بومی پوترا (مالزی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
درصد جمعیت بومی پوترا غیر مالایی (قبایل بومی) بر اساس سرشماری سال ۲۰۲۰، بر مبنای منطقه

بومی پوترا (به انگلیسی: Bumiputera) [۱](Jawi: بوميڤوترا‎, سانسکریت: भूमिपुत्र)یک اصطلاحی در مالزی است که برای توصیف مردم مالایی، اورنگ اصلی شبه‌جزیره مالزی، و بومیان مختلف مالزی شرقی استفاده می‌شود. (بخش تعریف رسمی را ببینید). این اصطلاح در بعضی مواقع باعث چالش شده و در جهان مالایی کاربرد مشابهی دارد، در برونئی و اندونزی از آن استفاده مشابهی می‌شود.

این اصطلاح از سانسکریت گرفته شده‌است که بعد در لغت مالایی کلاسیک bhumiputra [سانسکریت "भूमिपुत्र"]، جذب گردید، که تحت الفضی می‌تواند پسر سرزمین یا پسر وطن ترجمه شود، در اندونزی این اصطلاح به پری بومی معروف است.

در دههٔ ۱۹۷۰، دولت مالزی سیاستهای طراحی شده‌ای را برای حمایت از بومی پوترا پیاده‌سازی نمود (از جمله تبعیض مثبت در آموزش عمومی وحوزه عمومی) برای افزایش جایگاه اجتماعی- اقتصادی جامعه بومی پوترایی که از لحاظ وضعیت اقتصادی ضعیف بودند وتنش زایی بحران درون قومی که در رخداد ۱۳ مه در سال ۱۹۶۹ اتفاق افتاده بود با اعطای جایگاه ویژه و بالاتری به آنها نسبت به چینی‌های مالزی، بیشتر مالایی‌ها را آرام نمود.[۲] در ابتدا، قصد بر این بود که این طرح یک اقدام موقتی باشد ولی این سیاست هنوز هم ادامه دارد و از آن به عنوان تبعیض نژادی توصیف می‌گردد.[۳] هرچند این سیاست در رضایت مندی مردم طبقه متوسط مالایی شهری و بورنئو موفق عمل نموده‌است، ولی در ریشه کن نمودن فقر در میان جامعه روستایی موفقیت کمتری داشته‌است.[۴][۵]

منابع[ویرایش]

  1. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Bumiputera (Malaysia)». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی.
  2. "The slaughter of sacred cows". The Economist. 3 April 2003. Retrieved 22 July 2011.
  3. "A Never Ending Policy". The Economist. 27 April 2013. Retrieved 20 April 2019.
  4. "Malaysia ethnic tribes 'forced to convert'" – via www.youtube.com.
  5. "Quickiepedia | Outcasts in their own land - The Orang Asli" – via www.youtube.com.