بن ۱۰

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
بن ۱۰
Ben 10 entry.jpg
تیتل کارت
گونهسریال پویانمایی، علمی-تخیلی، اکشن، ماجراجویی
موسیقی متناندی اشترومر
آهنگ شروعBen 10
کشور سازندهایالات متحده آمریکا
تعداد فصل‌ها۴ فصل اصلی ۴ فصل ریبوت
تولید
مدت۲۲ دقیقه
توزیع‌کنندهوارنر بروس
ویلیج رودشو پیکچرز
انتشار
شبکه اصلیکارتون نتورک
فرمت تصویرSDTV 480 ۲۰۰۵–۲۰۰۹
HDTV 720p تاکنون - ۲۰۰۹
انتشار اولیه۲۷ دسامبر ۲۰۰۵ (۲۰۰۵-12-۲۷) – ۱۵ آوریل ۲۰۰۸ (۲۰۰۸-04-۱۵)
پیوند به بیرون
وبگاه

بن ۱۰ (به انگلیسی: Ben 10) یک مجموعهٔ تلویزیونی آمریکایی است. انیمیشن دربارهٔ پسری به نام بِن است که یک ساعت فضایی به اسم امینیتریکس پیدا می‌کند که قادر است او را به موجودات بیگانه تبدیل کند.

علاوه بر موفقیت‌های مجموعه در آمریکا، در ایران توسط جوانهٔ پویا دوبله شد و با استقبال خوبی روبرو شد.[نیازمند منبع]

داستان فیلم[ویرایش]

بنجامین تنیسن پسری ۱۰ ساله، به همراه پدر بزرگش به مناطقه ای جنگلی سفر می‌کند. در روز اول تعطیلات، او با دختر عموش، گون تنیسن مواجه می‌شود که ملاقات با دختر عمویش برایش خوشایند نبود. به همین دلیل، بعد از یک دعوای شدید بین بن و گون، بن به جنگل می‌رود. و در این هنگام شهاب سنگی به زمین برخورد می‌کند که در واقع گویی است که از سفینهٔ پلامبرها«محافظ ها» هنگام جنگ با ویلگیکس شرور توسط سر پرست پلامبرها به زمین افتاده بوده تا «پدر بزرگ بن که پلامبر است» آن را بردارد و از ساعت داخل آن برای جنگیدن با دشمنان استفاده کند.

بن وقتی که به گوی نزدیک می‌شود، گوی باز می‌شود و بن درون آن ساعتی را به نام آمیتیریکس پیدا می‌کند که وقتی به آن نزدیک شد به دستش چسبید.

آمیتیریکس که از نسل ۲۰ تکنولوژی است و موجودی فضایی به نام آزموس آن را ساخته، به صاحب خود این اجازه را می‌دهد که به ۱۰ هیولایی که به‌طور پیش‌ فرض از بین ده هزار DNA موجودات فضایی داخل کهکشان که درون آمنیتیریکس وجود دارد، تبدیل شود.

پس از این اتفاق بن وظیفه دارد با فضایی‌های شرور بجنگد و زمین را از شر آن‌ها در امان نگاه دارد؛ البته در این راه پدر بزرگ وی با سلاح‌‌های خود همچنین گون با کتاب جادویی و قدرت آنودایت که از مادربزرگ فضایی اش به ارث برده و در دوران نوجوانی خود استفاده از آن را یاد می‌گیرد و به جنگیدن همراه بن کمک می‌کنند.

فصل اول[ویرایش]

فصل اول که «Original series» یا «اوریجینال سِریِس» نام دارد، بن آمیتریکس را پیدا می‌کند و با افراد شرور می‌جنگد. در این فصل دشمن اصلی بن، یک فضایی به نام ویلگکس است؛ ویلگکس بعد از جنگ با پلامبرها برای به دست آوردن آمیتیریکس، صدمهٔ زیادی می بیند و هنگام بازسازی بدنش، نمی‌تواند با بن برای به دست آوردن آمیتیریکس بجنگد؛ برای همین افرادی را میفرستند تا با بن بجنگند و آمیتیریکس را از پس بگیرند و برای او بیاورند. در این بین گون ، کتابی که متعلق به یکی از دشمنان بن بود را بر می دارد و با طلسم‌‌های آن، دارای قدرت می‌شود.

فصل دوم[ویرایش]

فصل دوم که «Alien Force» یا «اِلین فورس» نام دارد، در این فصل بن نوجوان 15 ساله ای است و کوین که از دشمنان بن در فصل اول بود‌، بن با کمک کوین و گوین به جنگ با افراد شرور می‌پردازد ولی در مقابل، پدر بزرگ بن گم می‌شود. در بخش اول این فصل دشمن اصلی بن هایبریت‌‌ها هستند. هایبریت‌‌ها که ادعای خالصی را دارند، مغز انسان‌‌ها را با تکنولوژی فضایی شست‌ و شو می دهند و گونهٔ آن‌ها را تغییر می‌دهند؛ چون که هایبریت‌‌ها در حال انقراض هستند قصد دارند تا کل دنیا را از بین ببرند. در بخش دوم این فصل ویلگکس به همراه آلبیدو برمیگردد تا با بن تن جنگ کرده و زمین را تصاحب کند.و ویلگکس بعد از شکست چند دقیقه بن،آلبیدو را زندانی میکند و بن به همراه گوین و کوین و پدربزرگ مکس برمیگردد و ساعتی که در دست آلبیدو هست را برمیدارد و از یک طرف بن ولیگکس را شکست می دهد از طرفی دیگر بن صاحب ساعت جدیدی شده است و موجودات بن تن پیشرفته میشوند. نام ساعتی که بن صاحب آن می شود اسمش آلتیماتریکس است.

فصل سوم[ویرایش]

فصل سوم که «Ultimate Alien» یا «آلتمیت اِلیِن» نام دارد، در این فصل بن تن یک ساعت جدید به نام آلتیماتریکس پیدا می‌کند و می‌تواند به موجودات پیشرفته تری تبدیل شود . این فصل را تقریباً می‌توان ادامهٔ فصل ٢ نامید البته این فصل تغییراتی نسبت به فصل پیشین خود دارد. مثلاً در این فصل مردم دربارهٔ بن میدانند و در این فصل، دشمن اصلی بن آگریگور است؛ آگریگور مانند کوین می‌تواند جسم و انرژی را جذب کند؛ ولی فقط می‌تواند 0.1 انرژی را جذب کند. او از کل کهکشان پنج فضایی قدرتمند را جمع می‌کند و می‌خواهد با دستگاهی که در سیارهٔ خود ساخته آن‌‌ها را با هم مخلوط کند و کل انرژی آن‌ها را جذب کند و قویترین فرد جهان شود. پس از اینکه آگریگور با چند موجود فضایی ترکیب می‌شود؛ کوین قدرت آلتیماتریکس و آگریگور را نیز را جذب می‌کند و از کنترل خارج می‌شود . در نیمه دوم فصل ویلگکس نیز برمیگردد و قدرتی کیهانی جذب می‌کند تا جهان را تسخیر کند. دراین فصل دیاگون که ارباب ویلگکس بود دیاگون اژدهایی بود که در قرون وسطا به زمین می آید و شوالیه ایی به نام جورج رهبر شوالیه های ابدی با دیاگون می جنگد اما به کمک شمشیرش که آزموس ساخته بودقلب دیاگون را در می آورد، جورج فکر می کند که دیاگون مرده است اورا به دریا می اندازد اما بعد از صد ها سال دیاگون بر میگرددقلب خودرا پس میگیرد و دوباره قدرت میگیرد این بار جورج به کمک شمشیرشو بن تن ،کوین وگوون دیاگون را نابود می کنند . اما جورج درحال جنگ با دیاگون کشته می شود و بن شمشیرجورج رابر میدارد و ویلگکس را نابود میکند. در این حال آزموس به زمین می آید و آلتیماتریکس وشمشیر جورج را از بن میگیرد و آمیتریکس پیشرفته تری رابه بن میدهد.

فصل چهارم[ویرایش]

فصل چهارم که «Omnivers» یا «اومنیورس» نام دارد، بن تن هنوز یک نوجوان است و سن او در فلش بک‌ها ۱۱ و در داستان اصلی ۱۶ ساله است. بن تن در این فصل با گون و کوین کار نمی‌کند.«البته گون و کوین گاهی در چند قسمت به بن کمک می‌کنند». بن در این فصل با سازمان پلامبرها کار می‌کند و یک رفیق و همکار تمام وقت به نام روک دارد؛ روک را پدر بزرگش مکس تنیسون فرستاد تا با بن کار کندچون بن تن با پلامرها ها کار میکرد روک هم با پلامر ها کارمیکرد و این دونفر به صورت اتفاقی همکار شدند . می‌توان گفت که بن در این فصل با شخص خاصی نمی‌جنگد ولی هر ۵ قسمت یک دشمن اصلی دارد.ولی در این فصل شدت افت کیفیتی سریال احساس می‌شود.

فصل پنجم[ویرایش]

فصل پنجم که «Reboot» یا «رِبوت» نام دارد، این فصل بازسازی فصل اول است و بن تازه آمنیتریکس را پیدا کرده و به سوی ماجراجویی می‌رود و مانند فصل اول ده ساله است. بن ابتدای فصل با تبهکاران معمولی میجنگد ولی در پایان ویلگکس از فضا به زمین می‌آید تا آمنیتریکس را بدزدد.

فصل ششم[ویرایش]

فصل ششم «Ben 10 بازسازی شده فصل دوم» در این فصل که ادامه فصل 5 است.ویلگکس این فصل باز می‌گردد ولی زخمی است. سپس به دست بن کشته می‌شود. از بین تمامی فصل ها فصل ۱ و ۲ جز زبیا ترین فصل های این سریال اند و در بقیه فصل ها افت محسوسی مشاهده می شود

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]