بن ۱۰

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

گ

بن ۱۰
Ben 10 entry.jpg
Title card
گونه سریال پویانمایی، علمی-تخیلی، اکشن، ماجراجویی
موسیقی متن اندی اشترومر
آهنگ شروع Ben 10
کشور سازنده ایالات متحده آمریکا
تعداد فصل‌ها ۴ فصل اصلی ۱ فصل ریبوت
تولید
مدت ۲۲ دقیقه
توزیع‌کننده وارنر بروس
ویلیج رودشو پیکچرز
پخش کننده
شبکه اصلی کارتون نتورک
فرمت تصویر SDTV 480 ۲۰۰۵–۲۰۰۹
HDTV 720p تاکنون - ۲۰۰۹
اجرای اصلی ۲۷ دسامبر ۲۰۰۵ (۲۰۰۵-12-۲۷) – ۱۵ آوریل ۲۰۰۸ (۲۰۰۸-04-۱۵)
پیوندهای بیرونی
Website www.ben10.net

بن ۱۰ (به انگلیسی: Ben 10) یک مجموعهٔ تلویزیونی آمریکایی هست. انیمیشن دربارهٔ پسری به نام بِن است که یک ساعت فضایی به اسم امیتریکس پیدا می‌کند که قادر است او را به موجودات بیگانه تبدیل کند.

علاوه بر موفقیت‌های مجموعه در آمریکا، در ایران توسط جوانهٔ پویا دوبله شد.

داستان فیلم[ویرایش]

بن تنیسن ۱۰ ساله، به همراه پدر بزرگش به مناطق مختلف سفر می‌کند. در روز اوّل تعطیلات، او با دختر عمویش، گون تنیسن، مواجه می‌شود که اصلاً برایش خوشایند نبود. به همین دلیل، بعد از یک دعوای شدید، به جنگل می‌رود. ناگهان شهاب سنگی به زمین برخورد می‌کند که در واقع گویی است که از سفینهٔ پلامبرها هنگام جنگ با ویلگیکس شرور توسط سرپرست پلامبرها به زمین افتاده بوده تا مکس تنیسون (پدر بزرگ بن که پلامبر است) آن را بردارد و از ساعت داخل آن برای جنگیدن با دشمنان استفاده کند.

بن وقتی که به گوی نزدیک می‌شود، گوی باز می‌شود و بن درون آن ساعتی را به نام آمیتیریکس پیدا می‌کند که وقتی به آن نزدیک می‌شود به دستش می چسبد. آمیتیریکس که از نسل ۲۰ تکنولوژی است و آزموس آن را ساخته، به صاحب خود این اجازه را می‌دهد که به ۱۰ هیولایی که به‌طور پیش‌فرض از بین هزاران DNA موجودات فضایی داخل کهکشان که درون آمنیتیریکس وجود دارد، تبدیل شود.

پس از این اتفاق بن وظیفه دارد با فضایی‌ها بجنگد و زمین را از شرّ موجودات خبیث در امان نگاه دارد؛ البته در این راه پدربزرگش با سلاح‌های خود، گون با کتاب جادویی و قدرت آنودایت (که از مادربزرگ فضایی اش به ارث برده و در دوران نوجوانی خود استفاده از آن را یاد می‌گیرد. و کوین که یک اوسمسیان است و می‌تواند جسم و انرژی را جذب کند، به او برای جنگ کمک می‌کنند

فصل اول[ویرایش]

Original serice بن آمیتیریکس را پیدا می‌کند و با افراد شرور می جنگد. در این فصل دشمن اصلی بن، یک فضایی به نام ویلگکس است؛ ویلگکس بعد از جنگ با پلامبرها برای به دست آوردن آمیتیریکس، صدمه ی زیادی می بیند و هنگام بازسازی بدنش، نمی‌تواند با بن برای به دست آوردن آمیتیریکس بجنگد؛ برای همین افرادی را اجیر می‌کند تا با بن بجنگند و آمیتیریکس را پس بگیرند و برای او بیاورند. در این بین گون ، کتابی که متعلق به یکی از دشمنان بن بود را بر می دارد و با طلسم‌های آن ، او نیز قدرتمند می‌شود.

فصل دوم[ویرایش]

Alien Force در این فصل بن نوجوان است و کوین که از دشمنان بن بود، با کمک وی به جنگ با افراد شرور می‌پردازد ولی در مقابل، پدربزرگ بن گم می‌شود. در بخش اول این فصل دشمن اصلی بن هایبریت‌ها هستند. هایبریت‌ها که ادّعای خالصی را دارند، مغز انسان‌ها را با تکنولوژی فضایی شست‌وشو می دهند و گونه ی آن‌ها را تغییر می‌دهند؛چون که هایبریت‌ها در حال انقراض هستند قصد دارند تا کل دنیا را از بین ببرند. در بخش دوم این فصل ویلگکس برمیگردد تا با مسابقه‌ای با بن تن زمین را تصاحب کند.

فصل سوم[ویرایش]

Ultimate Alien این فصل را تقریباً می‌توان ادامه ی فصل ٢ نامید البتّه این فصل تغییراتی نسبت به فصل پیشین خود دارد. مثلاً در این فصل مردم درباره ی بن میدانند و در این فصل، دشمن اصلی بن اگرگور است؛ اگرگور مانند کوین می‌تواند جسم و انرژی را جذب کند؛ ولی فقط می‌تواند 0.1 انرژی را جذب کند. او از کل کهکشان پنج فضایی قدرتمند را جمع می‌کند و می‌خواهد با دستگاهی که در سیّاره ی خود ساخته آن‌ها را با هم مخلوط کند و کل انرژی آن‌ها را جذب کند و قویترین فرد جهان شود! پس از اینکه اگرگور با چند موجود فضایی ترکیب می‌شود؛ کوین قدرت او و قدرت آمنیتریکس را جذب می‌کند و از کنترل خارج می‌شود. در نیمه دوم فصل ویلگکس برمیگردد و قدرتی کیهانی جذب می‌کند تا جهان را تسخیر کند.

فصل چهارم[ویرایش]

Omnivers بن تن هنوز یک نوجوان است و سن او در فلش بک‌ها ۱۱ و در داستان اصلی ۱۶ است. بن تن در این فصل با گون و کوین کار نمی‌کند.(البته گون و کوین گاهی در چند قسمت به بن کمک می‌کنند)

بن در سازمان پلامبرها کار می‌کند و یک رفیق و همکار تمام وقت به نام روک دارد؛می توان گفت که بن در این فصل با شخص خاصّی نمی‌جنگد ولی هر ۱۰ قسمت یک دشمن اصلی دارد.

شاید بتوان این فصل را به عنوان یکی از ضعیف‌ترین فصول سری معرفی کرد. این فصل از جهات گوناگونی به ریشه‌های خود وفادار نبود و به شدت افت کیفیتی سریال در آن احساس می‌شد.

فصل پنجم[ویرایش]

Rebot این فصل بازسازی فصل اول است و بن تازه آمنیتریکس را پیدا کرده و به سوی ماجراجویی می‌رود و مانند فصل اول ده ساله است.

بن ابتدای فصل با تبهکاران معمولی میجنگد ولی در پایان ویلگکس از فضا به زمین می‌آید تا آمنیتریکس را بدزدد.

فصل ششم[ویرایش]

(Ben 10 بازسازی شده فصل دوم): در این فصل که ادامه فصل ۵ است بن تن می‌تواند به موجودات پیشرفته تبدیل شود و موجودی جدید از ارنژی خالص که جهان را به دردسر می اندازد. ویلگکس این فصل باز می‌گردد ولی زخمی است. سپس به دست بن کشته می‌شود.

لازم به ذکر است که فصل‌های بعد هیچ‌گاه نتوانستند موفقیت فصل اول را بدست آورند.

منابع[ویرایش]

انجمن گویندگان جوان در ویکی پدیا

پیوند به بیرون[ویرایش]