بن ۱۰

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
بن ۱۰
Ben 10 entry.jpg
Title card
گونه سریال پویانمایی، علمی-تخیلی، اکشن، ماجراجویی
موسیقی متن اندی اشترومر
آهنگ شروع Ben 10
کشور سازنده ایالات متحده آمریکا
تعداد فصل‌ها ۴ فصل اصلی ۱ فصل ریبوت
تولید
مدت ۲۲ دقیقه
توزیع‌کننده وارنر بروس
ویلیج رودشو پیکچرز
انتشار
شبکه اصلی کارتون نتورک
فرمت تصویر SDTV 480 ۲۰۰۵–۲۰۰۹
HDTV 720p تاکنون - ۲۰۰۹
انتشار اولیه ۲۷ دسامبر ۲۰۰۵ (۲۰۰۵-12-۲۷) – ۱۵ آوریل ۲۰۰۸ (۲۰۰۸-04-۱۵)
پیوند به بیرون
وبگاه www.ben10.net

بن ۱۰ (به انگلیسی: Ben 10) یک مجموعهٔ تلویزیونی آمریکایی است. انیمیشن دربارهٔ پسری به نام بِن است که یک ساعت فضایی به اسم امینیتریکس پیدا می‌کند که قادر است او را به موجودات بیگانه تبدیل کند.

علاوه بر موفقیت‌های مجموعه در آمریکا، در ایران توسط جوانهٔ پویا دوبله شد و این انیمیشن زیبا میلیون‌ها جوان و نوجوان هوادار دارد.

داستان فیلم[ویرایش]

(بن)بنیامین تنیسون پسرس ۱۰ ساله، به همراه پدر بزرگش به مناطقه ای جنگلی سفر می‌کند. در روز اول تعطیلات، او با دختر عمویش، گون تنیسن مواجه می‌شود که ملاقات با دختر عمویش برایش خوشایند نبود. به همین دلیل، بعد از یک دعوای شدید بین بن و گون، بن به جنگل می‌رود. و در این هنگام شهاب سنگی به زمین برخورد می‌کند که در واقع گویی است که از سفینهٔ پلامبرها هنگام جنگ با ویلگیکس شرور توسط سر پرست پلامبرها به زمین افتاده بوده تا مکس تنیسون «پدر بزرگ بن که پلامبر است» آن را بردارد و از ساعت داخل آن برای جنگیدن با دشمنان استفاده کند.

بن وقتی که به گوی نزدیک می‌شود، گوی باز می‌شود و بن درون آن ساعتی را به نام آمیتیریکس پیدا می‌کند که وقتی به آن نزدیک شد به دستش چسبید.

آمیتیریکس که از نسل ۲۰ تکنولوژی است و موجودی فضایی به نام آزموس آن را ساخته، به صاحب خود این اجازه را می‌دهد که به 10 هیولایی که به‌طور پیش‌ فرض از بین هزاران DNA موجودات فضایی داخل کهکشان که درون آمنیتیریکس وجود دارد، تبدیل شود.

پس از این اتفاق بن وظیفه دارد با فضایی‌های شرور بجنگد و زمین را از شر آن‌ها در امان نگاه دارد؛ البته در این راه پدر بزرگ وی با سلاح‌‌های خود همچنین گون با کتاب جادویی و قدرت آنودایت که از مادربزرگ فضایی اش به ارث برده و در دوران نوجوانی خود استفاده از آن را یاد می‌گیرد و به جنگیدن همراه بن کمک میکنند.

فصل اول[ویرایش]

فصل اول که «Original series» یا «اوریجینال سِریِس» نام دارد، بن آمیتیریکس را پیدا می‌کند و با افراد شرور می جنگد. در این فصل دشمن اصلی بن، یک فضایی به نام ویلگکس است؛ ویلگکس بعد از جنگ با پلامبرها برای به دست آوردن آمیتیریکس، صدمهٔ زیادی می بیند و هنگام بازسازی بدنش، نمی‌تواند با بن برای به دست آوردن آمیتیریکس بجنگد؛ برای همین افرادی را میفرستند تا با بن بجنگند و آمیتیریکس را از پس بگیرند و برای او بیاورند. در این بین گون ، کتابی که متعلق به یکی از دشمنان بن بود را بر می دارد و با طلسم‌‌های آن، دارای قدرت می‌شود.

فصل دوم[ویرایش]

فصل دوم که «Alien Force» یا «اِلین فورس» نام دارد، در این فصل بن نوجوان 15 ساله ای است و کِوِن که از دشمنان بن بود، با کمک وی به جنگ با افراد شرور می‌پردازد ولی در مقابل، پدر بزرگ بن گم می‌شود. در بخش اول این فصل دشمن اصلی بن هایبریت‌‌ها هستند. هایبریت‌‌ها که ادعای خالصی را دارند، مغز انسان‌‌ها را با تکنولوژی فضایی شست‌ و شو می دهند و گونهٔ آن‌ها را تغییر می‌دهند؛ چون که هایبریت‌‌ها در حال انقراض هستند قصد دارند تا کل دنیا را از بین ببرند. در بخش دوم این فصل ویلگکس برمیگردد تا با بن تن جنگ کرده زمین را تصاحب کند.

فصل سوم[ویرایش]

فصل سوم که «Ultimate Alien» یا «آلتمیت اِلیِن» نام دارد، در این فصل بن تن یک ساعت جدید به نام آلتیماتریکس پیدا می‌کند و می‌تواند به موجودات پیشرفته تری تبدیل شود . این فصل را تقریباً می‌توان ادامهٔ فصل ٢ نامید البته این فصل تغییراتی نسبت به فصل پیشین خود دارد. مثلاً در این فصل مردم دربارهٔ بن میدانند و در این فصل، دشمن اصلی بن آگریگور است؛ آگریگور مانند کِوِن می‌تواند جسم و انرژی را جذب کند؛ ولی فقط می‌تواند 0.1 انرژی را جذب کند. او از کل کهکشان پنج فضایی قدرتمند را جمع می‌کند و می‌خواهد با دستگاهی که در سیارهٔ خود ساخته آن‌‌ها را با هم مخلوط کند و کل انرژی آن‌ها را جذب کند و قویترین فرد جهان شود. پس از اینکه آگریگور با چند موجود فضایی ترکیب می‌شود؛ کِوِن قدرت آمنیتریکس را جذب می‌کند و از کنترل خارج می‌شود. در نیمه دوم فصل ویلگکس نیز برمیگردد و قدرتی کیهانی جذب می‌کند تا جهان را تسخیر کند.

فصل چهارم[ویرایش]

فصل چهارم که «Omnivers» یا «اومنیورس» نام دارد، بن تن هنوز یک نوجوان است و سن او در فلش بک‌ها ۱۱ و در داستان اصلی ۱۶ ساله است. بن تن در این فصل با گون و کِوِن کار نمی‌کند.«البته گون و کوین گاهی در چند قسمت به بن کمک می‌کنند». بن در این فصل با سازمان پلامبرها کار می‌کند و یک رفیق و همکار تمام وقت به نام روک دارد؛ می‌توان گفت که بن در این فصل با شخص خاصی نمی‌جنگد ولی هر ۱۰ قسمت یک دشمن اصلی دارد. شاید بتوان این فصل را به عنوان یکی از ضعیف‌‌ترین فصول سری معرفی کرد. این فصل از جهات گوناگونی به ریشه‌های خود وفادار نبود و به شدت افت کیفیتی سریال در آن احساس می‌شد.

فصل پنجم[ویرایش]

فصل پنجم که «Reboot» یا «رِبوت» نام دارد، این فصل بازسازی فصل اول است و بن تازه آمنیتریکس را پیدا کرده و به سوی ماجراجویی می‌رود و مانند فصل اول ده ساله است. بن ابتدای فصل با تبهکاران معمولی میجنگد ولی در پایان ویلگکس از فضا به زمین می‌آید تا آمنیتریکس را بدزدد.

فصل ششم[ویرایش]

فصل ششم «Ben 10 بازسازی شده فصل دوم» در این فصل که ادامه فصل 5 است بن تن می‌تواند به موجوداتی بسیار پیشرفته تبدیل شود و موجودی جدید از انرژی خالص که جهان را به دردسر می اندازد. ویلگکس این فصل باز می‌گردد ولی زخمی است. سپس به دست بن کشته می‌شود. لازم به ذکر است که فصل‌‌های بعد هیچ‌گاه نتوانستند موفقیت فصل اول این سریال زیبا را بدست آورند.

منابع[ویرایش]

انجمن گویندگان جوان در ویکی پدیا

پیوند به بیرون[ویرایش]