بوتسوانا

From ویکی‌پدیا
Jump to navigation Jump to search
فارسیEnglish
جمهوری بوتسوانا
Lefatshe la Botswana (تسوانا)
شعار"Pula!" (تسوانا)
"باران"
سرود ملیFatshe leno la rona (تسوانا)
خجسته باد این سرزمین والا

موقعیت  بوتسوانا  (آبی تیره) در اتحادیه آفریقا  (آبی روشن)
موقعیت  بوتسوانا  (آبی تیره)

در اتحادیه آفریقا  (آبی روشن)

پایتختگابورون
بزرگترین شهر پایتخت
اقلیتها;
نام اهلیت
دولت حکومت متمرکز نظام پارلمانی جمهوری[۱]
 -  رئیس‌جمهور موکگویتسی ماسیسی[۲]
 -  معاون رئیس‌جمهور Slumber Tsogwane
 -  رئیس مجلس ملی Phandu Skelemani
 -  بوتسوانا Terence Rannowane
قوه مقننه مجلس ملی
استقلال از بریتانیا
 •  تأسیس (قانون اساسی) ۳۰ سپتامبر ۱۹۶۶ 
مساحت
 -  مجموع ۵۸۱٬۷۳۰ کیلومترمربع [۳](۴۷ام)
۲۲۴٬۶۱۰ مایل مربع 
 -  درصد آب‌ها ۲٫۷
جمعیت
 -   تخمین ۲۰۱۶ ۲٬۲۵۰٬۲۶۰[۴] (۱۴۵ام)
 -  سرشماری  ۲۰۱۱ ۲٬۰۲۴٬۹۰۴ 
 -  تراکم ۳٫۷/کیلومترمربع (۲۳۱ام)
۹٫۰۷/مایل‌مربع
تولید ناخالص داخلی (PPP) تخمین ۲۰۱۹
 -  مجموع $۴۴٫۳ بیلیون[۵] 
 -  تولید سرانه $۱۸٬۶۵۴[۵] 
تولید ناخالص داخلی:GDP (اسمی) تخمین ۲۰۱۹
 -  مجموع $۱۹٫۶۵۱ بیلیون[۵] 
 -  سرانه تولید ناخالص $۸٬۲۶۳[۵] 
Gini (۲۰۱۵) ۵۳٫۳ 
شاخص توسعه انسانی (۲۰۱۸) ۰٫۷۲۸ (۹۴ام)
واحد پول پولای بوتسوانا (BWP)
منطقه زمانی CAT (ساعت جهانی+۲)
قالب‌های تاریخ
dd/mm/yyyy
جهت رانندگی چپ
دامنه اینترنت .bw
وب‌سایت رسمی
www.gov.bw
پیش‌شماره تلفن +۲۶۷

بوتسوانا با نام رسمی جمهوری بوتسوانا (در زبان تسوانا: Lefatshe la Botswana; انگلیسی: Republic of Botswana) کشوری است در جنوب آفریقا. پایتخت آن گابورون است. این کشور از معدود کشورهای دموکراتیک جهان سومی است و از زمان استقلالش یعنی از تاریخ ۳۰ سپتامبر ۱۹۶۶ انتخابات‌های آزاد و عادلانه‌ای را برگزار کرده‌است.

جمعیت بوتسوانا دو میلیون نفر و زبان رسمی آن انگلیسی است. زبان تسوانا نیز رواج زیادی دارد. ۷۱٫۶ درصد از مردم این کشور مسیحی هستند. این کشور که پیش از این با نام «بـِچوآنالند» تحت‌الحمایه بریتانیای کبیر بود به دریاهای آزاد جهان راه ندارد. بچوآنالند پس از استقلالی که در چهارچوب اتحادیه کشورهای همسود یافت، نام بوتسوانا را برای خود برگزید.

بوتسوانا کشوری صاف و هموار است و ۷۰ درصد از آن در بیابان کالاهاری قرار گرفته‌است و یکی از کمترین تراکم‌ها را از نظر جمعیت در میان کشورهای جهان دارد. جمهوری بوتسوانا در زمان استقلالش از بریتانیا یکی از فقیرترین کشورهای آفریقا به‌شمار می‌آمد اما تا پیش از بحران اقتصادی ۲۰۰۸ جهان، یکی از سریع‌ترین رشدهای اقتصادی در جهان را داشت. اقتصاد این کشور بیشتر بر صنعت الماس تکیه دارد. واحد پول بوتسوانا، پولا با واحد جزء «تبه» نام دارد.

بوتسوانا پوشش آموزش ابتدایی را کامل کرده‌است، که یک موفقیت نادر در آفریقا است. بوتسوانا از کشورهای عضو اتحادیهٔ آفریقا است.

تاریخ[edit]

بوتسوانا را گهواره تمدن آفریقا لقب داده‌اند. اولین قبیله‌ای که در بوتسوانای کنونی سکنی گزید، قبیلهٔ سان[۶] نام داشت، پس از آن این منطقه به زیستگاه قوم تسوانا[۷] تبدیل شد که وجه تسمیهٔ این کشور نیز به دلیل نام قوم تسواناست که در این منطقه ساکن بودند. در سال ۱۸۲۰ قبایل زولو و در سال ۱۸۷۰ بوئرها به منطقهٔ بوتسوانا دست اندازی کردند و تا سال ۱۸۸۰ از مهم‌ترین عوامل ناامنی منطقه بودند. در سال ۱۸۸۵ بوتسوانا به صورت تحت‌الحمایهٔ بریتانیا درآمد و «بچوانالند»[۸] نام گرفت. در سال ۱۹۶۱ بریتانیا به بوتسوانا قانون اساسی اعطا کرد که برگرفته از قوانین اساسی خود بریتانیا بود. بوتسوانا در سال ۱۹۶۵ دارای خودگردانی شد و یک سال بعد در ۳۰ سپتامبر ۱۹۶۶ از بریتانیا اعلام استقلال کرد.

بوتسوانا از معدود کشورهای آفریقایی با جغرافیای مناسب برای تحکیم قدرت دولت-ملت است. جمعیت در بخش شرقی کشور متمرکز است، جایی که مرکز کشور یعنی گابورون قرار دارد. بوتسوانا یک دموکراسی چندحزبی است، اگر چه کشور تحت حزب دموکراتیک بوتسوانا اداره شده‌است از سال ۱۹۶۵ هر ۵ سال یک بار انتخابات برگزار می‌شود. رسانه‌ها آزادند و هیچ زندانی سیاسی وجود ندارد.

عوارض خارجی جنگ‌های داخلی کشورهای همسایه متوجه این کشور شده و یک جریان ثابت پناهندگان به این کشور نظم اجتماعی را مورد تهدید قرار داده‌است.

سیاست[edit]

یان خاما، رئیس‌جمهور پیشین بوتسوانا.

رئیس‌جمهور در بوتسوانا هم رئیس حکومت است و هم رئیس دولت و قدرت اجرایی کشور را در دست دارد. قدرت قانون‌گذاری در کشور بین مجلس و دولت تقسیم شده‌است. قوه قضائیه در این کشور از بخش‌های قانون‌گذاری و اجرایی جداست و استقلال دارد.

حزب دموکراتیک بوتسوانا در همه انتخاباتی که از زمان استقلال این کشور از استعمار انگلستان در سال ۱۹۶۶ برگزار شده، پیروز شده‌است. در ۱ آوریل ۱۹۸۸ میلادی فستوس موگائه که دکترای اقتصاد از دانشگاه آکسفورد بریتانیا داشت به سمت رئیس‌جمهور بوتسوانا برگزیده شد و تا سال ۲۰۰۸ در این منصب بود. یان خاما، رئیس‌جمهور کنونی بوتسوانا یک نظامی است که در انگلیس آموزش دیده‌است.

بوتسوانا نهادهای قبیله‌ای پیش از دوران استعمار داشته‌است که مشارکت همگان را تشویق می‌کرد و محدودیتی برای برگزیدگان سیاسی وضع می‌کرده‌است. افراد معمولی اجازه داشتند پیشنهاد دهند و بزرگ قبیله را نقد کنند. استعمار بریتانیا به دلیل ماهیت پیرامونی بوتسوانا در ارتباط با امپراتوری بریتانیا اثر محدودی بر این نهادهای پیش از استعمار داشت. در زمان استقلال، بزرگان قبیله و رمه‌داران از نظر سیاسی نیرومند بودند و در جهت منافع اقتصادی آنان بود که حقوق مالکیت را حفظ و قانونی می‌کردند.

پس از استقلال حق و حقوق معادن الماس از قبایل «بنگ واتو» به کنترل ملی منتقل شد و این انتقال ابتدا به وسیله رهبر پس از استقلال «سرتسه خاما» که خود یک عضو قبیله بنگ واتو بود صورت گرفت. کاهش قدرت رهبران قبایل از دیگر تصمیم‌های رهبران سیاسی بوتسوانا بود.

جغرافیا[edit]

ساختمان‌های مرکز شهر گابورون.

جمهوری بوتسوانا[۹] کشوری است واقع در جنوب آفریقا، شمال آفریقای جنوبی، شرق نامیبیا و غرب زیمبابوه. پایتخت این کشور شهر گابورون[۱۰] با ۲۰۸٬۴۱۱ نفر جمعیت می‌باشد. مساحت بوتسوانا ۶۰۰٬۳۷۰ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۱٬۶۳۹٬۸۳۳ نفر می‌باشد. ۸۴٪ خاک بوتسوانا را صحرای سوزان کالاهاری دربر گرفته‌است بدین ترتیب نیمهٔ غربی بوتسوانا را بیابان خشک شامل می‌شود. شرق بوتسوانا نیز تپه‌زار است و شمال این کشور نیز دریاچه‌های نمک فرا گرفته‌است.

بزرگ‌ترین دلتای درون‌سرزمینی جهان به نام دلتای اوکاوانگو در این کشور قرار دارد. بخشی از حوضه آبریز رود لیمپوپو که از زمین‌چهرهای اصلی جنوب قاره آفریقا است در بوتسوانا قرار گرفته‌است. سد گابورون که بر یکی از شاخه‌های این رود به نام نوتوانه ساخته شده، آب پایتخت را تأمین می‌کند. رود چوبه که در شمال کشور واقع شده، در ناحیه کاپریوی، مرزی طبیعی میان بوتسوانا و نامیبیا ایجاد کرده‌است. رود چوبه در محلی به نام کازونگولا به رود زامبزی می‌پیوندد.

بوتسوانا شرایط بدی برای کشاورزی دارد و تنها در حدود ۴ درصد زمین به سادگی کشت می‌شود. عمده مساحت کشور در بیابان کالاهاری است که فقط مناسب برای چرا در تابستان است (تقریباً تمام بارندگی در ماه‌های تابستان صورت می‌گیرد). وضعیت آب و هوایی آن استوایی است. این کشور با دو چالش زیست‌محیطی یعنی خشکسالی و بیابان‌زایی روبه‌رو است و به خاطر خشکسالی‌های شدید، ۷۵ درصد از مردمش به آب‌های زیرزمینی وابسته شده‌اند. تنها کمتر از ۵ درصد از کشاورزی این کشور با کشت بارانی صورت می‌گیرد.

از مهم‌ترین شهرهای بوتسوانا می‌توان به فرانسیس تاون ۱۱۳٬۳۱۵ نفر، موله پولوله ۶۹٬۷۸۹ نفر، سلبی پیکوه ۴۹٬۸۴۹ نفر و مائون ۳۰٬۰۰۰ نفر اشاره کرد.

شهرهای بزرگ:

 • گابورون (Gaborone)
 • جواننگ (Jwaneng)
 • لوباتسه (Lobatse)
 • سلبی پیکوه (Selebi-Pikwe)
 • فرانسیس تاون (Francistown)

تقسیمات کشوری[edit]

Botswana districts numbered.png

کشور بوتسوانا دارای ۹ ناحیه و ۵ شورای شهر می‌باشد:

 1. مناطق مرکزی (Central)
 2. گانزی (Ghanzi)
 3. کگالاگادی (Kgalagadi)
 4. کگاتلنگ (Kgatleng)
 5. کوننگ (Kweneng)
 6. مناطق شمال شرقی (Northeast)
 7. مناطق شمال غربی (Northwest)
 8. مناطق جنوب شرقی (Southeast)
 9. مناطق جنوبی (Southern)

اقتصاد[edit]

مقر شرکت تولید الماس دبسوانا در گابورون، پایتخت بوتسوانا.

کشور بوتسوانا دارای بیشترین معادن الماس در دنیاست و رتبهٔ اول کشورهای صادر کنندهٔ الماس را در اختیار دارد. جمهوری بوتسوانا در زمان استقلالش از بریتانیا یکی از فقیرترین کشورهای آفریقا به‌شمار می‌آمد اما پس از استقلال به یکی از سریع‌ترین رشدهای اقتصادی در جهان دست یافت. اما بحران اقتصاد جهانی از سال ۲۰۰۸، موجب کاهش درخواست الماس و کاهش رشد اقتصادی شد و کاهش درآمد مردم بر برنامه‌های اجتماعی دولت تأثیر گذاشت.

اقتصاد بوتسوانا وابستگی زیادی به اقتصاد کشور آفریقای جنوبی دارد و فعالیت‌های آن بیشتر در زمینه صنعت معدن (بویژه الماس)، دامداری و گردشگری است. صادرات این کشور شامل الماس، مس، نیکل، گوشت و منسوجات است که به کشورهای عضو اتحادیه تجارت آزاد اروپا (۸۷ درصد)، آفریقای جنوبی (۷ درصد) و زیمبابوه (۴ درصد) صادر می‌شود.

واردات این کشور شامل مواد غذایی، ماشین‌آلات، محصولات الکترونیک، تجهیزات حمل و نقل، منسوجات، سوخت و محصولات پتروشیمی، چوب و کاغذ، آهن و محصولات فلزی است که از کشورهای آفریقای جنوبی (۷۴ درصد)، اتحادیه تجارت آزاد اروپا (۱۷ درصد) و زیمبابوه (۴ درصد) وارد می‌شود.

خشکسالی ۵ ساله نیمه دهه ۱۹۸۰ با هر استانداردی بسیار شدید بود و سایر خشکسالی‌های جدی به‌طور منظم کشور را تکان داده‌است. از سال ۱۹۸۲ تا ۱۹۸۷، بوتسوانا از یک خشکسالی بی رحمانه که به شدت بر مردم فقیر روستایی تأثیر گذاشت رنج برد.

تولید ناخالص داخلی بوتسوانا ۲۴٫۱۴ میلیارد دلار است. ۲۸۸ هزار و ۴۰۰ نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند. نرخ بیکاری در این کشور ۲۳٫۸ درصد است. بر اساس آمارهای سال ۲۰۰۳ میلادی ۳۰٫۳ درصد از مردم این کشور زیر خط فقر زندگی می‌کنند. نرخ تورم آن ۷٫۲ درصد است.

در این کشور ۱۳۶ هزار و ۹۰۰ خط تلفن ثابت و ۹۷۹ هزار و ۸۰۰ خط تلفن همراه وجود دارد. بوتسوانا پنج هزار و ۸۲۰ میزبان اینترنت و ۶۰ هزار کاربر اینترنت دارد.

مردم[edit]

دین در بوتسوانا[۱۱]
دین درصد
پروتستان
  
۶۶٪
بی‌دین
  
۲۰٪
کاتولیک
  
۷٪
دین بومی
  
۶٪
غیره
  
۱٪

جمعیت این کشور دو میلیون و ۲۹ هزار نفر است. زبان رسمی این کشور انگلیسی است و زبان تسوانا نیز که رواج زیادی دارد رسمیت دارد. کالانگا، ساروا و ندبله و در برخی نقاط زبان آفریکانس نیز صحبت می‌شوند. بزرگ‌ترین قوم این کشور قوم تسوانا است که نام این کشور هم از نام همین قوم گرفته شده‌است. نژاد ۷۹٪ بوتسوانایی‌ها، تسوانا، ۱۱٪ کالانگا، ۳٪ باساروا و ۷٪ نیز کگالاگادی و سفید هستند.

میانگین سنی جمعیت این کشور ۲۰٫۹ سال است. امید به زندگی برای زنان ۴۹٫۵۸ سال و برای مردان ۵۱٫۵۵ سال است. ۷۱٫۶ درصد از مردم این کشور مسیحی هستند. هر دو زبان انگلیسی و تسوانا زبان رسمی بوتسوانا به‌شمار می‌آیند. بوتسوانا در سال ۲۰۰۵ در بین ۱۷۷ کشور رتبه ۱۳۱ را از نظر شاخص توسعه انسانی داشته‌است. علت پایین بودن رتبه توسعه انسانی بوتسوانا مربوط به بالا بودن مرگ‌ومیر ناشی از ایدز بوده‌است. بوتسوانا بالاترین آلودگی ناشی از ایدز را در جهان دارد. لیکن در سایر موارد، عملکرد توسعه انسانی بوتسوانا در مقایسه با کشورهای آفریقا سیاه بسیار مطلوب بوده‌است.

بر اساس آمارهای سال ۲۰۰۳ میلادی ۳۷٫۳ درصد از مردم این کشور به بیماری ایدز مبتلا هستند. بیماری ایدز شیوع بسیار گسترده‌ای در بوتسوانا دارد که تاکنون جان ده‌ها هزار نفر را در این کشور گرفته‌است، شیوع ایدز به حدی به یک همه‌گیری در بوتسوانا تبدیل شده‌است که ۳۵۰٬۰۰۰ نفر از جمعیت ۱٬۶۳۹٬۸۳۳ نفر بوتسوانا مبتلا به ویروس اچ‌آی‌وی هستند (بیش از یک پنجم جمعیت کشور).

نگارخانه[edit]

پانویس[edit]

 1. "Africa :: Botswana — The World Factbook - Central Intelligence Agency". www.cia.gov. Retrieved 17 December 2019.
 2. "Masisi to Lead Botswana as Khama Steps Down After a Decade". www.bloomberg.com. Archived from the original on 1 April 2018. Retrieved 31 March 2018.
 3. Global Forest Resources Assessment 2015 - Country Report - Botswana (Report). United Nations Food and Agriculture Organization. 2015. p. 9. http://www.fao.org/3/a-az171e.pdf. "Total Country Area ('000)ha / 58 173"
 4. "World Population Prospects: The 2017 Revision". ESA.UN.org (custom data acquired via website). United Nations Department of Economic and Social Affairs, Population Division. Retrieved 10 September 2017.
 5. ۵٫۰ ۵٫۱ ۵٫۲ ۵٫۳ "IMF Country Specific Data". Retrieved 10 August 2019.
 6. San
 7. Tswana
 8. Bechuanaland
 9. Republic of Botswana
 10. Gaborone
 11. (مرکز تحقیقات پیو)Pew Research Center's Religion & Public Life Project: Botswana. مرکز تحقیقات پیو. ۲۰۱۰.

منابع[edit]

Republic of Botswana

Lefatshe la Botswana  (Tswana)
Motto: "Pula!" (Tswana)
"Rain"
Anthem: Fatshe leno la rona  (Tswana)
Blessed Be Our Noble Land
Location of Botswana (dark blue) in the African Union (light blue)
Location of Botswana (dark blue)

in the African Union (light blue)

Capital
and largest city
Gaborone
24°39.5′S 25°54.5′E / 24.6583°S 25.9083°E / -24.6583; 25.9083
Official languagesEnglishSetswana
Ethnic groups
Religion
Demonym(s)
GovernmentUnitary parliamentary constitutional republic[2]
• President
Mokgweetsi Masisi[3]
Slumber Tsogwane
Phandu Skelemani
Terence Rannowane
LegislatureNational Assembly
Independence 
• Established (Constitution)
30 September 1966
Area
• Total
581,730 km2 (224,610 sq mi)[4] (47th)
• Water (%)
2.7
Population
• 2018 estimate
2,254,068[5][6] (145th)
• 2011 census
2,024,904
• Density
3.7/km2 (9.6/sq mi) (231st)
GDP (PPP)2019 estimate
• Total
$44.3 billion[7]
• Per capita
$18,654[7]
GDP (nominal)2019 estimate
• Total
$19.651 billion[7]
• Per capita
$8,263[7]
Gini (2015)Positive decrease 53.3[8]
high
HDI (2018)Increase 0.728[9]
high · 94th
CurrencyBotswana pula (BWP)
Time zoneUTC+2 (Central Africa Time)
Date formatdd/mm/yyyy
Driving sideleft
Calling code+267
ISO 3166 codeBW
Internet TLD.bw
Website
www.gov.bw

Botswana (/bɒtˈswɑːnə/ (About this soundlisten), also UK: /bʊt-, bʊˈw-/[10]), officially the Republic of Botswana (Setswana: Lefatshe la Botswana), is a landlocked country in Southern Africa. Formerly the British protectorate of Bechuanaland, Botswana adopted its name after becoming independent within the Commonwealth on 30 September 1966.[11] Since then, it has been a representative republic, with a consistent record of uninterrupted democratic elections and the lowest perceived corruption ranking in Africa since at least 1998.[12] It is currently Africa's oldest continuous democracy.[13] Botswana is topographically flat, with up to 70 percent of its territory being the Kalahari Desert. It is bordered by South Africa to the south and southeast, Namibia to the west and north, and Zimbabwe to the northeast. Its border with Zambia to the north near Kazungula is poorly defined but is, at most, a few hundred metres long.[14]

A mid-sized country of just over 2.3 million people, Botswana is one of the most sparsely populated countries in the world. Around 10 percent of the population lives in the capital and largest city, Gaborone. Formerly one of the poorest countries in the world—with a GDP per capita of about US$70 per year in the late 1960s—Botswana has since transformed itself into one of the world's fastest-growing economies. The economy is dominated by mining, cattle, and tourism. Botswana boasts a GDP (purchasing power parity) per capita of about $18,825 per year as of 2015, which is one of the highest in Africa.[15] Its high gross national income (by some estimates the fourth-largest in Africa) gives the country a relatively high standard of living and one of the highest Human Development Index of continental Sub-Saharan Africa.[16]

Botswana is a member of the African Union, the Southern African Development Community, the Commonwealth of Nations, and the United Nations. The country has been among the hardest hit by the HIV/AIDS epidemic. Despite the success in programmes to make treatments available to those infected, and to educate the populace in general about how to stop the spread of HIV/AIDS, the number of people with AIDS rose from 290,000 in 2005 to 320,000 in 2013.[17]:A20 As of 2014, Botswana has the third-highest prevalence rate for HIV/AIDS, with roughly 20% of the population infected.[18]

Etymology

The country's name means "land of the tswana", referring to the dominant ethnic group in Botswana.[19] The term Batswana was originally applied to the Tswana, which is still the case.[20] However, it has also come to be used generally as a demonym for all citizens of Botswana.[21] Many English dictionaries also recommend the term Botswanan to refer to people of Botswana.[22]

History

Early history

The 'Two Rhino' painting at Tsodilo. Botswana Rock Art.

Archaeological digs have shown that hominids have lived in Botswana for around two million years. Stone tools and fauna remains have shown that all areas of the country were inhabited at least 400,000 years ago.[23] In October 2019, researchers reported that Botswana was the birthplace of all modern humans about 200,000 years ago.[24][25] Evidence left by modern humans such as cave paintings are about 73,000 years old.[26] The original inhabitants of southern Africa were the Bushmen (San) and Khoi peoples. Both speak Khoisan languages and hunted, gathered, and traded over long distances. When cattle were first introduced about 2000 years ago into southern Africa, pastoralism became a major feature of the economy, since the region had large grasslands free of tsetse fly.[27]

Khoisan engaged in roasting grasshoppers on grills-1805

It is unclear when Bantu-speaking peoples first moved into the country from the north, although AD 600 seems to be a consensus estimate. In that era, the ancestors of the modern-day Kalanga moved into what is now the north-eastern areas of the country. These proto-Kalanga were closely connected to states in Zimbabwe as well as to the Mapungubwe state. These states, located outside of current Botswana's borders, appear to have kept massive cattle herds in what is now the Central District—apparently at numbers approaching modern cattle density.[28] This massive cattle-raising complex prospered until 1300 AD or so, and seems to have regressed following the collapse of Mapungubwe. During this era, the first Tswana-speaking groups, the Bakgalagadi, moved into the southern areas of the Kalahari. All these various peoples were connected to trade routes that ran via the Limpopo River to the Indian Ocean, and trade goods from Asia such as beads made their way to Botswana most likely in exchange for ivory, gold, and rhinoceros horn.[citation needed]

The arrival of the ancestors of the Tswana-speakers who came to control the region has yet to be dated precisely. Members of the Bakwena, a chieftaincy under a legendary leader named Kgabo II, made their way into the southern Kalahari by AD 1500, at the latest, and his people drove the Bakgalagadi inhabitants west into the desert. Over the years, several offshoots of the Bakwena moved into adjoining territories. The Bangwaketse occupied areas to the west, while the Bangwato moved northeast into formerly Kalanga areas.[29] Not long afterwards, a Bangwato offshoot known as the Batawana migrated into the Okavango Delta, probably in the 1790s.[citation needed]

Effects of the Mfecane

British colonial drawing of a "Booshuana village", 1806.

The first written records relating to modern-day Botswana appear in 1824. What these records show is that the Bangwaketse had become the predominant power in the region. Under the rule of Makaba II, the Bangwaketse kept vast herds of cattle in well-protected desert areas, and used their military prowess to raid their neighbors.[30] Other chiefdoms in the area, by this time, had capitals of 10,000 or so and were fairly prosperous.[31] This equilibrium came to end during the Mfecane period, 1823–1843, when a succession of invading peoples from South Africa entered the country. Although the Bangwaketse were able to defeat the invading Bakololo in 1826, over time all the major chiefdoms in Botswana were attacked, weakened, and impoverished. The Bakololo and Amandebele raided repeatedly, and took large numbers of cattle, women, and children from the Batswana—most of whom were driven into the desert or sanctuary areas such as hilltops and caves. Only after 1843, when the Amandebele moved into western Zimbabwe, did this threat subside.[citation needed]

Sechele I who led a Merafe Coalition against Boers

During the 1840s and 1850s trade with Cape Colony-based merchants opened up and enabled the Batswana chiefdoms to rebuild. The Bakwena, Bangwaketse, Bangwato and Batawana cooperated to control the lucrative ivory trade, and then used the proceeds to import horses and guns, which in turn enabled them to establish control over what is now Botswana. This process was largely complete by 1880, and thus the Bushmen, the Kalanga, the Bakgalagadi, and other current minorities were subjugated by the Batswana.[32]

Following the Great Trek, Afrikaners from the Cape Colony established themselves on the borders of Botswana in the Transvaal. In 1852 a coalition of Tswana chiefdoms led by Sechele I resisted Afrikaner incursions during Battle of Dimawe, and after about eight years of intermittent tensions and hostilities, eventually came to a peace agreement in Potchefstroom in 1860. From that point on, the modern-day border between South Africa and Botswana was agreed on, and the Afrikaners and Batswana traded and worked together 'peacefully'.[33][34]

Due to newly peaceful conditions, trade thrived between 1860 and 1880. Taking advantage of this were Christian missionaries. The Lutherans and the London Missionary Society both became established in the country by 1856. By 1880 every major village had a resident missionary, and their influence slowly became felt. Khama III (reigned 1875–1923) was the first of the Tswana chiefs to make Christianity a state religion, and changed a great deal of Tswana customary law as a result. Christianity became the de facto official religion in all the chiefdoms by World War I.[35]

Colonialism and the Bechuanaland Protectorate

3 Dikgosi Khama III, Sebele I & Bathoen I who negotiated a Protectorate

During the Scramble for Africa the territory of Botswana was coveted by both Germany and Great Britain. During the Berlin Conference, Britain decided to annex Botswana in order to safeguard the Road to the North and thus connect the Cape Colony to its territories further north. It unilaterally annexed Tswana territories in January 1885 and then sent the Warren Expedition north to consolidate control over the area and convince the chiefs to accept British overrule. Despite their misgivings, they eventually acquiesced to this fait accompli.[36]

In 1890 areas north of 22 degrees were added to the new Bechuanaland Protectorate. During the 1890s the new territory was divided into eight different reserves, with fairly small amounts of land being left as freehold for white settlers. During the early 1890s, the British government decided to hand over the Bechuanaland Protectorate to the British South Africa Company. This plan, which was well on its way to fruition despite the entreaties of Tswana leaders who toured England in protest, was eventually foiled by the failure of the Jameson Raid in January 1896.[37][38]

Stamp of British Bechuanaland from 1960

When the Union of South Africa was formed in 1910 from the main British colonies in the region, the High Commission Territories — the Bechuanaland Protectorate, Basutoland (now Lesotho), and Swaziland (now Eswatini) — were not included, but provision was made for their later incorporation. However, the UK began to consult with their inhabitants as to their wishes. Although successive South African governments sought to have the territories transferred to their jurisdiction, the UK kept delaying; consequently, it never occurred. The election of the Nationalist government in 1948, which instituted apartheid, and South Africa's withdrawal from the Commonwealth in 1961, ended any prospect of the UK or these territories agreeing to incorporation into South Africa.[citation needed]

An expansion of British central authority and the evolution of tribal government resulted in the 1920 establishment of two advisory councils to represent both Africans and Europeans.[39] The African Council consisted of the eight heads of the Tswana tribes and some elected members.[39] Proclamations in 1934 regulated tribal rule and powers. A European-African advisory council was formed in 1951, and the 1961 constitution established a consultative legislative council.

Independence

In June 1964, the United Kingdom accepted proposals for a democratic self-government in Botswana. The seat of government was moved in 1965 from Mahikeng in South Africa, to the newly established Gaborone, which is located near Botswana's border with South Africa. Based on the 1965 constitution, the country held its first general elections under universal suffrage and gained independence on 30 September 1966.[40] Seretse Khama, a leader in the independence movement and the legitimate claimant to the Ngwato chiefship, was elected as the first President, and subsequently re-elected twice.

The presidency passed to the sitting Vice-President, Quett Masire, who was elected in his own right in 1984 and re-elected in 1989 and 1994. Masire retired from office in 1998. He was succeeded by Festus Mogae, who was elected in his own right in 1999 and re-elected in 2004. The presidency passed in 2008 to Ian Khama (son of the first President), who had been serving as Mogae's Vice-President since resigning his position in 1998 as Commander of the Botswana Defence Force to take up this civilian role.

A long-running dispute over the northern border with Namibia's Caprivi Strip was the subject of a ruling by the International Court of Justice in December 1999. It ruled that Kasikili Island belongs to Botswana.[41]

Geography

At 581,730 km2 (224,607 sq mi) Botswana is the world's 48th-largest country. It is similar in size to Madagascar or France. It lies between latitudes 17° and 27°S, and longitudes 20° and 30°E.

The country is predominantly flat, tending toward gently rolling tableland. Botswana is dominated by the Kalahari Desert, which covers up to 70% of its land surface. The Okavango Delta, one of the world's largest inland deltas, is in the northwest. The Makgadikgadi Pan, a large salt pan, lies in the north.

The Limpopo River Basin, the major landform of all of southern Africa, lies partly in Botswana, with the basins of its tributaries, the Notwane, Bonwapitse, Mahalapye, Lotsane, Motloutse and the Shashe, located in the eastern part of the country. The Notwane provides water to the capital through the Gaborone Dam. The Chobe River lies to the north, providing a boundary between Botswana and Namibia's Zambezi Region. The Chobe River meets with the Zambezi River at a place called Kazungula (meaning a small sausage tree, a point where Sebitwane and his Makololo tribe crossed the Zambezi into Zambia).

Ecology

Zebras roaming the Okavango Basin

Botswana has diverse areas of wildlife habitat. In addition to the delta and desert areas, there are grasslands and savannas, where blue wildebeest, antelopes, and other mammals and birds are found. Northern Botswana has one of the few remaining large populations of the endangered African wild dog. Chobe National Park, found in the Chobe District, has the world's largest concentration of African elephants. The park covers about 11,000 km2 (4,247 sq mi) and supports about 350 species of birds.

The Chobe National Park and Moremi Game Reserve (in the Okavango Delta) are major tourist destinations. Other reserves include the Central Kalahari Game Reserve located in the Kalahari desert in Ghanzi District; Makgadikgadi Pans National Park and Nxai Pan National Park are in Central District in the Makgadikgadi Pan. Mashatu Game Reserve is privately owned: located where the Shashe River and Limpopo River meet in eastern Botswana. The other privately owned reserve is Mokolodi Nature Reserve near Gaborone. There are also specialised sanctuaries like Khama Rhino Sanctuary (for rhinoceros) and Makgadikgadi Sanctuary (for flamingos). They are both located in Central District.

Environmental problems

The Okavango Delta, Botswana

Botswana faces two major environmental problems, drought and desertification, which are heavily linked. Three quarters of the country's human and animal populations depend on groundwater due to drought. Groundwater use through deep borehole drilling has somewhat eased the effects of drought. Surface water is scarce in Botswana and less than 5% of the agriculture in the country is sustainable by rainfall. In the remaining 95% of the country, raising livestock is the primary source of rural income. Approximately 71% of the country's land is used for communal grazing, which has been a major cause of the desertification and the accelerating soil erosion of the country.[42]

Since raising livestock has proven to be profitable for the people of Botswana, they continue to exploit the land. The animal populations have continued to dramatically increase. From 1966 to 1991, the livestock population has increased from 1.7 million to 5.5 million.[42]:64 Similarly, the human population has increased from 574,000 in 1971 to 1.5 million in 1995, a 161% increase in 24 years. "Over 50% of all households in Botswana own cattle, which is currently the largest single source of rural income." "Rangeland degradation or desertification is regarded as the reduction in land productivity as a result of overstocking and overgrazing, or as a result of veld product gathering for commercial use. Degradation is exacerbated by the effects of drought and climate change."[42]

Environmentalists report that the Okavango Delta is drying up due to the increased grazing of livestock.[43] The Okavango Delta is one of the major semi-forested wetlands in Botswana and one of the largest inland deltas in the world; it is a crucial ecosystem to the survival of many animals.[43]

The Department of Forestry and Range Resources has already begun to implement a project to reintroduce indigenous vegetation into communities in Kgalagadi South, Kweneng North and Boteti.[44] Reintroduction of indigenous vegetation will help with the degradation of the land. The United States Government has also entered into an agreement with Botswana, giving them $7 million US dollars to reduce Botswana's debt by $8.3 million US dollars. The stipulation of the US reducing Botswana's debt is that Botswana will focus on more extensive conservation of the land.[43]

The United Nations Development Programme claims that poverty is a major problem behind the overexploitation of resources, including land, in Botswana. To help change this the UNDP joined in with a project started in the southern community of Struizendam in Botswana. The purpose of the project is to draw from "indigenous knowledge and traditional land management systems". The leaders of this movement are supposed to be the people in the community, to draw them in, in turn increasing their possibilities to earn an income and thus decreasing poverty. The UNDP also stated that the government has to effectively implement policies to allow people to manage their own local resources and are giving the government information to help with policy development.[45]

Government

Gaborone Government Enclave

Botswana is the continent's oldest democracy. The Constitution of Botswana is the rule of law, which protects the citizens of Botswana and represents their rights. The politics of Botswana take place in a framework of a multi-party representative democratic republic, whereby the President of Botswana is both head of state and head of government, and is elected by and accountable to the Parliament of Botswana. Executive power is exercised by the government. Legislative power is vested in both the government and the Parliament of Botswana. The most recent election, its eleventh, was held on 23 October 2019. Since independence was declared, the party system has been dominated by the Botswana Democratic Party.

Judiciary

The judiciary is independent of the executive and the legislature.[46] Botswana ranked 30th out of 167 states in the 2012 Democracy Index.[47] According to Transparency International, Botswana is the least corrupt country in Africa and ranks close to Portugal and South Korea.[48]

Botswana Parliament Building

It consists of a typical court system of local Magistrates Courts, a High Court and a Court of Appeal. The High Court is a superior court of record with unlimited original jurisdiction to hear and determine any criminal, civil or constitutional cases under any law. Appeals can be heard by the Court of Appeal. The Head of the High Court is the Chief Justice.[49]

The Court of Appeal is the highest and final court in the country and deals with appeals from the High Court and the Industrial Court. The Head of the Court of Appeal is the Judge President.

Judges are appointed by the President of Botswana on the recommendation of the Judicial Services Commission.

Chief Justices:[50]

 • 1968–1971 John Richard Dendy-Young
 • 1972–1975 Akinola Aguda
 • 1975–1977 George O.L. Dyke
 • 1977–1981 Hayfron Benjamin
 • 1981–1987 O'Brien Quinn
 • 1987–1992 Livesey Luke
 • 1992–1997 Moleleki Didwell Mokama
 • 1997–2010 Julian Mukwesu Nganunu
 • 2010–2018 Maruping Dibotelo
 • Incumbent Terence Rannowane

With regard to the legal profession, although the Law Society of Botswana has been in existence since 1997,[51] there is still no clear indication in their registry of attorneys as to how certain demographics, such as women, have fared in the legal field.

Foreign relations and military

At the time of independence, Botswana had no armed forces. It was only after the Rhodesian and South African militaries struck respectively against the Zimbabwe People's Revolutionary Army and Umkhonto we Sizwe[52] bases that the Botswana Defence Force (BDF) was formed in 1977.[53] The President is commander-in-chief of the armed forces and appoints a defence council and the BDF currently consists of roughly 60,000 servicemen. In 2019, Botswana signed the UN treaty on the Prohibition of Nuclear Weapons.[54]

Following political changes in South Africa and the region, the BDF's missions have increasingly focused on prevention of poaching, preparing for disasters, and foreign peacekeeping. The United States has been the largest single foreign contributor to the development of the BDF, and a large segment of its officer corps have received U.S. training. The Botswana government gave the United States permission to explore the possibility of establishing an Africa Command (AFRICOM) base in the country.[55]

Human rights

Many of the indigenous San people have been forcibly relocated from their land to reservations. To make them relocate, they were denied access to water on their land and faced arrest if they hunted, which was their primary source of food.[56] Their lands lie in the middle of the world's richest diamond field. Officially, the government denies that there is any link to mining and claims the relocation is to preserve the wildlife and ecosystem, even though the San people have lived sustainably on the land for millennia.[56] On the reservations, they struggle to find employment and alcoholism is rampant.[56] On 24 August 2018 the UN Special Rapporteur on Minorities, Fernand de Varennes issued a statement calling on Botswana, "to step up efforts to recognize and protect the rights of minorities in relation to public services, land and resource use and the use of minority languages in education and other critical areas."

Until June 2019, homosexuality was illegal in Botswana. A Botswana High Court decision of 11 June of that year, however, struck down provisions in the Criminal Code that punished "carnal knowledge of any person against the order of nature" and "acts of gross indecency", making Botswana one of only twenty-two African countries that have either decriminalised or legalised homosexuality.[57]

Capital punishment in Botswana includes the death penalty by hanging.

The Botswana Centre for Human Rights, Ditshwanelo, was established in 1993.[58]

Administrative divisions

North-West District (Botswana)Chobe DistrictCentral District (Botswana)North-East District (Botswana)Ghanzi DistrictKweneng DistrictKgatleng DistrictKgalagadi DistrictSouthern District (Botswana)South-East District (Botswana)
The districts of Botswana. The appropriate article can be found by clicking over the district. City districts are not shown.

Botswana's ten districts are:

Botswana's councils created from urban or town councils are: Gaborone City, Francistown, Lobatse Town, Selebi-Phikwe Town, Jwaneng Town, Orapa Town and Sowa Township.

Economy

Botswana Trade & Investment Center
GDP per capita of Botswana, 1950 to 2016
Graphical depiction of Botswana's product exports in 28 colour-coded categories.
GDP per capita (current), compared to neighbouring countries (world average = 100)
Commerce Park Gaborone

Since independence, Botswana has had one of the fastest growth rates in per capita income in the world.[59] Botswana has transformed itself from one of the poorest countries in the world to an upper middle-income country. GDP per capita grew from $1,344 in 1950 to $15,015 in 2016.[60] Although Botswana was resource-abundant, a good institutional framework allowed the country to reinvest resource-income in order to generate stable future income.[61] By one estimate, it has the fourth highest gross national income at purchasing power parity in Africa, giving it a standard of living around that of Mexico.[62]

The Ministry of Trade and Industry of Botswana is responsible for promoting business development throughout the country. According to the International Monetary Fund, economic growth averaged over 9% per year from 1966 to 1999. Botswana has a high level of economic freedom compared to other African countries.[63] The government has maintained a sound fiscal policy, despite consecutive budget deficits in 2002 and 2003, and a negligible level of foreign debt. It earned the highest sovereign credit rating in Africa and has stockpiled foreign exchange reserves (over $7 billion in 2005/2006) amounting to almost two and a half years of current imports.

An array of financial institutions populates the country's financial system, with pension funds and commercial banks being the two most important segments by asset size. Banks remain profitable, well-capitalised, and liquid, as a result of growing national resources and high interest rates.[64] The Bank of Botswana serves as a central bank. The country's currency is the Botswana pula.

Botswana's competitive banking system is one of Africa's most advanced.[clarification needed] Generally adhering to global standards in the transparency of financial policies and banking supervision, the financial sector provides ample access to credit for entrepreneurs.[citation needed] The Capital Bank opened in 2008.[65] As of August 2015, there are a dozen licensed banks in the country.[66] The government is involved in banking through state-owned financial institutions and a special financial incentives program that is aimed at increasing Botswana's status as a financial centre.[citation needed] Credit is allocated on market terms, although the government provides subsidised loans.[citation needed] Reform of non-bank financial institutions has continued in recent years, notably through the establishment of a single financial regulatory agency that provides more effective supervision.[citation needed] The government has abolished exchange controls, and with the resulting creation of new portfolio investment options, the Botswana Stock Exchange is growing.[67]

Botswana's trading partners in 2004 (Imports: $3.37 billion)

  European Union (17%)
  Zimbabwe (4%)
  Other (5%)

Botswana's trading partners in 2004 (Exports: $3.67 billion)

  European Union (87%)
  Zimbabwe (4%)
  Other (2%)
Jwaneng Diamond Mine

The constitution provides for an independent judiciary, and the government respects this in practice. The legal system is sufficient to conduct secure commercial dealings, although a serious and growing backlog of cases prevents timely trials. The protection of intellectual property rights has improved significantly. Botswana is ranked second only to South Africa among sub-Saharan Africa countries in the 2014 International Property Rights Index.[68]

While generally open to foreign participation in its economy, Botswana reserves some sectors for citizens. Increased foreign investment plays a significant role in the privatisation of state-owned enterprises. Investment regulations are transparent, and bureaucratic procedures are streamlined and open, although somewhat slow. Investment returns such as profits and dividends, debt service, capital gains, returns on intellectual property, royalties, franchise's fees, and service fees can be repatriated without limits.

Botswana imports refined petroleum products and electricity from South Africa. There is some domestic production of electricity from coal.

Gemstones and precious metals

In Botswana, the Department of Mines[69] and Mineral Resources, Green Technology and Energy Security[70] led by Hon Sadique Kebonang in Gaborone, maintains data regarding mining throughout the country. Debswana, the largest diamond mining company operating in Botswana, is 50% owned by the government.[71] The mineral industry provides about 40% of all government revenues.[72] In 2007, significant quantities of uranium were discovered, and mining was projected to begin by 2010. Several international mining corporations have established regional headquarters in Botswana, and prospected for diamonds, gold, uranium, copper, and even oil, many coming back with positive results. Government announced in early 2009 that they would try to shift their economic dependence on diamonds, over serious concern that diamonds are predicted to dry out in Botswana over the next twenty years.

Botswana's Orapa mine is the largest diamond mine in the world in terms of value and quantity of carats produced annually.[73] Estimated to have produced over 11 million carats in 2013, with an average price of $145/carat, the Orapa mine was estimated to produce over $1.6 billion worth of diamonds in 2013.[74]

Demographics

Population in Botswana[5][6]
Year Million
1950 0.4
2000 1.7
2018 2.3

The Tswana are the majority ethnic group in Botswana, making up 79% of the population. The largest minority ethnic groups are the BaKalanga, and San or AbaThwa, also known as Basarwa. Other tribes are Bayei, Bambukushu, Basubia, Baherero and Bakgalagadi. In addition, there are small numbers of whites and Indians, both groups being roughly equally small in number. Botswana's Indian population is made up of many Indians of several generations, with some having migrated from Mozambique, Kenya, Tanzania, Mauritius, South Africa, and so on, as well as first generation Indian immigrants.

Since 2000, because of deteriorating economic conditions in Zimbabwe, the number of Zimbabweans in Botswana has risen into the tens of thousands.[75]

Population pyramid 2016

Fewer than 10,000 San people are still living their traditional hunter-gatherer way of life. Since the mid-1990s the central government of Botswana has been trying to move San out of their historic lands.[76] James Anaya, as the Special Rapporteur on the situation of human rights and fundamental freedoms of indigenous people for the United Nations in 2010, described loss of land as a major contributor to many of the problems facing Botswana's indigenous people, citing the San's eviction from the Central Kalahari Game Reserve (CKGR) as a special example.[77]:2 Among Anaya's recommendations in a report to the United Nations Human Rights Council was that development programs should promote, in consultation with indigenous communities such as the San and Bakgalagadi people, activities in harmony with the culture of those communities such as traditional hunting and gathering activities.[77]:19

Languages

Languages in Botswana
Languages percent
Setswana
77.3%
Sekalanga
7.4%
Shekgalagadi
3.4%
English
2.8%
Shona
2%
Sesarwa
1.7%
Sembukushu
1.6%
Ndebele
1%
Seherero
1%
Afrikaans
0.4%
Sesubiya
0.3%
Seyeyi
0.2%
Asian
0.4%
Other European
0.4%
Other African
0.1%
Other
0.1%

The official language of Botswana is English although Setswana is widely spoken across the country. In Setswana, prefixes are more important than they are in many other languages, since Setswana is a Bantu language and has noun classes denoted by these prefixes. They include Bo, which refers to the country, Ba, which refers to the people, Mo, which is one person, and Se which is the language. For example, the main ethnic group of Botswana is the Tswana people, hence the name Botswana for its country. The people as a whole are Batswana, one person is a Motswana, and the language they speak is Setswana.

Other languages spoken in Botswana include Kalanga (sekalanga), Sarwa (sesarwa), Ndebele, !Xóõ and, in some parts, Afrikaans.

Religions

Religion in Botswana (Pew Research)[1]
religion percent
Protestant
66%
None
20%
Catholic
7%
Folk
6%
Other
1%

An estimated 77% of the country's citizens identify as Christians. Anglicans, Methodists, and the United Congregational Church of Southern Africa make up the majority of Christians. There are also congregations of Lutherans, Baptists, Roman Catholics, The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints (Mormons), the Dutch Reformed Church, Mennonites, Seventh-day Adventists and Jehovah's Witnesses in the country. According to the 2001 census, the country has around 5,000 Muslims, mainly from South Asia, 3,000 Hindus and 700 Baha'is. Approximately 20% of citizens identify with no religion.

Radio Personality in Botswana State Radio

Culture

A rondavel at a lodge near the Kalahari Desert.

Besides referring to the language of the dominant people groups in Botswana, Setswana is the adjective used to describe the rich cultural traditions of the Batswana—whether construed as members of the Tswana ethnic groups or of all citizens of Botswana. In Botswana, most of the tribes have different ways to greet one another, but for easy communication and connection, batswana use a three-way hand shake or just greet one another by saying "Dumelang" as a way of saying "hello" without physical contact. In community celebrations like Dikgafela or during marriage ceremonies, batswana women show excitement and happiness by the use of ululations as part of their culture.

Media

Botswana has Five (5) TV stations one of which is owned by the government (Botswana television), Now TV, Khuduga HD, Maru TV, EBotswana & five radio stations (RB1,RB2, Duma FM,Gabz FM, Yarona FM) and Thirteen newspapers (Mmegi,Sunday Standard, The Telegraph, Business Weekely, Botswana Gazette, The Voice, The Guardian, Echo, Botswana Peoples daily, DailyNews, Tswana Times, Weekend Post, The Monitor) that publish on a weekly basis.

Music

Botswana music is mostly vocal and performed, sometimes without drums depending on the occasion; it also makes heavy use of string instruments. Botswana folk music has instruments such as setinkane (a sort of miniature piano), segankure/segaba (a Botswana version of the Chinese instrument erhu), moropa (meropa -plural) (many varieties of drums), phala (a whistle used mostly during celebrations, which comes in a variety of forms). Botswana cultural musical instruments are not confined only to the strings or drums. The hands are used as musical instruments too, by either clapping them together or against phathisi (goat skin turned inside out wrapped around the calf area, only used by men) to create music and rhythm. For the last few decades, the guitar has been celebrated as a versatile music instrument for Tswana music as it offers a variety in string which the segaba instrument does not have. The national anthem is "Fatshe leno la rona". Written and composed by Kgalemang Tumediso Motsete, it was adopted upon independence in 1966.[citation needed]

Visual arts

In the northern part of Botswana, women in the villages of Etsha and Gumare are noted for their skill at crafting baskets from Mokola Palm and local dyes. The baskets are generally woven into three types: large, lidded baskets used for storage, large, open baskets for carrying objects on the head or for winnowing threshed grain, and smaller plates for winnowing pounded grain. The artistry of these baskets is being steadily enhanced through colour use and improved designs as they are increasingly produced for international markets.[79]

The oldest paintings from both Botswana and South Africa depict hunting, animal and human figures, and were made by the Khoisan (!Kung San/Bushmen) over twenty thousand years ago within the Kalahari desert.

Food

The cuisine of Botswana is unique and mostly includes seswaa, pounded meat made from goat meat or beef. Botswana's cuisine shares some characteristics with other cuisine of Southern Africa. Examples of Botswana food are Bogobe, pap (maize porridge), boerewors, samp, Magwinya (fried dough bread) and mopane worms.

Sports

Botswana's Olympic Medalist Nijel Amos

Football is the most popular sport in Botswana, with qualification for the 2012 Africa Cup of Nations being the national team's highest achievement to date. Other popular sports are softball, cricket, tennis, rugby, badminton, handball, golf, and track and field.[80][81] Botswana is an associate member of the International Cricket Council. Botswana became a member of The International Badminton Federation and Africa Badminton Federation in 1991. The Botswana Golf Union offers an amateur golf league in which golfers compete in tournaments and championships.

Botswana won the country's first Olympic medal in 2012 when runner Nijel Amos won silver in the 800 metres. In 2011, Amantle Montsho became world champion in the 400 metres and won Botswana's first athletics medal on the world level. High jumper Kabelo Kgosiemang is a three-time African champion.

The card game bridge has a strong following; it was first played in Botswana over 30 years ago, and it grew in popularity during the 1980s. Many British expatriate school teachers informally taught the game in Botswana's secondary schools. The Botswana Bridge Federation (BBF) was founded in 1988 and continues to organise tournaments. Bridge has remained popular and the BBF has over 800 members.[82] In 2007, the BBF invited the English Bridge Union to host a week-long teaching program in May 2008.[83]

Education

Botswana has made great strides in educational development since independence in 1966. At that time there were very few graduates in the country and only a very small percentage of the population attended secondary school. Botswana increased its adult literacy rate from 69% in 1991 to 83% in 2008.[84]

With the discovery of diamonds and the increase in government revenue that this brought, there was a huge increase in educational provision in the country. All students were guaranteed ten years of basic education, leading to a Junior Certificate qualification. Approximately half of the school population attends a further two years of secondary schooling leading to the award of the Botswana General Certificate of Secondary Education (BGCSE). Secondary education in Botswana is neither free nor compulsory.

After leaving school, students can attend one of the seven technical colleges in the country, or take vocational training courses in teaching or nursing. Students enter the University of Botswana, Botswana College of Agriculture, Botswana International University of Science and Technology and the Botswana Accountancy College in Gaborone. Many other students end up in the numerous private tertiary education colleges around the country. Notable amongst these is Botho University, the country's first private university which offers undergraduate programmes in Accounting, Business and Computing. Another international university is the Limkokwing University of Creative Technology which offers various associate degrees in Creative Arts.[85] Other tertiary institutions include Ba Isago, ABM University College the largest school of business and management, New Era, Gaborone Institute of Professional Studies, Gaborone University College Of Law And Professional Studies etc. Tremendous strides in providing quality education have been made by private education providers such that a large number of the best students in the country are now applying to them as well. A vast majority of these students are government sponsored. The nation's second international university, the Botswana International University of Science and Technology, was completed in Palapye in 2011. The quantitative gains have not always been matched by qualitative ones. Primary schools in particular still lack resources, and the teachers are less well paid than their secondary school colleagues. The Botswana Ministry of Education[86] is working to establish libraries in primary schools in partnership with the African Library Project.[87] The Government of Botswana hopes that by investing a large part of national income in education, the country will become less dependent on diamonds for its economic survival, and less dependent on expatriates for its skilled workers.[88] Those objectives are in part pursued through policies in favour of vocational education, gathered within the NPVET (National Policy on Vocational Education and Training), aiming to "integrate the different types of vocational education and training into one comprehensive system".[88] Botswana invests 21% of its government spending in education.[84]

In January 2006, Botswana announced the reintroduction of school fees after two decades of free state education[89] though the government still provides full scholarships with living expenses to any Botswana citizen in university, either at the University of Botswana or if the student wishes to pursue an education in any field not offered locally, such as medicine, they are provided with a full scholarship to study abroad.

Science and technology

Botswana's Ditec Mobile

Botswana is planning to use science and technology to diversify its economy and thereby reduce its dependence on diamond mining. To this end, the government has set up six hubs since 2008, in the agriculture, diamonds, innovation, transport, health and education sectors.[90]

Botswana published its updated National Policy on Research, Science and Technology in 2011, within a UNESCO project sponsored by the Spanish Agency for International Cooperation and Development (AECID). This policy aims to take up the challenges of rapid technological evolution, globalisation and the achievement of the national development goals formulated in high-level strategic documents that include Botswana's Tenth National Development Plan to 2016 and Vision 2016.[90] The National Policy on Research, Science, Technology and Innovation (2011) fixes the target of raising gross domestic expenditure on research and development (R&D) from 0.26% of GDP in 2012 to over 2% of GDP by 2016. This target can only be reached within the specified time frame by raising public spending on R&D.[90]

Despite the modest level of financial investment in research, Botswana counts one of the highest researcher densities in sub-Saharan Africa: 344 per million inhabitants (in head counts), compared to an average of 91 per million inhabitants for the subcontinent in 2013.[90]

In 2009 a Botswana-based company Deaftronics launched its solar-powered hearing aid Six years after developing the prototype. Since the launch of the company in 2009, Deaftronics has sold over 10 000 solar-powered hearing aids. Priced at $200 per unit, each unit hearing aid comes with four rechargeable batteries that can last up to three years and a solar charger for the rechargeable batteries. The product is cheaper than many popular hearings aids, that can start from around $600. [91][92] In 2011 Botswana's Department of Agricultural Research (DAR) unveiled Musi breed, designed to ultimately optimise the overall efficiency for beef production under Botswana conditions. The process of selective breeding that resulted in this hardy beast 29 years ago, it is hoped that the composite breed with lead to increased beef production. The objective of the research was to find a genetic material that could perform like crossbreeds already found in Botswana and well above the indigenous Tswana breed while retaining the hardiness and adaptability of the native stock in one package.[93] Botswana Institute of Technology Research and Innovation (BITRI) in 2016 developed the Foot and Mouth rapid testing kit in collaboration with Botswana Vaccine Institute and Canadian Food Inspection Agency. The existing diagnostic methods require highly trained laboratory personnel, special equipment thereby causing delays in the implementation of control procedures whereas the kit developed in Botswana allow for on-site diagnosis to be made in a case of a suspected disease outbreak there speeding up the diagnostic process.[94] In the ICT sector in 2016 a Botswana Company Almaz opened the first of its kind computer assembly company in Botswana. The company will not only be about computer assembly but also expansion of electronics manufacturing and a catalyst for content development and Research & Development.[95][96] Ditec a Botswana company also customizes, designs and manufactures mobile phones. Ditec is one of the leading experts in design, development and customisation of Microsoft powered devices.[97]

Transportation, energy and infrastructure

Sir Seretse Khama International Airport in Gaborone, Botswana

Botswana has 971 kilometres (603 mi) of rail lines, 18,482 kilometres (11,484 mi) of roads, and 92 airports, of which 12 have paved runways. The engineered paved road network has almost entirely been constructed since independence in 1966. The national airline is Air Botswana, which flies domestically and to other countries in Africa. Botswana Railways is the national railways company forms a crucial link in the Southern African regional railway systems. Botswana Railways offers rail-based transport logistics solutions to move a range of commodities for the mining sector and primary industries, passenger trains services and dry ports.[98][99]

In terms of power infrastructure in Botswana, the country produces coal for electricity and oil is imported into the country. Recently, the country has taken a large interest in renewable energy sources and has completed a comprehensive strategy that will attract investors in the wind, solar and biomass renewable energy industries. Botswana's power stations include Morupule B Power Station (600 MW), Morupule A Power Station (132 MW), Orapa Power Station (90 MW), Phakalane Power Station (1.3 MW) and Mmamabula Power Station (300 MW) which is expected to be online in the near future. A 200 MW solar power plant is at planning and designing stage by Ministry of Mineral Resources, Green Technology and Energy Security.[100][101][101]

Health

General

The Ministry of Health in Botswana is responsible for overseeing the quality and distribution of healthcare throughout the country. Life expectancy at birth was 55 in 2009 according to the World Bank, having previously fallen from a peak of 64.1 in 1990 to a low of 49 in 2002.[102] After Botswana's 2011 census, current life expectancy is estimated at 54.06 years.[15]

The Cancer Association of Botswana is a voluntary non-governmental organisation. The association is a member of the Union for International Cancer Control. The Association supplements existing services through provision of cancer prevention and health awareness programmes, facilitating access to health services for cancer patients and offering support and counseling to those affected.[103]

HIV/AIDS epidemic

Life expectancy in several African countries from 1960 to 2012. Botswana had the highest life expectancy until HIV/AIDS began to reduce it in the late 1980s.

Like elsewhere in Sub-Saharan Africa, the economic impact of AIDS is considerable. Economic development spending was cut by 10% in 2002–3 as a result of recurring budget deficits and rising expenditure on healthcare services. Botswana has been hit very hard by the AIDS pandemic; in 2006 it was estimated that life expectancy at birth had dropped from 65 to 35 years.[104] However, after Botswana's 2011 census current life expectancy is estimated at 54.06 years.[15]

Scottish Livingstone Hospital in Molepolole

The prevalence of HIV/AIDS in Botswana was estimated at 25.4% for adults aged 15–49 in 2009 and 21.9% in 2013,[17]:A8 exceeded by Lesotho and Swaziland in sub-Saharan African nations. This places Botswana at the third highest prevalence in the world, in 2013, while "leading the way in prevention and treatment programmes".[18] In 2003, the government began a comprehensive program involving free or cheap generic antiretroviral drugs as well as an information campaign designed to stop the spread of the virus; in 2013, over 40% of adults in Botswana had access to antiretroviral therapy.[17]:28 In the age group of 15–19 years old, prevalence was estimated at about 6% for females and 3.5% for males in 2013,[17]:33 and for the 20–24 age group, 15% for females and 5% for males.[17]:33 Botswana is one of 21 priority countries identified by the UN AIDS group in 2011 in the Global Plan to eliminate new HIV infections among children and to keep their mothers alive.[17]:37 From 2009 to 2013, the country saw a decrease over 50% in new HIV infections in children.[17]:38 A further measure of the success, or reason for hope, in dealing with HIV in Botswana, is that less than 10% of pregnant HIV-infected women were not receiving antiretroviral medications in 2013, with a corresponding large decrease (over 50%) in the number of new HIV infections in children under 5.[17]:39, 40 Among the UN Global Plan countries, people living with HIV in Botswana have the highest percentage receiving antiretroviral treatment: about 75% for adults (age 15+) and about 98% for children.[17]:237

With a nationwide Prevention of Mother-to-Child Transmission program, Botswana has reduced HIV transmission from infected mothers to their children from about 40% to just 4%. Under the leadership of Festus Mogae, the Government of Botswana solicited outside help in fighting HIV/AIDS and received early support from the Bill and Melinda Gates Foundation, the Merck Foundation, and together formed the African Comprehensive HIV/AIDS Partnership (ACHAP). Other early partners include the Botswana-Harvard AIDS Institute, of the Harvard School of Public Health and the Botswana-UPenn Partnership of the University of Pennsylvania. According to the 2011 UNAIDS Report, universal access to treatment – defined as 80% coverage or greater – has been achieved in Botswana.[105]

Potential reasons for Botswana's high HIV prevalence include concurrent sexual partnerships, transactional sex, cross-generational sex, and a significant number of people who travel outside of their local communities in pursuit of work. The polyamorous nature of many sexual relationships further impacts the health situation, to the extent that it has given rise to a love vocabulary[106] that is unique to the region.

Tourism

BW Tour Boats
Boat on Chobe River, Botswana

The Botswana Tourism Organisation[107] is the country's official tourism group. Primarily, tourists visit Gaborone due to the city having numerous activities for visitors. The Lion Park Resort[108] is Botswana's first permanent amusement park and hosts events such as birthday parties for families. Other destinations in Botswana include the Gaborone Yacht Club and the Kalahari Fishing Club and natural attractions such as the Gaborone Dam and Mokolodi Nature Reserve. There are golf courses which are maintained by the Botswana Golf Union (BGU).[109] The Phakalane Golf Estate is a multimillion-dollar clubhouse that offers both hotel accommodations and access to golf courses. Museums in Botswana include:

 • Botswana National Museum in Gaborone
 • Kgosi Bathoen II (Segopotso) Museum in Kanye
 • Kgosi Sechele I Museum in Molepolole
 • Khama III Memorial Museum in Serowe
 • Nhabe Museum in Maun
 • Phuthadikobo Museum in Mochudi
 • Supa Ngwano Museum Centre in Francistown

See also

Sources

Definition of Free Cultural Works logo notext.svg This article incorporates text from a free content work. Licensed under CC-BY-SA IGO 3.0 UNESCO Science Report: towards 2030, 546–547, UNESCO, UNESCO Publishing. To learn how to add open license text to Wikipedia articles, please see this how-to page. For information on reusing text from Wikipedia, please see the terms of use.

References

 1. ^ a b Pew Research Center's Religion & Public Life Project: Botswana Archived 16 December 2013 at the Wayback Machine. Pew Research Center. 2010.
 2. ^ "Africa :: Botswana — The World Factbook - Central Intelligence Agency". www.cia.gov. Retrieved 17 December 2019.
 3. ^ "Masisi to Lead Botswana as Khama Steps Down After a Decade". www.bloomberg.com. Archived from the original on 1 April 2018. Retrieved 31 March 2018.
 4. ^ Global Forest Resources Assessment 2015 - Country Report - Botswana (PDF). fao.org (Report). United Nations Food and Agriculture Organization. 2015. p. 9. Total Country Area ('000)ha / 58 173
 5. ^ a b ""World Population prospects – Population division"". population.un.org. United Nations Department of Economic and Social Affairs, Population Division. Retrieved 9 November 2019.
 6. ^ a b ""Overall total population" – World Population Prospects: The 2019 Revision" (xslx). population.un.org (custom data acquired via website). United Nations Department of Economic and Social Affairs, Population Division. Retrieved 9 November 2019.
 7. ^ a b c d "IMF Country Specific Data". Retrieved 10 August 2019.
 8. ^ "GINI index (World Bank estimate)". World Bank. Archived from the original on 13 December 2017. Retrieved 20 April 2019.
 9. ^ "2018 Human Development Report". United Nations Development Programme. 2018. Archived from the original on 14 September 2018. Retrieved 14 September 2018.
 10. ^ "Botswana". Collins English Dictionary. HarperCollins. Retrieved 26 July 2019.
 11. ^ "Bechuanaland was the former name of Botswana". generalknowledgefacts.com. Archived from the original on 23 March 2015. Retrieved 20 February 2018.
 12. ^ "overview of CPI indices". Transparency International. Archived from the original on 8 January 2018. Retrieved 8 January 2018.
 13. ^ "BBC News | Africa | Election for Africa's oldest democracy". news.bbc.co.uk. Archived from the original on 14 January 2019. Retrieved 13 January 2019.
 14. ^ Darwa, P. Opoku (2011). Kazungula Bridge Project (PDF). African Development Fund. p. Appendix IV. Archived from the original (PDF) on 14 November 2012. Retrieved 4 May 2012.
 15. ^ a b c "Botswana". The World Factbook. Central Intelligence Agency. 2014. Archived from the original on 6 April 2011. Retrieved 16 April 2014.
 16. ^ Gross national income (GNI) – Nations Online Project Archived 19 February 2009 at the Wayback Machine. Nationsonline.org. Retrieved on 27 October 2016.
 17. ^ a b c d e f g h i "The Gap Report" (PDF). Geneva: UN AIDS. 2014. Archived from the original (PDF) on 20 June 2016. Retrieved 21 June 2016.
 18. ^ a b "HIV and Aids in Botswana". Avert International Aids Charity. Archived from the original on 28 February 2009. Retrieved 21 June 2016.
 19. ^ "The CIA World Factbook 2017". Central Intelligence Agency. p. 111. Archived from the original on 6 April 2011. Retrieved 15 May 2007.
 20. ^ Bolaane, Maitseo; Mgadla, Part Themba (1997). Batswana. The Rosen Publishing Group. p. 1. ISBN 9780823920082.
 21. ^ "Botswanan or Batswana? It's complicated – Voices of Africa". Voices of Africa. 17 August 2015. Archived from the original on 6 January 2018. Retrieved 6 January 2018.
 22. ^ "Botswanan". dictionary.cambridge.org. Cambridge English Dictionary. Archived from the original on 7 January 2018. Retrieved 6 January 2018.
 23. ^ Morton, F.; Ramsay, J. and Mgadla, T. (2008). Historical Dictionary of Botswana. Scarecrow Press, p. 34. ISBN 9780810854673
 24. ^ Chan, Eva, K. F.; et al. (28 October 2019). "Human origins in a southern African palaeo-wetland and first migrations". Nature. 857 (7781): 185–189. doi:10.1038/s41586-019-1714-1. PMID 31659339.CS1 maint: multiple names: authors list (link)
 25. ^ Woodward, Aylin (28 October 2019). "New Study Pinpoints The Ancestral Homeland of All Humans Alive Today". ScienceAlert.com. Retrieved 29 October 2019.
 26. ^ Staurset, S.; Coulson, S. (2014). "Sub-surface movement of stone artefacts at White Paintings Shelter, Tsodilo Hills, Botswana: Implications for the Middle Stone Age chronology of central southern Africa". Journal of Human Evolution. 75: 153–65. doi:10.1016/j.jhevol.2014.04.006. PMID 24953669.
 27. ^ Wilmsen, E. (1989) Land Filled With Flies: A Political Economy of the Kalahari. Chicago: Chicago University Press, pp. 71–5. ISBN 9780226900155
 28. ^ Denbow, James (1986). "A New Look at the Later Prehistory of the Kalahari". The Journal of African History. 27 (1): 3–28. doi:10.1017/S0021853700029170. JSTOR 181334.
 29. ^ Magang, D. (2008) The Magic of Perseverance: The Autobiography of David Magang. Cape Town: CASAS, pp. 10–14. ISBN 9781920287702
 30. ^ Morton, Fred. "The Rise of a Raiding State: Makaba II's Ngwaketse, 1780–1824". Cite journal requires |journal= (help)
 31. ^ Morton, B. (1993). "Pre-1904 Population Estimates of the Tswana". Botswana Notes and Records. 25: 89–99. JSTOR 40979984.
 32. ^ Morton, Barry (1997). "The Hunting Trade and the Reconstruction of Northern Tswana Societies after the Difaqane, 1838–1880". South African Historical Journal. 36: 220–239. doi:10.1080/02582479708671276.
 33. ^ Magang, D. (2008) The Magic of Perseverance: The Autobiography of David Magang. Cape Town: CASAS, pp. 28–38. ISBN 9781920287702
 34. ^ Ramsay, J. (1991). "The Botswana-Boer War of 1852–53: How the Batswana Achieved Victory". Botswana Notes and Records. 23: 193–208. JSTOR 40980851.
 35. ^ Landau, P. (1995) The Realm of the Word: Language, Gender, and Christianity in the Southern African Kingdom. Portsmouth, N.H.: Heinemann.
 36. ^ Morton, Barry; Ramsay, Jeff. "The Invention and Perpetuation of Botswana's National Mythology, 1885–1966". pp. 4–7. Retrieved 13 July 2018 – via academia.edu.
 37. ^ Morton, Barry; Ramsay, Jeff. "The Invention and Perpetuation of Botswana's National Mythology, 1885–1966". pp. 7–11. Retrieved 13 July 2018 – via academia.edu.
 38. ^ Parsons, N. (1998) King Khama, Emperor Joe, and the Great White Queen: Victorian Britain Through African Eyes. Chicago: University of Chicago Press.
 39. ^ a b "Botswana: Late British colonialism (1945–1966)". eisa.org. Archived from the original on 3 June 2012. Retrieved 26 August 2016.
 40. ^ "Fireworks at Midnight". Britishempire.co.uk. Archived from the original on 3 November 2016. Retrieved 27 October 2016.
 41. ^ "Namibia General Information". Southern-eagle.com. 21 March 1990. Archived from the original on 16 July 2011. Retrieved 21 August 2011.
 42. ^ a b c "Darkoh" (PDF). IS: Rala. Archived from the original (PDF) on 10 October 2010. Retrieved 30 March 2010.
 43. ^ a b c "Botswana, US sign 'Debt-for-Nature' agreement". Afrol. Archived from the original on 1 December 2009. Retrieved 4 July 2010.
 44. ^ "NOTCDIB" (PDF). UNCCD. Archived from the original (PDF) on 24 July 2010. Retrieved 30 March 2010.
 45. ^ "Botswana villages fighting desertification". Afrol. Archived from the original on 2 November 2009. Retrieved 4 July 2010.
 46. ^ "Botswana 1996 (rev. 2002)". Constitute. Archived from the original on 14 April 2015. Retrieved 9 April 2015.
 47. ^ "Democracy index 2012: Democracy at a standstill" (PDF). Economist Intelligence Unit. 14 March 2013. Archived (PDF) from the original on 11 June 2014. Retrieved 21 March 2014.
 48. ^ Transparency International 2008 Corruption Perception Index 2008 Archived 11 March 2009 at the Wayback Machine. Retrieved 7–23–09.
 49. ^ "Administration of Justice". Republic of Botswana Administarion of Justice. Archived from the original on 29 September 2015. Retrieved 4 March 2016.
 50. ^ "Efficient judicial system ensures justice". Daily News. Archived from the original on 5 March 2016. Retrieved 4 March 2016.
 51. ^ "18th Annual SADC Lawyers' Association Conference and General Meeting" (PDF). August 2017. Archived (PDF) from the original on 10 November 2017.
 52. ^ Parks, Michael (20 May 1986). "S. Africa Raids 3 Nearby Nations : Attacks Rebel Bases in Capitals of Zimbabwe, Zambia and Botswana". Los Angeles Times. Archived from the original on 11 January 2012. Retrieved 24 November 2011.
 53. ^ Republic of Botswana – Government portal Archived 6 July 2011 at the Wayback Machine. Gov.bw. Retrieved on 27 October 2016.
 54. ^ "Chapter XXVI: Disarmament – No. 9 Treaty on the Prohibition of Nuclear Weapons". United Nations Treaty Collection. 7 July 2017.
 55. ^ Pounds, Lance (14 December 2015) Botswana Defence Force, U.S. Army Leaders Meet in Europe Archived 18 July 2017 at the Wayback Machine. U.S. Army Africa
 56. ^ a b c "Botswana bushmen: Modern life is destroying us". bbcnews.com. 7 January 2014. Archived from the original on 25 March 2016. Retrieved 24 July 2016.
 57. ^ Fox, Kara. "Botswana scraps gay sex laws in big victory for LGBTQ rights in Africa". CNN. Archived from the original on 11 June 2019. Retrieved 11 June 2019.
 58. ^ "Ditshwanelo Website Archived 18 February 2018 at the Wayback Machine"
 59. ^ US Department of State website, Background Note: Botswana Archived 4 June 2019 at the Wayback Machine , May 2009. Retrieved 7–23–09.
 60. ^ "GDP per capita". Our World in Data. Archived from the original on 20 July 2019. Retrieved 10 July 2019.
 61. ^ Baten, Jörg (2016). A History of the Global Economy. From 1500 to the Present. Cambridge University Press. p. 159. ISBN 9781107507180.
 62. ^ Kästle, Klaus (24 July 2009). "GNI PPP table". Nationsonline.org. Archived from the original on 15 January 2010. Retrieved 19 January 2010.
 63. ^ "Botswana ranked Africa's leader in economic freedom". mmegi.bw. 19 May 2017. Archived from the original on 22 August 2017. Retrieved 11 November 2018.
 64. ^ "MFW4A Botswana Financial Sector Profile". Mfw4a.org. Archived from the original on 27 July 2011. Retrieved 21 August 2011.
 65. ^ Maganu, Patricia (26 February 2009). "Botswana: Capital Bank Bullish Despite Crisis". Archived from the original on 14 October 2012. Retrieved 23 August 2015.
 66. ^ "Banks". Bank of Botswana. Archived from the original on 1 August 2015. Retrieved 23 August 2015.
 67. ^ "Investors: Facts and Figures". Republica of Botswana. Archived from the original on 5 September 2015. Retrieved 23 August 2015.
 68. ^ "The International Property Rights Index 2014: Africa by Score". The International Property Rights Index. Archived from the original on 8 December 2015. Retrieved 23 August 2015.
 69. ^ "Department of Mines". 20 July 2007. Archived from the original on 10 September 2013. Retrieved 20 February 2018.
 70. ^ "The Government of Botswana – Home". 9 February 2008. Archived from the original on 9 February 2008. Retrieved 20 February 2018.CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link)
 71. ^ Nocera, Joe (8 August 2008). "Diamonds are Forever in Botswana". The New York Times. Archived from the original on 29 August 2011. Retrieved 15 March 2010.
 72. ^ "Botswana Country Brief". World Bank. Archived from the original on 27 April 2009. Retrieved 17 June 2009.
 73. ^ "Orapa Diamond Mine, Botswana – ASTER Image Gallery". asterweb.jpl.nasa.gov. Archived from the original on 2 December 2016. Retrieved 22 May 2017.
 74. ^ "Ranking Of The World's Diamond Mines By Estimated 2013 Production" Archived 21 September 2013 at the Wayback Machine, Kitco, 20 August 2013.
 75. ^ Betts, Alexander; Kaytaz, Ezra (2009). "National and international responses to the Zimbabwean exodus: implications for the refugee protection regime" (PDF). Research Papers. 175. Policy Development and Evaluation Service, United Nations High Commissioner for Refugees. Cite journal requires |journal= (help)
 76. ^ Lovgren, Stefan (14 September 2004) African Bushmen Tour U.S. to Fund Fight for Land Archived 8 August 2016 at the Wayback Machine. National Geographic News.
 77. ^ a b Anaya, James (2 June 2010). Addendum – The situation of indigenous peoples in Botswana (PDF) (Report). United Nations Human Rights Council. A/HRC/15/37/Add.2. Archived (PDF) from the original on 6 October 2018. Retrieved 7 August 2016.
 78. ^ "Preliminary Results Brief". 2011 Population & Housing Census. Gaborone: Central Statistics Office. 29 September 2011. Archived from the original (PDF) on 17 June 2012. Retrieved 17 June 2012.
 79. ^ Cunningham & Milton 1987.
 80. ^ "Sparks to fly at Diamond". Botswana Press Agency (BOPA). 26 January 2006. Archived from the original on 14 January 2009. Retrieved 18 January 2008.
 81. ^ "Opinion the Academic World". Botswana Press Agency (BOPA). Archived from the original on 3 October 2006. Retrieved 18 January 2008.
 82. ^ "Botswana Bridge Federation". Botswana National Sports Council. Archived from the original on 27 February 2008. Retrieved 16 May 2008.
 83. ^ "English Bridge Union". English Bridge Union. Archived from the original on 27 February 2008. Retrieved 1 June 2008.
 84. ^ a b "UNESCO Institute for Statistics". Stats.uis.unesco.org. Archived from the original on 25 July 2008. Retrieved 21 August 2011.
 85. ^ Limkokwing University of Creative Technology Archived 17 September 2013 at the Wayback Machine. Limkokwing.net. Retrieved on 27 October 2016.
 86. ^ "Ministry of Education and Skills Development: Home". Moe.gov.bw. 27 July 2011. Archived from the original on 4 August 2012. Retrieved 21 August 2011.
 87. ^ "Library Partner – Botswana Ministry of Education". Africanlibraryproject.org. Archived from the original on 3 September 2011. Retrieved 21 August 2011.
 88. ^ a b UNESCO-UNEVOC's Botswana profile Archived 16 April 2014 at the Wayback Machine. Unevoc.unesco.org. Retrieved on 27 October 2016.
 89. ^ Botswana brings back school fees Archived 3 February 2006 at the Wayback Machine. BBC News (11 January 2006).
 90. ^ a b c d UNESCO Science Report: towards 2030 (PDF). Paris: UNESCO. 2015. pp. 546–547. ISBN 978-92-3-100129-1. Archived (PDF) from the original on 22 March 2017. Retrieved 20 March 2017.
 91. ^ "Archived copy". Archived from the original on 9 January 2019. Retrieved 9 January 2019.CS1 maint: archived copy as title (link)
 92. ^ "Archived copy". Archived from the original on 9 January 2019. Retrieved 9 January 2019.CS1 maint: archived copy as title (link)
 93. ^ "Archived copy". Archived from the original on 10 January 2019. Retrieved 16 April 2019.CS1 maint: archived copy as title (link)
 94. ^ "Archived copy". Archived from the original on 10 January 2019. Retrieved 9 January 2019.CS1 maint: archived copy as title (link)
 95. ^ "Archived copy". Archived from the original on 10 January 2019. Retrieved 9 January 2019.CS1 maint: archived copy as title (link)
 96. ^ "Archived copy". Archived from the original on 9 January 2019. Retrieved 9 January 2019.CS1 maint: archived copy as title (link)
 97. ^ "Archived copy". Archived from the original on 9 January 2019. Retrieved 9 January 2019.CS1 maint: archived copy as title (link)
 98. ^ "Archived copy". Archived from the original on 29 July 2018. Retrieved 21 January 2019.CS1 maint: archived copy as title (link)
 99. ^ "Archived copy". Archived from the original on 21 January 2019. Retrieved 21 January 2019.CS1 maint: archived copy as title (link)
 100. ^ "Unusual Tourism ministry solar power plant tender raises eyebrows | Sunday Standard". www.sundaystandard.info. Retrieved 8 October 2019.
 101. ^ a b http://www.mmegi.bw/index.php?sid=1&aid=1253&dir=2012/June/Friday22/ Archived 21 January 2019 at the Wayback Machine.
 102. ^ "World Bank Botswana Data". Archived from the original on 9 July 2011. Retrieved 20 July 2011.
 103. ^ "Cancer Association of Botswana". Union for International Cancer Control. Archived from the original on 28 May 2013. Retrieved 29 March 2013.
 104. ^ Kallings, LO (2008). "The first postmodern pandemic: 25 years of HIV/AIDS". J Intern Med. 263 (3): 218–43. doi:10.1111/j.1365-2796.2007.01910.x. PMID 18205765.
 105. ^ World AIDS Day Report (PDF), UNAIDS, 2011, archived (PDF) from the original on 1 June 2013, retrieved 21 February 2012
 106. ^ "Exposing Botswana's Love Vocabulary". Dr. Shem. 16 June 2011. Archived from the original on 13 October 2011. Retrieved 22 June 2011.
 107. ^ Botswana Tourism Organisation Archived 3 May 2009 at the Wayback Machine. Botswanatourism.co.bw. Retrieved on 19 May 2017.
 108. ^ Lion Park Resort Archived 8 July 2013 at the Wayback Machine. Lionpark.co.bw (7 February 2013). Retrieved on 19 May 2017.
 109. ^ (BGU). Botswana Golf Union. Retrieved on 19 May 2017.

Further reading

 • Acemoglu, Daron; Johnson, Simon; Robinson, James A. (11 July 2001). "An African Success Story: Botswana" (pdf) – via mit.edu.
 • Cohen, Dennis L. "The Botswana Political Elite: Evidence from the 1974 General Election," Journal of Southern African Affairs, (1979) 4, 347–370.
 • Colclough, Christopher and Stephen McCarthy. The Political Economy of Botswana: A Study of Growth and Income Distribution (Oxford University Press, 1980)
 • Denbow, James & Thebe, Phenyo C. (2006). Culture and Customs of Botswana. Westport, CT: Greenwood Press. ISBN 978-0-313-33178-7.
 • Edge, Wayne A. and Mogopodi H. Lekorwe eds. Botswana: Politics and Society (Pretoria: J.L. van Schaik, 1998)
 • Good, Kenneth. "Interpreting the Exceptionality of Botswana," Journal of Modern African Studies (1992) 30, 69–95.
 • Good, Kenneth (September 1994). "Corruption and Mismanagement in Botswana: A Best-Case Example?" (PDF). Journal of Modern African Studies. 32 (3): 499–521. doi:10.1017/S0022278X00015202. eISSN 1469-7777. ISSN 0022-278X. Retrieved 13 July 2018 – via harvard.edu.
 • Cunningham, A.B.; Milton, S.J. (1987). "Effects of basket-weaving industry on mokola palm and dye plants in northwestern Botswana". Economic Botany. Cite journal requires |journal= (help)
 • Tlou, Thomas, and Alec C. Campbell. History of Botswana (Macmillan Botswana, 1984)

External links

Coordinates: 24°39.5′S 25°54.5′E / 24.6583°S 25.9083°E / -24.6583; 25.9083