. ««بوی بارانِ» سرگردان؛ درام یا معمایی؟». خبر گزاری تسنیم.
 4. هشتگ‌های داغ هشت ساعت منتهی به 6:30AM · Aug 4, 2019
 5. حجت الاسلامی، محمدصالح. «سهیل مصداق سیاسی بیرونی دارد/ سریال های ما تجاوز فرهنگی هستند». خبرگزاری موج. گروه فرهنگی خبرگزاری موج.
 6. «سکانس‌هایم در سریال «بوی باران» کمرنگ شدند/کیفیت نقش برایم مهم است نه تعداد دیالوگ‌ها». میزان. گروه فرهنگی خبرگزاری میزان.
 7. «گلایه شمسی فضل‌الهی از عوامل سریال «بوی باران»/احترام به پیشکوست را من نباید به دیگران یاد بدهم». میزان. گروه فرهنگی خبرگزاری میزان.
 8. ترابنده، نفیسه؛ برزگر، مجتبی. «اصرار سیما بر فیلمنامه‌نویسی یک عده خاص/ «بوی باران» و نمایش ضعیف یک بازپرس». فرهنگی، رادیو و تلویزیون، تسنیم.
 9. محمدصادقی. «انتقادها از سریال ضعیف شبکه یک افزایش یافت بینندگان تلویزیون علیه «بوی باران»». جوان آنلاین. سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین.
 10. «روزنامه اصولگرا: جمع کنید سریال «بوی باران» را». خبر آنلاین. روزنامه جوان.
 11. «انتقاد از اتفافات غیرمنطقی سریال بوی باران». دوات آنلاین.

12. تشکر سردار مؤمنی دبیرکل ستتاد مبارزه با مواد مخدر رسانه ملی برای تولید و پخش بوی باران. خبرگزاری صدا و سیما

13. دفاع جانانه منتقد سینما از سریال «بوی باران».جوان آنلاین

۸. سریال بوی باران