بوریس گودونف (اپرا)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
موسورگسکی، ۱۸۷۰ میلادی

بوریس گودونُف (روسی: Борис Годунов، Borís Godunóv) اپرایی از آهنگساز روس مودست موسورگسکی (۱۸۳۹–۱۸۸۱) است؛ که میان سال‌های ۱۸۶۸ و ۱۸۷۳ در سن پترزبورگ روسیه تصنیف گشت. بوریس گودونف شاهکار موسورگسکی و برجسته‌ترین ساخته او دانسته می‌شود.[۱][۲] موضوع این اپرا بوریس گودونوف، حاکم روسیه است که در میان سال‌های (۱۵۹۸ تا ۱۶۰۵) تزار این کشور بود. موسورگسکی اپرانامهٔ بوریس گودونُف را برپایهٔ نمایش‌نامهٔ بوریس گودونف الکساندر پوشکین، به زبان روسی نوشت.

موسورگسکی در هنگام حیاتش دو نسخه از اپرا را تصنیف کرد. نسخهٔ اولیه که در سال ۱۸۶۹ تصنیف شده بود، توسط تئاتر شاهنشاهی به دلیل نداشتن خوانندهٔ پریما دونا رد شد. نسخهٔ دیگر که در سال ۱۸۷۲ اصلاح شده بود، برای نخستین بار در سال ۱۸۷۴ در سن پترزبورگ اجرا شد.

هر دو نسخهٔ بوریس گودونفِ تنظیم‌شده توسط موسورگسکی، به‌ندرت اجرا شده‌اند،[۳] و سازبندی و صحنه‌آرایی این اپرا چندین بار تغییر یافته یا مورد تجدید نظر قرار گرفته است.

تاکنون چندین آهنگساز به اصلاح نسخهٔ اصلی اپرا همت گمارده‌اند. از جمله برجسته‌ترین این اصلاح‌ها توسط نیکولای ریمسکی-کورساکف و دمیتری شوستاکوویچ انجام شده است.

بوریس گودونف در میان محبوب‌ترین اپراهای روسی از نظر شمارِ اجرا بر روی صحنه است.

پانویس[ویرایش]

  1. Calvocoressi, Abraham (1974: pp. 98, 138)
  2. Brown (1986: p 31)
  3. Oldani (1982: p. 7)

منابع[ویرایش]