بن ۱۰

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
بن تن
ژانرتخیلی، ماجراجویی
گونهمجموعه انیمیشن
صداپیشگان
آهنگسازاندی استمرر
کشور سازندهایالات متحده آمریکا(USA)
تعداد قسمت‌ها۵۲ قسمت
تولید
مدت۲۲ دقیقه
انتشار
انتشار اولیه۲۰۰۵ – ۲۰۰۸

بن تن (به انگلیسی: BEN 10) یک سریال تلویزیونی انیمیشنی آمریکایی است. این سریال درباره یک پسر ۱۱،۱۲ساله به نام بن تنیسون است که یک وسیله ساعت مجهز به او امکان می‌دهد تا به موجودات مختلف تبدیل شود.

داستان فیلم[ویرایش]

بن تنیسُن(بن تن)پسری ۱۰ ساله، به همراه پدر بزرگش به مناطقه ای جنگلی سفر می‌کند. در روز اول تعطیلات، او با دختر عمویش گووِن تنیسُن مواجه میشود.در این هنگام شهاب سنگی به زمین برخورد می‌کند که در واقع گویی است که از سفینهٔ پلامبرها«محافظ ها» هنگام جنگ با ویلگیکس شرور توسط سر پرست پلامبرها به زمین افتاده بوده تا «پدر بزرگ بن تن که پلامبر است» آن را بردارد و از ساعت داخل آن برای جنگیدن با دشمنان استفاده کند.

بن تن وقتی که به گوی نزدیک می‌شود، گوی باز می‌شود و بن درون آن ساعتی را به نام آمِنیتیریکس پیدا می‌کند که وقتی به آن نزدیک شد به دستش چسبید.

آمِنیتیریکس که از نسل ۲۰ تکنولوژی است و موجودی فضایی به نام آزموس آن را ساخته، به صاحب خود این اجازه را می‌دهد که به ۱۰ هیولایی که به‌طور پیش فرض از بین ده هزار DNA موجودات فضایی داخل کهکشان که درون آمنیتیریکس وجود دارد، تبدیل شود.

پس از این اتفاق بن تن وظیفه دارد با فضایی‌های شرور بجنگد و زمین را از شر آن‌ها در امان نگاه دارد؛ البته در این راه پدر بزرگ وی با سلاح‌های خود همچنین گووِن با کتاب جادویی و قدرت آنودایت که از مادربزرگ فضایی اش به ارث برده و در دوران نوجوانی خود استفاده از آن را یاد می‌گیرد و به جنگیدن همراه بن تن کمک می‌کنند.

فصل سوم[ویرایش]

فصل سوم که «Ultimate Alien» یا «آلتمیت اِلیِن» نام دارد، در این فصل بن تن یک ساعت جدید به نام آلتیماتریکس پیدا می‌کند و می‌تواند به موجودات پیشرفته تری تبدیل شود . این فصل را تقریباً می‌توان ادامهٔ فصل ٢ نامید البته این فصل تغییراتی نسبت به فصل پیشین خود دارد. مثلاً در این فصل مردم دربارهٔ بن میدانند و در این فصل، دشمن اصلی بن آگریگور است؛ آگریگور مانند کوین می‌تواند جسم و انرژی را جذب کند؛ ولی فقط می‌تواند 0.1 انرژی را جذب کند. او از کل کهکشان پنج فضایی قدرتمند را جمع می‌کند و می‌خواهد با دستگاهی که در سیارهٔ خود ساخته آن‌ها را با هم مخلوط کند و کل انرژی آن‌ها را جذب کند و قویترین فرد جهان شود. پس از اینکه آگریگور با چند موجود فضایی ترکیب می‌شود؛ کوین قدرت آلتیماتریکس و آگریگور را نیز را جذب می‌کند و از کنترل خارج می‌شود . در نیمه دوم فصل ویلگکس نیز برمیگردد و قدرتی کیهانی جذب می‌کند تا جهان را تسخیر کند. دراین فصل دیاگون که ارباب ویلگکس بود دیاگون اژدهایی بود که در قرون وسطا به زمین می آید و شوالیه ایی به نام جورج رهبر شوالیه های ابدی با دیاگون می جنگد اما به کمک شمشیرش که آزموس ساخته بودقلب دیاگون را در می آورد، جورج فکر می کند که دیاگون مرده است اورا به دریا می اندازد اما بعد از صد ها سال دیاگون بر میگرددقلب خودرا پس میگیرد و دوباره قدرت میگیرد این بار جورج به کمک شمشیرشو بن تن ،کوین وگوون دیاگون را نابود می کنند . اما جورج درحال جنگ با دیاگون کشته می شود و بن شمشیرجورج رابر میدارد و ویلگکس را نابود میکند. در این حال آزموس به زمین می آید و آلتیماتریکس وشمشیر جورج را از بن میگیرد و آمینتریکس پیشرفته تری رابه بن میدهد.

فصل چهارم[ویرایش]

فصل چهارم که «Omnivers» یا «اومنیورس» نام دارد، بن تن هنوز یک نوجوان است و سن او در فلش بک‌ها ۱۱ و در داستان اصلی ۱۶ ساله است. بن تن در این فصل با گون و کوین کار نمی‌کند.«البته گون و کوین گاهی در چند قسمت به بن کمک می‌کنند». بن در این فصل با سازمان پلامبرها کار می‌کند و یک رفیق و همکار تمام وقت به نام روک دارد؛ روک را پدر بزرگش مکس تنیسون فرستاد تا با بن کار کندچون بن تن با پلامرها ها کار میکرد روک هم با پلامر ها کارمیکرد و این دونفر به صورت اتفاقی همکار شدند . می‌توان گفت که بن در این فصل با شخص خاصی نمی‌جنگد ولی هر ۵ قسمت یک دشمن اصلی دارد.ولی در این فصل شدت افت کیفیتی سریال احساس می‌شود.

فصل پنجم[ویرایش]

فصل پنجم که «Reboot» یا «رِبوت» نام دارد، این فصل بازسازی فصل اول است و بن تازه آمنیتریکس را پیدا کرده و به سوی ماجراجویی می‌رود و مانند فصل اول ده ساله است. بن ابتدای فصل با تبهکاران معمولی میجنگد ولی در پایان ویلگکس از فضا به زمین می‌آید تا آمنیتریکس را بدزدد.

فصل ششم[ویرایش]

فصل ششم «Ben 10 بازسازی شده فصل دوم» در این فصل که ادامه فصل 5 است.ویلگکس این فصل باز می‌گردد ولی زخمی است. سپس به دست بن کشته می‌شود. از بین تمامی فصل ها فصل ۱ تا ۳ جز زبیاترین فصل های این سریال اند و در بقیه فصل ها افت محسوسی مشاهده می شود. که میتوان گفت فصل 1 و2 از همه ی فصل ها زیباترند

بیشتر مردم اعتقاد دارند که چرا فیلم بن تن در بزرگسالی اش ساخته نشد با اینکه این فیلم فروش خوبی در شبکه های تلویزیونی و در بازار از طریق cd داشت و چرا از فصل 4 فلش بک به عقب زده شد که این کار باعث شد بیشتر مردم جهان از دیدن فیلم های جذاب بن تن صرف نظر کنند

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

بن تن در فصل دوم یعنی الین فورس در جنگ با ویلگگس در آخرین قسمت ها ویلگگس آلبیدو را زندانی کرده بود بن آلبیدو را آزاد کرد و آلتیماتریکس آن را از او گرفت.

بن تن در فصل با ویلگگس مبارزه میکند و ساعت خراب می شود اما به دلیل شکست دادن ویگگس ازموس تصمیم میگیرد که ساعت جدیدی به بن دهد که ....