بورخانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

روستای بورخانی از توابع شهرستان سوادکوه استان مازندران ایران معرفی روستای بورخانی واقع در دهستان لفور روستای بورخانی لفور معرفی اجمالی روستای بورخانی روستای بورخانی از توابع شهرستان سوادکوه واقع در استان مازندران است.فاصله این روستا تا سطح دریا 650 متر می‌باشد . فاصله این روستا با شهرستان شیرگاه 35کیلومتر و تا شهر زیراب 18 کیلومتر می‌باشد .این روستا در اصطلاح محلی به دو بخش پایین محله و بالا محله تقسیم می‌شود.این روستا دو نجاری ،دو سوپرمارکت ،یک خانه بهداشت ،یک مدرسه،یک مسجد ،یک تکیه و یک امامزاده و سه قبرستان دارد.روستای بورخانی یکی از زیباترین روستاهای منطقه لفور است. امامزاده

امامزاده روستا ی بورخانی ازنوادگان موسی بن جعفر ع می‌باشد نام امامزاده بوبر کیا سلطان) می‌باشد بنای اولیه ساختمان امامزاده توسط ملا محمد اسماعیل درزی مشخص.گردید بنای جدید در سال 1393توسط حاج شیخ اسماعیل با کمک و همیاری اهالی روستا بازسازی گردید

این روستا از روستاهای بسیار زیبا با جاذبه گردشگری بالا می باشد که از اقوام مهم این روستا ابراهیمیان و درزیان می باشند که اکثرا از جمعیت اصیل روستای بورخانی و نفتچال لفور هستند.در زمینه گردشگری یکی از گروه های بسیار فعال توریستی منطقه ، شوکا می باشدمسجد و تکیه


مسجد روستا در سال 1366 توسط شیخ هادی احمدی منش ساخته شد.حاج محمد حسن زرین نژاد بنیان‌گذار ساخت تکیه شد و به کمک اهالی تکیه روستا احداث شد .


مدرسه

قبل از مدرسه امروزی،مدرسه ای با نام مرحوم افشار وجود داشت که

توسط قنبر افشار ساخته شد.مدرسه امروزی که وجود دارد زمین آن اهدایی مرحوم ملا قدرت درزی است که شیخ هادی احمدی منش زمین آن را آماده ساخت مدرسه در آن کرد.مدرسه حال حاضر ساخت آموزش و پرورش است.


نجاری

در روستا دو نجاری وجود دارد که این دو از هم مقداری فاصله دارند.اولین کارگاه نجاری متعلق به استاد حسین درزی می‌باشد ونجاری دوم متعلق به مشهدی جان علی درزی می‌باشد که هر دو استادان بزرگی هستند.


سوپرمارکت

در گذشته

چهار سوپر مارکت در روستا وجود داشت که پس از در گذشت ملا هارون تعداد به سه رسید.پس از درگذشت مشهدی محمد علی درزی،مغازه وی توسط فرزند آن مرحوم بود که دیگر اینطور نیست.در حال حاضر.حاج مهر علی جمشیدی و سید مرتضی حسینی در روستا دکان دارند که مدت زیادی است مشغول به اینکارند.


قبرستان ها


سه قبرستان در روستا وجود دارند.یک قبرستان در بالا محله و دو قبرستان دیگر نزدیک به هم هستند.قبرستان اصلی در کنار امامزاده است.

خانه بهداشت

خانه بهداشت روستا توسط اداره بهداشت تأسیس گردید.نخست خانم فرشته درزی در آن مشغول به کاربود.پس از ان سید محسن حسینی و در حال حاضر خانم پریسا توکلی در آن مشغول به کار است.


شغل عموم مردم

شغل عموم مردم کشاورزی و دامداری است که عدهٔ زیادی در مزرعه بزرگ به نام جر دشت زمین دارند.

نکته تاریخی: در این روستا محلی به نام اسب پل وجود دارد که در زمان‌های دور ،جهت نگهداری و پرورش اسب به کار می‌رفت.

آبشار: این روستا دارای آبشار و چشمه‌های ناشناخته می‌باشد .

برچسب‌ها: روستای بورخانی لفور + نوشته شده در ساعت توسط علی درزی | نظر بدهيد ما در این وبلاگ قصد داریم شما را با روستای سر سبز بورخانی آشنا کنیم.

منابع[ویرایش]