بنیاد میراث ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
بنیاد میراث ایران
Iran Heritage Foundation Logo.png
بنیان‌گذاری۱۹۹۵
گونهبنیاد، سازمان غیر انتفاعی
ستادلندن، بریتانیا

بنیاد میراث ایران یک مؤسسهٔ خیریهٔ بریتانیایی غیر سیاسی با هدف ترویج و حفظ تاریخ، زبان‌ها و فرهنگ‌های ایران و جهان ایرانی است. هدف‌های این بنیاد با یک سازماندهی در گسترهٔ جهانی، فعالیت‌های فرهنگی و شایستگی‌های پژوهشی گوناگون را پیگیری می‌کند. برنامه‌های بنیاد میراث ایران (اختصاری IHF) شامل تحقیقات دانشگاهی، انتشار تحقیقات و دادن کمک‌های مالی در دانشگاه‌های مطرح همانند دانشگاه آکسفورد، دانشگاه کمبریج، دانشگاه سنت‌اندروز و دانشگاه اکستر و در موزه‌های بریتانیا و دیگر کشورها است. اخیراً این بنیاد برنامه‌های مشارکت سازمانی ای با پست‌های پشتیبانی شده در دانشگاه‌های کمبریج، دانشگاه ادینبرو و سنت‌اندروز و در موزه ویکتوریا و آلبرت و گالری‌های نگارخانه هنر فریر (به انگلیسی: Freer Gallery of Art) و آرتور سکلر و مؤسسه اسمیتسونین (به انگلیسی: Smithsonian) برگزار می‌کند.
در سال ۲۰۰۹، بنیاد میراث ایران در ارتباط با نشستی با می‌وزیم عباس اول ایران را افتتاح کرد: بازسازی نمایشگاه ایران در لندن. وحید علاقبند، مدیر عامل بنیاد میراث ایران و اعضای بالی گروپ، نوشتند:

شاه عباس برجسته ترین حاکم سلسله صفوی در ایران بود، کسی که با موفقیت نظامی خود و سیستم اداری موثرش، ایران را تا موقعیت یک ابرقدرت بالا کشید. وقتی که او مرد، سلطنتش از رود دجله تا سند گسترش یافت. از طریق تجارت و دیپلماسی روابط معتدل با اروپا را رشد داد و از دیپلمات‌های اروپایی استقبال کرد، در مدتی که آغاز دوران طلایی برای هنر ایرانی بود. شاه عباس کارهای زیبای هنری، و معماری‌های باشکوه را رواج و بناهای تاریخی اصلی را در سراسر کشور بازسازی کرد. امروزه، میراث او بر بناهای باشکوه اصفهان، و از طریق هدایای مجلل او در بسیاری از مقبره‌های مقدس ایرانی مؤثر هستند.

منابع[ویرایش]