بوان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
بوان
اطلاعات کلی
نام رسمی : بوان
کشور : بورکینافاسو Flag of Burkina Faso.svg
استان :

بانوا

شهرستان : تانسیلا
مردم
جمعیت ۶۸۲

بوان شهری در شهرستان تانسیلا در استان بانوا در بورکینافاسوی غربی است و جمعیت آن ۶۸۲ نفر است.

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Bouan, Burkina Faso»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۰ فوریه ۲۰۱۲).


بوان علاوه بر روستای بالا، منطقه ای در شهرستان ممسنی از توابع استان فارس و کشور ایران می باشد که دارای باغهای بسیار زیبا بوده و حتی کتابی در تصنیف آن به نام «بهشت گمشده» تحریر گردیده است

تنگ بوان(تفرجگاه بوان) در حدود ۲۰ کیلومتری از شهر نورآباد ممسنی در شمال غربی استان فارس می باشد، این تنگ سرسبز سالانه هزاران نفر از هم میهنانمامان را برای تماشای خویش جذب می کند. بوان دارای چشمه ها وآبشار های فراوان و دیدنی زیادی هست که در فصل تابستان باعث خنکی این منطقه می شوند به طوری که با آن که فاصله ی تنگ بوان تا شهر نورآباد با ماشین حدود ۱۰ دقیقه است ولی دمای آن به طور متوسط ۱۰ درجه از نورآباد خنک تر است. بزرگترین آبشار بوان"آبشار پولکی" نام دارد و پنجمین آبشار بزرگ ایران است.

با توجه به موقعیت این گردشگاه که در یکی از جاده های اصلی در محور چهار استان فارس، بوشهر، خوزستان و کهگیلويه و بويراحمد قرار گرفته است،امكان دسترسي ساكنان شهرهاي پر جمعيت اين استان ها را در فاصله زماني مناسب فراهم مي .حوزه آبخيز وسيع و منطقه جنگلي پر باران بالادست اين تنگ، موجب فراواني آب شيرين و گواراي تنگ بوان شده است، به طوري كه در طول سال "به ويژه در فصل بهار" از روي اغلب ديواره هاي صخره اي تنگ، آبشارهاي زيبا سرازير مي شوند.

درختان گردوي تنومند باغ هاي اين منطقه، عمري طولاني دارند. بعضي از اين درختان تا شعاع 10-15 متري از ورود نور آفتاب به زير درختان جلوگيري مي كنند. اختلاف درجه حرارت اين تنگه با نورآباد در روزهاي گرم تابستان، گاه به بيش از ده درجه سانتي گراد مي رسد. منطقه نور آباد ممسني از مناطق گرمسير محسوب مي شود و ميانگين درجه حرارت آن در تابستان در حدود 30 درجه سانتي گراد بالاي صفر است. با اين وجود تنگ بوان با دماي حدود 20 درجه سانتي گراد از توانمندي گردشگاهي قابل توجه در جذب گردشگران برخوردار است. از ديگر مزاياي اين تنگ، راه ارتباطي آسفالته آن است.

بوان در لغتنامه دهخدا:

شعب بوان نشانه های اختصاری شعب بوان . [ ش ِ ب ِ ب َوْ وا ] (اِخ ) چراگاهی است فراخ به فارس در ممسنی دوفرسخی شرقی فهلیان (میان فارس و کرمان ) و آن یکی از چهار بهشت (جنات اربعه ) دنیاست ، و سه دیگر عبارتند از: اُبُلّة. در بصره ، سغد در سمرقند، غوطه در دمشق . (یادداشت مؤلف ). چراگاهی فراخ است در فارس . (از اقرب الموارد). دره ای است در میان دو کوه با طول 3/5 فرسنگ و عرض 1/5 فرسنگ . هوای آن در غایت خوشی و همه درختستان است در میان رودی بزرگ روان و بر هر دو طرف سر آن کوهها اکثر از برف خالی نبود. (نزهةالقلوب ). شعب بوان از نواحی نوبنجان است و صفت آن چنین است که دره ای عظیم است در میان دو کوه ؛ طول آن سه فرسنگ و نیم در عرض یک فرسنگ و نیم ؛ و هوای آن سردسیری است که از آن خوشتر نتواند بودن و جمله دیه بر دیه است و رودی بزرگ در میان همی رود چنانکه از آن سبکتر و گواراتر نباشد و بیرون از آن دیگر چشمه های نیکوست و از سر دره تا پایان دره طول و عرض همه درختان میوه است از همه ٔ انواع چنانکه آفتاب بر زمینی نیفتد و سال تا سال بر سر آن دو کوه برف باشد و حکما گفته اند: از آرایشها ونیکوییهای جهان چهار چیز است : غوطه ٔ دمشق و سغد خراسان و شعب بوان و مرغزار شیدان . و بیرون از این ، نواحی بسیار دارد هم سهلی و هم جبلی . همه آبادان است و نیکو و پرنعمت و آبهای روان . و شعب بوان همه قهستان است . (از فارسنامه ٔ ابن بلخی صص 146-147). رجوع به حبیب السیر چ سنگی ج 2 ص 399 و فهرست نزهةالقلوب ج 3 شود.

گردآورنده: ابوالفضل پرهمت