بمب‌گذاری لندن (۲۰۰۵)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
بمب‌گذاری لندن (۲۰۰۵)
توضیح=نیروهای امدادی حاضر در صحنه بمبگذاری
جایگاه متروی لندن مرکز لندن
کشته‌‌ها ۵۲ نفر + ۴ بمب‌گذار
زخمی‌ها ۷۰۰ نفر
  • ۱۶ تیر ۱۳۸۴ - انفجار ۴ بمب در سیستم حمل و نقل لندن در ساعات پر رفت‌وآمد صبح موجب کشته‌شدن دست‌کم ۵۶ نفر از جمله ۴ بمب‌گذار شد. ۷۰۰ نفر در جریان این انفجارها زخمی شدند. این بمب‌ها در ‪ ۳قطار زیرزمینی و یک اتوبوس دوطبقه رخ داد.

یک گروه که پیش از این ناشناخته بود به نام «گروه مخفی جهاد القاعده در اروپا» مسئولیت این انفجارها را بر عهده گرفت. هیچ یک از این ادعاها تائید نشده‌است.

  • ۲۱ تیر - پلیس، ۶ خانه از جمله خانه‌های ۳ مظنون از ۴ مظنون بمب‌گذاری‌های لندن را در شهر «لیدز» و اطراف آن بازرسی کرد.

پلیس یک دستگاه خودرو را در یک پارکینگ در «لوتون» در نزدیکی لندن ضبط و مقداری مواد منفجره کشف کرد.

  • ۲۳ تیر - هزاران نفر از اهالی لندن در میدان «ترافالگار» واقع در مرکز لندن، شب زنده‌داری کردند.
  • ۲۶ تیر - پلیس انگلیس تصاویر دوربین‌های مدار بسته‌ی ۴ مظنون را که در یک ایستگاه قطار در «لوتون» راه می‌رفتند، منتشر کرد.
  • ۳۰ تیر - وقوع حملات تازه در ۳ ایستگاه قطار زیرزمینی «وارن استریت»، «شفردز بوش» و «اوال» و یک دستگاه اتوبوس در شمال لندن. هیچ یک از این ۴ بمب کار گذاشته شده منفجر نشدند و بمب‌گذاران فرار کردند.

یک نفر در جریان این حوادث مجروح شد.

پلیس گمان می‌کرد او یک بمب گذار انتحاری است.

گردان‌های «ابو حافظ المصری» گروهی که ادعا می‌کند با القاعده در ارتباط است، در یک بیانیهٔ اینترنتی ادعا کرد که در حملات اخیر لندن دست داشته‌است. این ادعا هنوز تائید نشده‌است.

پلیس دو زن را در ایستگاه «لیورپول استریت» در لندن بازداشت کرد.

پلیس ایتالیا «حمید اسحاق» را که به «عثمان حسین» نیز معروف است در خانه یکی از بستگانش در «رم» دستگیر کرد. وی یک تبعهٔ اتیوپی متولد انگلیس است. وی به انجام بمب گذاری‌های نافرجام ۳۰ تیر در لندن مظنون است.

«اسماعیل عبدالرحمن» از «کنینگتون» در جنوب لندن اولین نفری است که به انجام این حملات متهم است. اما در عین حال وی از جمله ۴ مظنون بمب‌گذاری که پس از آن دستگیر شدند، نیست.

برگرفته از وب‌گاه خبرگزاری ایرنا (با تغییر)


منابع[ویرایش]