راه‌اندازی (رایانه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از بوت)
پرش به: ناوبری، جستجو

راه‌اندازی کردن[۱] یا بوت (boot) کردن بارگذاری سیستم‌عامل در حافظه کامپیوتر است که معمولاً از دیسک سخت و گاه‌گاهی از روی دیسک نرم انجام می‌شود.

راه‌اندازی معمولاً روال خودکاری است که با روشن نمودن یا بازنشانی (reset) رایانه شروع می‌گردد. مجموعه‌ای از دستورات که حافظه ROM (حافظه فقط خواندنی) قرار دارند، شروع به اجرا می‌کند. دستورات مجموعه‌ای از خودآزمایی هنگام روشن شدن (POST) را به منظور حصول اطمینان ار صحت عملکرد ابزارهایی مانند دیسکهای سخت انجام می‌دهند، سپس محل سیستم‌عامل را تعیین و آن را بارگذاری می‌کنند. در نهایت کنترل نیز را به سیستم‌عامل می‌دهند.

بارگذار بوت[ویرایش]

بارگذار بوت یا بارگذار راه‌انداز (به انگلیسی: bootloader) یک برنامه کامپیوتری است که باعث بارگذاری سیستم عامل یا دیگر برنامه‌های نرم‌افزاری به محض روشن شدن سیستم می‌شود.

دیسک راه اندازی[ویرایش]

هر دیسکی که توان بارگذاری و راه اندازی اولیه سیستم‌عامل را دارد، اغلب به یک دیسک نرم گفته می‌شود؛ که دارای یک علامت در اولین سکتور آن (بوت سکتور) یعنی وجود عددی خاص در آخرین ۲ بایت این سکتور است

راه اندازی سرد[ویرایش]

روشن کردن رایانه و بار کردن سیستم‌عامل به درون آن روند راه‌اندازی شده کامپیوتر، هنگام روشن کردن آن را گویند. در این روند معمولاً چند تست سخت‌افزاری و سپس بارگذاری سیستم‌عامل از روی دیسک به حافظه صورت می‌گیرد.

راه اندازی گرم[ویرایش]

راه اندازی مجدد سیستم به نحوی که نیازی به خاموش و روشن کردن آن نیست. این روندمعمولاً به مفهوم بارگذاری، یا بارگذاری مجدد سیستم عامل می‌باشد. در کامپیوترهای IBM و سازگار با آن کاربر می‌تواند با استفاده از ترکیب کلیدهای CTRL-ALT-DEL عملیات راه‌اندازی گرم را j jnijnijnانجام دهد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. راه‌اندازی کردن واژهٔ مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی به جای boot انگلیسی است. «فرهنگ واژه‌های مصوّب فرهنگستان: ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۵، بخش لاتین، صفحهٔ ۳۳»(فارسی)‎. وب‌گاه رسمی فرهنگستان. بازبینی‌شده در ۱۹ خرداد ۱۳۹۰.