بوب عزام

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

وادی جرج عزام با نام هنری بوب عزام (به فرانسوی: Bob Azzam)(زادهٔ ۲۴ اکتبر ۱۹۲۵ در اسکندریه - درگذشتهٔ ۲۴ ژوئیهٔ ۲۰۰۴ در موناکو) یک خواننده مصری لبنانی‌تبار بود که با ترانه ای به نام «یا مصطفی» در اواخر دههٔ ۱۹۶۰ میلادی در فرانسه به موفقیت رسید.[۱][۲][۳][۴][۵] این آهنگ در رتبهٔ ۲۳ام جدول تک‌آهنگ‌های بریتانیا قرار گرفت و چهار هفته نیز در این جدول باقی ماند.[۶]عزام مدرک مهندسی الکترونیک داشت و در پشت صحنه و استادیوهای ضبط صدا کار می‌کرد.

زندگی‌نامه

بوب عزام کار خود را در کشور ایتالیا و در سالهای پایانی دههٔ ۱۹۵۰ میلادی با خواندن آهنگهایی به زبانهای ایتالیایی و انگلیسی که به همراه گروهش اجرا می‌کرد آغاز کرد. در سالهای ۱۹۶۰ او دو آهنگ که تأثیر گرفته از موسیقی شرقی بودند را با نامهای "یا مصطفی" و "Fais-moi du couscous, chéri" منتشر کرد. در همان سال او جایزهٔ بزرگ دیسک را برای آهنگ "Viens à Juan les Pins" بدست آورد.[۷][۸]

پس از این دوره موفقیتش رو به افول رفت. با اینحال او همچنان با گذاشتن تورهای کنسرت به همراه گروه ارکسترش و همچنین بازکردن یک نایت کلاب در شهر ژنو به کار خود ادامه داد. جاناتان ریچمن، رشید طاها و همین‌طور گروه لبند اَ برزیل بازخوانی‌هایی از آهنگ یا مصطفی و Fais-moi du couscous, chérie داشتند.

منابع